O jednoj umjetničkoj polustoljetnici
Čudni su putevi prijateljevanja i prijateljstava.
Splitskog slikara Matka Trebotića upoznao sam najprije,što je posve logično, preko njegovih slika,da bih jedne zimske večeri na soareji trebotićiani u mostarskoj prestižnoj galeriji Aluminijum izgovorio pjesmuTrebotićeva vertikala,kao božičnu laudu za velikog Matka Trebotića.
I krenulo je prijateljevanje nastavljeno u Zagrebu.
Nedavno je ovaj glasoviti splitski likovni djelatnik u intervjuu sarajevskom Oslobođenju, asocirajući na naše prijateljstvo, izrazio neskrivenu želju da ponovo izlaže u Sarajevu.
Nadajući se da će mojoj i njegovoj želji biti odgovoreno u sarajevskom kulturnom miljeu, ipak na ovim stranicama u Periskopu hoću podsjetiti na opus ovog čudesnog slikara.
I sam tvrdeći da je oduvijek bio sklon konceptualizmu, Matko Trebotić je, inače, obrazovanjem arhitekt, kome su između ostalih predavali velikani poput Dobrovića i Bogdanovića na beogradskom Arhitektonskom fakultetu, koji je specijalke obavljao u ateljeima znamenitih njemačkih slikarskih majstora, postavio svojedobno intrigantnu Crvenu okomicu na ulici, pored jednog od splitskih galerijskih prostora.
Pedesetu godišnjicu svoga umjetničkog rada majstor slikarske magije Trebotić obilježio je reprezentativnom izložbom pod naslovom, svojevrsnom inačicom Markesove proze, Pedeset godina samoće, koja je predstavljala i predstavlja spektakularan protok njegove intelektualne misaonosti u kojoj dominira raskoš i trijumf boja, koje u Trebotićevom slikarstvu čine do njegove pojave nesaznato čudo Bjeline.
Poslije ove izložbe i jednako veličanstvenog doživljaja u zagrebačkom likovnom okruženju mnogo toga nije isto na planu likovne umjetnosti u južnoslovenskim umjetničkim paralelama.
Trebotić nije slikar okamine, on ne ponavlja cikluse, on se u principu ne ponavlja! Stvaralački pripada dinamičkoj a ne statičkoj sferi umjetničkog tvoraštva.Trebotić revolucionira likovnu misaonost,što posebno eksplicira njegov rijetko senzibilni odnos prema fenomenu Križa. To nije Maljevićevski križ,to je Trebotićev spiritualnmi odnos prema ovom civilizacijsko-kulturnom, pa i likovnom fenomenu.
Trebotićevi križevi sa atraktivnostima pismena glagoljice posebno su kontemplativno razvihoreni,a metje kojim ih je umjetnik izvojštio čudesne je snage i apsolutne umjetnikove usredsređenosti na diluvijalni smisao ove civilizacijske tekovine i trajne simbolizacije.
Čestitajući i kroz ovaj periskopskizapis Trebotiću pedeset ljeta posvećenosti likovnoj magiji ispisujem tek i samo dio onoga što o velikom umjetniku i njegovim ostvarenjima mislim.
Trebotić, inače otočanin, kroz svoje slike napravio je golemi omaž morfologiji mora i ukupne dalmatinske ambijentacije.
Svjetski slikar.A naš.
Nije slučajno učio od Dobrovića i Bogdana Bogdanovića.
I naučio.
Itekako naučio!
Veličanstven jubilej veličanstvenog slikara.
Zato i moj skromni zapis u Periskopu o veličajnom Trebotiću!
Gradimir GOJER