Veliki požari u Rožajama od prije tri i po godine, za koje se vjeruje da su bili podmetnuti, kao da se nisu ni dogodili, a višemilionska šteta koja je pri tome pričinjena, polako ali sigurno pada u zaborav
Tri i po godine nakon katastrofalnih požara koji su zadesili teritoruju opštine Rožaje, javnost u ovom gradu i Crnoj Gori nema nikakav uvid u to da li je i koliko takozvane opožarene šume iskorišteno, odnosno posječeno, dok su počinioci požara ostali do danas nepoznati.
Jedan od rožajskih drvoprerađivača i dobrih poznavalaca u ovoj oblasti je kazao da ništa nije rađeno po planu koji je negdje na startu napravljen, odnosno da se potom obavljala sječa, a od nelegalne građe pravila legalna, preko noći.
“Ono što svakog građanina Rožaja interesuje bio bi podatak koliko šume je doznačeno iz tih opožarenih područja, a koliko posječeno. Naravno, i gdje je otišla ta građa i kome” – kaže taj sagovornik.
On dodaje da bi bilo od javnog interesa da Uprava za šume PJ Rožaje stavi na uvid takozvane doznačne knjige, kako bi sve bilo transparentno.
“Javnost bi mogla da vidi ko je doznačivao sječu šume u opožarenom području i čiji je tamo čekić udarao. Ali, šta je u šumarstvu u Crnoj Gori ovih poslednjih dvije decenije bilo transparentno, pa da bude i ovo” – pita ovaj drvoprerađivač iz Rožaja.
Veliki požari u Rožajama od prije tri i po godine, za koje se vjeruje da su bili podmetnuti, kao da se nisu ni dogodili, a višemilionska šteta koja je pri tome pričinjena polako ali sigurno pada u zaborav. Prema računicama koje je tada iznijela Uprava za šume, izgorjelo je 160,37 hektara šuma.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva je samo saopšteno da je formiran predmet po nepoznatim (NN) počiniocima, ali da počionioci požara, za koje se vjeruje da su podmetnuti, nijesu otkriveni i da niko nije procesuiran.
U vrijeme kada su se požari dogodili, direktor Uprave za šume je bio Nusret Kalač, i on je tada saopštio da je ukupna šteta od požara 1.262.050 eura.
Dobro upućeni i obaviješteni sagovornik Monitora još tada je sračunao da je šteta koja je nastala usljed požara na teritoriji opštine Rožaje višemilionska i mnogo veća od zvanične i preliminarne koju je tada saopštio Kalač.
Preliminarni rezultati Uprave za šume govore da je u požarima ukupno opožareno 160,37 hektara šume raznih kategorija, od privatnih, preko privrednih, takozvanih šumskih kultura od 6 do 10 godina starosti, pa do zaštitnih.
Tada su već prvi nalazi ukazivali da se radi o takozvanom „ljudskom faktoru“, a u maju 2020. godine, prije političkih promjena na državnom nivou, istu formulaciju je dao Koordinacioni tim Vlade za suzbijanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu , uz obećanje da će se raditi na rasvjetljavanju slučaja.
Ništa se nije značajno dogodilo ni poslije promjene državnih vlasti, a očekivalo se da će biti. S vremena na vrijeme je samo osnovno državno tužilaštvo saopštavalo da je predmet u radu i da se traga za NN počiniocima.
Tadašnjeg direktora Uprave za šume Nusreta Kalača (DPS), više niko ne pominje, niti zna gdje se sada nalazi. Posljednji put je u javnosti bio kada je poslije smjene sa mjesta direktora Uprave za šume naplatio devet hiljada eura za godišnje odmore koje sam sebi nije napisao. Od tada ni glasa o njemu u medijima.
Toga maja gorelo je dvije trećine teritorije opštine Rožaje. I izgorjelo 160 hektara šuma u vrijednosti više miliona eura. Požarom je zahvaćena i škola u Daciću, I tom prilikom znatno oštećena. Policija je tada utvrdila da je bez ikakve sumnje požar podmetnula ljudska ruka. Koja, još se ne zna.
Nekoliko puta u to vrijeme i policija je po nalogu tužilaštva vodila istragu o “ljudskom faktoru”, ali bez rezultata. Sada, nakon toliko vremena, sasvim je izvjesno, teško da može biti bilo kakvog epiloga u smislu pronalaženja počinilaca.
Poznato je i da nije prvi put da takozvana šumarska mafija podmeće požare, da bi potom na račun čišćenja terena, vršili sječu. Čak i potpunu. Stručnjaci u toj oblasti ukazuju na to da vrlo često u vatri bude opožarena samo krošnja drveta, dok stablo ostane zdravo, kao stvoreno za sječu i šverc.
Vjerovatno da se nešto tako dogodilo i u požarima u Rožajama. Možda ti koji su požare podmetnuli nisu računali da će se baš otrgnuti kontroli i da će toliko šume i objekata izgorjeti. Ono što je bitno u konačnom, istraga tapka u mjestu, i iz nijedne institucije ništa novo na ovu temu.
“Lijepo vam kažem, nije pojeo vuk magarca, nego magarac vuka. Sve to ide lagano u zaborav” – kaže sagovornik Monitora iz Rožaja.
Postojao je, kažu on, i izvjesni sanacioni plan za ogromna prostranstva opožarenih područja, ali od toga nije praktično ništa realizovano.
“Kako i zbog čega još Uprava za šume nije preduzela ništa da se taj plan realizuje, nije poznato. Taj plan je vjerovatno podrazumijevao sanitarnu sječu i pošumljavanje, ali kod nas sve biva zavijeno u veo tajne. Ni to nije transparentno rađeno, osim što znamo da se sječe na tom prostoru” – kaže.
Da se sječe potvrđuje i zvuk motorne testere, koji, tu i tamo, prolama planinska prostranstva. Ko sječe, ko doznačuje, gdje ide to drvo, u kojim pilanama završava, to je ono što građani Rožaja žele da znaju, kada traže da se stave na uvid takozvane doznačne knjige. A to ne mogu dobiti, taman kao da je još na vlasti – DPS.
Tufik SOFTIĆ