Povežite se sa nama

OKO NAS

REZULTATI VLASTI I TRANZICIJE: Plužine i Žabljak razvijeniji od Ulcinja

Objavljeno prije

na

Opština Ulcinj je ubjedljivo najnerazvijenija lokalna samouprava na Primorju, pokazao je izvještaj Ministarstva ekonomije.

Naime, tzv. indeks razvijenosti ove opštine je 75 i tri puta je manji nego u Budvi, a gotovo dva puta manji nego u Tivtu.

U odnosu na prošlu godinu Ulcinj je, na ljestvici razvijenosti lokalnih samouprava, pao sa 11. na 12. mjesto u državi, jer ga je u međuvremenu preteklo Cetinje. Ispred Ulcinja su čak i neke opštine sa sjevera, Plužine i Žabljak.

Ovaj indeks uključuje stopu nezapošljenosti, dohodak po stanovniku, budžetski prihod opštine po stanovniku i stepen obrazovanja.

,,Na što je spao naš lijepi grad!? Pitam se samo da li je ovo san ili posljednja faza apatije koja je zahvatila Ulcinj, a koja vodi prema potpunom umiranju”, kaže rezignirano dr Isat Jakupi.

Ovaj nekadašnji odbornik u lokalnom parlamentu je uvjeren da je to rezultanta vlasti, a za lokalnu, na čijem je čelu trenutno Nazif Cungu, kaže da je najgora u istoriji ovog grada.

I u Opštinskom odboru URA smatraju da je publikacija Vlade Crne Gore samo bolni pečat realnosti razvoja, odnosno teškog ekonomskog zaostajanja opštine Ulcinj. „Razlozi za takvo stanje su opštepoznati: kapitalni budžet države redovno zaobilazi Ulcinj, proces privatizacije je uništio privredu, ulaganja u društveni razvoj (obrazovanje, kultura, zdravstvo, sport) praktično ne postoje. Zato i ne treba nikoga da čudi ovakav podatak, ali treba konačno da kod građana upali lampicu dubokog upozorenja. Upozorenja da se ovako više ne smije i ne može. I bez ovog podatka smo svjedoci da imamo pune avione sa mladim Ulcinjanima koji odlaze da traže sreću u zapadnim zemljama, a nadležni redovno i po običaju ćute”, kaže predsjednik ulcinjskog odbora ove političke grupacije Omer Bajraktari.

Ulcinjski zvaničnici se ovim povodom nijesu oglašavali, jer su iznijete činjenice neumoljive, a njihova odgovornost za ovo stanje je takođe nesporna. Više se, kao nekada, ne može optuživati samo vlast na centralnom nivou za maćehinski odnos prema Ulcinju, jer se sada sjedi u toj Vladi, a upravo Demokratska partija socijalista drži na okupu albanske nacionalne stranke u toj opštini. Fermanom te stranke, tačnije Duška Markovića, u martu prošle godine instalirana je trenutna vlast, pa ova sklepana koalicija ne osjeća odgovornost prema građanima, već samo prema toj činjenici.

„Stoga naši problemi imaju političku, a, možda, i generacijsku dimenziju. Političku, zato što naši vječiti političari misle da su uvijek u pravu iako nijesu riješili nijedan problem koji muči opštinu Ulcinj, a problemi su uglavnom isti i sa istim rokom trajanja, kao i političari koji čine lokalnu i državnu vlast. Zato sam i rekao da problemi Ulcinja imaju i generacijsku dimenziju, jer definitivno, jedna generacija vječitih političara je postala dio problema našeg grada, a taj dio problema svakako ne može da bude dio rješenja. Za to su se oni već sami pobrinuli, a vjerovatno i profitirali”, ocjenjuje Bajraktari.

Konstatujući da su za većinu problema u Ulcinju, ipak, najodgovorniji građani te opštine, odnosno njihova vlast, u organizaciji civilnog društva „Ul info” navode da su teške bolesti – sebičnost, pohlepa, neodgovornost, jednom rječju, korupcija opasno nagriza krhko ulcinjsko društvo i taj zapušteni grad. „ Klasično shvatanje korupcije upravo se zasniva na ideji da korupcija predstavlja rezultat kvarenja moralnih vrijednosti u društvu. Ona se manifestuje tako što vladajuća politička klasa sopstveni interes stavlja iznad interesa društva. A pojavni oblici političke korupcije su, na primjer, i lažna politička obećanja. Koliko je samo toga bilo u Ulcinju!”, ističu iz te NVO.

Podaci takođe pokazuju da Ulcinj ima preko četiri hiljade stanovnika manje nego prije 25 godina, kao i da je broj građana koji spadaju u kategoriju izdržavanih za hiljadu veći nego onih koji rade. U situaciji kada nema novih većih hotela, čak ni najava da će krenuti njihova gradnja i kada ne radi Solana, tako nešto je sasvim logično.

A prije devet godina u „Strategiji razvoja turizma u Crnoj Gori”, bilo je zapisano da će „Ulcinj zbog svojih potencijala na Velikoj plaži, Adi Bojani i u zalivu Valdanos, 2020. godine zauzeti vodeću poziciju”.

U tom dokumentu tadašnjeg Ministarstva turizma i zaštite životne sredine, predviđalo se da će u Ulcinju, u turističke projekte, biti uloženo gotovo sedam milijardi eura!?

Ove 2017. godine svjedočimo da se ništa od toga nije realizovalo, a minimalne su šanse da će bar do te 2020. godine, do kada je na snazi citirana strategija, na ulcinjskoj rivijeri biti izgrađen makar jedan veliki hotel.

U međuvremenu će se donijeti nova strategija razvoja turizma, ili trenutna dopuniti. Baš kao i aneksi privatizacionih ugovora za niz razrušenih ulcinjskih hotela, nekadašnjih simbola grada i privrednih giganata.

Istovremeno, Strateški plan razvoja opštine, koji je lani usvojen u lokalnom parlamentu, niko više ni ne pominje! Samo predsjednik Opštine optimistički najavljuje da će, nakon što je prije mjesec dana, tačnije 28. decembra, usvojen Prostorno-urbanistički plan, krenuti ubrzani razvoj.

„Njemu više niko ne vjeruje. Cungu mora odmah da podnese neopozivu ostavku, da se raspusti postojeći saziv Skupštine opštine i da idemo na nove izbore”, smatra dr Jakupi.

Inače, posljednji lokalni izbori u Ulcinju su održani 26. januara 2014. godine i jedino je izvjesno da će ove godine izbori biti raspisani. Da li i organizovani, zavisi prije svega od dinamike političkih procesa u zemlji.

Zato ne treba očekivati da će na kraju ove godine Ulcinj imati bolji indeks razvijenosti nego 2016.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo