„Otac porodice nema izbora. Mora se potruditi, donijeti, obezbijediti”. I to je način na koji svoju ulogu vidi Nikšićanin Radomir Jovović, nastanjen u sutomorskom naselju Tomovići. Ali, podstanarski život, nesigurni poslovi od danas do sjutra, četvoro djece školskog uzrasta, od kojih je jedno djevojčica sa lakšim smetnjama u razvoju, traže i uzimaju danak, te njega i njegovu suprugu Vericu dovode do ruba egzistencije.
Kako ni on ni njegova supruga nemaju stalni izvor prihoda, ovaj čovjek ponosnog, gorštačkog kova, odlučuje da moli za pomoć. Počinje od Delegacije EU u Podgorici.
U odgovoru od 9. decembra 2011. godine se navodi da EU nije u mogućnosti da izdvoji i odobri sredstva za pomoć. Savjetuju da se obrati lokalnim medijima kako bi skrenuo pažnju na svoju tešku finansijsku situaciju, kao i da zatraži pomoć od institucija na lokalnom i državnom nivou.
Mada skeptik, Radomir odlučuje da pokuša.. Moli za jednokratnu novčanu pomoć tadašnjeg predsjednika crnogorskog parlamenta, Ranka Krivokapića. Odgovor stiže 12. marta 2012. godine, i to od Ivana Vujovića, šefa Krivokapićevog kabineta koji saopštava „da Skupština Crne Gore nema novčanih sredstava za takve namjene”.
Jovović sa državnog prelazi na lokalni nivo. Takođe početkom 2012. godine odlazi do Kabineta tadašnjeg gradonačelnika Bara Žarka Pavićevića. Traži prijem kod Pavićevića, kako bi ga podsjetio na javno obećanje, dato godinu dana ranije na TVCG-u. Gradonačelnik Bara je tada, javno, rekao Jovovićima da će biti stambeno zbrinuti, kroz projekat izgradnje stanova solidarnosti. Umjesto stana, od SO Bar Jovovići tada dobijaju 20 eura pomoći.
Prije godinu dana ga je podsjetio i sadašnji gradonačelnik Bara, Zoran Srzentić. Ni to nije imalo nikakvog efekta. Nijema na molbe Jovovića ostala je i ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević. Zato Radomir i zaključuje da su „sve to bila jalova obećanja”.
Ipak, on ne gubi nadu.
„Zaokupljenost pričom o iznevjerenim obećanjima, politici i situaciji u zemlji, čini da zaboravimo da se nalazimo u trošnoj sobici od petnaestak kvadrata, sa tri kreveta i jednim televizorom. Zaboravljamo da smo do kućice, koja se nalazi duboko u brdu, došli blatnjavim, kamenim, kozjim putem. Da krov očigledno prokišnjava. Da su zidovi sa otpalom farbom, pocrnjeli od vlage – pogodno tle za pobolijevanje djece”, kaže.
Struju imaju. Zimi se griju na drva. Kupatila nemaju, a kada neko od njih hoće da se kupa „ostali izađu napolje”. Ranije su koristili izvorsku vodu za piće. Ali ni to više ne mogu. Pošto je data na ispitivanje, početkom februara ove godine, Hemijsko – epidemiološkoj službi JZU Doma zdravlja Bar, utvrđeno je da voda nije ispravna za piće.
Uprkos nemaštini, djeca odrastaju, napreduju. Razmišljaju i planiraju svoju budućnost. Ne dozvoljavaju sebi da klonu duhom i da ih trenutna situacija omete u njihovim planovima. Najstarija Milka je učenica Srednje poljoprivredne škole. Planira da upiše poljoprivredni fakultet jer je perspektivan, ali i zbog „deficitarnog kadra i jer je unosan”. Jovana je šesnaestogodišnjakinja koja najviše vremena provodi brinući se o osmogodišnjakinji Slavici, ćutljivoj ali uvijek nasmijanoj djevojčici. Tinejdžer Milo voli fudbal i njime se bavi više od sedam godina. Ušao je u prvu postavu juniorskog sutomorskog tima, i to ponosno ističe.
U posljednjih godinu dana, situacija se promijenila nabolje.Verica je kao majka četvoro djece i osoba koja se na Birou nalazila više od petnaest godina, dobila doživotnu penziju u vrijednosti od 192 eura. Radomir pokušava da nađe posao u građevinskoj struci, ali mu to ne polazi za rukom. Zato apeluje na lokalne barske privrednike da ga imaju u vidu za bilo koji posao. O upornosti i predanosti govore sve ove godine borbe za porodicu.
Aleksandra DRAGOVIĆ