Povežite se sa nama

Izdvojeno

PRAVOSUĐE IZMEĐU STVARNOSTI I NEREALNIH OBEĆANJA: Tužna Justicija

Objavljeno prije

na

Neraspoređene krivične prijave “zaboravljene” u arhivi ODT Podgorica, pokradeni dokazi iz depoa Višeg suda, manjak tužilaca i sudija,  čelnici Vrhovnog državnog tužilaštva i Vrhovnog suda u višegodišnjem v.d. stanju. To je slika crnogorskog pravosuđa nakon nepune tri godine glasno promovisane  borbe protiv kriminala i korupcije

 

Mnogo loših vijesti dobili smo, u protekle tri godine, iz crnogorskog pravosuđa. Hapšeni su prvaci sudske vlasti, pomoćnik glavnog specijalnog tužioca, stečajni upravnici i advokati. Podignute su optužnice zbog sumnji da se u sudnicama trgovalo pravdom, Beskrajnim istragama i izviđajima pridružila su se još duža suđenja, odložena ročišta postala su praksa, što za rezultat ima guranje predmeta u zastaru i ukidanje pritvora za osumnjičene i optužene za najteža krivična djela.

Izgledalo je kako je pljačka depoa Višeg suda poslednja kockica u mozaiku sunovrata sudske vlasti u Crnoj Gori. Pokazalo se da nije tako. Dno još nije pod nogama.

Članovi Tužilačkog savjeta nedavno su saznali, maltene slučajno, kako se u arhivi Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Podgorici godinama gomilaju predmeti koji nijesu predati u dalju proceduru. Skupljaju prašinu, bez nade da će biti riješeni, pošto  na njihovom razrješenju niko ni ne radi.

Najmanje 1.000 nerasvijetljenih predmeta (krivičnih prijava protiv nepoznatih lica) nakupilo se u arhivi ODT u Podgorici od 2016. do 2021. godine, a da niko od tužilaca nije bio zadužen da radi na njihovom rješavanju. Informaciju je pred javnost iznio član Tužilačkog savjeta, advokat Siniša Gazivoda, pozivajući se na podatke koje je, krajem septembra, dobio od rukovodioca ODT Podgorica Duška Milanovića.

“Nama šef ODT-a Podgorica daje informaciju da je šest godina veliki broj ‘živih predmeta’ po nepoznatom učiniocu stajao u arhivi, a da nije bilo uopšte tužioca koji je njima bio zadužen i koji će da preduzima bilo kakvu radnju. I sve ono što je trebalo da se radi, očigledno nije rađeno, jer su predmeti stajali u arhivi”, objelodanio je Gazivoda uz informaciju da se “u ovom trenutku” ne zna na šta se sve ti predmeti odnose.

Saznali smo da su u zastaru otišli predmeti vezani za prikupljanje lažnih (falsifikovanih) potpisa podrške predsjedničkim kandidatima na izborima za predsjednika Crne Gore koji su održani 2018. godine. Pošto tužioci, godinama, nijesu preduzimali ni jednu aktivnost u pravcu procesuiranja tih prijava.

Podsjetimo se, građani čiji su potpisi zloupotrijebljeni tokom te kampanje podnijeli su, sami ili uz pomoć zainteresovanih nevladinih organizacija, više krivičnih prijava (oko 25) protiv NN počinilaca koji su falsifikovali njihovu podršku i to, pretpostavlja se, naplatili od partija i nezavisnih kandidata. Oni su, tako, ispunili uslove za kandidaturu, a  i za novac iz budžeta koji im je pripao po osnovu uspješne kandidature.

Sada je to završena priča. NN – nikome ništa.

U dopisu Tužilačkom savjetu, tužilac Milanović požalio se da je otkriće velikog broja krivičnih prijava koje su godinama “zaboravljene” čekale u arhivi ODT Podgorica, i njihova raspodjela koju je naložio kao rukovodilac ODT-a, dodatno opteretila tužioce angažovane u Osnovnom tužilaštvu Glavnog grada. A njih je, ionako, znatno manje nego što je to propisano Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u ODT Podgorica. Precizno, u ovom trenutku tom tužilaštvu nedostaje 10 tužilaca.

To nije kraj priče. U tužilačkoj organizaciji u Crnoj Gori nedostaje 40 tužilaca, odnosno, više nego svaki treći, “otkrio” je Gazivoda, naglašavajući kako je rješavanje tog problema prioritet Tužilačkog savjeta, te da on očekuje da će u prvoj polovini naredne godine sistem dobiti “bar 20” novih tužilaca. Doduše, ponekoga bi mogao i izgubiti. “U ovom momentu imamo suspendovana tri tužioca protiv kojih se vode postupci. Od tih postupaka će zavisiti njihova dalja tužilačka odgovornost“, naveo je Gazivoda sredinom nedjelje, gostujući na javnom servisu.

Sliku kompletira nalaz  Akcije za ljudska prava (HRA). “U crnogorskim osnovnim sudovima postoji čak 31 upražnjeno sudijsko mjesto (21 odsto), što se odražava na ažurnost – ročišta se zakazuju na četiri mjeseca, donošenje odluka kasni, a rješavanje urgentnih životnih potreba građana odlaže se u nedogled”, navodi se u njihovoj analizi objavljenoj sredinom mjeseca. “Jedino osnovni sudovi u Danilovgradu i na Cetinju rade u punom kapacitetu”.

Prema prikupljenim podacima, u oktobru je u osnovnim sudovima u Baru, Beranama, Herceg Novom i Podgorici nedostajalo po četvoro sudija, dok je u Bijelom Polju i Rožajama falilo po troje sudija.

Zapravo, u osnovnim sudovima Herceg Novom i Rožajama nedostaje više od polovine sudija (vidjeti tabelu) dok je najteža situacija u Osnovnom sudu na Žabljaku. Tamo, od početka oktobra, više nema ko da sudi. “Nakon što je  konstatovan prestanak funkcije predsjedniku Osnovnog suda na Žabljaku Mihailu Anđeliću (bio je dvije godine i dva mjeseca istovremeno predsjednik suda i jedini sudija) zbog ostvarivanja uslova za starosnu penziju, taj sud je ostao bez sudija. Anđelić je o tome prošle godine obavijestio v.d. predsjednicu Vrhovnog suda, predsjednika Višeg suda u Bijelom Polju i Sudski savjet, ali nije dobio povratne instrukcije”, navode iz HRA.

U Sudskom savjetu je, krajem septembra, vođena rasprava na temu kako pomoći sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici (tamo je samo šest sudija) da izađu na kraj sa skoro 200 predmeta koji se vode po optužnicama Specijalnog državnog tužilaštva.

Specijalno odjeljenje ima sudija za dva vijeća, a dodatni problem je to što zakon nalaže da sudije koje su učestvovale u potvrđivanju optužnice ne mogu suditi taj predmet. Pride, najčešće je riječ o predmetima sa većim brojem optuženih (organizovani kriminal). Za rezultat imamo (pre)duga suđenja. I dugogodišnji izostanak presuda u predmetima koji su posebno zaintrigirali ovdašnju javnost.

Od ideje da sudijama Specijalnog odjeljenja Višeg suda u pomoć priskoče sudije Vrhovnog i Apelacionog suda izgleda da neće biti ništa. Rukovodioci tih sudova pojasnili su da kod njih nema slobodnih sudija koji bi mogli priskočiti na ispomoć. Sada se od Sudskog savjeta očekuje da potraži neko drugo rješenje. Dok broj nepresuđenih predmeta raste.

Neraspoređene krivične prijave “zaboravljene” su u arhivi ODT Podgorica. Nezvanično, slično stanje je i u drugim tužilaštvima širom Crne Gore, ali to tek čeka na službenu potvrdu. Pokradeni dokazi iz depoa Višeg suda. Manjak tužilaca i sudija… Čelnici Vrhovnog državnog tužilaštva i Vrhovnog suda u v.d. stanju.

To je slika crnogorskog pravosuđa nakon nepune tri godine glasno promovisane  borbe protiv kriminala i korupcije od strane parlamentarne većine i izvršnih vlasti koje su naslijedile DPS. I mnogo puta najavljenog osnaživanja institucija. Pred nama je, kažu, još jedan novi početak, nakon formiranja 44. Vlade. Budući su od prethodnih mogli naučiti šta i kako ne treba raditi, ukoliko se  želi pomoći crnogorskom pravosuđu.

Zoran RADULOVIĆ  

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo