Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Tezgarenje na veliko

Objavljeno prije

na

Ispalo je: nađeš zgradu, nešto para, uknjižiš se u Privredni registar i eto ti fakulteta. Crna Gora je tako početkom ove godine dobila četiri nova privatna fakulteta na sjeveru: Fakultet za biofarming i Fakultet za sport u Beranama, Fakulteta za računovodstvo, reviziju i trgovinu u Andrijevici i Fakultet za održivi turizam i hotelijerstvo u Plavu.  Ministarstvo prosvjete zaustavilo je upis studenata na ova četiri fakulteta, pošto se ispostavilo da nemaju licencu. Zakon nije tako dosljedno primjenjivan, upozorio je Radenko Pejović, predsjednik Savjeta za visoko obrazovanje, kada su se upisivali studenti na Univerzitet Donja Gorica, premijera Mila Đukanovića. GOSTUJUĆI PROFESORI I BIVŠI FUNKCIONERI: Ministarstvu očigledno nijesu mnogo značila imena osnivača ovih fakulteta. A nije da nema zanimljivih: tu su, recimo, Jovan Babović, predsjednik gradskog odbora SPS u Novom Sadu i nekadašnji ministar šumarstva Srbije, Sefer Međedović, nekadašnji poslanik Skupštine Crne Gore i dekan Pravnog fakulteta u Novom Pazaru, Šandor Reperger, lokalni političar iz Bečeja, inače raspoložen za otvaranje fakulteta i po Bečeju. Na spisku osnivača našlo se i nekoliko profesora angažovanih na državnom Univerzitetu Crne Gore: Dragutin Đulić, Beranac koji je gostujući profesor na Prirodno-matematičkom i Metalurško-tehnološkom fakultetu u Podgorici, Bećir Kalač, profesor na Fakultetu za menadžment u saobraćaju i komunikacijama u Beranama i njegov kolega Vujadin Vešović, takođe profesor Fakulteta za menadžment u saobraćaju i komunikacijama u Beranama, inače nekadašnji dekan Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, i Dragomir Kićović, gostujući profesor na geografiji na Filozofskom fakultetu u Nikšiću.

Ostalo su uglavnom profesori sa fakulteta i viših škola u Srbiji.

Osnivači su, šta će, priznali da nemaju licence, ali su objasnili da imaju podršku lokalnih vlasti, te pojedinih ministarstava. Nije im uzeti za zlo što su mislili da je to sasvim dovoljno. Oni se, u svakom slučaju, do septembra nadaju licenci.

BEZ STRATEGIJE: Vlasti državnog Univerziteta ni dalje se, međutim, ne plaše konkurencije i toga što im kadar može prebjeći na privatne fakultete. Ne smeta im ni što privatni fakulteti, nelicencirani ali uz podršku vlasti, niču kao pečurke. Dok se priča o privatnim univerzitetima i licencama zahuktavala, Anđelko Lojpur, prorektor za nastavu na državnom Univerzitetu veselo je za Pobjedu cvrkutao o velikom zadovoljstvu broja upisanih studenata, koji su „prepoznali kvalitet državnog univerziteta”.

“Sada kada više nemamo monopol i kada nismo jedini na obrazovnom tržištu Crne Gore, do izražaja je došla, i konačno u potpunosti se potvrdila misija Univerziteta”, objasnio je on. “Konkurencija je potrebna i da nas čini ‘mlađim’, spremnijim na promjene i izazove koji dolaze sa tržišta rada….,”.

I tako dalje, raspjevao se prorektor.

Lojpur, ali ni ostali funkcioneri Univerziteta, nijesu se ni osvrnuli na pojedinačna upozorenja, poput upozorenja Radenka Pejovića koji je podsjetio da Crna Gora još nema strategiju o razvoju visokog obrazovanja, te da fakulteti ne bi nicali na sve strane, da je imamo. Strategija je neophodna da utvrdi koji su profili potrebni tržištu rada, te da se u skladu sa tim otvaraju novi fakulteti. Kako privatni, tako i državni.

Strategija bi takođe morala da se pozabavi i statusom državnog Univerziteta i njegovim kadrovskim i ostalim kapacitetima. Iako je nekoliko ovdašnjih profesora nakon osnivanja privatnog univerziteta Donja Gorica ukazivalo na pokušaj urušavanja državnog univerziteta, te da Crna Gora „ima kadra tek za jedan dobar evropski univerzitet”, o tome se dalje nije ozbiljno raspravljalo. Mirjana Kuljak, profesorica Ekonomskog fakulteta kazala je tada da će dok se startegija donese „možda većina profesora biti na privatnim fakultetima”. Ministar prosvjete Sreten Škuletić odavno je obećao da će ona biti završena najkasnije do kraja 2008. Nije ispunio obećanje.

“Nikako da se u budžetu predvide pare za strategiju”, objasnio je Pejović.

PARA IPAK IMA: Kad bi Minstarstvo nekako odvojilo pare za donošenje ove strategije, možda bi se i uštedjelo. Osim što ne bi proizvodili nezaposlene, na red bi došla i pitanja o finansiranju Univerziteta. Dok se pare u budžetu za državni Univerzitet iz godine u godinu smanjuju, crnogorski građani izdvajaju istu sumu, popriličnu, za gostujuće profesore.

Ove godine Univerzitet je planirao da u te svrhe odvoji oko 730 hiljada eura, bez putnih troškova. Prošle godine gostujući profesori Crnu Goru su koštali oko milion eura – 594.840 eura za honorare, plus nešto oko 390 hiljada eura za njihove putne troškove i smještaj. Prethodne, 2007. godine, ista situacija – oko 550 hiljada eura, plus troškovi – oko 330 hiljada eura godišnje. Ako se uzima u obzir da se isto toliko, ili manje, godišnje izdvaja za naučno-istraživački rad, onda to i nije mala cifra.

„Crna Gora ima deficitarnih kadrova kad su u pitanju univerzitetski profesori i neke od njih stvarno nema ko da zamijeni”, objašnjavaju naši upućeni sagovornici. Problem je u tome, slažu se, što se cifra iz godine u godinu – ne smanjuje. Bez obzira na rastući broj magistara i doktora nauka. Naprotiv, gostujućih profesora je sve više. U 2007. godini ih je bilo 204 na nivou Univerziteta, a naredne, 2008 – 228.

I dok se novac troši na profesore sa strane, novca nema za univerzitetski podmladak. “Kadrovska politika je veoma restriktivna. Mladim perspektivnim kadrovima, saradnicima i docentima, zatvorena su vrata Univerziteta, što se obrazlaže nedostatkom sredstava u budžetu”, nedavno je na okruglom stolu o visokom obrazovanju kazao Pejović.

TEZGAROŠA NAJVIŠE NA FPN: U broju honorarnih profesora prednjače četiri fakulteta, napominje se i u jednom od biltena Univerziteta Crne Gore: Filozofski fakultet, Fakultet političkih nauka, Arhitektonski i Medicinski fakultet.

Medicinski i Arhitektonski fakultet mogu se još pravdati mladošću. Filozofski fakultet ima opravdanje u velikim brojem novootvorenih smjerova sa deficitarnim kadrom. A i trebalo je nadomjestiti odlazak profesora Novaka Kilibarde na UDG. Ostaje, međutim, nerazjašnjeno šta se dešava sa Fakultetom političkih nauka.

Unazad nekoliko godina, ovaj fakultet ima svega pet zaposlenih. Broj gostujućih profesora raste. Tako ih je 2007. godine bilo 21, a sljedeće – 23. Fakultet političkih nauka, otuda, izgleda kao produžnica istog fakulteta u Beogradu. Istovremeno, pregledom raspisanih konkursa za nova radna mjesta tokom protekle tri godine, u biltenima Univerziteta, lako je ustanoviti da je konkurs na ovom fakultetu raspisan tek dva puta, a radilo se o napredovanju već zaposlenih.

Razlog, međutim, objašnjavaju naši sagovornici, nije samo to što Crna Gora nema odgovarajućeg kadra. Plastičan primjer: Filip Kovačević, doktor političkih nauka, koji je svoje znanje sticao na kalifornijskom univerzitetu, umjesto na FPN, zaposlen je na Fakultetu za turizam. Kovačević, međutim, nije jedini. „Ne traži se samo znanje, nego i politička podobnost”, kažu naši sagovornici.

Novim zakonom o visokom obrazovanju, upozoravali su i svi kandidati za rektore, univerzitet je pretvoren u – vladin univerzitet. Ne čudi otuda što univerzitetske vlasti ne brinu novi privatni fakulteti, tezgarenje na veliko i nedostatak strategije.

Premijer sigurno ima strategiju.

Milena PEROVIĆ KORAĆ

Komentari

DRUŠTVO

SKUPŠTINA CRNE GORE: Godina počinje blokadom  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Godina koju trebaju da obilježe krupne reforme zbog boljitka građana, ali i EU obaveza, počinje sa posvađanim političkim elitama. Do ulaska u EU, Crna Gora mora da zatvori još 27 poglavlja. Za taj posao ova godina je ključna. A parlament blokiran

 

 

Zbog spora vlasti i opozicije oko Ustavnog suda u Novu godinu smo ušli sa blokiranom Skupštinom i nesuvajanjem budžeta.

Zbog neusvajanja budžeta, Crna Gora će ponovo ići na privremeno finansiranje. Potrošačke jedinice će mjesečno dobijati 1/12 stvarnih izdataka u prethodnoj godini sve dok se ne usvoji Zakon o budžetu.
Za vrijeme Vlade premijera Zdravka Krivokapića na snazi je bilo privremeno finansiranje pola godine, pa su isplate plata i penzija tekle nesmetano.

Za razliku od tog vremena, aktuelna Vlada je planirala niz povećanja i reformi koje nijesu izvodljive bez usvajanja budžeta – od stavki u kapitalnom budžetu, vraćanja nagomilanih dugova, do povećanja penzija za srazmjerne penzionere i plata za pripadnike Vojske.

Iz vlasti zato okrivljuju opoziciju da nema opravdanja za blokadu procesa koji utiču na povećanje penzija, plata, naknada za novorođenčad, staračkih naknada, dječijih dodataka, naknada majkama, besplatnih udžbenika, podršku radnicima i sve ono što su građani s pravom očekivali od ovog budžeta… Uz to optužuju opoziciju i za ugrožavanje likvidnosti države i usporavanje evropskog puta.

,,Ustavni puč i narušavanje pravnog poretka, enormno zaduženje koje će u tri godine preći tri milijarde eura, ili oko pet hiljada eura po svakom građaninu, uključujući i djecu… Povratak kriminalnih obračuna i surovih likvidacija na ulicama, skandali u prosvjeti, slabljenje borbene gotovosti Vojske Crne Gore, narušavanje dobrosusjedskih odnosa, najavljena blokada evropskog puta i mnoge druge negativnosti i skandali koji prate ovu vladu i parlamentarnu većinu, zaslužuju snažan odgovor opozicije. Mi nećemo skrštenih ruku posmatrati kako nam jedna skupina političkih diletanata i poslušnika centara moći drugih država uništava Crnu Goru i njene institucije”, objasnio je razloge blokade Skupštine za Dan poslanik URA Filip Adžić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

GOVOR MRŽNJE I MI: Nekažnjiv, pa raste

Objavljeno prije

na

Objavio:

Govor mržnje je sve prisutniji u javnom prostoru Crne Gore, a posebno je pojačan nakon posljednje tragedije na Cetinju . Praksa govori da oni koji siju mržnju najčešće bivaju kažnjeni prekršajno, ukoliko se uopšte kazne

 

Velike tragedije često bivaju povod da se ljudi okupe i zajednički prebrode teške trenutke. Međutim, u Crnoj Gori one nerijetko dodatno podstiču podjele i pojačavaju govor mržnje.

Tako smo nakon 1. januara na Cetinju, kada je u teškom zločinu stradalo 12 ljudi (i trinaesti počinilac), a četvoro njih ranjeno, na internetu vidjeli izlive mržnje sa svih strana.

Iako će srbijanski tabloidi biti upamćeni po  žutilu i neprofesionalizmu koje je izbijalo iz gotovo svakog naslova i rečenice o cetinjskoj tragediji, biće upamćeni i po govoru mržnje koji su sipali po svojim čitaocima. Prednjačio je Srpski telegraf, koji je na svom portalu objavio tekst pod naslovom: „Njegoš prokleo Cetinje: Ubijaće se sve dok ne vrate kapelu na Lovćen!“ ilustrovanu slikom Njegoša i srušene kapele na Lovćenu, kao i slikom masovnog ubice Aca Martinovića.

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore (SAMU) saopštio je da je jedan broj regionalnih medija iskoristio tragediju na Cetinju za ponavljanje starih narativa koji narušavaju koheziju građanskog društva u Crnoj Gori, insistirajući na etničkim podjelama i produbljivanju društvenih tenzija. Zbog toga će, kako kažu, zakonskim ovlašćenjima i odgovornošću za zaštitu javnog interesa, preduzeti dodatne mjere nadzora nad sadržajima koje emituju elektronski mediji registrovani u Crnoj Gori, kao i nad programima koji se reemituju putem kablovskih operatora.

Međutim, glavno leglo govora mržnje događalo se na društvenim mrežama, gdje su su se izdvojile dvije grupe. Jedna  koja smatra da su Cetinjani zbog svojih nacionalnih i vjerskih stavova to zaslužili, i druga koja je za zločin krivila „svetosavce“ i Srpsku pravoslavnu crkvu, čijoj konfesiji je masovni ubica navodno pripadao. Bilo je poziva da se Cetinjani vrate vjeri i skinu prokletstvo sa jedne strane, a sa druge da se „puca po svetosavcima“ i da se u manastirima traži oružje.

Određene narative podgrijao je i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije Perić. „Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja”, kazao je on.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BEZ DOGOVORA U BUDVI: Vlada zakazala konstitutivnu skupštinu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje  većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija

 

 

Gotovo dva mjeseca od poslednjih lokalnih izbora u Budvi, nema dogovora stranaka za formiranje vlasti.  Nema ni usaglašenog predloga za funkciju predsjednika lokalnog parlamenta, dok zakonski rokovi za uspostavljanje funkcionalne uprave polako ističu.

Na sjednici održanoj 28. decembra Vlada je donijela odluku da se prva sjednica Skupštine opštine Budva održi u petak, 10. januara. Za sazivanje prve sjednice nakon izbora od 17. novembra, nadležna je Vlada, u skladu sa članom 39 Zakona o lokalnoj samoupravi, jer su u pitanju ponovljeni lokalni izbori. Majsko izjašnjavanje građana Budve propalo je, političke partije, grupe građana i koalicije, nisu uspjele da postignu dogovor oko formiranja vlasti, nije održana sjednica parlamenta i nije izabran njen predsjednik.

Politička scena u Budvi više je nego zanimljiva. Od 25. marta ove godine kada je odlukom Vlade skraćen mandat lokalnom parlamentu, opština Budva radi bez zakonodavne  i izvršne vlasti. Sa predsjednikom opštine Milom Božovićem  koji se godinu i devet mjesec nalazi u zatvoru u Spužu, jedinim autoritetom za donošenje svih važnih odluka oko imenovanja i razrješenja kadrova kao i odluka o načinu trošenja novca iz bogate budvanske kase.

U fotelji potpredsjednika opštine smjenjuju se Božovićevi najbliži kadrovi, zavisno od nivoa poslušnosti i bespogovornog izvršavanja odluka koje stižu iz Spuža. Opštinom trenutno rukovodi potpredsjednik Nikola Jovanović, lider grupe građana Budva naš grad, koja je na novembarskim izborima osvojila 9 odborničkih mandata. Isto koliko i lista Za budućnost Budve, koalicije DF-a, koju je predvodio Mladen Mikielj, direktor JP Morsko dobro.

Ove dvije suprostavljene grupacije nekada jedinstvenog DF-a, ne uspijevaju da nađu zajednički interes za formiranje vlasti sa osvojenih 18 mandata. Sve ostale kombinacije sa drugim političkim partijama za pravljenje većine, kako se čini, osuđene su na propast. Politička stabilnost u Budvi na početku 2025. izgleda sve udaljenija.

Dnevni red prve sjedince SO poslije devet mjeseci ima samo dvije tačke.  Potvrđivanje mandata odbornicima i izbor predsjednika Skupštine opštine Budva.

Branka PLAMENAC
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo