Početkom decembra minule godine međunarodna policija zaplijenila je na jednom od ilegalnih puteva koji od Crne Gore vode prema Kosovu šleper pun cigareta. Strani vojnici u sastavu UNMIK-a propustili su najprije da kamion, koji je zaobilazio carinski punkt Kula, prođe preko sela Radavac i dođe do Gnjilana. U tom gradiću je trebalo da bude izvršen pretovar.
Monitorov dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije kaže da je kamion nosio kosovske registarske oznake, a da je krajnje odredište robe trebalo da bude Grčka, preko Makedonije.
„Cigarete su bile vlasništvo Nasera Keljmendija, naravno sa falsifikovanim papirima i na druga imena. Kamion je krenuo iz Podgorice. Vrijednost ove robe na Kosovu je bila oko 120 hiljada eura. U Grčkoj je vrijednost trebalo da se utrostruči ili učetvorostruči, znači blizu petsto hiljada. Cigarete su uništene spaljivanjem”, tvrdi Monitorov izvor.
Ovaj najsvježiji slučaj samo je potvrdio ono što je Monitor pisao još prije godinu. Tada je penzionisani šef rožajske policije Šemso Dedeić izjavio za naš nedjeljnik da šverc duvana preko Crne Gore nikada nije prestao. Kada su mještani rožajskog sela Balotići uznemireno pričali o podrhtavanju planine i čudnim zvucima, uplašeni mogućim tektonskim poremećajima, Dedeić je smireno prokomentarisao kako Giljevo Polje stvarno podrhtava – ali zbog švercerskih šlepera koji tutnje ovuda i pretovarenih magaraca na šumskim putevima prema Kosovu.
Bivši policajac je uputio poziv državnim organima da ispitaju otkuda na tržištu toliko robe bez akciznih markica, gdje su centri i odakle roba dolazi. Dedeić je ukazao na to da kriminal i šverc, osim graničnih prelaza, funkcioniše i duž porozne granice, na ilegalnim šumskim putevima.
Istražujući prekogranični šverc, Monitor je otkrio da na granici Crne Gore i Kosova postoji najmanje sedam ilegalnih puteva kojima mogu preći terenska vozila, a na nekima i šleperi. Dobro obaviješteni policijski izvor ponudio je precizne koordinate ilegalnih puteva, koji su često zamaskirani. Jedan od tih puteva je upravo i ovaj koji izlazi na kosovsko selo Radavac, na kojem je prije samo nešto više od mjesec kosovska policija zaplijenila šleper cigara, zatim oni preko Giljevog Polja, Bogaja, sela Hadžovići gdje Naser Keljmendi ima vikendicu, kao i preko Bjeluha i nekoliko puteva na planini Čakor.
Monitorov izvor iz policije tvrdi da se najznačajnije fabrike švercovanih cigareta na Balkanu nalaze u Nišu, Skoplju, Mojkovcu, Rovinju i Sarajevu.
„Ilegalne cigarete iz Niša idu jednim krakom za Mađarsku i Evropsku uniju, a drugim za BiH i Crnu Goru. Iz Skoplja putevi duvana vode prema Grčkoj, Srbiji, BiH i EU. Iz Mojkovca cigarete najčešće idu prema Kosovu i jugu Italije. Cigarete iz Rovinja stižu do Makedonije, BiH, Srbije. Rovinjska fabrika ima i jedan pogon u Dubaiju odakle ilegalne cigarete stižu do Velike Britanije, kao i pogon u Maroku, za Španiju, Italiju i Francusku. Cigarete iz Sarajeva jednim pravcem dolaze u Crnu Goru i preko Crne Gore za Kosovo, a drugim krakom idu za Mađarsku i dalje prema zemljama EU”, priča ovaj izvor.
On kaže da se švercerski kanali duvana kroz Crnu Goru vrlo često poklapaju sa narko kanalima, kao i da cigarete krijumčare slične kriminalne grupacije koje rade sa drogom.
„Osim prema Kosovu, ilegalne cigarete iz Crne Gore putuju i za Italiju, iz Bara za Brindizi, gdje ih preuzimaju mafijaške organizacije Kamora i Santa korona unita. Prema BiH duvanski putevi iz Crne Gore vode pored Bileće, Gackog i Vraćenovića. Taj tranzit dalje ide do Bosanskog Broda, odakle se čamcima preko Save prebacuje u Hrvatsku. I dalje za zemlje Evropske unije”, tvrdi policijski izvor.
Prema njegovim riječima, s druge strane, iz Bosne i Hercegovine, stiže lažna Drina, i to uglavnom preko graničnih prelaza koji vode do Nikšića. U ovom gradu nalazi se nekoliko skladišta cigareta odakle se snabdijevaju drugi crnogorski gradovi. Skladištenje i kraće zadržavanje do pretovara i daljeg tranzita obavlja se još i u Podgorici i Mojkovcu.
Da je Rožaje pretvoreno u magacinski prostor za skladištenje robe prije daljeg transporta prema Kosovu, svjedočili su prije odlaska za inostranstvo i bivši policajci Enver Dacić, Mithat Nurković, Hamdo Murić, Rešad Kalač, kao i jedini od njih koji je još ostao u Crnoj Gori Nedžad Kuč. Oni su takođe pričali da šverc duvana kroz Crnu Goru nikada nije prekidan, pa čak ni poslije izbijanja afere s mojkovačkom fabrikom.
Otpušteni rožajski policajci su tvrdili da transport cigareta preko Rožaja ide tri puta nedjeljno, u količinama od petsto do hiljadu paketa u turi, kao i da nema pravila kojim danima se to radi, odnosno u zavisnosti od toga kada im je najbezbjedniji prolaz. Oni su bili u posjedu i video materijala, koji su zajedno sa fotografijama i ostalim dokazima dostavili skupštinskom Odboru za bezbjednost, ali se sve završilo njihovim odlaskom za inostranstvo zbog teških prijetnji koje su nakog iznošenja u javnost ovih podataka počeli da dobijaju.
Na video snimcima, kako su pričali prije odlaska, može se vidjeti kako se vrši pretovar robe, odnosno kako je kosovski šverceri preuzimaju i odlaze preko planinskih vrleti. Na tim planinskim vrletima jedno čitavo stočarsko naselje na planinskom prevoju Kula, na potezu Giljevo Polje – Crni Vrh, služi kao magacinski prostor za raznu akciznu robu, najčešće cigarete. Bivši policajac Nedžad Kuč je svjedočio kako je jednom prilikom zaustavio kolonu od čak sto dvadeset konja natovarenih sa oko hiljadu i četiristo paketa cigareta. „Šta se desilo? Naređeno je ubrzo da se puste, jer je to ‘program’. Šta je to značilo nego da je za to neko znao i odobrio”, kaže Kuč.
Da su zapljene sa crnogorske strane granice prema Kosovu minorne u odnosu na količine cigareta koje prolaze, govori i slučaj o kojem je Monitor pisao, kada je međunarodna policija u magacinu Dukađini kod Peći, pronašla i oduzela u dva navrata preko trista tona cigareta koje su do tog skladišta stigle iz Crne Gore. Tada su privedeni kontroverzni kosovski biznismeni Ekrem Luka i Naser Keljmendi, koji su se dovodili u vezu sa tim poslom, ali su usljed nedostatka dokaza pušteni.
Monitorov izvor iz policije kaže da je Keljmendi odavno u poslu sa cigaretama i da je zajedno sa Stankom Subotićem bio zastupnik za Britiš tobako. O kakvom razmjeru šverca se radi, priča ovaj izvor, najbolje govori dokumentarni film koji je snimila britanska obavještajan služba MI 6, u kojem se govori o najvećim ilegalnim fabrikama duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji, Rusiji. U tim fabrikama kontejner cigareta šverceri nabavljaju po cijeni od svega dvjesta hiljada eura, dok na tržištu Velike Britanije dostiže cijenu od dva miliona.
U Rumuniji je, na primjer, samo prošle godine prometovano lažnih cigareta u vrijednosti od preko osam milijardi eura. U Kaljingradu, u Rusiji, u jednoj ilegalnoj fabrici proizvodi se u minuti čak četiristo paklica cigareta, ili sto dvadeset kontejnera mjesečno. Šverceri tamo kontejner kupuju za svega 70 hiljada eura, a prodaju za 4,4 miliona na zapadnoevropskom tržištu.
„U Crnoj Gori postoji šest firmi koje su zvanično registrovane za promet cigareta. Problem je što se te firme bave švercom i ilegalnih cigareta”, tvrdi izvor iz policije.
Doći do precizne brojke o tome koliko se ilegalnih cigareta mjesečno proizvede u Crnoj Gori, i koliko je u tranzitu kroz našu državu, odnosno pretvoriti sve to u novac, nije tako lako kao kada su u pitanju neke druge švercerske robe. Tajnu kriju dimne zavjese.
Tufik SOFTIĆ