Zakupac elitnog ljetovališta Sveti Stefan-Miločer, grčki biznismen Petros Statis, nedavno se crnogorskoj javnosti predstavio u ulozi humanitarca, zainteresovanog za dobrobit društvene zajednice u kojoj već duži period živi i privređuje. Statis je Institutu za bolesti djece u Podgorici donirao 30.000 eura za nabavku 40 kreveta sa madracima, kao i simbolične poklone za mališane koji se tamo nalaze na liječenju. U dirljivu humanitarnu akciju Statis je poveo članove svoje porodice, suprugu i dvoje djece. Kako bi djeca od malena učila koliko je važno pomagati drugima, kazao je Statis pred spremnim TV kamerama.
Bio bi to lijep gest uspješnog poslovnog čovjeka koji u Crnoj Gori ostvaruje pristojan prihod uz poštovanje zakona i pod uslovima jednakim za sve njene građane. Međutim, u ovom slučaju slika darovanja o kojoj pišu mnogi mediji, nije baš tako ružičasta. Bila je to jedna vrsta podilaženja crnogorskoj javnosti, uoči dobijanja građevinske dozvole za izgradnju stanova za tržište u Miločeru, najvrednijem prirodnom rezervatu na Crnogorskom primorju. Pokušaj formiranja imidža društveno odgovornog poslovnog čovjeka, pred izvršenje jednog od većih zločina protiv prirode koji će, ukoliko se realizuje, Crna Gora i njeni građani uskoro vidjeti.
Sad treba očekvati da će duševan čovjek, kakav je biznismen Statis, povesti svoju porodicu i u Miločer, da svojim očima gledaju i uče kako se uništavaju očuvane prirodne vrijednosti, gajeni park pored mora sa stoljetnim stablima borova, eukaliptusa, maslina i lovorike, radi sticanja profita. Kako se betonira jedina preostala prirodna oaza i jedinstveni spomenik prirode na cijeloj rivijeri.
Poslovni ljudi kod nas koji daju donacije uglavnom to ne čine zbog osjećaja odgovornosti da dio svog uspjeha vrate zajednici. Kod njih često nema ,,besplatnog poklona”. Od zajednice uzimaju najviše što mogu zahvaljujući monopolskom statusu i privilegijama, ostvaruju profit uz ulaganja u poslove bez rizika dogovorene na višim nivoima vlasti.
Petros Statis je svojevrsni monopolista u turističkoj privredi Crne Gore. Upravlja nizom elitnih hotela i plaža u Paštrovićima. Posjeduje ugovor o dugoročnom zakupu ekskluzivnih hotela Sveti Stefan i Miločer. Uspio je da u svoju korist drastično izmijeni osnovni ,,ugovor stoljeća”, zaključen 2007. godine. Na predlog Vlade Mila Đukanovića poslanici Skupštine Crne Gore usvojili su čuveni aneks ugovora kojim je produžen rok zakupa i smanjena godišnja zakupnina za hotele u odnosu na prvobitno ugovorenu. Država je na taj način oštećena za milionske iznose.
Kao bonus na povlastice, zakupcu je dozvoljeno da u Miločeru gradi i prodaje stanove. Da bi tako nešto bilo moguće, ugovor o zakupu Miločera sa 30 godina produžen je na 90. Što praktično znači poklanjanje zemljišta za gradnju na najvrednijoj lokaciji, čime je državi i društvu pričinjena neprocjenjiva šteta.
Ovaj sramni aneks usvojen je krajem 2015. godine glasovima poslanika DPS-a i manjinskih stranaka, uz presudnu podršku Pozitivne i njenih lidera Darka Pajovića i Azre Jasavić.
Pozitivne više nema na političkom nebu Crne Gore, ali će njeno (ne)djelo trajno obilježiti prostor luksuznog ljetovališta i ukupni crnogorski turizam.
Dok pred upaljenim kamerama dijeli poklone i izigrava odgovornog hotelskog magnata, grčki biznismen zatvorio je kilometar najvrednijih plaža na Crnogorskom primorju za građane Crne Gore, turiste i druge posjetioce.
Pet prirodnih pješčanih plaža na potezu od Pržna do Svetog Stefana, ukupne dužine preko 1.000 metara, pod kontrolom je Statisa i njegove firme Adriatic properties.
Visokim cijenama obaveznog plažnog mobilijara sa plaža su rastjerani gosti, tako da najljepše plaže budvanske rivijere u sred turističke sezone zvrje sablasno prazne. Malo ko može sebi da priušti komplet ležaljki sa suncobranom po cijeni od 120 eura, koliko iznosi dnevni najam na plaži u Miločeru, ili 110 eura na Svetom Stefanu, 65 eura ispred Statisovog hotela Maestral u Pržnu, pa do nešto nižih cijena na gradskoj svetostefanskoj plaži, koju je na javnom tenderu preoteo od mještana.
Biser crnogorske obale, mala Kraljičina plaža, dobila je status eksteritorije. Ograđena gvozdenim kapijama i opkoljena jakim obezbjeđenjem, potpuno je izolovan i amputiran dio obale, osim za rijetke goste, visoke funkcionere državne administracije, premijere, ministre i njihove familije.
Po Ustavu i Zakonu o morskom dobru, morsko dobro je javno dobro, dostupno svima pod istim uslovima, pa se u javnosti često postavlja pitanje ko je dozvolio zakupcu i po kom osnovu, isključivanje velikog dijela vrijednih pješčanih kupališta iz aktivnog turističkog prometa.
Ono što je drugima zabranjeno ili nedostupno, nije Petrosu Statisu i njegovoj porodici koja na Svecu uživa ničim zaslužene povlastice. Dio nadaleko poznate svetostefanske hotelske plaže, ispod restorana Pod maslinom, Statis je privatizovao i stavio na raspolaganje svojoj porodici i prijateljima.
Kao zakupac poznatih hotela, Statis se legitimisao i kao divlji graditelj, koji ne haje za zakone i propise koji važe za druge. Podsjećamo da je u maslinjaku ispred hotela Sveti Stefan firma Adriatic properties bespravno podigla dvije dvospratne zgrade, koje su zahvaljujući podršci vlasti, odnosno tadašnjeg ministra Branimira Gvozdenovića, legalizovane kao privremeni objekti. Poput nekog kioska ili pijačne tezge. Društvo je time višestruko zakinuto. Daleko više nego što iznosi pomenuta donacija dječjoj bolnici.
Kada bi ,,uspješni” biznismeni izmirivali svoje obaveze prema državi, poput ostalih građana Crne Gore, bolnicama, školama i vrtićima, ne bi trebale njihove lažne donacije.
Kompanija Adriatic podnijela je zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za gradnju novog hotela Kraljičina plaža, vila i stanova za prodaju u Miločeeru. Ministarstvo održivog razvoja i turizma odobrilo je rušenje starog hotela na čijem je mjestu planiran novi, sa višestruko uvećanim gabaritima i spratnošću.
Lokalna uprava u Budvi protivi se gradnji stanova u Miločeru. U Skupštini Opštine jednoglasno je usvojena Deklaracija o zaštiti Miločera. Predstavnici svih stranaka osudili su planirano betoniranje luksuznog turističkog rizorta. Opština Budva zatražila je od Ministarstva da ispoštuje Deklaraciju lokalnog parlamenta koja definiše odnos građana Budve prema ovom pogubnom projektu. U dopisu upućenom ministru Pavlu Raduloviću, Opština je zatražila status stranke u postupku po osnovu vlasništva na jednom broju zemljišnih parcela u Miločeru.
Na dnevnom redu sjednice Skupštine planirane za kraj avgusta, naći će se Odluka o utvrđivanju javnog interesa i zaštite miločerskog parka.
,,Opština Budva će preduzeti sve mjere u cilju očuvanja miločerskog parka i u tom smislu će se protiviti izdavanju odobrenja za gradnju novih i proširenju kapaciteta postojećih objekata”, navodi se u tekstu Odluke o kojoj će se odbornici izjašnjavati.
Ozbiljni su pokazatelji da Petros Statis nije glavni akter u megalomanskom projektu gradnje apartmana i stanova u poznatom ljetovalištu, u obimu od nevjerovatnih 40.000 kvadratnih metara izgrađene površine. On je prema brojnim indicijama, samo izvršilac tuđih planova, produžena ruka na poziciji predsjednika Odbora direktora kompanije Adriatic properties, čiji je osnivač, prema podacima CRPS-a, of-šor kompanija Aidwey Investments Ltd, sa Britanskih Djevičanskih Ostrva.
Na sceni je apsurdna situacija u kojoj je država sa svojim vodećim institucijama, Vladom i Skupštinom zalegla, iza projekta degradacije najvrednijeg turističkog resursa, gradnje stanova i apartmana u Miločeru i po Svetom Stefanu, za skrivene, javnosti nepoznate investitore. Mijenjali su se zakoni i propisi kako bi biser crnogorske obale postao građevinsko područje za pohlepne domaće i bjelosvjetske tajkune. Koji će za sobom, ukoliko im pakleni plan uspije, ostaviti beton i staklo, a profit prebaciti na račune dalekih of-šor destinacija.
Javnosti tu i tamo zamažu oči sitnišom u vidu brižnih donacija, sponzorstva, poneke stipendijice ili besplatnog interneta za mjesnu zajednicu. Da nam pustošenje lakše padne.
Branka PLAMENAC