Najbolje rezultate u podsticanju suočavanja vezujem uz djelovanje nezavisnih medija i građansko angažovanje, u kontekstu procesa evropskih integracija. No plaši me nevoljnost i sve manji interes EU za proširenje
MONITOR:Ponovo se intenziviraju međusobne optužbe Srbije i Hrvatske povodom odbijanja Hrvatske vlade da predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću dozvoli da, kako on tvrdi, privatno posjeti Jasenovac. Ima li pobjednika u ovom ,,diplomatskom” incidentu?
TERŠELIČ: Nema. Sve dok ne postane normalno priznavanje patnje stradalih i prihvaćanje činjenica o stradalima s različitih strana ratova, što uključuje i žrtve jasenovačkog logora i sve stradale zbog ustaškog režima, svi smo na gubitku. Hrvatsku i Srbiju ali i druga post-jugoslavenska društva još opterećuju nezavršeni ratovi i nepriznate žrtve. Posebno su iscrpljujući prijepori oko sudbine ubijenih i nestalih koje neki političari i dalje koriste za stjecanja političkih poena. Žao mi je što se zbog loših međudržavnih odnosa pitanje posjete Spomen-području Jasenovac od strane predstavnika Republike Srbije nije dogovorilo tiho i dostojanstveno, s pijetetom prema ubijenima. U uzavreloj atmosferi narušenih regionalnih odnosa i neprekidne politizacije žrtava, posjeta predsjednika Srbije ne može biti privatna. Neophodno ju je pažljivo planirati. No za dogovaranje izgleda nema volje.
MONITOR: Neki posmatrači smatraju da su odnosi Srbije i Hrvatske, u posljednjih deset godina, veoma nazadovali. Kada se radi o nestalima i suđenjima za ratne zločine pred nacionalnim sudovima, koji su dometi saradnje?
TERŠELIČ: Nema dvojbe, odnosi su zategnuti, uz česta pogoršanja i rijetka zatopljenja. Zlatno doba u kojem su tadašnji predsjednici Josipović i Tadić s pijetetom obilazili mjesta stradanja su iza nas. No puno znači da su takva iskustva izgradnje povjerenja bila moguća. Vjerujem da će s nekim drugim političkim garniturama biti moguće ponovo raditi iskorake prema priznanju svih žrtava, a zašto ne, prema katarzi.
Regionalna suradnja nikad nije bila gora. To je i glavni razlog zašto je u Hrvatskoj trend suđenja u odsutnosti u predmetima ratnih zločina i dalje dominantan; zabilježen je isključivo u kaznenim postupcima koji se provode protiv pripadnika srpskih paravojnih postrojbi/JNA. U izvještajnom razdoblju, na razini četiri nadležna suda 41 od 59 (70%) kaznenih postupaka provedeno je protiv nedostupnih optuženika. Tijekom 2020. kao i 2021. u odsutnosti je suđeno 86% nekadašnjih pripadnika srpskih paravojnih formacija/JNA. Od 44 kaznena postupka, suđenja u odsutnosti provedena su u 32 (73%) postupka tijekom 2020., dok je 2021. od 42 kaznena postupka, njih 29 (69%) vođeno protiv nedostupnih pripadnika srpskih paravojnih formacija/JNA koji su uglavnom prebivali na teritoriju Republike Srbije. Da se regionalna suradnja normalizira većini okrivljenika moglo bi se suditi u zemlji boravišta.
No teško je reći je li više zabrinjavaju odnosi sa Srbijom ili sa Bosnom i Hercegovinom.
MONITOR: Kako gledate na podizanje tužbi protiv četiri pilota RH kojim ih je Više tužilaštvo u Beogradu optužilo za smrt trinaestoro ljudi jer su je, kako se navodi, izazvali gađajući izbegičke kolone tokom Oluje 1995-e, a kako na reagovanje hrvatskog vrha?
TERŠELIČ: Svi bi se ratni zločini trebali istražiti. Kolona je nedvojbeno raketirana. Pošto je izostalo pravovremeno postupanje pravosuđa Hrvatske, u Documenti smo pozdravili najavu podizanja optužnica. Pozvali smo nadležne institucije da što prije dogovore u kojoj zemlji će se nastaviti postupak. Ukoliko optužnica bude potvrđena, zalažemo se za suđenje u prisutnosti optuženika u Hrvatskoj. Ne protivimo se univerzalnoj nadležnosti sudova, ni u Srbiji ni u bilo kojoj drugoj zemlji, jer je njena svrha onemogućavanje nekažnjivosti i obavezivanje zemalja na postupanje prema počiniteljima svih kaznenih djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom.
Documenta je još 2012. godine upozoravala da je zločin počinjen i nije istražen. Najava tužiteljstva Republike Srbije posljedica je nevoljnosti hrvatskih vlasti i pravosuđa da se temeljito istraže sve okolnosti ovih događaja i da se eventualna kaznena odgovornost za njih nedvojbeno utvrdi. Podsjetimo, zločin se dogodio 7. kolovoza 1995. godine oko 10h u selu Bravsko u susjednoj Bosni i Hercegovini, kada je živote izgubilo 9 osoba, od toga četvoro djece, dok je veći broj osoba ranjeno.
Toga dana su dva nadzvučna aviona tipa MIG-21 Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, 30-ak kilometara duboko u unutrašnjosti BiH gađali kolonu civila iz južne Like i sjeverne Dalmacije, koji su tijekom vojno-redarstvene akcije Oluja u strahu napustili svoje domove.
MONITOR: Da li je objašnjenje o ,,dominaciji istorijskog revizionizma” u državama nastalim od SFRJ dovoljno objašnjenje za masovni nedostatak saosjećanja za žrtve ,,na drugoj strani”?
TERŠELIČ: Svakako nije. Bojim se da su revizionizam i nedostatak suosjećanja svjetski fenomen koji iziskuje dodatna znanstvena istraživanja i ustrajno poticanje individualnih i društvenih procesa kritičnog sagledavanja teškog nasljeđa prošlosti.
MONITOR: Da li su procesi ,,suočavanja sa prošlošću” i ,,istine i pomirenja” dugi i neizvjesni?
TERŠELIČ: Društveni i institucionalni procesi suočavanja s prošlošću dugo traju i iziskuju dugogodišnji angažman svih aktera. Nije dostatan angažman zainteresiranih. Najteže je za prava svih stradalih pridobiti one koji nisu zainteresirani, poput političara koji skupljaju podršku birača kroz zastupanje isključivog nacionalizma. Baš ti političari nisu imali razumijevanja za inicijativu za REKOM i nisu podržali ustanovljenje regionalne komisije u kojoj bi žrtve progovorile o stradanjima. Pitam se kad će ti političari izgubiti potporu u svojim zemljama. Najbolje rezultate u poticanju suočavanja vezujem uz djelovanje nezavisnih medija i građansko angažiranje, u kontekstu procesa europskih integracija. No plaši me nevoljnost i sve manji interes EU za proširenje.
Tek ćemo vidjeti koliko je Haški tribunal uticao na naša društva
MONITOR: Haški tribunal sada funkcioniše kao ,,rezidualni mehanizam”. Kako ocjenjujete njegov doprinos procesima ,,pravde i pomirenja”?
TERŠELIČ: Tribunal je dao prevažan doprinos utvrđivanju činjenica i učinkovitijem procesuiranju ratnih zločina, ne samo kroz pravomoćno okončana suđenja u Hagu nego i kroz poticanje procesuiranja zločina u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji. No tek ćemo vidjeti koliko je dugoročno utjecao na naša društva. Izazov prihvaćanja činjenica o zločinima danas je veći nego što je bio prije desetak godina. Kad bi svi uvažili činjenice utvrđene van razumne sumnje, od genocida u Srebrenici nadalje, imali bismo puno manje problema i više prostora za razvoj. Teško je reći hoće li političke stranke koje se takmiče za glasove sve zabrinutijih birača, zastrašenih perspektivom globalne recesije, povesti u tom smjeru. U Europi potresenoj ratom u Ukrajini, suočenom s višestrukim krizama, ne bi smjeli ponovo krenuti putem isključivanja drugoga. Na nama je da tražimo što kreativnije načine predstavljanja mračnih strana naše povijesti kao i tradicije građanskog otpora, u nadi da će vrijednosti solidarnosti i nenasilja postati centralne za nove generacije.
Istoričari iz Hrvatske i Srbije uveliko se slažu oko broja ubijenih u Jasenovcu, neki političari manipulišu
MONITOR: Zašto je Jasenovac i danas dnevno-politička tema?
TERŠELIČ: Velik je problem da neki političari još manipuliraju brojem ubijenih mada se povjesničari iz Hrvatske i Srbije uvelike slažu oko broja ubijenih u koncentracijskom logoru Jasenovac te obližnjim logorima u Bročicama, Krapju, Jasenovcu i Staroj Gradiški. Istraživači Spomen-područja Jasenovac prikupili su imena i podatke za 83.145 žrtava. U KL Jasenovac umoreno je 39.570 muškaraca, 23.474 žena i 20.101 dijete do četrnaest godina starosti. Među žrtvama najbrojniji su Srbi, a slijede, Romi, Židovi, Hrvati, Bošnjaci… Neki političari iz Srbije i RS u Bosni i Hercegovini ignoriraju i trud istraživača Spomen-područja Jasenovac i najobimniji popis žrtava Drugog svjetskog rata na području bivše Jugoslavije, koji je na osnovi Imeničnog popisa žrtava Zemaljske komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača iz 1946. i prikupljenih dodatnih podataka SUBNOR-a o žrtvama rata, 1964. sačinio Savezni zavod za statistiku SFRJ. Taj popis sadrži imena 597. 323 žrtve. Ukupan broj žrtava s tog poimeničnog potpisa manji je od broja koji još stoji zapisan na spomeniku u Donjoj Gradini. Taj je spomenik nad masovnim grobnicama svojevremeno posjetio tadašnji predsjednik Boris Tadić.
Puno je problema i u Hrvatskoj. Od 2016. predstavnici židovskih, srpskih, i antifašističkih organizacija u manjoj ili većoj mjeri su bojkotirali službenu, državnu komemoraciju, jer se ne slažu s vladinom politikom nečinjenja, zanemarivanja Spomen-područja Jasenovac te propuštanja pravovremenog reagiranja na dnevnopolitičke događaje vezane uz relativizaciju i revitalizaciju ustaštva. Vrlo je problematično i što Vlada RH ne podupire inicijativu Koordinacije židovskih općina RH za zabranu ustaškog pozdrava i znakovlja. Nedavno smo organizirali spomen okupljanje povodom obilježavanja 80. godišnjice. Naime, 10. srpnja 1942. godine, Diana Budisavljević je sa suradnicima došla na prostor logora Stara Gradiška kako bi pokušala pomoći i spasiti djecu iz logora. Skup u spomen na tisuće preminule i tisuće spašene djece suorganizirali smo Documenta, JUSP Jasenovac i Srpsko narodno vijeće uz podršku općine Stara Gradiška. Naše su prijatelje iz svijeta šokirale porušene zgrade i kula u nekadašnjem ustaškom logoru Stara Gradiška. Kćer nekadašnjih zatočenika logora nije mogla vjerovati da se ni ne pokušava konzervirati i obnoviti jedini dio Spomen-područja u kom stoje ostaci građevina iz vremena Drugog svjetskog rata. Pošto je riječ o tvrđavi koju su počeli graditi u 18. stoljeću, koja je prvo korištena za obranu a kasnije kao zatvor i logor, pa ponovo kao zatvor za političke zatvorenike u SFRJ, svakom je razumnom jasno da bi tu mogli stvoriti obrazovni centar relevantan za posjetitelje ne samo iz Hrvatske i regije, već iz cijele Europe. No projekt obnove samo je jednom podnesen EU. Tada nije prihvaćen jer je nedostajala studija utjecaja na okoliš. Vlada RH više nikad nije pripremila sličnu aplikaciju.
Ipak treba naglasiti i postupnu normalizaciju odnosa prema nasljeđu Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj. Posebno bih naglasila obraćanja najviših predstavnika vladinih institucija na godišnjim komemoracijama u Spomen-području Jasenovac te govor koji je premijer Plenković održao na otvaranju izložbe „Ako tebe zaboravim…“ u veljači 2020. koja je uz stradanja u logoru istrebljenja Auschwitzu prikazala i sudbinu logoraša ustaških i fašističkih logora. Nakon predugih odgađanja HRT je prikazao TV seriju „Nezavisna država Hrvatska“. Hrvoje Klasić priprema novu TV seriju o partizanima pa se nadam da ćemo vidjeti i nju. Važno je i da je nedavno u Zagrebu otkriven Spomenik žrtvama holokausta i ustaškog terora.
Nastasja RADOVIĆ