Povežite se sa nama

OKO NAS

ROMI U HERCEG NOVOM: Daleko od pune inkluzije

Objavljeno prije

na

Iako su crnogorskim vlastodršcima puna usta borbe za potpunu inkluziju Roma, pripadnici te populacije i dalje se suočavaju sa ogromnim problemima stanovanja, obrazovanja, sticanja lične dokumentacije, unapređenja pristupa socijalnoj zaštiti i zapošljavanja.

,,Još smo na početku, a ozbiljne promjene u romskoj zajednici tek predstoje. Radili smo dobre projekte i pokazali dobre prakse, ali težimo da one budu i održive. Očekujem da će se uz pomoć međunarodnih organizacija nastaviti sa rješavanjem problema stanovanja, obrazovanja, lične dokumentacije, unapređenja pristupa socijalnoj zaštiti i zapošljavanju. Naš naredni projekat odnosiće se na sindikalni aktivizam i jačanje političke participacije Roma. Velike i ozbiljne stvari su tek pred nama”, smatra Samir Jaha, izvršni direktor hercegnovske NVO Mladi Romi, koja ovih dana obilježava deset godina svoga postojanja i rada.

Prije deset godina okupili su se s namjerom da unaprijede položaj romske zajednice i postanu most povezivanja, dijaloga, razumijevanja, identifikovanja i rješavanja njihovih problema i potreba. Učinili su mnogo više nego što su u tom trenutku očekivali, ali se svi slažu da je položaj Roma i dalje izuzetno težak.

,,Za razliku od drugih manjinskih etničkih i nacionalnih zajednica, Romi i Egipćani dio su najranjivije marginalizovane nacionalne zajednice. Loše materijalno stanje, nizak nivo obrazovanja,velika nezaposlenost, neadekvatni životni i stambeni uslovi, društvena isključenost, specifičan način života, kao i brojni stereotipi i predrasude koji prate ovu populaciju, samo su neki od razloga za njihovu tešku poziciju u društvu”, smatra viši politički savjetnik pri Misiji OEBS-a u Crnoj Gori Alyn Roberts.

Vlada Crne Gore je usvojila dvije strategije u oblasti socijalne inkluzije i integracije Roma, odnosno Strategiju za poboljšanje položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori i Strategiju za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica u Crnoj Gori.

Jaha smatra da je većina vladinih aktivnosti bila fokusirana na izbjeglice i raseljena lica i Rome koji žive u Podgorici i kampovima na Koniku, a da su se često zanemarivale potrebe domicilne romske populacije.

„Veoma malo napora je uloženo u poboljšanje položaja domicilnih Roma koji žive na sjeveru, a ulaganja skoro i da nema u južnim djelovima Crne Gore. Takva preraspodjela sredstava i pažnje može dovesti do jaza i propusta u obezbjeđivanju boljih životnih uslova za sve osobe u nepovoljnom položaju i takođe, do stvaranja tenzija između dvije romske podgrupe. Mi vjerujemo da se socijalna inkluzija i puna integracija svih Roma koji žive u Crnoj Gori ne može postići bez odgovarajućeg i jednakog regionalnog pristupa u rješavanju ključnih potreba ove zajednice”, konstatuje Jaha.

Uprkos pomacima na planu obrazovanja, niska stopa aktivnosti i kritično visoka stopa nezaposlenosti jasno ukazuju na nezadovoljavajući pristup Roma i Egipćana tržištu rada. Većina pripadnika ove zajednice nema kvalifikacije koje odgovaraju potrebama tržišta rada, što čini jednu od ključnih barijera za pristup zapošljavanju. Dominira neformalna zaposlenost u čijem lancu Romi i Egipćani zauzimaju posljednje mjesto, dok je broj onih koji su zaposleni na neodređeno vrijeme veoma nizak i kreće se na nivou od pet odsto radno aktivnog RAE stanovništva.

,,Život u hroničnom siromaštvu izlaže ovu zajednicu brojnim zdravstvenim i bezbjednosnim rizicima i često rezultira pojavom dječijeg rada koja nije sankcionisana na djelotvoran i održiv način. Rezultati zapošljavanja Roma i Egipćanima u javnom sektoru, veoma su limitirani, posebno kada su u pitanju organi lokalne uprave. Činjenica je i da poslodavci nerado primaju na posao Rome i Egipćane i rijetko im povjeravaju stručne poslove, čak i kada ispunjavaju uslove datog radnog mjesta”, konstatuje dalje Jaha uz jasan zahtjev od nadležnih da se pronađu bolja sistemska rješenja.

S druge strane nadležni se ne slažu da je sve baš tako

,,Kada je riječ o romskoj populaciji u Herceg Novom ovi problemi nisu toliko izraženi, i sa ponosom možemo reći da u našem gradu živi 300 stalno nastanjenih stanovnika romske populacije, a oko 600 se nalazi na privremenom radu u inostranstvu. Interes lokalne uprave je inkluzija Roma u društvene tokove i ispunjavanje obaveza iz potpisane Deklaracije o romskoj dekadi. Izrađen je i usvojen Lokalni akcioni plan za integraciju Roma od 2009.do 2015.godine. Posebno se možemo pohvaliti da su sva djeca iz te populacije obuhvaćena predškolskim i osnovnim obrazovanjem”, kaže potpredsjednica Opštine Herceg Novi Tamara Vujović. Predstavnici Roma se slažu da je u Herceg Novom i Boki, upoređujući sadašnji status Roma sa onim bolji nego ranije, naročito u sferi obrazovanja, ali je to daleko od onoga kako bi trebalo biti.

,,Ako uzmemo podatak da danas imamo 1600 učenika u osnovim školama, to je tri puta više nego prije 10 godina kada je pokrenuta dekada Roma. Međutim imamo 69 srednjoškolaca i svega 17 studenata, što nije dovoljno”, kaže Jaha i ističe da je jedan od krucijalnih problema upravo u Herceg Novom, pitanje stalnog nastanjenja u improvizavanom naselju na Šištetu, odakle Romima već godinama prijeti iseljavanje.

„Rješenja za sada nema i sve što sada možemo da uradimo je da se borimo da ih niko ne iseli, a da im prije toga ne ponudi alternativni smještaj . Mi smo razgovarali sa čelnicima lokalne samouprave i naša zamisao je da Opština opredijeli određenu lokaciju gdje će biti smješteni i da uz pomoć međunarodne zajednice obezbijedimo sredstva za izgradnju stambenog objekta, kao što je već bio slučaj u Herceg Novom. To je primjer dobre prakse i nastojaćemo da ga primijenimo i za Rome na Šištetu”, zaključuje Jaha.

Nebojša MANDIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo