Povežite se sa nama

OKO NAS

UPOTREBA LJUDI: I nacionalni savjet Albanaca u službi politike

Objavljeno prije

na

Oni koji su se ponadali da bi nakon osam godina u Nacionalnom savjetu Albanaca (NSA) mogli konačno da dođu osobe koje to zaslužuju, a ne samo isluženi partijski vojnici, imaju malo razloga za optimizam. Jer, do sada se za elektore koji će učestvovati na Elektorskoj skupštini, na kojoj će se izabrati članovi te institucije, prijavilo oko 180 osoba. Od njih, više od četiri petine su aktivni članovi političkih stranaka!?

,,Ovo je farsa. Ima slučajeva da je jedna osoba potpisala kandidaturu za pet osoba. Ili, da su potpise dali i oni koji nijesu Albanci, iako je u javnom pozivu navedeno da elektor može postati svaki pripadnik albanskog naroda koji je prikupio najmanje 60 potpisa Albanaca sa pravom glasa. Partije su se mobilisale da prikupe što više potpisa kako bi im ponovo ova institucija bila uslužni servis. Mislim da bi najbolje bilo da se čitav proces ponovi”, kaže za Monitor član NSA.

Bila bi to loša poruka upućena javnosti ukoliko se zna da su izbori u ostalim nacionalnim savjetima obavljeni bez mnogo problema, iako i kod njih situacija nije ružičasta.

Ali, očito je da je posljednji četvorogodišnji mandat pokazao sve slabosti u radu NSA, tokom kojeg je on kontrolisan od strane Nove demokratske snage – Forca. Na čelu ove institucije je bio potpredsjednik te stranke Genci Nimanbegu, a sekretar Savjeta Faik Nika, koji je takođe nedavno imenovan za potpredsjednika Force.

To je naišlo na kritiku čak i njihovih partnera iz koalicije ,,Albanci odlučno”, lidera Demokratske unije Albanaca Mehmeda Zenke. „Apsolutno ne podržavam da na čelu NSA bude Nimanbegu, koji je visoki funkcioner jedne političke partije”, kazao je Zenka, koji je i ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Crne Gore.

On je istakao da nema ništa protiv Nimanbegua, ali je smatra da je njegova funkcija u Forci nespojiva sa funkcijom predsjednika u NSA. ,,Ostaje nejasno da li on na tom mjestu vodi partijsku ili nacionalnu politiku. Dolazi do sudaranja dviju različitih politika, što je nedopustivo”, kazao je Zenka i poručio da se u tom smjeru nešto pod hitno mora mijenjati.

Još je oštriji u svojim stavovima bio predsjednik Demokratske partije Fatmir Đeka, koji je po funkciji član NSA. On je rekao da je bojkotovao rad Savjeta od kada se na njegovom čelu nalazi funkcioner Force, jer je, kako je naglasio, ta stranka uzurpirala ovu nacionalnu instituciju. „NSA za Albance u protekle četiri godine ništa nije radio i praktično nije postojao”, naveo je Đeka.

Publicistkinja Džoana M. Perkaj ocijenila je da se NSA preobrazio u zatvorenu interesnu grupu i produženu ruku političkih stranaka.

Ona je u autorskom tekstu za Kohu javore, nedjeljnik koji izlazi u Crnoj Gori na albanskom jeziku, napisala da je ,,vrijeme potvrdilo da to tijelo nema dovoljan institucionalni i organizacioni kapacitet i značajan intelektualni autoritet da se uhvati u koštac sa ključnim problemima koji muče albanski narod u Crnoj Gori”.

Ključni zadatak te institucije trebao je upravo biti snažniji angažman na očuvanju nacionalnog identiteta i poboljšanje sloboda i prava albanskog naroda u ovoj državi, na svim poljima. U situaciji kada konstantno opada broj pripadnika te nacionalne zajednice, kada su područja u kojima oni žive najnerazvijenija, a Albanci defaktorisani kao politička zajednica, zakonska i praktična uloga Savjeta dobija još više na značaju.

,,Sada pouzdano znamo da savjeti manjinskih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori ne rade dobro, zato što su politizovani”, tvrdi lider URE Dritan Abazović.

On smatra da bi trebalo promijeniti pravila kako bi u te institucije ušli ljudi iz kulture, književnosti, nauke, a ne da njima dominiraju političari. ,,Ja jesam po funkciji (poslanik u državnom parlamentu) član NSA, ali sam spreman da odmah izađem iz tog tijela ako dođe neko ko nije politički obojen”, navodi Abazović.

Prema riječima pravnika Hajrulaha Hajdarija, NSA jeste i mora da pripada svim Albancima. ,,Zato je u interesu svih da se proširi krug onih koji mogu i žele da doprinesu rješavanju i unaprijeđenju nacionalnih prava i sloboda kako ličnih tako i kolektivnih”, rekao je on konstatujući da bi depolitizacija Savjeta pomogla albanskoj politici.

To je stav i ministra Zenke. ,,U nacionalnim savjetima mora dati više prostora ljudima sa širim vidicima od onih koji imaju krute političke stavove, te da moraju biti zastupljeniji intelektualci, naučnici, umjetnici”, kaže on.

Hajdari napominje da je indikativno to što NSA nema izrađen važan dokument – Strateški plan kojim bi se ,,do detalja trebali utvrditi principi, vizija, mehanizmi realizacije i plan njegovog djelovanja”.

No zna se da će se Elektorska skupština održati nakon lokalnih izbora u Ulcinju, koji su zakazani za 4. februar. Na primjeru Malesije, odnosno Tuzi, pokazalo se da je povjerenje između albanskih stranaka nakon izbora organizovanih 26. novembra prošle godine dodatno narušeno. Iz činjenice da će u Ulcinju najznačajnije nacionalne partije nastupiti samostalno, može se očekivati sličan scenario. Posebno što će se one poslije 4. februara boriti za naklonost DPS-a, koji će pojedinačno osvojiti najviše mandata u Skupštini opštine Ulcinj.

A iz DPS-a su poručili da će u koaliciju sa njima – najvjerniji. ,,Tu je prije svega DUA, kao naš strateški partner, onda FORCA, DP – svi su u kombinaciji. Tako da ćemo izabrati one koalicione partnere koji su najvjerniji i najbolji, i na državnom nivou”, rekao je predsjednik Opštinskog odbora DPS-a u Ulcinju i nosilac izborne liste te stranke Ljoro Nrekić.

Zato bi Elektorska skupština mogla biti neka vrsta popravnog ispita za neke albanske stranke. Ali, ko zna? Možda se do tada nešto promijeni i konačno shvati da Nacionalni savjet Albanaca više ne treba da bude uslužni servis političkih partija već krovna institucija ove male zajednice u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo