Povežite se sa nama

OKO NAS

SULTAN BEĆA I NJEGOVA BORBA: Humanost nema rok

Objavljeno prije

na

Dvadesešestogodišnji Sultan Beća opredijelio se da svoj život posveti borbi za bolji život Egipćana i Roma. Osnovao je i Udruženje za podršku Roma i Egipćana, preko kojeg je izveo veliki broj humanitarnih akcija.„Ne bih baš mogao reći da živimo mnogo bolje nego onda kada smo stigli ovdje. O tome govori i činjenica da od tolikog broja Egipćana i Roma, samo četiri su zaposlena“

 

Egipćanin Sultan Beća imao je svega četiri godine kada je sa svojom porodicom i većom gupom sunarodnika stigao u Berane, bježeći od rata koji je tada buktio na Kosovu. Danas je jedan od najuspješnijih pripadnika te populacije i stalno je zaposlen u ovdašnjem Domu zdravlja kao saradnik u inkluziji u oblasti zdravstvene zaštite.

Osim toga, Beća je i fascilitator Romacted programa Savjeta Evrope za opštinu Berane.

Između toga je dug i trnovit put. Put siromaštva i bijede. Put borbe za integraciju u zejednicu koja i nije bila blagonaklona prema RE populaciji, posebno prema onima koji su izbjegli na sjever Crne Gore, i odlučili da tu ostanu.

,,Tada sam bio previše mali, ali sam vrlo upečatljivo zapamtio siromaštvo koje nas je pratilo kada smo došli. Niko u mojoj porodici nije radio. Tako je bilo i u svim drugim porodicama. Najteže je bilo izaći iz tog perioda teške bijede”, kaže Beća.

On je jedan od prvih iz svoje zajednice koji je redovno upisao osnovnu školu. Uz sve jezičke barijere, uspio je da završi ne samo osnovnu, nego i srednju školu. Zatim je u Podgorici završio i obuku za inkluziju Roma i Egipćana u oblasti obrazovanja.

Od tada, do današnjeg statusa, radio je sve i svašta, a jedne godine bio čak prinuđen da radi komunalne poslove u Budvi da bi pomogao svojoj porodici.

Egićani i Romi stigli su u Berane sa ratnim vihorom na Kosovu 1999. godine. Nije se baš lokalno stanovništvo obradovalo njihovom dolasku. Niko ih nije htio u svojoj blizini, pa ih je pitanje smještaja pratilo dugi niz godina. Živjeli su u barakama od drveta ili u šatorima.

Poslije mnogo problema i neljudske patnje, izgradnju novog naselja Riversajd,  pored bivše fabrike Polimka, kao savremeni geto,  finansirala je Evropska agencija za rekonstrukciju, posredstvom njemačke humanitarne organizacije Help.

Sa trideset kuća, naselje je vremenom postalo pretijesno za sve novopridošle Egipćane i Rome, pa su se mnogi od njih nastanili pored domicilnih Roma u naselju Donji Talum. Tu je tek bijeda potpuno vidljiva i golim okom.

U Beranama i dalje nalazi utočište oko četiri hiljade izbjeglica iz skoro svih bivših republika eks-Jugoslavije, što čini deset odsto ukupnog stanovništva beranske opštine. To je više nego u svim susjednim gradovima na sjeveru zajedno.

Za jedan broj njih ranije su izgrađene stambene zgrade, ali je odlazak humanitarnih organizacija iz Berana i prestanak socijalnih i humanitarnih davanja, ove ljude ponovo odveo u tešku bijedu i na ivicu gladi.

Dvadesetšestogodišnji Sultan Beća opredijelio se da svoj život posveti borbi za bolji život Egipćana i Roma. Osnovao je i Udruženje za podršku Roma i Egipćana, preko kojeg je izveo veliki broj humanitarnih akcija.

„Ne bih baš mogao reći da živimo mnogo bolje nego onda kada smo stigli ovdje. O tome govori i činjenica da od tolikog broja Egipćana i Roma, samo četiri su zaposlena. Potrebno je zapošljavati ljude iz ove populacije jer su vrijedni. Sada su prinuđeni da rade kod privatnika i svake druge, najteže poslove“, kaže Beća.

Prema analizi  udruženja na čijem je čelu, stanje RE zajednice treba unaprijediti u oblasti  zapošljavanja RE pripadnika, odnosno odgovarajuće obuke za posao koje će garantovati zaposlenje.

,,Sljedeće  je stanovanje, jer mnogobrojne porodice se suočavaju sa dotrajalošću prostora, vlagom od poplava koje su prethodile i sl. Siromaštvo, nizak standard i uslovi življenja, sve su to problem koji prate RE populaciju”, priča Beća.

On posebnu zahvalnost izražava Osnovnoj školi Radomir Mitrović. U ovoj školi se obrazuje trenutno oko stotinu i šezdeset pripadnika RE populacije. U njoj rade i dva saradnika u socijalnoj inkluziji u oblasti obrazovanja.

,,Ova škola je prepoznata po obrazovanju djece iz RE populacije, pa je od REF-a dobila kombi za prezov učenika, a kancelarija medijatora je opremljena uz  program Romacteda – Savjeta Evrope”, kaže Beća.

Kroz podršku ove škole i JPU Radmila Nedić  krenulo se u pripremne aktivnosti, uz podršku predstavnika Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, da se djeca predškolskog uzrasta uključe u pohađanje vrtića, pri čemu bi pohađanje vrtića za djecu iz RE populacije bilo besplatno.

,,Dodatna podrška tome je i projekat ‘Aktivnim mjerama za socijalnu inkluziju Roma i Egipcana‘ koji sprovodi naša organizacija”, priča Beća.

Beća naglašava da uz podršku i finansiranje Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava njegova NVO sprovodi projekat Aktivnim mjerama za socijalnu inkluziju Roma i Egipcana, pa se u okviru toga održavaju radionice za roditelje djece budućih polaznika vrtića.

,,Ono što je poseban uspjeh što imamo i danas, prvi put nakon 2014. godine, i srednjoškolce iz RE zajednice. Sada planiramo da organizujemo vanškolsku nastavu za djecu koja su zakasnila za redovno školovanje, da im obezbijedimo vanredno polaganje i završetak makar osnovne škole, jer se bez osnovne škole ne može baš ništa raditi”, kaže Beća.

Prema njegovim riječima veoma je značajna podrška od strane Ministarstva prosvjete koje je uvelo zanimanja saradnika u socijalnoj inkluziji RE u oblasti obrazovanja.

,,Sada je najbitnije da se i djeca predškolskog uzrasta uključe i taj dio obrazovanja zbog njihove socijalizacije, jezičkih barijera, privikavanja na kolektivni zivot, društvenost i sl.”, naglašava Beća.

Prema popisu stanovništa iz 2011. godine u Beranama se 531 osoba izjasnila kao pripadnik romske nacionalnosti.

,,Prema našim istraživanjima, nakon deceniju, smatramo da je taj broj veći u Beranama za oko 20 odsto, kada se radi o Romima. Mislim da zajedno sa Egipćanima, ta brojka iznosi oko hiljadu”, kaže Beća.

Ovaj mladi čovjek je prošao dug put od borbe za koru hljeba, do, moglo bi se reći, lokalnog lidera u borbi za bolji život i integraciju ne samo novopridošlih pripadnika RE populacije, već i domicilnih Roma. On se bori za njihovu degetoizaciju iz naselja Talum, sa jedne, i Riversajd sa druge strane Lima. Već do sada je učinio mnogo, a život je tek pred njim. Njegov moto kojim se na tom putu vodi je, ,,uvijek može bolje”.

                                                                                Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo