Povežite se sa nama

Izdvojeno

SADRŽAJ I PREGLEDNOST ZVANIČNIH SAJTOVA OPŠTINA SA SJEVERA: Kroz lavirint do osnovnih informacija

Objavljeno prije

na

Iako su mnoge lokalne uprave na sjeveru tehnički unaprijedile zvanične internet prezentacije, to nije dovelo do zakonom propisane transparentnosti i sadržajnosti.  I dalje je potrebno mnogo truda, vremena, a ponekad i informatičkog znanja da se stigne do  osnovnih informacija

 

Prema članu 12. Zakona o slobodnom pristupu informacijama, svi organi vlasti, pa tako i lokalne uprave, dužni su da na svojoj internet stranici objave vodič za pristup informacijama, javne registre i javne evidencije, programe i planove rada, izvještaje i druga  dokumenta o radu i stanju u oblastima iz svoje nadležnosti. Takođe, u svakom trenutku trebalo je da je dostupan i spisak javnih funkcionera i liste obračuna njihovih zarada i drugih primanja i naknada u vezi sa obavljanjem javne funkcije, kao i rješenja i druge pojedinačne akte koji su od značaja za prava, obaveze i interese trećih lica…

Rijetke su lokalne uprave na sjeveru koje su ovu zakonsku obavezu u potpunosti ispoštovale. Na pojedinim, građani relativno lako stižu bar do osnovnih informacija, dok su druge pravi lavirint i za one sa viškom vremena, informatičkog znanja i strpljenja.

U odnosu na analize koje je radio civilni sektor prije par godina, određenih iskoraka je svakako bilo, ali i dalje je još puno posla i truda potrebno da zvanični sajtovi lokalnih uprava postanu izvor bitnih informacija o aktivnostima i planovima lokalnih vlasti ili način da se obezbijedi i poveća učešće javnosti kad je riječ o važnim lokalnim odlukama. Primjera za to je mnogo.

Iako je izradu zvanične prezentacije Opštine Gusinje finansirao UNDP sa 1.700 eura, za pojedine odjeljeke na tom sajtu i dalje piše da su u izradi. Prema parametrima istraživanja objavljenim u publikaciji Centra za građansko obrazovaje (CGO) 2020. godine, ta Opština je bila najlošije ocijenjena, kada je riječ o transparentnosti lokalne samouprave. U odnosu na tadašnja zapažanja CGO, sada su vidljivi tek minimalni iskoraci. Odluke Skupštine opštine (SO) su i dalje nepregledne, a od ovogodišnjih može se naći samo odluka o budžetu i dnevni red za jednu redovnu sjednicu lokalnog parlamenta.

Na sajtu i dalje nema ili su teško uočljivi podaci o radnom vremenu opštine, terminima za prijem građana i građanki kod predsjednka Opštine, ni kontakata predsjednika mjesnih zajednica (MZ). Nije moguće jednostavno pronaći ni podatke o broju zapošljenih u opštini i u njenim javnim ustanovama i preduzećima… Stavka „zahtjevi i obrasci“ postoji, ali je i ona bez sadržaja. „U izradi“ je i dio sajta u kojem bi Gusinjani trebalo da se informišu o budžetu, javnim nabavkama i javnim raspravama.

I opštinu Plav je istraživanje CGO rangiralo među najnetransparentnije lokalne uprave, a tadašnja zvanična veb prezentacija dobila je mnogo kritika. „Ulaskom“ na sajt te lokalne uprave, na prvi pogled, može se steći utisak da je stanje popravljeno. Ipak, internet prezentaciju plavske lokalne uprave i dalje karakteriše neažurnost podatka. Tako, na primjer, podaci o javnim nabavkama nijesu objavljivani od 2020. godine, a pozivi za javne rasprave svrstani su među druge novosti i obavještenja i njesu lako uočljivi. Najsvježiji dnevni red i odluke SO, stari su preko dvije godine. Sajt opštine Plav i dalje ne sadrži objave o konkursima za dodjelu sredstava organizacijama civilnog društva i medijima za prošlu godinu.

Sajt Opštine Kolašin je „u izradi“ još od prošlog ljeta. Zbog toga, iako je nova postavka u tehničkom smislu pregledna i „okrenuta ka korisnicima“, nedostaje mnogo dokumenata, koji je preduslov transprentnosti rada lokalne uprave. Kolašinska opština slovi za „najveće gradilište u Crnoj Gori“ no, uprkos tome, na sajtu nema podataka ni o jednoj izdatoj  građevinskoj dozvoli od 2019. do sada. Postavljeni su izdati urbanističko-tehnički uslovi (UTU), zaključno sa avgustom minule godine, a i potrebne dozvole zaključno sa 2020. godinom. Iz tog perioda je i „najsvježiji“ plan javne nabavke za Opštinu, a tu vrstu podatka za Turističku organizaciju i dva opštinska preduzeća moguće je naći samo za 2018. godinu.

Opština Rožaje takođe se visoko kotirala na listi najnetransparentnijih lokalnih uprava prije dvije godine. Tek nešto bolje stanje je sada, pa je tehnička preglednost unaprijeđena, a vidljivo su označeni načini na koje građani mogu postaviti pitanja predsjedniku Opštine.  Redovno se ažuriraju i odluke glavnog gradskog arhitekte, ali i urbanistička planska dokumentacija, kao i odluke o budžetima. Ipak, rad lokalnog parlamenta i dalje je nedovoljno ažurno „ispraćen“ na toj platformi, pa je moguće vidjeti samo dnevni red i predloge odluka i drugih akata iz prošle godine.

Slično stanje je i sa još nekoliko manjih lokalnih uprava, dok Bijelo Polje i Berane i dalje prednjače po tehničkoj opremljenosti, preglednosti i sadržajnosti zvaničnih internet prezentacija. Nalazi istraživanja koji su objedinjeni u Indeksu transparentnosti crnogorskih opština, koji je publikovao CGO, pokazuju da je u pogledu transparentnosti opština, prije dvije godine, prednjačio jug sa zbirnom prosječnom ocjenom od 43,40 (od maksimalnih  100), slijedio je centralni dio sa 41,16, pa sjeverni sa 38,42 poena. Zaključeno je i da „veličina i broj stanovnika opština nemaju poseban uticaj na stepen transparentnosti“, baš kao ni to koji politički subjekti čine lokalnu vlast.

„Treba napomenuti da su ti sajtovi uglavnom vizuelno zadovljavajući, ali u mnogim  slučajevima je upitna njihova upotrebna vrijednost. Često istraživačima nije bilo lako naći neka osnovna dokumenta na sajtu ili ih je bilo potrebno tražiti putem internet pretraživača. Stoga je moguće da se neki od traženih dokumenata i nalaze na sajtovima opština, ali nepreglednosti i/ili nedostupnost čini ih neupotrebljivim za građane i građanke. Često je bilo potrebno otvoriti niz stranica ili potkategorija na sajtu kako bi se pronašao određeni dokument. Suštinski, cilj treba da bude ažurnost, potpunost i tačnost uz brzu i laku dostupnost za sve zainteresovane strane“, ocijenili su iz CGO.

Prema rezultatima istraživanja Saveza slijepih Crne Gore, nijedan internet sajt lokalne samouprave u Crnoj Gori nije potpuno pristupačan za osobe sa oštećenim vidom. Iz  Saveza su ukazali da „automatska konverzija teksta u audio formatu ne postoji ni u jednom slučaju koji je bio predmet monitoringa”.

Ministarstvo javne uprave izradilo je u decembru 2018.  Smjernice za razvoj i upravljanje internet prezentacijama javne uprave. Tu su data konkretna uputstva za kreiranje, održavanje i zaštitu zvaničnih internet prezentacija. Cilj je bio da se ujednači pristup u definisanju koncepta, dizajna i obima informacija koje se publikuju. Takođe, i obim informacija koje se objavljuju shodno obavezi iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama, a što je često predmet kritike od strane civilnog sektora.

Smjernice su izrađene u saradnji i uz pomoć predstavnika jedinica lokalne samouprave. Predstavnici opština prepoznali su problem arhiviranja dokumenata na internet prezentacijama, kao i odabir dokumenata za migraciju prilikom izrade novih prezentacija. Predloženo je da se stalno obavlja ažuriranje sadržaja, postavljanje novih verzija dokumenata i arhiviranje prethodnih, na način kako se postupa sa arhivskom građom.  Prema onome što se sada može vidjeti na zvaničnim veb prezentacijama sjevernih opština, malo ko je do kraja ispoštovao preporuke sa državnih adresa. U mnogim slučajevima sadržaji zvaničih opštinskih sajtova nedvosmisleno ukazuju na nepoštovanje Zakona.

                                                                             Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo