MONITORING
SLUČAJ DUŠKA MARKOVIĆA: Milov kaskader

Duško Marković, potpredsjednik Vlade nastavlja da glumi predstavnika kakve demokratske zemlje. To mu ide. Bez greške, mirno, ruke na koljenima, bez grananja, izvolite vi, možete me prekinuti kad god hoćete i ostale demokratske poze. Priča poznata: četničke demostracije, anticrnogorska akcija, antievropski, antinato protesti, ma znate već. Do slova isto što je Đukanović iznio u svom intervjuu Federalnoj TV BiH.
Marković je zalegao na domaćem terenu. Ili što bi on rekao u Raljama života: ,,Vlada je napadnuta, moram da je branim”. Bivši šef tajne policije je jedan od glavnih glumaca u Đukanovićevom filmu, zadužen da demokratski prijeti svima koji su se namjerili na tekovine. U gostovanju na TV Atlas ponovio je stav koji je dan ranije iznio na Vijeću za nacionalnu bezbjednost – da je Crna Gora stabilna ali da je ta stabilnost ugrožena. Naravno, po Markoviću, ustavni poredak ne ugrožavaju organizovani kriminal, endemska korupcija i selektivna primjena zakona. Ustavni poredak ugrožava blokirani saobraćaj (poznato je da su komunalni propisi esencija Ustava) i oni koji ustaju protiv sile. Premijerove i njegove.
Zanimljivo, Marković je postao još glasniji nakon što je 10. oktobra ove godine, režimska Pobjeda objavila da neće biti saslušavan niti će se voditi istraga o njegovoj ulozi u švercu cigareta u Mojkovcu.
Tužilaštvo se tako izgleda neće baviti „ogradom Markovića u Podbišću koja košta desetine hiljada eura”, kako je na RTCG kazao poslanik Milan Knežević reagujući na Markovićeve ocjene o subotnjim protestima, te navodima da iza svega stoje i strane sile, ruske i srpske. Naravno, nije mislio na one srpske i ruske sile sa kojima su Đukanović i njegovi obrtali unosne poslove.
Optužbe da je Marković na čelu mojkovačkog klana koji se bavi nelegalnom distribucijom cigareta iznio je ljetos policijski inspektor Predrag Šuković, nakon što je priveden jer je na portalu Vijesti anonimno ostavio komentar zbog kog je Marković tvrdio da mu je bezbjednost ugrožena.
Šuković je saopštio da slučaj tumači kao pritisak Markovića i bivšeg šefa policije Veselina Veljovića na njega zbog istraga koje je kao šef Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije vodio u vezi sa navodnim švercom cigareta iz fabrike u Mojkovcu.
,,Oni izvanredno dobro znaju da se imena nekoga od njih pominju u predmetu”, kazao je u izjavi policiji Šuković. ,,Ja ih kao građanin nazivam mojkovačka kriminalna grupa, jer sam radio predmete i procesuirao prema tužilaštvu mojkovačke cigarete, PGS i još nekoliko predmeta u kojima su oni glavni akteri. Ja sam to radio jer mi je to policijska dužnost i obaveza.”
Nije to bio prvi put da se Marković pominje kao neko ko, uz Veljovića, stoji iza takozvanog mojkovačkog klana koji kontroliše šverc cigareta i ilegalnu fabriku cigareta u Mojkovcu. Te tvrdnje više puta iznijeli su i policijski insajderi. Alma Kalač, supruga pokojnog Ernada Kalača, rožajskog načelnika policije, više puta je ustvrdila da je njen suprug ubijen jer je pokušavao da spriječi unosni šverc.
Veljović i Marković demantovali su veze sa švercom cigareta. Marković je saopštio da se pričom o ,,fabrici cigareta skreće pažnja sa onih koji se veoma dobro snalaze na ilegalnom tržištu cigareta”. Ko su ti neki, nije htio da pojasni.
,,Nema potrebe da objašnjavam. Ja sam tačno rekao i znam zbog čega sam to rekao”, kazao je. Kako da mu ne vjeruješ na riječ. Kao ono kad Đukanović s vremena na vrijeme optuži Vojislava Koštunicu za sva ovdašnja nepočinstva ali ne može da nam otkrije detalje. A onda ga tumači Duško Marković: ,,Predsjednik Đukanović nikada ništa ne saopštava napamet”. Mi smo tu da naučimo: slijepo vjerovanje u ovom sistemu se nagrađuje.
Sigurno je: šverc duvana ovih dimenzija nije se mogao organizovati bez bezbjednosnih i policijskih struktura koje bi nadzirale i štitile posao.
Marković je kao šef SDB/ANB-a promijenio: tri premijera, pet vlada i pet ministara unutrašnjih poslova. Preko 11 godina je bio na čelu tajne policije, koju je napustio 2010. Čuvar je brojnih tajni režima.
Dok je rukovodio tajnom službom desile su se brojne nerasvijetljene afere i ubistva: ubijeni su vlasnik Dana Duško Jovanović i inspektor Slavoljub Šćekić, Šarićev klan čiji su pripadnici u bezbjednosnim dokumentima označeni kao interesantni oprali su desetine miliona eura prema optužnicama, službenici kojima je bio šef slavili su sa Safetom Kalićem na bosovoj svadbi… Dogodili su se brojni napadi na kritičare režima.
Marković se ne osjeća odgovornim. U intervjuu za TV Vijesti kazao je da žali što su brojna ubistva ostala nerasvijetljena, ali on osjeća duševni spokoj. ,,Služba nije imala nikakav udio, niti podsticala te zločine”.
Saopštio je da je Služba imala informacije da je ugrožena bezbjednost Duška Jovanovića. ,,Pisao sam gospodinu (Andriji) Jovićeviću odgovarajuća pisma – da se o tome povede više računa, tako da ja ne osjećam nikavu odgovornost”.
Reagovala je sestra ubijenog Jovanovića. ,,Odgovornost je na Vama velika. Prvo, zašto nijeste ispunili vašu profesionalnu obavezu, pa i ljudsku, i saopštili kada ste saslušavani kod istražnog sudije Radomira Ivanovića sve u vezi atentata na mojega brata. Drugo, zašto se u redovnom sudskom postupku nijeste odazvali kao svjedok i ispričali, dokumentovali navedene tvrdnje, a vaš tadašnji ministar Andrija Jovićević se pojavio pred sudom kao svjedok. Ipak ste prećutali sve”, napisala je Danijela Pavićević u otvorenom pismu Markoviću.
Mrković je moć nastavio da koncentriše i nakon što je napustio mjesto šefa ANB-a. Brojne funkcije koje je od tada pokrivao su mu omogućile da koordinira državnim institucijama koje predlažu, sprovode zakone, bore se protiv korupcije i kriminala.
Sve aktivnosti koje država sprovodi u oblasti vladavine prava koordinira potpredsjednik Vlade za politički sistem, unutrašnju i spoljnu politiku i ministar pravde. Markoviću su referisali – prvi policajac, prvi tužilac, prvi sudija, prvi za borbu protiv pranja novca, ako procijeni i kolege ministri. Saglasno svojoj moći, Marković se upregnuo protiv subotnjeg građanskog protesta i preko službi i partijskim linijama. Ne patiše.
Sa rastom moći Markovića, širila se i njegova familija. Nedavno je na čelo Agencije za sprečavanje korupcije postavljen penzionisani policajac Sreten Radonjić, prijateljski povezan sa Markovićem. Radi se o tastu Markovićevog sina Nikole. Radonjićeva ćerka i Markovićev sin zaposleni su u nacionalnoj aviokompaniji. Mladi Marković tamo je menadžer. DPS-ovci valjda rađaju talente za menadžerstvo u javnim preduzećima.
A svaki visokopozicionirani DPS-ovac koji drži do sebe izgleda ima i dobrostojećeg nezaposlenog brata. Markovićev brat Velizar Marković Marče, pisao je Monitor, iako nezaposlen u posjedu ima vrijedne nekretnine. Radio je na održavanju bazena u hotelu Bjanka i Crnagoraputu, odakle je, sa malom platom, uspio da postane vlasnik poslovnog prostora u centru Mojkovca koji izdaje Prvoj banci, površine 247 metara kvadratnih. U istoj zgradi, u kojoj su i kancelarije DPS-a, ima još jedan poslovni prostor, od 113 metara kvadratnih. Posjeduje još dva poslovna prostora: jedan površine 423m2 i drugi 42 m2, koje u zakup daje supermarketu Voli.
Đukanovićevo ćutanje dok je tužilaštvo ispitivalo Šukovića i njegove tvrdnje o mojkovačkom klanu tumačilo se kao poruka da svako može biti Marović. Da li je tako, tek Marković je javno odan Đukanoviću kao nikad. Đukanović zna za Markovićeve veze sa Amerikancima, sa čijim je službama, tokom godina u bezbjednosnom sektoru i kasnije izgradio dobre odnose. Premijer ne voli da mu saradnici previše rastu.
Zna to Marković.
Milena PEROVIĆ KORAĆ
Komentari
Izdvojeno
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda

Dejan Knežević je uhapšen zbog sumnje da je povezan sa grupom koju SDT tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge. Nadležni najavljuju nova hapšenja policajaca osumnjičenih da su uključeni u organizovani kriminal
Nastavlja se akcija razotkrivanja i hapšenja policajaca i policijskih funkcionera koji su se godinama, držeći uz sebe policijsku značku, bavili najtežim oblicima kriminala, i međunarodnim krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
Pomoćnik direktora Uprave policije za borbu protiv organizovanog kriminala Dejan Knežević uhapšen je u srijedu zbog sumnje da je povezan sa dijelom nedavno uhapšene grupe, koju Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.
Na osnovu kojih dokaza je Knežević uhapšen nije za sada poznato, ali postoje sumnje da je hapšenje povezano sa transkriptima Sky aplikacije koje je dostavio EUROPOL. Upravo na osnovu tih podataka u nedavnoj akciji Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), kojom rukovodi SDT, uhapšeno je 15 osoba među kojima su sadašnji i bivši policajci.
Knežević je u policijskoj službi više od 20 godina i važi za hrabrog profesionalca i časnog čovjeka, kažu nam njegove kolege ali i novinari koji godinama prate rad policije. „Dao je doprinos brojnim akcijama zapljena velike količine droge kako na domaćem tako i na međunarodnom planu, prvenstveno kroz Odsjek za borbu protiv narkotika i Specijalno policijsko odjeljenje, ali i kao pomoćnik policije za borbu protiv kirminala“, piše portal Standard.
Zvanično, iz Uprave policije bili su škrti na riječima. „Imajući u vidu fazu postupka, odnosno zakonska ograničenja, ne može se saopštiti više detalja. Policija sarađuje i postupa po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva u ovom slučaju”, stoji u kratkom saopštenju objavljenom nakon Knaževićevog privođenja.
Kolege policajci i novinari nijesu jedini koji su bili spremni da pohvale Kneževićev dugogodišnji doprinos službi. „Za svoj dosadašnji rad i ostvarene rezultate višestruko je nagrađivan”, piše na sajtu Vlade u njegovoj službenoj biografiji. Tu možemo saznati da Knežević u crnogorskom MUP-u radi od 2000. godine, dok se na rukovodećim pozicijama nalazi od 2004.
Od 2004. do 2009. godine obavljao je poslove načelnika Odjeljenja za borbu protiv droge u CB Podgorica. Potom je, do 2018. bio rukovodilac grupe pa potom i cijelog Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u sjedištu Sektora kriminalističke policije. Narednih godinu dana je u Specijalnom policijskom odjeljenju rukovodio Grupom za istrage organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, da bi u periodu od 2019. do 2021. godine obavljao poslove rukovodioca Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije kojim je rukovodio Zoran Lazović.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
KAKO PRONAĆI IMOVINU JAVNIH FUNKCIONERA SKRIVENU U INOSTRANSTVU: ASK dobija oštrije zube

Istovremeno sa donošenjem novog Zakona o sprečavanju korupcije, Ministarstvo pravde najavljuje sporazum po osnovu koga će se moći kontrolisati imovina ovdašnjih funkcionera u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji
Prema izvještaju globalne nevladine organizacije Transparensi Internešnel, prošle godine se povećala percepcija korupcije u Crnoj Gori, zbog čega je naša zemlja nazadovala na njihovom Indeksu korupcije.
Još od 2014, kada je prvi put donesen Zakon o sprečavanju korupcije, Crna Gora pokušava da pronađe način da se izbori sa funkcionerima koji su javni interes podredili vlastitom. Primjena tog zakona uglavnom se svela na (samo)popisivanje imovine državnih funkcionera, bez ozbiljnijih provjera tačnosti dostavljenih podataka ili ispitivanja porijekla kapitala kojim raspolažu ljudi kojima su povjereni odgovorni državni poslovi.
Prvi državni organ koji se bavio ovim poslom bila je Vladina Komisija za sprečavanje konflikta interesa, koja je vodila imovinske kartone funkcionera. Njen bivši predsjednik Slobodan Leković nazvao je taj organ „tigar bez zuba“. Aludirao je na to kako funkcioner formalno mora da prijavi imovinu, ali ukoliko to ne bi učinio – Komisija nije mogla da ga natjera, niti da ga sankcioniše.
Odredbe Zakona o sprečavanju korupcije izmijenjene su i rođena je današnja Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Iako joj je zakon dao zube, odnosno nadlženosti i alate da natjera funkcionere da prijave imovinu, a njoj mogućnost da istu provjeri i ispita, Agencija je bježala od nekih funkcionera, poput predsjednika Mila Đukanovića, kasnije i premijera Dritana Abazovića, dok je na drugima oštrila i zube i kandže, poput bivše članice Savjeta ASK Vanje Ćalović Marković.
Međutim, poslovi Agencije su se svodili, kada je riječ o sukobu interesa i eventualnim zloupotrebama, uglavnom na kršenja formalnosti i tehnikalija, a ne na ispitivanje imovine i utvrđivanje njenog porijekla.
Predstavnici ASK-a su se više puta pravdali da je to posao za tužilaštvo, a ne za njih. Demantuje ih ipak slovo Zakona o sprečavanju korupcije koji kaže da Agencija vrši provjeru podataka iz Izvještaja (imovinskih kartona) „upoređivanjem tih podataka sa prikupljenim podacima o imovini i prihodima javnog funkcionera od organa vlasti i pravnih lica koji raspolažu tim podacima“.
Ti organi vlasti i pravna lica dužni su da, u roku i na način koji odredi Agencija, dostave sve tražene podatke i obavještenja, odnosno stave na uvid traženu dokumentaciju u skladu sa zakonom. „Ukoliko Agencija u postupku provjere utvrdi da su imovina i prihodi javnog funkcionera i povezanih lica sa javnim funkcionerom veći u odnosu na realne prihode, javni funkcioner je dužan da, na zahtjev Agencije, u roku od 30 dana, dostavi detaljne podatke o osnovima sticanja imovine i prihoda“, piše u zakonu.
Manjkavosti Agencije primijetili su, uz javnost i državne organe, i naši evropski partneri. Savjet Evrope nedavno je izradio studiju o reformi Agencije za sprečavanje korupcije. Eksperti SE predložili su da se razmotri uvođenje prava ASK-u da traži informacije, zaključuje i sprovodi sporazume sa drugim zemljama. To se navodi u analizi djelova Zakona o sprečavanju korupcije koji uređuju sukob interesa, ograničenja i izvještaje o prihodima i imovini, poklone, donacije i sponzorstva, koju su izradili eksperti Valts Kalniš i Jure Škrbec.
Taj dokument, između ostalog, predviđa i da treba „razmotriti eksplicitno propisivanje obaveza i ovlašćenja Agencije u pogledu praćenja načina života, uključujući i sagledavanje stvarnih okolnosti na terenu (nekretnine, prevozna sredstva)”.
Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
MONITOROVA ANKETA: Iz neizvjesnog u neizvjesno

Pitali smo: kako komentarišete prvi krug predsjedničkih izbora
PREDRAG ZENOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Mobilizacija glasača koji nisu dio ,,partijske mašinerije”
Iako su svi lideri političkih partija zadržali svoj izborni rezultat, uspjeh Jakova Milatovića govori o izbornoj mobilizaciji birača koji nisu dio „partijske mašinerije“, koji su postali dijelom i imuni na partijsko zapošljavanje, svih onih koji razmišljaju van identitetske matrice, desne nacionalističke politike, a koji su u svom svakodnevnom životu vidjeli efekte socio-ekonomskog programa Evropa sad.
DUŠKO VUKOVIĆ, NOVINAR
Prošlo vrijeme lidera partija
Prvi krug izbora za predsjednika Crne Gore pokazao je, nadam se, da je prošlo vrijeme kandidovanja za ovu državnu funkciju lidera političkih partija i da se ubuduće mora voditi računa o tome da je predsjednik države neko ko, prema Ustavu, predstavlja svu raznolikost crnogorskog društva, odnosno političke zajednice.
DEJAN MILOVAC, MANS
Rezultat najviše iznenadio Đukanovića i Mandića
Rezultat prvog kruga ovogodišnjih izbora je iznenadio mnoge, možda najviše same takozvane favorite Mila Đukanovića i Andriju Mandića kao reprezente polarizovane Crne Gore i dva suprostavljena politička i nacionalna ekstrema. Rezultat koji je ostvario Jakov Milatović je vjerujem iznenađenje i za ljude iz Pokreta Evropa sad (PES), naročito nakon svega onoga što se dešavalo sa kandidaturom Milojka Spajića.
OMER ŠARKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Drugi krug neće biti miran
Izvanredan rezultat Milatovića, očekivani stepen podrške Đukanoviću, neuspjela „transformacija“ Mandića i razočaravajući rezultat po njega i Front, Bečićevo tavorenje i izostanak za njega očekivane podrške, fijasko Vuksanovićke i Danilovića – bio bi najkraći opis prvog kruga rezultata izbora. Koliko god biračima Draginja Vuksanović bila simpatična ili ne, jedina je povukla onaj potez koji se očekuje od političara kada naprave loš izborni rezultat – da podnesu neopozivu ostavku.
ANA NENEZIĆ, CEMI
Poruka građana parlamentarnoj većini
Predsjednički izbori su održani u kontekstu političke i institucionalne krize, uz jaku političku polarizaciju crnogorskog društva, po pravilima nereformisanog seta izbornih zakona, čiju implementaciju hronično prate problemi koji se ponavljaju iz jednog u drugi izborni ciklus. Višegodišnje preporuke Venecijanske komisije, OSCE ODIHR misija i domaćih posmatračkih organizacija nijesu uvažene, niti inkorporirane u izborno zakonodavstvo.
MILICA KOVAČEVIĆ, CDT
Izborna reforma neophodna
Prvi krug predsjedničkih izbora u Crnoj Gori obilježili su slabost i politizovanost institucija koje sprovode izbore, pravni i praktični problemi koji su prouzrokovani izostankom političke volje da se sprovede temeljna izborna reforma, te apsolutna nepripremljenost institucija i društvenih činilaca na odbranu izbornog procesa od dezinformacija i stranih uticaja. Ono što ostaje kao najsnažniji utisak je sporni proces potvrđivanja predsjedničkih kandidatura, u kome su ponovljene zloupotrebe ličnih podataka građana, a Državna izborna komisija je preuzimanjem nadležnosti druge institucije, većinskom voljom njenih članova iz političkih partija, postala direktni učesnik izbornog procesa i u njega na velika vrata uvela uticaj drugih država.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno3 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS3 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
FOKUS4 sedmice
ĐUKANOVIĆ I PREDSJEDNIČKI IZBORI: Nagovoren?
-
OKO NAS2 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
DRUŠTVO4 sedmice
18 GODINA NAKON UBISTVA INSPEKTORA SLAVOLJUBA ŠĆEKIĆA: Suđenje bez kraja
-
INTERVJU3 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS1 sedmica
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
ALTERVIZIJA4 sedmice
Veliki prelom