Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Skupština zasolila Baroviću

Objavljeno prije

na

Solana je opet na prodaju. U toku je treća javna licitacija. Cijena je 230 miliona eura, tek dva miliona manje nego na ranijoj licitaciji. Na prvoj je vlasnik tog preduzeća tražio od potencijalnih kupaca 257,8 miliona eura. Ali, kupaca niđe. To, međutim, ne zabrinjava stečajnog upravnika Solane Milorada Ikovića, koji je nedavno izjavio da će se ,,Solana prodavati sve dok se ne proda”.

Svakako su ekonomske nevolje naćerale trenutnog većinskog vlasnika, tajkuna Veselina Barovića, da stavi na prodaju preduzeće u čijem se sastavu nalazi površina od preko 15 miliona kvadratnih metara u samom zaleđu ulcinjske Velike plaže. Barović kontroliše Solanu od 2003. godine, čiji je kontrolni paket akcija kupio na berzi obveznicama stare devizne štednje za manje od milion eura.

Nedugo poslije toga, u to preduzeće je na zahtjev Barovićevog Eurofonda uveden stečaj zbog duga od 13 hiljada eura. U međuvremenu, Solana je dnevno propadala, radnici otpuštani, berbe bile sve lošije, pa je i dug narastao na tri miliona eura. Od te sume, 1,7 miliona eura duguje se Crnogorskoj komercijalnoj banci i Prvoj banci, 300 hiljada za struju Elektroprivredi Crne Gore, a milion eura potražuju dobavljači. Preostalih sedamdesetak radnika čeka 11 mjesečnih zarada. Za doprinose i zdravstveno osiguranje moraju se sami snalaziti.

Zastarjela mehanizacija i loša atmosfera, koja truje odnose u kolektivu i guši Solanu godinama, uslovili su lošu berbu, iako su vremenske prilike za proizvodnju soli bile optimalne. Ni najstariji Ulcinjani ne pamte tako dugu sušu, koja je uz povoljan vjetar idealna za kristalizaciju soli na bazenima Solane. U najboljim godinama rada tog preduzeća, to bi bio garant da će se prikupiti bar 40 hiljada tona soli. Ove godine, prema zvaničnim podacima, prikupljeno je tek nešto više od deset hiljada tona. Iako se radi o soli najboljeg kvaliteta, koja je izuzetno korisna za ljudski organizam, polovina od prikupljene količine otići će na posipanje crnogorskih drumova. Prema našim saznanjima, poslovodstvo Solane i Crnagoraputa potpisali su ugovor o prodaji šest hiljada tona soli tokom predstojeće jeseni i zime, od čega će Solana prihodovati oko 250 hiljada eura. Dobra je ovih dana i potražnja za kuhinjskom solju.

Ali, sve je to veoma malo da bi se izmirili dugovi Solane i finansijski problemi većinskog vlasnika, pa je logično njegovo nastojanje da ponovo pokuša da stavi na tender to preduzeće. ,,Ako bi potencijalni kupac htio da proizvodi samo so, onda bi njemu trebalo barem sto godina da povrati uloženi novac”, kaže funkcioner Demokratskog fronta Radojica Živković. I zaista, nakon što je crnogorski parlament u julu ove godine, glasovima opozicije, Socijaldemokratske partije i Bošnjačke stranke, donio odluku o poništenju rješenja iz Prostornog plana, kojim je to područje na volšeban način postalo gradsko-građevinsko, malo je izgleda da će neka moćna kompanija za toliki novac kupiti Solanu. Ako se još zna da je većina tog područja močvarna, a da se za gradnju turističkih kapaciteta može kupiti ili zakupiti prostor na samoj obali mora na Velikoj plaži, da se prenamjeni prostora protivi i lokalna samouprava, onda su šanse da uspije i najnoviji pokušaj prodaje Solane samo teoretske. Možda se to desi tek ako jednom cijena bude bar četiri puta manja nego što je na sadašnjoj licitaciji ili se dogodi čudo pa Ustavni sud Crne Gore, po tužbi Eurofonda, poništi odluku Skupštine.

Prema mišljenju poslanika koalicije Forca za jedinstvo Genci Nimanbegua, nakon odluke crnogorskog parlamenta konačno je otvorena prilika da Solana krene u pravi održivi razvoj. Kako pokazuju primjeri iz okruženja, to nije teško, ukoliko se stvarno želi. Tako je, na primjer, solana Nin, u susjednoj Hrvatskoj, uredila Muzej soli, koji oduševljava posjetioce. Njima se na poseban način prezentira bogata flora i fauna lagune u kojoj se ta solana nalazi. Osim proizvodnje soli za domaćinstvo i industrijske namjene poput klasičnih solana, u Ninu su u potpunosti okrenuti povezivanju turizma i soli, pa proizvode i mirisne soli, kupke, razne suvenire vezane uz so, a napravili su zanimljivu priču o postanku solane koja u Ninu datira još od antičkih vremena. „Zbog svoje vrijednosti, so je bila uzrok mnogih ratova. U novije vrijeme, so je, na svu sreću, razlog putovanja, lijepih uspomena, gastrootkrića i posebnog doživljaja”, ističu u ninskoj fabrici slanih kristala. Onna je, inače, prostorno gotovo 30 puta manja od ulcinjske. Samo ove godine u Ninu je ubrano tri hiljade tona soli, od čega čak oko 12 tona tzv. cvijeta soli, koji je dokaz ekološke i tradicionalne proizvodnje. Obogaćen mineralima, te s brojnim zdravstvenim učincima, cvijet soli vrlo je cijenjen i dostiže cijenu nekoliko desetina puta veću od obične soli.

Kako na ulcinjskoj Solani ima preko 240 vrsta ptica, ornitolozi smatraju da je ona raj za njihovo posmatranje, odnosno za elegantno zgrtanje para od turista koji su, u prosjeku, veoma bogati. U svakom slučaju, šanse za revitalizaciju jedine crnogorske solane same se od sebe nameću. Pitanje je samo imaju li volje, spremnosti i vremena da ih iskoriste oni kojima je, u vrtlogu perverzne crnogorske tranzicije, zapalo preduzeće osnovano davne 1934. godine.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo