Povežite se sa nama

Izdvojeno

PRAVOSUĐE IZMEĐU STVARNOSTI I NEREALNIH OBEĆANJA: Tužna Justicija

Objavljeno prije

na

Neraspoređene krivične prijave “zaboravljene” u arhivi ODT Podgorica, pokradeni dokazi iz depoa Višeg suda, manjak tužilaca i sudija,  čelnici Vrhovnog državnog tužilaštva i Vrhovnog suda u višegodišnjem v.d. stanju. To je slika crnogorskog pravosuđa nakon nepune tri godine glasno promovisane  borbe protiv kriminala i korupcije

 

Mnogo loših vijesti dobili smo, u protekle tri godine, iz crnogorskog pravosuđa. Hapšeni su prvaci sudske vlasti, pomoćnik glavnog specijalnog tužioca, stečajni upravnici i advokati. Podignute su optužnice zbog sumnji da se u sudnicama trgovalo pravdom, Beskrajnim istragama i izviđajima pridružila su se još duža suđenja, odložena ročišta postala su praksa, što za rezultat ima guranje predmeta u zastaru i ukidanje pritvora za osumnjičene i optužene za najteža krivična djela.

Izgledalo je kako je pljačka depoa Višeg suda poslednja kockica u mozaiku sunovrata sudske vlasti u Crnoj Gori. Pokazalo se da nije tako. Dno još nije pod nogama.

Članovi Tužilačkog savjeta nedavno su saznali, maltene slučajno, kako se u arhivi Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici godinama gomilaju predmeti koji nijesu predati u dalju proceduru. Skupljaju prašinu, bez nade da će biti riješeni, pošto  na njihovom razrješenju niko ni ne radi.

Najmanje 1.000 nerasvijetljenih predmeta (krivičnih prijava protiv nepoznatih lica) nakupilo se u arhivi ODT u Podgorici od 2016. do 2021. godine, a da niko od tužilaca nije bio zadužen da radi na njihovom rješavanju. Informaciju je pred javnost iznio član Tužilačkog savjeta, advokat Siniša Gazivoda, pozivajući se na podatke koje je, krajem septembra, dobio od rukovodioca ODT Podgorica Duška Milanovića.

“Nama šef ODT-a Podgorica daje informaciju da je šest godina veliki broj ‘živih predmeta’ po nepoznatom učiniocu stajao u arhivi, a da nije bilo uopšte tužioca koji je njima bio zadužen i koji će da preduzima bilo kakvu radnju. I sve ono što je trebalo da se radi, očigledno nije rađeno, jer su predmeti stajali u arhivi”, objelodanio je Gazivoda uz informaciju da se “u ovom trenutku” ne zna na šta se sve ti predmeti odnose.

Saznali smo da su u zastaru otišli predmeti vezani za prikupljanje lažnih (falsifikovanih) potpisa podrške predsjedničkim kandidatima na izborima za predsjednika Crne Gore koji su održani 2018. godine. Pošto tužioci, godinama, nijesu preduzimali ni jednu aktivnost u pravcu procesuiranja tih prijava.

Podsjetimo se, građani čiji su potpisi zloupotrijebljeni tokom te kampanje podnijeli su, sami ili uz pomoć zainteresovanih nevladinih organizacija, više krivičnih prijava (oko 25) protiv NN počinilaca koji su falsifikovali njihovu podršku i to, pretpostavlja se, naplatili od partija i nezavisnih kandidata. Oni su, tako, ispunili uslove za kandidaturu, a  i za novac iz budžeta koji im je pripao po osnovu uspješne kandidature.

Sada je to završena priča. NN – nikome ništa.

U dopisu Tužilačkom savjetu, tužilac Milanović požalio se da je otkriće velikog broja krivičnih prijava koje su godinama “zaboravljene” čekale u arhivi ODT Podgorica, i njihova raspodjela koju je naložio kao rukovodilac ODT-a, dodatno opteretila tužioce angažovane u Osnovnom tužilaštvu Glavnog grada. A njih je, ionako, znatno manje nego što je to propisano Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u ODT Podgorica. Precizno, u ovom trenutku tom tužilaštvu nedostaje 10 tužilaca.

To nije kraj priče. U tužilačkoj organizaciji u Crnoj Gori nedostaje 40 tužilaca, odnosno, više nego svaki treći, “otkrio” je Gazivoda, naglašavajući kako je rješavanje tog problema prioritet Tužilačkog savjeta, te da on očekuje da će u prvoj polovini naredne godine sistem dobiti “bar 20” novih tužilaca. Doduše, ponekoga bi mogao i izgubiti. “U ovom momentu imamo suspendovana tri tužioca protiv kojih se vode postupci. Od tih postupaka će zavisiti njihova dalja tužilačka odgovornost“, naveo je Gazivoda sredinom nedjelje, gostujući na javnom servisu.

Sliku kompletira nalaz  Akcije za ljudska prava (HRA). “U crnogorskim osnovnim sudovima postoji čak 31 upražnjeno sudijsko mjesto (21 odsto), što se odražava na ažurnost – ročišta se zakazuju na četiri mjeseca, donošenje odluka kasni, a rješavanje urgentnih životnih potreba građana odlaže se u nedogled”, navodi se u njihovoj analizi objavljenoj sredinom mjeseca. “Jedino osnovni sudovi u Danilovgradu i na Cetinju rade u punom kapacitetu”.

Prema prikupljenim podacima, u oktobru je u osnovnim sudovima u Baru, Beranama, Herceg Novom i Podgorici nedostajalo po četvoro sudija, dok je u Bijelom Polju i Rožajama falilo po troje sudija.

Zapravo, u osnovnim sudovima Herceg Novom i Rožajama nedostaje više od polovine sudija (vidjeti tabelu) dok je najteža situacija u Osnovnom sudu na Žabljaku. Tamo, od početka oktobra, više nema ko da sudi. “Nakon što je  konstatovan prestanak funkcije predsjedniku Osnovnog suda na Žabljaku Mihailu Anđeliću (bio je dvije godine i dva mjeseca istovremeno predsjednik suda i jedini sudija) zbog ostvarivanja uslova za starosnu penziju, taj sud je ostao bez sudija. Anđelić je o tome prošle godine obavijestio v.d. predsjednicu Vrhovnog suda, predsjednika Višeg suda u Bijelom Polju i Sudski savjet, ali nije dobio povratne instrukcije”, navode iz HRA.

U Sudskom savjetu je, krajem septembra, vođena rasprava na temu kako pomoći sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici (tamo je samo šest sudija) da izađu na kraj sa skoro 200 predmeta koji se vode po optužnicama Specijalnog državnog tužilaštva.

Specijalno odjeljenje ima sudija za dva vijeća, a dodatni problem je to što zakon nalaže da sudije koje su učestvovale u potvrđivanju optužnice ne mogu suditi taj predmet. Pride, najčešće je riječ o predmetima sa većim brojem optuženih (organizovani kriminal). Za rezultat imamo (pre)duga suđenja. I dugogodišnji izostanak presuda u predmetima koji su posebno zaintrigirali ovdašnju javnost.

Od ideje da sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u pomoć priskoče sudije Vrhovnog i Apelacionog suda izgleda da neće biti ništa. Rukovodioci tih sudova pojasnili su da kod njih nema slobodnih sudija koji bi mogli priskočiti na ispomoć. Sada se od Sudskog savjeta očekuje da potraži neko drugo rješenje. Dok broj nepresuđenih predmeta raste.

Neraspoređene krivične prijave “zaboravljene” su u arhivi ODT Podgorica. Nezvanično, slično stanje je i u drugim tužilaštvima širom Crne Gore, ali to tek čeka na službenu potvrdu. Pokradeni dokazi iz depoa Višeg suda. Manjak tužilaca i sudija… Čelnici Vrhovnog državnog tužilaštva i Vrhovnog suda u v.d. stanju.

To je slika crnogorskog pravosuđa nakon nepune tri godine glasno promovisane  borbe protiv kriminala i korupcije od strane parlamentarne većine i izvršnih vlasti koje su naslijedile DPS. I mnogo puta najavljenog osnaživanja institucija. Pred nama je, kažu, još jedan novi početak, nakon formiranja 44. Vlade. Budući su od prethodnih mogli naučiti šta i kako ne treba raditi, ukoliko se  želi pomoći crnogorskom pravosuđu.

Zoran RADULOVIĆ  

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

UDRUŽENI PODUHVAT VUČIĆEVIH POLITIČARA, UDBE I EPISKOPA SPC: Nemoć u UN iskaljuju na Crnu Goru

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kampanja nakon najave premijera Milojka Spajića da će Crna Gora glasati u Ujedinjenim Nacijama (UN) Rezoluciju kojom se osuđuje negiranje genocida u Srebrenici, presuđenog od strane međunarodnog suda u Hagu vidno je orkestrirana iz ureda predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Ovakva histerija protiv Crne Gore nije postojala ni u predvečerje referenduma o nezavisnosti 2006. godine

 

 

Od tzv. antibirokratske revolucije 1989. godine teško da je bilo toliko povika i gnjeva na malu Crnu Goru od strane srpskog sv(ij)eta diljem regiona. Razlog je navodna izdaja „bratske Srbije“ i „interesa srpskog naroda“ zbog najave premijera Milojka Spajića da će Crna Gora glasati u Ujedinjenim Nacijama (UN) Rezoluciju kojom se osuđuje negiranje genocida u Srebrenici, presuđenog od strane međunarodnog suda u Hagu. Kampanja je vidno orkestrirana iz ureda predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Ovakva histerija protiv Crne Gore nije postojala ni u predvečerje referenduma o nezavisnosti 2006. godine. Tada je crnogorska Mitropolija predvođena pokojnim Amfilohijem Radovićem ostala po strani referendumske kampanje pozvavši se na jevanđeosku maksimu „caru carevo, Bogu božje“.

U ovom slučaju se prije pet dana u kampanju uključio i sadašnji mitropolit Joanikije Mićović kome norme Jevanđelja i hrišćanske vjere ne važe kada su politički interesi Beograda i Moskve u pitanju. Mitropolit se prvo na uskršnjoj liturgiji 5.maja u Podgorici, kojoj su prisustvovali premijer, predsjednik i drugi zvaničnici, pojavio sa ruskim carskim grbom na vladičanskoj kapi (mitri). Istina, na štitu grba nije bilo ruskog Sv. Đorđa, (vjerovatno ciljana „korisna nejasnoća“) ali je ornament svakako ruski stiliziran i poruka je jasna. Kasnije je, slijedeći  poruku patrijrha SPC  Porfirija,  Joanikije rekao da „pri­ča o sre­bre­nič­kom ge­no­ci­du ni­je na­uč­no ute­me­lje­na, ali je i te ka­ko po­li­tič­ki mo­ti­vi­sa­na“. Tamo se desio, rekao je  zločin ali „lobiranje, sponzorisanje i propagiranje priče o genocidu u Srebrenici, ne može nadoknaditi nedostatke dokaza za održivost te priče“. Poruka mitropolita je da Crna Gora ne treba glasati predloženu Rezoluciju kako bi „uvijek bila otvorena za istinu,…sačuvala svoje dostojanstvo…(i) svoju unutrašnju stabilnost“.

Da je unutrašnja stabilnost i koaliciona Vlada narušena vidi se i iz izjave lidera Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića koji je „saopštio premijeru da teško možemo nastaviti da podržavamo njegovu Vladu ukoliko CG podrži Rezoluciju“ u UN-u. Pojedini vučićevski mediji u zemlji i van su pozvali na organizaciju protesta i litije koje bi predvoditi episkopi. Andrija Mandić, predsjednik državne Skupštine i lider Nove srpske demokratije (NSD) nije prijetio izlaskom iz vlasti, na koju je toliko vremena čekao, ali je rekao da „mi srpski lideri u Crnoj Gori tu Rezoluciju i pokušaj da se Srbi proglase genocidnim narodom doživljavamo kao problem“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

APELACIONI SUD SILOVATELJU MALOLJETNICE DUPLO SMANJIO KAZNU: Nasilje u produženom trajanju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako je u ranijim presudama izrečeno da ne postoje olakšavajuće okolnosti te da je B.B. i ranije osuđivan, Apelacioni sud je naveo da je Viši sud ,,prestrogo odmjerio” kaznu, te je sa maksimalne od 15 smanjio na osam godina.  Odluka je izazvala bijes javnosti, brojne reakcije i proteste

Maloljetnicu od 15 godina je pod prinudom početkom 2020. u svoju kuću odveo 50-godišnji  komšija B.B. ,,Ako ne dođe kod njega da ga nešto posluša” roditelji će joj ostati bez posla. Prijetnje su pojačavane, zaprijetio je i da će joj oca ubiti.

Djevojčica je krila od roditelja šta joj se dešava, dok otac nije primijetio promjene u njenom ponašanju, pregledao njen telefon i pronašao poruke komšije. Potom je djevojčica bratu ispričala o nasilnim seksualnim odnosima koje je mjesecima trpjela. Porodica je slučaj prijavila policiji nakon čega je silovatelj uhapšen i pritvoren.

Viši sud je, u dva navrata u julu 2022. i novembru 2023, B.B. osudio na maksimalnu kaznu zatvora od 15 godina. Sud je utvrdio da je B.B. od januara do juna 2020, upotrebom sile i prijetnje, u više navrata silovao djevojčicu, prijeteći joj da će joj ubiti oca ako nekome kaže.

Apelacioni sud je u februaru prošle godine ukinuo prvostepenu presudu Višeg suda koju je potpisala i jula 2022. godine donijela sutkinja Vesna Kovačević. Ona je B. B. osudila na 15 godina zatvora, ali je tadašnjom odlukom Apelacionog suda silovatelj vraćen na ponovno suđenje. Nakon toga, u novembru prošle godine sudija Višeg suda Veljko Radovanović donosi istovjetnu presudu kao i sutkinja Kovačević.

Apelacioni sud je sada preinačio odluku i smanjio kaznu sa 15 na osam godina.

Iako je u ranijim presudama izrečeno da ne postoje olakšavajuće okolnosti te da je B.B. i ranije osuđivan, Apelacioni sud je naveo da je Viši sud ,,prestrogo odmjerio” kaznu. Posljednja odluka Apelacionog suda je pravosnažna.  Ako ona ostane na snazi B.B, koji je već četiri godine u pritvoru izaći će iz zatvora tokom 20**08.????

Odluka Apelacinog suda izazvala je bijes javnosti i brojne reakcije. U srijedu je ispred ovog suda održan protest više desetina građana.  ,,Strože kazne za zločine nad djecom”, ,,Smanjite silovanje, ne kaznu”, ,,Osam godina zatvora za doživotnu traumu”, ,,Produženo silovanje nema prenaglašen značaj”, neki su od transparenata koji su se mogli vidjeti na protestu.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo