Povežite se sa nama

OKO NAS

RADNIČKE PRIČE IZ NIKŠIĆKE ŽELJEZARE: U raljama profita

Objavljeno prije

na

Čeličana nikšićke Željezare može ući u najuži izbor za dekor snimanja filma o paklu – ako bi se neki režiser odlučio za to. Otrovna sumporna isparenja, metalna prašina koja puni pluća i neizdrživa vatra koja prži tijela svakodnevni su rekviziti ovog paklenskog proscenijuma. Nekada su tu radile ponosne grupe livaca. Danas su tu radnici Toščelika kojima je novi vlasnik odredio cijenu: trista deset eura mjesečno za šesnaest časova dnevno.

„Radio sam i po osamnaest časova dnevno u Čeličani i dobio tešku upalu pluća: znate, vruće – hladno, znoj, promaja, zaglavio sam mjesec dana Brezovika. Kad sam se vratio na posao tražio sam da me premjeste na neko lakše radno mesto jer mi je to pisalo u medicinskom kartonu. Rekli su mi: ili radi ili odlazi. Otišao sam iako mi ugovor još nije bio istekao. Ipak mi je draži život”, priča je koju je ispričao dvadesetpetogodišnji Vlado Stanišić sada bivši radnik Željezare. Njegov vršnjak Milun Todorović nije bio te sreće: 17. februara pomahnitali komad čelika izletio je ispred višetonske prese i polomio nesrećnom radniku iscrpljenom od višečasovnog prekovremenog rada potkoljenice obadvije noge. Medijska prašina koja se digla oko njegovog slučaja ubrzo je legla i sve je ponovo zaboravljeno da bi prošlog mjeseca 12 radnika Čeličane bilo suspendovano, jer su 17. aprila uveče, zbog fizičke iscrpljenosti odbili da se vrate u pogone.

Tako je nastavljena tiha agonija radnika Toščelika koja traje od kada je turska kompanija u junu 2012. za 15 miliona eura kupila ,,majku hraniteljicu” i ponos Nikšića i pretvorila je u zabran u koji javnost Crne Gore nema pristup: sve informacije o Željezari svodile su se od tada na govorkanja o neljudskom odnosu i povremenim nesrećama preko kojih su i država i javnost olako prelazili. Za to vrijeme dvojica radnika su izgubili živote dok je 47 njih dobilo lakše ili teže povrede.

Preostali, upalih, neobrijanih obraza danas pitaju ima li neko da im pomogne.

„Od odlaska Janka Vučinića možemo konstatovati da sindikalci u Crnoj Gori ne postoje”, smatra Arsenije Lalatović odbornik PzP–a i DF-a u lokalnom parlamentu.

Pero Kadović radnik koji nakon odlaska Vučinića predvodi sindikat Željezare ne bi se složio sa tom konstatacijom makar što se tiče njega i Željezare i kaže da je sindikat uradio sve što je u njihovoj moći da zaštite radnike. Ipak, glavna inspektorka rada u Crnoj Gori Angelina Međedović na saslušanju pred skupštinskim Odborom za zdravstvo 2. marta ove godine kazala je da ta inspekcija nije obraćala pažnju na kompaniju Toščelik, jer nije bilo inicijative od strane sindikata.

,,Vladalo je mišljenje da je to kompanija koja redovno isplaćuje primanja zaposlenima, kao i naknade za prekovremeni rad”, istakla je tada Međedović.

,,Ovih dana ćemo i njoj i javnosti Crne Gore dati na uvid sve naše dopise koje smo za ove tri godine uputili inspekcijama, Vladi i ministarstvima u kojima smo ukazivali na nepodnošljivo stanje za radnike u Toščeliku. I niko ništa nije preduzeo. Pa neka javnost odluči ko je jači: turski investitor ili država”, ogorčen je Kadović.

A Vlada je skrckala 15 miliona eura, bijednu sumu za koju su poklonili nekadašnji gigant, a da pri tom nijesu potpisali sa novim vlasnikom niti jedan papir na koji bi se Kadović i livci mogli pozvati.

Odnos službenika Vlade prema problemu demonstrirao je na pomenutom sastanku Odbora za zdravstvo tadašnji ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković hrabro izjavivši da je ,,Crna Gora prepoznata kao država koja u regionu najbolje štiti prava radnika, kao i da ima najbolje radno zakonodavstvo”.

,,Više puta sam razgovarao sa sadašnjim i bivšim radnicima Željezare. Radnici su više puta iskazivali zadovoljstvo trenutnim vlasnikom Željezare, kompanijom Toščelik. S druge strane, uvijek smo nailazili na spremnost vlasnika kompanije da izađu u susret radnicima”, reče tada Bošković.

Nade koju su radnici polagali u novu ministarku rada i socijalnog staranja Zoricu Kovačević raspršene su kada je 13. maja ove godine posjetila Nikšić ne da bi razgovarala sa radnicima iz Željezare, već da bi penzionere Nikšića upoznala sa prednostima članstva u NATO savezu.

I radnicima sada ostaje pitanje: kako povratiti dostojanstvo.

Nego, možda najstrašniji dio priče oko Željezare je spremnost mladih Nikšićana da, i pored svih iskustava njihovih sugrađana, i dalje stoje u redu za posao u ovoj fabrici.

„Ekonomski osiromašeni čovjek sa strahom za egzistenciju prinuđen je često da guta ponos i da se ponižava zarad biološkog opstanka”, kaže Lalatović.

Bato PEROVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo