U čemu je razlika između, na primjer, ministrice nauke Sanje Vlahović i honorarno angažovane profesorice farmaceutske grupe predmeta u Medicinskoj školi u Podgorici Verice Dabanović? Vlahovićku, za plagiranje doktorskog rada, nagrađuju, a Dabanovićka je – zbog neprimjereno podignute obnažene noge na rame kolegi (Radoš Malidžan) koji čuči, ,,uhvaćene” tokom grupnog fotografisanja na proslavi mature – dobila otkaz po hitnom postupku (nakon pritiska javnosti i učenika obećano je da će biti vraćena, te joj je određena sankcija umanjenja mjesečnog honorara od 20 odsto).
Ista je razlika i između Dabanovićke i, recimo: ministra Suada Numanovića koji nezakonito mijenja tablice na službenom automobilu; ministra Igora Lukšića i njegovog učešća, uzmimo samo to za primjer, u volšebnom pretvaranju jednog u 11 miliona eura putem kružnog transferisanja sa jednog na drugi račun, sa ciljem vraćanja duga Prve banke; Svetozara Marovića i njegove supruge… i tako redom sve do prvog ministra. Reakcije na profesoričinu nogu mnogo su više od izolovanog slučaja. U pitanju je sistem koji četvrt vijeka funkcioniše po principu dvostrukih aršina.
Najkraće. Nakon što je objavljena fotografija i krenula lavina komentara, ovdje i širom regiona, direktor Medicinske škole Branimir Kostić promptno je uručio otkaz Dabanovićkoj, a protiv njenog kolege Malidžana pokrenuo disciplinski postupak. Kostić je tada kazao kako je profesorica dobila otkaz, zbog toga što je ,,snimljena fotografija u neprimjerenoj pozi za prosvjetne radnike”, te da to predstavlja ,,negativan primjer učenicima” i da je ,,nanijela štetu ugledu Medicinske škole”. Saopštio je i da je o cijelom slučaju obavijestio Ministarstvo prosvjete.
Onda se – usred već započetog protesta podrške maturanata profesorici Dabanović koji su svoj povratak u klupe uslovili povratkom profesorice u školu – oglasio i ministar Predrag Bošković. On je, za razliku od direktora škole, maturantima i učenicima trećeg razreda Medicinske škole obećao da će se založiti da se Dabanović vrati na posao do kraja školske godine. Ipak, učenici su poručili da se ne slažu sa tim da profesorica treba da ostane na poslu samo do kraja školske godine. ,,Učenici sa treće godine žele da im Verica predaje i naredne godine. Ministar nam je rekao da ne može da obeća da će profesorica raditi i naredne školske godine”.
Nakon razgovora sa ministrom i pritiska javnosti direktor se predomislio pa kazao da će profesorica, ipak, biti vraćena na posao do kraja školske godine. „Donio sam odluku da nastavnica Verica Dabanović, u stalnom radnom odnosu u Montefarmu, a u školi angažovana ugovorom o honorarnom radu, nastavi rad do završetka školske godine, a da joj se odbije 20 odsto od mjesečnog honorara. Protiv nastavnika Malidžana, u stalnom radnom odnosu u Medicinskoj školi, pokrenut je disciplinski postupak, nakon kojeg će se izreći disciplinska mjera. Nakon ove odluke nadam se da će učenici ući u učionice”, rekao je Kostić.
Iz Mreže žena Pokreta za promjene poručili su da vjeruju da je kazna preoštra, jer, kako je rečeno, zakon nema jasno definisana pravila vezana za oblačenje, ponašanje i javno izgovorenu riječ prosvjetnog radnika. ,,Zato i direktori sebi daju za pravo da po slobodnoj volji tumače moralne norme i pravila”. One su, takođe, dodale da sporna situacija jeste krajnje neprimjerena za prosvjete radnike, međutim da su znatno gore ,,njihove male plate, uslovi rada, nemogućnost da ispune fond časova, direktori dovedeni po partijskoj liniji koji se ponašaju kao mali bogovi, nemogućnost da riješe svoje stambeno pitanje i da ne nabrajamo dalje”.
Građanska aktivistkinja iz NVO Anima Ljupka Kovačević za Monitor kaže da je ovaj slučaj rezultat uspješnog potcjenjivanja društvenih vrijednosti od strane obrazovnog sistema, te da je riječ o sistemskom pitanju. ,,Analizu sluđenom građanstvu treba da daju odgovorni – ministri obrazovanja, kulture i nauke koji su prodefilovali ovih dvadeset godina društvenim i javnim prostorom, urednici medija, a naročito oni koji afirmišu obrazovanje samo u vremenu malih i velikih matura kada popunjavaju stranice fotografijama na kojima se izlažu tijela (i statusna garderoba), ne bi li bolje prošla u daljem obrazovanju. To su, naravno, i direktori škola koji se diče stvaranjem novih generacija poslušnika u ambijentu zarobljenih profesija i pod budnim okom policije. “
Ona kaže da je zahvalna profesorici koja je bila samo iskrena pokazujući društvenu zbilju i očito nije naučila lekciju licemjerja. ,,Dežurni licemjeri su uskliknuli! Dežurni novinari za afirmisanje parade, kiča i zabave su uslikali, uradili profesionalni zadatak u interesu države.” Pita se kako to da mediji nijesu imali vremena da proprate obilazak mjesta zločina devedesetih povodom Dana nezavisnosti od strane aktivistkinja Anime? Kako to da nema fotografija? Da nema pažnje javnosti?
Prvi čovjek podgoričkog sindikata prosvjete Slobodan Savović za naš nedjeljnik kaže da su najnovija događanja u podgoričkoj srednjoj Medicinskoj školi otvorila Pandorinu kutiju problema funkcionisanja prosvjetnih institucija, pa i čitavog prosvjetnog sistema. Savović tvrdi da država godinama zatvara oči pred strukturnim problemima u ovoj profesiji, te da je, simbolično, jedna sporna fotografija prikazala realne probleme u crnogorskom obrazovanju.
,,Po mom sudu problem u crnogorskoj prosvjeti je nastao kada su se iz zakona koji tretiraju zapošljavanje u državi samim tim i u obrazovanju obrisali kriterijumi za zapošljenje prosvjetnog kadra, i to postaje isključiva nadležnost direktora odnosno ministra. Javna je tajna da već godinama unazad ni jedno radno mjesto ni na određeno a kamoli na neodređeno u prosvjeti ne može biti popunjeno bez direktnog naređenja iz Ministarstva ili još češće neformalnih centara moći koji utiču na direktore. Dakle na sceni je partijsko-politički i svaki drugi nepotizam.”
Savović je uvjeren da su u cijelom prosvjetnom lancu upravo direktori vaspitno-obrazovnih ustanova najslabija karika. Oni su, kaže, u potpuno potčinjenom položaju u odnosu i na ministarstvo i na političke partije na vlasti.
,,I to je glavno usko grlo našeg vaspitno-obrazovnog sistema. Medicinska škola je samo još jedan primjer u nizu. Raskid honorarnog ugovora koleginici i pokretanje disciplinskog postupka, za drugog kolegu uslijedio je ekspresno i samo na osnovu usmenog uputstva nekog iz Ministarstva. Ovo je poraz institucija i škole i Ministarstva. Zakon i normativi se ne poštuju”, kaže on. ,,Ali to nije ništa novo. Ministarstvo je jednim potezom suspendovalo kompletan institucionalni sistem i podredilo ga volji pojedinaca.I kada opet učenička javnost izvrši pritisak na Ministarstvo, oni vrate koleginicu na posao! I najave disciplinske postupke. Klasičan primjer slabosti naših prosvjetnih institucija.”
Predsjednik opštinskog odbora Sindikata prosvjete navodi mnogo važnije probleme u našoj prosvjeti, od povoda ovog teksta. Recimo, činjenicu da je većini vaspitno-obrazovnih ustanova ukinuto radno mjesto drugog pomoćnika direktora škole aktom koje je propisalo Ministarstvo, što nije smetalo da isto Ministarstvo izda saglanost na ta ista radna mjesta i da ponovo škole imaju po dva pomoćnika. ,,Nije važno što su neki od tih pomoćnika usput držali časove redovne nastave i za to primali još po jednu platu. Neki direktori i pomoćnici su radili iako su stekli pravo na penziju. Zamislite slučaj da direktor četiri godine sjedi kući jer je smijenjen a za to vrijeme prima platu. Takvih primjera na žalost ima više.”
Marko MILAČIĆ