Prvomajski praznici u Baru protekli su u prepucavanju predstavnika zaposlenih i menadžmenta u AD Kontejnerski terminal i generalni tereti Bar, sada AD Port of Adria – čiji je većinski vlasnik od 2014. turski Global Ports Holding.
Sindikat ovog preduzeća, naime, tvrdi da Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta te kompanije nije usvojen u skladu sa zakonom, što je menadžment demantovao.
Sindikat tvrdi da su u tom dokumentu koeficijenti ispod minimuma predviđenog za odgovarajući nivo obrazovanja, te da su zaposleni raspoređeni na radna mjesta za koja nemaju znanje i obučenost.
Menadžment kompanije je s druge strane saopštio da je Pravilnik u potpunosti u skladu sa Zakonom o radu, te da je donešen jer prethodni datira iz 2009. godine, kada je kompanija imala 1.111 zaposlenih.
,,Pravilnik je urađen u korist nečijeg najboljeg interesa, ali da to svakako nisu zaposleni u kompaniji”, navodi se usaopštenju Dobroslava Orlandića, predstavnika sindikalaca Port of Adria.
,,Netačno je”, navodi Orlandić, ,,da Pravilnik otvara prostor za napredovanje, jer zaposlenima kojima je na osnovu dosadašnjeg angažovanja i radnog iskustva dodijeljeno više vrednovano radno mjesto – zadržan je prethodni koeficijent”
,,Isto tako, zaposleni sa VII nivoom obrazovanja raspoređuju se na radna mjesta sa IV stepenom. Uprkos tvrdnji menadžmenta, istina je da se zaposleni raspoređuju na rad sa sredstvima za koja nijesu obučeni, a rad na njima zahtijeva posebno znanje i zdravstvenu sposobnost (npr. kontejnerski kran i mobilne dizalice)”, kaže on.
Orlandić ukazuje da se u Pravilniku nigdje ne spominju odredbe Kolektivnog ugovora, kao i da su rubrike Potrebna kvalifikacija i Zanimanje – identične za skoro sva, od ukupno oko 75 radnih mjesta u Port of Adria, osim za tri, i to: izvršnog direktora, sekretara društva i pravne zastupnike.
„Ovako postavljeno, direktor može biti raspoređen za štivadora, i obratno, a da ostane u okviru istih vještina i radnog iskustva, vrste i stepena stručne spreme, odnosno nivoa obrazovanja i zanimanja”, zaključuje on u saopštenju.
Da zanemarivanje radnika i njihovih prava nije strano ovoj Upravi, mogu posvjedočiti bivši radnici ovog preduzeća, koji su gotovo dva i po mjeseca bezuspješno protestovali ispred prostorija iste firme, i to u periodu od novembra 2015. do polovine januara 2016.
Nekadašnji zaposleni su zatražili isplate zaostalih djelova zarada, poreza i doprinosa od 2011. do 2014. Međutim kako ih je uprava ovog preduzeća ignorisala, odlučili su da radikalizuju proteste i zatraže pomoć od Ministarstva rada i socijalnog staranja. Tako je početkom januara ove godine, jedna grupa radnika štrajkovala glađu u Podgorici i to ispred prostorija ovog vladinog resora, dok je druga nastavila sa protestima ispred zgrade Port of Adria u Baru.
Štrajkači su 18.januara 2016. primljeni od strane predstavnika ovog ministarstva. Tu im je bilo saopšteno da „Ministarstvo rada i socijalnog staranja nije nadležno za rješavanje problema zaposlenih i bivših zaposlenih u AD Kontejnerski terminal i generalni tereti Bar, iz razloga što ne postoji zakonski osnov, na osnovu kojeg bi Ministarstvo rada i socijalnog staranja moglo da obezbijedi izvršenje rješenja Inspekcija rada”. Ovim rješenjem Inspekcije rada, poslodavcu je bilo naloženo da otkloni nepravilnosti u vidu isplate razlike zarada.
Ipak, 22. januara 2016. bivši radnici barskog KTGT obustavili su štrajk glađu. Naime, nadležno ministarstvo je, naprasno, predložilo da se formira radna grupa radi izrade Informacije u vezi rješavanja problema zaposlenih i bivših zaposlenih u ovom preduzeću.
To je rezultiralo, prema tvrdnjama menadžmenta ove kompanije najizdašnijim socijalnim programom u Crnoj Gori, sa prosječnim neto iznosom isplaćenih otpremnina koji premašuje 25.000 eura po zaposlenom. Takođe su „neočekivano” podnijeli troškove isplatom razlike u zaradama za period prije preuzimanja kompanije u iznosu od preko 1,2 miliona eura.
Radnici nekadašnjeg giganta će kažu ostati jedinstveni u nastojanjima da sebi obezbijede pristojne uslove za rad ili otpremninu – ako dođe do raskida ugovora o radu, prilikom najavljene sistematizacije. Sindikalci ovog preduzeća su i ranije najavili ,,svaki vid sindikalne borbe” ukoliko se ona ne upodobi zakonskoj regulativi i kolektivnom ugovoru.
Aleksandra DRAGOVIĆ