Aktuelna sekretarka Skupštine opštine Ulcinj Pranvera Suljić dobila je ovih dana spor protiv Turističke organizacije (TO) koji je vođen pred Osnovnim sudom u Ulcinju. Suljić se tom sudu žalila na rješenje koje je početkom prošle godine donio Izvršni odbor TO, kao i na konkurs za direktora te institucije koji je objavljen 26.11. 2014. godine.
Sud je utvrdio da je konkurs bio nezakonit. Suljić će imati pravo da traži obeštećenje, što će TO, sa pripadajućim kamatama, stajati preko 30 hiljada eura.
Ona je, inače, u pritužbi navela da su prilikom izbora direktora TO, preovladali politički razlozi.
Sličnu odluku će ovaj sud, kako se očekuje, donijeti po tužbi koju je podnijela još jedna osoba iz Ulcinja koja je, kao i Suljićka, tada konkurisala za mjesto direktora TO.
Nekoliko sedmica ranije radnici TO Aleksandar Jacović, Merita Rexha, Muharem Bećović i Bećir Zati, takođe su dobili spor protiv te institucije. Ta presuda je pravosnažna, jer je odluku donio Viši sud u Podgorici, koji je odbio žalbu TO na presudu Osnovnog suda koji je presudio da su ti radnici 2012. godine nezakonito izbačeni sa posla. I to na početku ljeta, odnosno turističke sezone!?
Viši sud je zatražio od TO da ove radnike ,,vrati na posao, na radne zadatke koji odgovaraju njihovoj stručnoj spremi, znanju i sposobnostima”.
U posebnom postupku ovi radnici traže da im se odredi odšteta, koja će, kako očekuju, ukupno iznositi preko 150 hiljada eura.
Takođe, pri kraju je postupak koji je pokrenuo prvi direktor TO Ali Redža. Naime, on je svoju bivšu firmu tužio da je nezakonito izbačen sa te funkcije, i tako nešto će sudske vlasti, gotovo izvjesno, zaključiti. Odšteta koja će se njemu isplatiti preći će 50 hiljada eura.
To znači da će TO Ulcinj, samo po osnovu izgubljenih sudskih sporova, morati da isplati oko 250 hiljada eura! Ili više od polovine ukupnih prihoda ostvarenih u ovoj godini. Radi se o sredstvima koje uplaćuju stanodavci ili hotelijeri, a koja treba koristiti za promociju turističke ponude ulcinjske rivijere, a ne isplatu izgubljenih sudskih sporova.
Predsjednik Izvršnog odbora TO Ulcinj Redžep Taganović kaže da će na prvoj narednoj sjednici tog tijela biti pokrenuto pitanje odgovornosti za štetu koja je nastala po osnovu sudskih presuda. „Sve ćemo to razmotriti, jer sam tražio od direktora kompletan izvještaj. Analiziraćemo nastalu situaciju i vidjeti kolika je ukupna šteta i ko je sve odgovoran”, dodaje on.
Malo je naznaka da će se do kraja razmatrati pitanje odgovornosti, posebno ako se zna da su radnici uporno tražili da se postigne neposredni dogovor o isplati štete, kako se ne bi plaćali advokati i sudski troškovi.
Jer, najveća odgovornost za ovo stanje je na lokalnim upravama koje su svih ovih godina upravljale ovim gradom i koja je osnivač TO. Po Statutu ove institucije, predsjednik Opštine je predsjedavajući Skupštine, koja bira Izvršni odbor. A tu su svi članovi bili delegati vladajućih političkih stranaka.
Baš kao i direktori. Pa se onda dešavalo da direktor TO bude arhitekta ili, kao što je sada slučaj, diplomirani inženjer građevine. Dakle, da na čelu jedne od najvažnijih institucija u gradu koji tri četvrtine prihoda ostvaruje od turizma, budu podobni partijski kadrovi, iako tako nešto, kako je zaključio Osnovni sud nije u skladu sa pravnim aktima TO.
Zato je možda logično što se, po zvaničnim podacima Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, na ulcinjskoj rivijeri ostvaruje samo šest odsto od ukupnog broja noćenja u Crnoj Gori. To je gotovo sedam puta manje od Budve, tri puta manje od Herceg-Novog i čak 2,5 puta manje od susjednog Bara!?
Iako se radi o zvaničnoj statistici, ona ipak pokazuje strašan turistički pad grada u posljednje tri decenije. Jer, 1987. godine Ulcinj je ostvarivao oko trećine ukupnog turističkog prometa Crne Gore.
Za poslovanje TO interesovanje je pokazala i Finansijska inspekcija koja je pronašla brojne nepravilnosti. Inspektore je zanimalo kako je prošle godine iz jedne od kancelarija TO otuđeno 3.111 eura prikupljenih na info-punktovima, a posebno su se bavili ulogom TO u vezi posla opština Budve i Ulcinja preko firme Copyright, koja je bila dio kriminalne mreže Svetozara Marovića i Lazara Rađenovića.
,,Kao predsjednik Opštine Ulcinj Nazif Cungu je 23. oktobra 2013. godine u Miločeru potpisao sa gradonačelnicima Budve i Cetinja, tzv. Sporazum o objedinjavanju turističke ponude ove tri opštine. A radilo se samo o tome da iz budžeta Opštine Budva, kroz Ulcinj i Cetinje, odnosno njihove turističke organizacije prođe po 27,5 hiljada, ukupno 55 hiljada eura, i da se one preusmjere ‘legalno’ fantomskoj firmi Copyright”, saopšteno je iz Demokratske partije Fatmira Đeke.
Kako se dodaje, u to vrijeme Marović je bio glavni operativac DPS-a, a Cungu je računao da će mu ovaj potpis, tri mjeseca pred vanredne lokalne izbore u Ulcinju, održane u januaru 2014. godine, omogućiti podršku Marovića i te stranke.
A pred nedavno održane parlamentarne izbore, dakle tokom turističke sezone, zabilježeno je da je u TO Ulcinj, uključujući stalne radnike, radnike na punktovima i kontrolore, bilo zapošljeno čak 114 osoba!? Prošle godine taj broj je bio tri puta manji.
Direktor TO Fuad Hadžibeti kaže da je broj prijavljenih turista bio tri do četiri puta manji od stvarnog broja, a da je naplata prihoda bila za desetak odsto bolja nego godinu ranije.
On je lokalnim medijima izjavio da se iz kase te institucije nikome, po osnovi izgubljenih sudskih presuda, neće platiti nijedan cent!? „Mi nemamo nikakvu finansijsku obavezu i pretenzije za tako nešto su apsurdne”, rekao je on.
Upravo je takva izjava apsurdna, ako se zna da je samo zbog neizvršavanja sudskih rješenja, TO Ulcinj do sada, protivno volji njenih čelnika, platila kazni u iznosu od 6,5 hiljada eura. Tim prije što je neizvršavanje sudskih presuda krivično djelo.
Mustafa CANKA