Povežite se sa nama

Izdvojeno

SPREMA LI SE GRADNJA U VRAĆENOM VALDANOSU: Zavala u maslinjaku

Objavljeno prije

na

Dok mnogi maslinari nakon što su im poslije više od četiri decenije vraćene oduzete masline u Vladanosu vrijedno rade na čišćenju i revitalizaciji svojih posjeda, nad tom ,,uvalom mira” se nadvija opasnost da ona postane nova građevinska zona. Bez obzira na sve zakone i planove kojima se ona strogo zabranjuje

 

Sabro Kasmić je neizmjerno srećan što mu je nakon 43 godine vraćena imovina u Valdanosu. Njegov otac je sa tom ranom umro, dva brata su mu odselila iz rodnog grada, gotovo cijeli život je morao da radi zanatske poslove da bi preživio i prehranio porodicu. Kada je Kasmićima za potrebe navodne gradnje ratne luke, 1978. godine u Valdanosu oduzeto oko 400 stabala maslina, oni su od bogate  ulcinjske porodice postali sirotinja.

Odmah nakon što je krajem prošle godine dozvoljeno da se uđe u posjede, ovaj 70-godišnjak je krenuo u čišćenje i revitalizaciju maslinjaka. ,,Posla ima mnogo, ali ne žalim vrijeme, novac i trud. Ova nas je Maslinada othranila i njoj smo uvijek dužni”, kaže Sabro Kasmić za Monitor.

On strahuje da bi mnogi maslinjaci u Valdanosu još neko vrijeme ostati zapušteni, ali nije to najveća opsanost. ,,Najveća opasnost, prijeti ako dođe do  eventualne gradnje čvrstih objekata. Bojim se da bi neki to željeli. U tom slučaju svi mi koji smo se decenijama borili da se oteti maslinjaci vrate, bili bismo poraženi. To vlast nikako ne smije da dozvoli”, smatra Kasmić.

Upravo iz tog razloga, a imajući u vidu da je u neposrednoj blizini Valdanosa prethodnih godina izrađeno nekoliko velikih objekata, organizacije civilnog društva iz Ulcinja zatražile su od lokalnih vlasti da po svaku cijenu spriječe nelegalnu gradnju u uvali maslina. Gradnjom bi, kako tvrde, krenula razorna devastacija tog predivnog prostora.

Čitava ulcinjska Maslinada u Valdanosu je prepoznata kao ambijentalna cjelina u kojoj ima preko 80 hiljada stabala, od kojih su neka starija od 1.900 godina. Prosječna starost stabala je oko 800 godina.

Bivša vlast na državnom nivou je 2017. godine formirala posebnu komisiju za borbu sa graditeljima na prostoru Maslinade, na čijem je čelu bio tadašnji vicepremijer Zoran Pažin. Njen učinak je bio ravan nuli.

Izvršni direktor Monitoring grupe Ulcinj (MOGUL) Džemal Perović,  podsjeća da je taj prostor  kulturno dobro. ,,Prostorno-urbanističkim planom ove opštine je zabranjena gradnja u uvali Valdanos i na cijelom tom pojasu. U Prostornom planu posebne namjene obalnog područja se ukazuje da je važno sačuva taj pejzaž. Gradnja je zabranjena i Zakonom o maslinarstvu, kojim je čitava uvala Valdanos posebno zaštićena”, ističe on.

Agencija za zaštitu životne sredine podržala je zahtjev Opštine Ulcinj i pokrenula postupak preventivne zaštite Valdanosa i Maslinade u Ulcinju.

Izvještaj je gotov i on će poslužiti kao osnov za donošenje te odluke u ovoj lokalnoj samoupravi do kraja ove godine. Kako se navodi u tom dokumentu, dosadašnji instrumenti zaštite su se pokazali nedovoljnim. U maslinjaku se  posljednjih mjeseci obavlja intenzivna gradnja ili priprema za gradnju objekata. Donošenjem ovog Akta,  koji bi važio najviše tri godine, do donošenja Akta o formalnoj zaštiti, bila  bi zabranjena bilo kakva gradnja u Maslinadi.

Još prilikom usvajanja u Skupštini Crne Gore Zakona o otklanjanju posljedica oduzimanja uvale Valdanos, poslanik Demokratskog fronta Dejan Đurović je upozorio na opasnosti koje su se nadvile nad Valdanosom. ,,Moj strah je da tajkuni već sada mjerkaju i razgovaraju sa pojedinim vlasnicima tog zemljišta. Strah me je da ta količina novca neće moći da izdrži njihove kućne potrebe, čime bi došli u situaciji da cvjeta divlja gradnja. To bi bio najveći udarac tom prostoru. Ne dozvolimo da od Valdanosa napravimo Zavalu”, kazao je Đurović.

Iz Opštine Ulcinj poručuju da će ubuduće, uz podršku centralnih vlasti, preduzimati odlučnije mjere da spriječe nelegalnu gradnju u Maslinadi. ,,I Nacrtom Strateškog plana opštine Ulcinj do 2028. godine predviđa se da u Valdanosu bude turistički centar za izlete, zabavu, rekreaciju i posmatranje prirode. Nema nikakve gradnje čvrstih objekata u Maslinadi”, kaže za Monitor opštinski sekretar za privredu i ekonomski razvoj dr Agron Ibrahimi.

Prema riječima predsjednice Društva Martin Šnajder-Jakobi Zenepe Like, ako ovako nastavimo uništićemo maslinjak, kao što smo uništili Adu Bojanu. ,,Mi pretvaramo poljoprivredno zemljište u građevinsko i to je veoma, veoma pogubno za ovaj prostor. Stoga je konačno vrijeme da se zaustavi devastacija i saniraju posljedice dosadašnje”, ocjenjuje Lika.

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović, koji je najzaslužniji za vraćanje maslinjaka starim vlasnicima, kaže da je država ponovo na potezu. ,,Masline su oslobođene i time je ispravljena višedecenijska nepravda. Time je simbolično označen novi početak za grad Ulcinj i zato ne smijemo nipošto dozvoliti devastaciju tog našeg unikata prirode”, poručuje on.

URA se godinama zalaže da se uvala Valdanos upiše na listu Svjetske kulturne i prirodne baštine – UNESCO.

,,Hiljadugodišnje masline, česme, izvori, suvomeđe… Jedan dan u ovom maslinjaku produžava život par godina. Ovo je jedan od najvećih luksuza Ulcinja i Crne Gore uopšte! Ako ih zaštitimo od devastacije i pokažemo da smo čvrsti u toj odluci, ovdje će Porsche snimati svoju priču, ne sa mojim magarcima”, ističe ekolog Darko Saveljić.

 

Skida se i kapija na ulazu u Valdanos

Ministarstvo odbrane Crne Gore je Upravi za katastar i državnu imovinu predalo na upravljanje nepokretnosti koje je imalo u bivšem Vojnom odmaralištu Valdanos u Ulcinju. Zbog toga će biti ukinuto obezbjeđenje na ulazu u tu uvalu koje je postavljeno zbog navodnog ,,obezbjeđivanja tih nepokretnosti i sprječavanja devastacije objekata“. Ističe se da ta uvala više ,,ne predstavlja prostor posebne namjene za potrebe odbrane“.

Mustafa CANKA

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo