Povežite se sa nama

DRUŠTVO

PRIHVAĆENA USTAVNA ŽALBA TUFIKA SOFTIĆA: Povrijeđeno pravo na život

Objavljeno prije

na

Ustavni sud je, sredinom ove nedjelje, usvojio žalbu zbog nedjelotvorne istrage pokušaja ubistva novinara Monitora i Vijesti Tufika Softića. Utvrđeno je da je Softiću povrijeđeno pravo na život garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Žalbu, u ime Softića, podnio je advokat Dalibor Tomović u saradnji sa Akcijom za ljudska prava (HRA) i Media Legal Defence Initiative (MLDI) iz Londona.

Odluka obavezuje Crnu Goru da plati Softiću sedam hiljada eura. I u ranijoj odluci Osnovnog suda u Podgorici odlučeno je da se Softiću zbog nedjelotvorne istrage napada dodijeli takođe 7.000 eura.

Značajno je da su sve sudije Ustavnog suda glasale za utvrđivanje povrede navedenog prava, a većina sudija glasala je i za dodjelu odštete.

Ovo je prvi put da je Ustavni sud dosudio odštetu zbog nedjelotvorne istrage, kaže advokat Tomović za Monitor: Ističe i da je značajno to što je odluka donesena jednoglasno: ,,Sud je primijenio standardne Evropskog suda za ljudska prava i utvrdio da je, usljed propusta u radu državnih organa, došlo do nedjelotvorne istrage”.

Iz Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) iskazali su zahvalnost Ustavnom sudu i posebno sudiji izvjestiocu Miodragu Iličkoviću – ,,što su ovom odlukom napravili presedan u dosadašnjoj praksi”, kaže se u reagovanju Mile Radulović, generalne sekretarke Društva profesionalnih novinara Crne Gore.

I Sindikat medija (SMCG)je pozdravio odluku Ustavnog suda. Naglasili su da je odluka ,,jasno priznanje da država nije učinila dovoljno da zaštiti novinara u obavljanju njegovog poziva. Takođe, ovim se otvara put i brojnim drugim napadnutim novinarima u Crnoj Gori, čiji slučajevi nikad nisu riješeni, da pođu Softićevim putem i tuže državu zato što im nije obezbijedila zaštitu osnovnih ljudskih prava i sloboda”.

,,Nakon ovoga očekujemo da će država ozbiljnije shvatiti ulogu medija i novinara u ovom društvu i njihovu zaštitu”, istakla je Radulović.

Advokat Tomović se nada da će ova odluka biti poruka institucijama da nastave da rade na otkrivanju napadača i nalogodavaca napada na Softića.

Podsjetimo, Softić je u večernjim satima 1. novembra 2007. brutalno pretučen na ulazu porodične kuće u centru Berana. Tada su ga dva maskirana napadača u klasičnoj sačekuši udarali palicama po glavi, nanijevši mu teške tjelesne povrede.

,,Sačekali su me ispred kuće da parkiram auto, čuo sam neku tutnjavu iza sebe. Uspio sam samo da se okrenem i vidim dvije osobe kako mi dolaze sa navučenim kapuljačama preko glave. Udarali su me isključivo po glavi. Pokušao sam da se zaštitim sa rukama ali nijesam uspio. Dobio sam prelom šake, potres mozga, pocijepanu ušnu školjku i razne podlive od udaraca palicom. Istrčala je moja srednja ćerka, koja je tada imala devet godina, i vidjela stravičnu lokvu krvi ispod mene. To je bio traumatičan prizor za nju”, svjedočio je nakon napada Softić.

O napadu tužilaštvo je saslušalo novinara tek nakon sedam godina!

A šest godina nakon prvog napada, u avgustu 2013, opet pod okriljem mraka u dvorište Softićeve kuće bačena je eksplozivna naprava. Dan nakon napada Softić je izjavio: „Sinoć je bila jedna nezvanična varijanta da je u pitanju šok bomba i da je u pitanju vjerovatno pokušaj zaplašivanja. Međutim, vještačenje koje je završeno prije nekih pola sata pokazalo je nešto sasvim drugo, nešto mnogo ozbiljnije. Nije u pitanju šok bomba nego vrlo razoran trotil koji je napravio krater od 17 santimetara. Trotil nije srećom otišao pod auto i srećom nikoga nije bilo u autu. Ja sam 15 minuta prije toga parkirao automobil na to mjesto. To je praktično isto ono mjesto gdje se dogodio napad iz 2007. godine. To je jedna teška neprijatnost i dodatno uznemirenje za mene i moju porodicu.”

I u ovom slučaju nema napretka, izviđaj se vodi već četiri godine, bez rezultata.

Softiću je 2014. godine dodijeljeno policijsko obezbjeđenje, jer je Agencija za nacionalnu bezbjednost imala saznanja da mu prijeti opasnost. Na osnovu njihovih podataka, iza napada na Softića stoje pojedini pripadnici klana Darka Šarića o čijim je nezakonitim poslovima pisao. Ubrzo nakon što je podnio tužbu protiv države, policijsko obezbjeđenje mu je ukinuto, sa obrazloženjem da više nije ugrožen.

Nakon presude Ustavnog suda u izjavi za Monitor Softić kaže: ,,Vijest me dočekala u Podgorici na sastanku gdje se razgovaralo o napadima na novinare. Još sam pod utiskom svih tih priča i ovu odluku sam doživio kao izvjesno ohrabrenje”.

Softić objašnjava da je ovo prvi put da Ustavni sud u slučaju napada na novinara donese ovakvu presudu, a posebno da dosudi novčani iznos. ,,U tom smislu je ova presuda važna ne samo za mene nego za sve slučajeve napada na novinare, medije i uopšte medijsku zajednicu”.

Ističe da je ohrabren presudom, ali da bi bio mnogo zadovoljniji da su slučajevi napada krivično riješeni. ,,Nadam se da će ova odluka Ustavnog suda doprinijeti tome da država konačno povede djelotvornu istragu u oba slučaja. Da se nađe dovoljno materijalnih dokaza da se slučaj pokušaja ubistva iz 2007. ponovo otvori. A drugi iz 2013, podmetanje eksploziva koji je još u fazi istrage okonča”, kaže Softić.

Slučaj postavljanja eksploziva zastarijeva sljedeće godine.

,,Ova presuda konačno bi trebalo da otvori i pitanje odgovornosti nadležnih koji su postupali u istrazi napada na Softića”, ističu iz SMCG.

,,Nažalost, umjesto krivične odgovornosti za napad, dobijamo samo priznanje čuvara naših ustavnih prava da tužioci i policija nisu radili posao kako treba. Zbog toga, kao ni u mnogim drugim predmetima niko od njih nije snosio konsekvence”, kazala je Radulović iz DPNCG.

Odluka Ustavnog suda je svakako pozitivan iskorak, jer konačno kao država imamo pozitivnu praksu na koju novinari u budućnosti mogu da se pozovu. Međutim, ne bi čudilo da ovom odlukom država sa sebe skine odgovornost za dalje rasvjetljavanje napada na Softića. O tome on kaže: ,,Presuda treba da utiče na državu da pokrene djelotvornu istragu. Čekam 10 godina na pravdu i bio bih razočaran da se sve završi na ovome i slučajevi u krivičnom smislu zatvore. Ovo je samo moralna satisfakcija, pravda nije zadovoljena. Pravda bi bila zadovoljena da se nađu počinioci i nalogodavci privedu pravdi”.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo