Ustavni sud je, sredinom ove nedjelje, usvojio žalbu zbog nedjelotvorne istrage pokušaja ubistva novinara Monitora i Vijesti Tufika Softića. Utvrđeno je da je Softiću povrijeđeno pravo na život garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Žalbu, u ime Softića, podnio je advokat Dalibor Tomović u saradnji sa Akcijom za ljudska prava (HRA) i Media Legal Defence Initiative (MLDI) iz Londona.
Odluka obavezuje Crnu Goru da plati Softiću sedam hiljada eura. I u ranijoj odluci Osnovnog suda u Podgorici odlučeno je da se Softiću zbog nedjelotvorne istrage napada dodijeli takođe 7.000 eura.
Značajno je da su sve sudije Ustavnog suda glasale za utvrđivanje povrede navedenog prava, a većina sudija glasala je i za dodjelu odštete.
Ovo je prvi put da je Ustavni sud dosudio odštetu zbog nedjelotvorne istrage, kaže advokat Tomović za Monitor: Ističe i da je značajno to što je odluka donesena jednoglasno: ,,Sud je primijenio standardne Evropskog suda za ljudska prava i utvrdio da je, usljed propusta u radu državnih organa, došlo do nedjelotvorne istrage”.
Iz Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) iskazali su zahvalnost Ustavnom sudu i posebno sudiji izvjestiocu Miodragu Iličkoviću – ,,što su ovom odlukom napravili presedan u dosadašnjoj praksi”, kaže se u reagovanju Mile Radulović, generalne sekretarke Društva profesionalnih novinara Crne Gore.
I Sindikat medija (SMCG)je pozdravio odluku Ustavnog suda. Naglasili su da je odluka ,,jasno priznanje da država nije učinila dovoljno da zaštiti novinara u obavljanju njegovog poziva. Takođe, ovim se otvara put i brojnim drugim napadnutim novinarima u Crnoj Gori, čiji slučajevi nikad nisu riješeni, da pođu Softićevim putem i tuže državu zato što im nije obezbijedila zaštitu osnovnih ljudskih prava i sloboda”.
,,Nakon ovoga očekujemo da će država ozbiljnije shvatiti ulogu medija i novinara u ovom društvu i njihovu zaštitu”, istakla je Radulović.
Advokat Tomović se nada da će ova odluka biti poruka institucijama da nastave da rade na otkrivanju napadača i nalogodavaca napada na Softića.
Podsjetimo, Softić je u večernjim satima 1. novembra 2007. brutalno pretučen na ulazu porodične kuće u centru Berana. Tada su ga dva maskirana napadača u klasičnoj sačekuši udarali palicama po glavi, nanijevši mu teške tjelesne povrede.
,,Sačekali su me ispred kuće da parkiram auto, čuo sam neku tutnjavu iza sebe. Uspio sam samo da se okrenem i vidim dvije osobe kako mi dolaze sa navučenim kapuljačama preko glave. Udarali su me isključivo po glavi. Pokušao sam da se zaštitim sa rukama ali nijesam uspio. Dobio sam prelom šake, potres mozga, pocijepanu ušnu školjku i razne podlive od udaraca palicom. Istrčala je moja srednja ćerka, koja je tada imala devet godina, i vidjela stravičnu lokvu krvi ispod mene. To je bio traumatičan prizor za nju”, svjedočio je nakon napada Softić.
O napadu tužilaštvo je saslušalo novinara tek nakon sedam godina!
A šest godina nakon prvog napada, u avgustu 2013, opet pod okriljem mraka u dvorište Softićeve kuće bačena je eksplozivna naprava. Dan nakon napada Softić je izjavio: „Sinoć je bila jedna nezvanična varijanta da je u pitanju šok bomba i da je u pitanju vjerovatno pokušaj zaplašivanja. Međutim, vještačenje koje je završeno prije nekih pola sata pokazalo je nešto sasvim drugo, nešto mnogo ozbiljnije. Nije u pitanju šok bomba nego vrlo razoran trotil koji je napravio krater od 17 santimetara. Trotil nije srećom otišao pod auto i srećom nikoga nije bilo u autu. Ja sam 15 minuta prije toga parkirao automobil na to mjesto. To je praktično isto ono mjesto gdje se dogodio napad iz 2007. godine. To je jedna teška neprijatnost i dodatno uznemirenje za mene i moju porodicu.”
I u ovom slučaju nema napretka, izviđaj se vodi već četiri godine, bez rezultata.
Softiću je 2014. godine dodijeljeno policijsko obezbjeđenje, jer je Agencija za nacionalnu bezbjednost imala saznanja da mu prijeti opasnost. Na osnovu njihovih podataka, iza napada na Softića stoje pojedini pripadnici klana Darka Šarića o čijim je nezakonitim poslovima pisao. Ubrzo nakon što je podnio tužbu protiv države, policijsko obezbjeđenje mu je ukinuto, sa obrazloženjem da više nije ugrožen.
Nakon presude Ustavnog suda u izjavi za Monitor Softić kaže: ,,Vijest me dočekala u Podgorici na sastanku gdje se razgovaralo o napadima na novinare. Još sam pod utiskom svih tih priča i ovu odluku sam doživio kao izvjesno ohrabrenje”.
Softić objašnjava da je ovo prvi put da Ustavni sud u slučaju napada na novinara donese ovakvu presudu, a posebno da dosudi novčani iznos. ,,U tom smislu je ova presuda važna ne samo za mene nego za sve slučajeve napada na novinare, medije i uopšte medijsku zajednicu”.
Ističe da je ohrabren presudom, ali da bi bio mnogo zadovoljniji da su slučajevi napada krivično riješeni. ,,Nadam se da će ova odluka Ustavnog suda doprinijeti tome da država konačno povede djelotvornu istragu u oba slučaja. Da se nađe dovoljno materijalnih dokaza da se slučaj pokušaja ubistva iz 2007. ponovo otvori. A drugi iz 2013, podmetanje eksploziva koji je još u fazi istrage okonča”, kaže Softić.
Slučaj postavljanja eksploziva zastarijeva sljedeće godine.
,,Ova presuda konačno bi trebalo da otvori i pitanje odgovornosti nadležnih koji su postupali u istrazi napada na Softića”, ističu iz SMCG.
,,Nažalost, umjesto krivične odgovornosti za napad, dobijamo samo priznanje čuvara naših ustavnih prava da tužioci i policija nisu radili posao kako treba. Zbog toga, kao ni u mnogim drugim predmetima niko od njih nije snosio konsekvence”, kazala je Radulović iz DPNCG.
Odluka Ustavnog suda je svakako pozitivan iskorak, jer konačno kao država imamo pozitivnu praksu na koju novinari u budućnosti mogu da se pozovu. Međutim, ne bi čudilo da ovom odlukom država sa sebe skine odgovornost za dalje rasvjetljavanje napada na Softića. O tome on kaže: ,,Presuda treba da utiče na državu da pokrene djelotvornu istragu. Čekam 10 godina na pravdu i bio bih razočaran da se sve završi na ovome i slučajevi u krivičnom smislu zatvore. Ovo je samo moralna satisfakcija, pravda nije zadovoljena. Pravda bi bila zadovoljena da se nađu počinioci i nalogodavci privedu pravdi”.
Predrag NIKOLIĆ