Dvije decenije postoji, a ne osjećamo da postoji. Šta je to? Ljekarska komora Crne Gore. A koliko je samo organa čini na papiru: Skupština, Izvršni odbor, Sud Komore, Tužilac, Komisija za nadzor, pa komisije – stručna, komisija za etička pitanja, za ekonomska pitanja, za privatnu praksu, za kontinuiranu edukaciju, za nagrade… U praksi, riječ je o instituciji koja se ne oglašava ni za ono zašto bi po aktima trebala, instituciji na čijem je čelu neprekidno, dvije decenije, isti čovjek, Đoko Jočić. Pri tom, radi se o instituciji koja funkcioniše – nelegitimno, protivzakonito.
Prvo, da prođemo, najkraće, kroz nadležnosti ove, po slovu zakona, veoma važne adrese u sistemu zdravstva. Komora je posebnim Zakonom uređena kao samostalna institucija, s posebnim ovlašćenjima i svojstvom pravnog lica. Izdaje, obnavlja i oduzima licence doktorima medicine i stomatologije.
Licenca iz prakse (sedam godina) uslov je za dobijanje zvanja primarijus. To je jedan od uslova za rad na odgovornim stručnim, ekspertskim i edukativnim poslovima. Licenca za rad je uslov za obavljanje samostalne djelatnosti. Stoga je svaki doktor dužan da licencu istakne javno na mjestu gdje radi. Taj dokument neophodan je za rad kako u javnom zdravstvu, tako u privatnim ordinacijama. Komora odlučuje i o ispunjenosti uslova za obavljanje dopunskog posla.
Međutim, u samoj osnovi, tvrde u Sindikatu doktora medicine Crne Gore, Komora je nelegitimna. Sindikat je krajem prošle godine uputio zahtjev Ljekarskoj komori kojim je tražio odgovore na 10 pitanja. Jedno od pitanja koje je Sindikat postavio ticalo se i izbora delegata Skupštine Ljekarske komore kao i izvještaja sa eventualno sprovedenih izbora u koje imaju pravo uvida shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama.
Aadvokati Sindikata Boris Vujović i Jovana Samardžić za Monitor kažu da je pomenuti legitimni zahtjev, od strane Ljekarske komore ocijenjen kao neprimjeren.
„U njihovom odgovoru, proslijeđenom pod zavodnim brojem 510/2, neprimjerenost našeg zahtjeva se sastojala u tome što je isti proslijeđen svim JZU u Crnoj Gori kao i resornom Ministarstvu, što je Ljekarsku komoru navelo na zaključak da je naš zahtjev sastavljen od strane opozicionih stranaka i nevladinih organizacija.”
Vujović i Samardžić se pozivaju na član 17 Statuta Ljekarske komore, koji kaže da se „izbor članova Skupštine vrši javnim ili tajnim glasanjem” smatrajući da je najlegitimnije pitanje koje jedan doktor medicine u Crnoj Gori može postaviti Ljekarskoj komori kada i u kojim JZU je organizovan izbor delegata koji će kasnije činiti Skupštinu LjKCG.
„Da li Ljekarska komora ima izvještaje o tim izborima, da li su isti zavedeni i gdje su arhivirani? Da li su se u istoriji bilo koje JZU u CG takvi izbori održali i ako jesu da li postoji bilo kakav pisani trag o istima?”
To su, smatraju, ključna pitanja koja se tiču legalnosti i legitimnosti rada Komore, kao i pitanje osnovnih građanskih prava. Prava da se bira i da se bude izabran. Iz Sindikata tvrde da izbori delegata, glasanje, bilo javno bilo tajno, nikad nije održano niti u jednoj JZU u Crnoj Gori!
„Nikad izabrani delegati Skupštine su po Statutu birali sve ostale organe pomenute organizacije. Nelegitiman, odnosno nezakonit izbor delegata pravno obesmišljava i sva kasnije izabrana tijela od strane takve Skupštine. Ova činjenica koju mi kao pravni zastupnici SDMCG javno saopštavamo predstavlja jedno od nagrubljih kršenja zakonitosti rada državnih organizacija u istoriji naše zemlje.”
Predsjednik Ljekarske komore Đoko Jočić nedavno je „pojasnio” proceduru izbora delegata. Jočić u svom objašnjenju, između ostaloga, navodi da se u JZU održavaju sastanci na kojima se predlažu delegati.
Iz Sindikata kažu da ni jedan zakon ne propisuje obavezu da se na ljekarskim sastancima predlažu, još manje biraju delegati za Skupštinu Ljekarske komore, ali i to da se ljekarski sastanci koji se održavaju svakog dana tiču se profesionalnog rada i svakodnevnih obaveza. Tvrde da je posljednja, nikad izabrana, Izborna skupština Ljekarske komore održana 28. januara 2011. godine, te da prema Statutu njen mandat i mandat svih organa Ljekarske komore traje četiri godine. Zaključak: mandat Skupštine istekao je 28. januara 2015. godine!
S druge strane predsjednik Komore objašnjava da je mandat Skupštine produžen u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, i to tako što je Skupština Komore donijela odluku da produži mandat svim organima.
Advokati Vujović i Samardžić kažu da nigdje u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ne postoji pravni osnov da Skupština Ljekarske komore sebi može produžiti mandat, a i da postoji takav osnov u zakonu, bio bi neustavan.
„Zamislite situaciju u kojoj bilo koja izborna skupština donosi odluku da sebi produži mandat dok se ne usvoji neki zakon. Zamislite situaciju da Skupština Crne Gore donese odluku da Vladi i svim drugim organima vlasti produži mandat dok se ne usvoji neki zakon i tako do daljnjeg ne raspisuje izbore”.
Ljekarska komora na ovakve i slične kritike Sindikata odgovara kako Sindikat ima ambiciju da zauzme Ljekarsku komoru. Iz Sindikata odgovaraju da bi najprirodnije i najzakonitije bilo da ljekari „zauzmu” Ljekarsku komoru.
„Da, jedan od interesa Sindikata doktora medicine je da ljekari konačno odlučuju o tome ko će biti predsjednik Ljekarske komore i ko će predstavljati ostale organe te organizacije. Ne postoji konspirativnost u takvom interesu, Sindikat doktora medicine Crne Gore to preko svojih pravnih zastupnika javno objavljuje. SDMCG želi da se održe prvi izbori za delegate Skupštine Ljekarske komore.”
Đoka Jočića sve pomenuto očigledno ne brine. Dvije decenije na istoj poziciji, sa istim privilegijama, ćuti na sve: od sumnji na nesavjesno liječenje do smrtnih slučajeva prouzrokovanih nesavjesnim liječenjem. Da i ne govorimo o sankcionisanju ljekara disciplinskim postupcima, to kao i da ne postoji kao mogućnost.
Koga briga! Samo da je mirno. U fotelji.
Marko MILAČIĆ