Povežite se sa nama

OKO NAS

ZOV MORA I MUKE POMORACA: Cijenjeni vani, višak kod kuće

Objavljeno prije

na

Istorija je svjedok da je u Ulcinju i Crnoj Gori uvijek bilo ugodno živjeti kad se nesmetano plovilo i mnogo trgovalo sa svijetom, školovao pomorski kadar, gradili brodovi. Ulcinjani su bili čuveni pomorci, a u jednom periodu od 16-18. vijeka gusari poznati na cijelom istočnom Mediteranu.

To je omogućavalo sveopšti razvoj grada, mobilnost ljudi, upoznavanje drugih kultura i civilizacija, učenje stranih jezika. Naravno, i danas se od pomorstva može veoma lijepo živjeti. Posla za brodare će biti sve više, ubijeđeni su analitičari međunarodne trgovine. Kako se predviđa, za desetak godina u svijetu će nedostajati 40 hiljada kvalifikovanih pomoraca, pretežno viših zvanja.

Potvrđuje to najbolje slučaj najpoznatijeg morskog vuka iz Ulcinja, kapetana Maksuda Tivarija. Ovaj 75-godišnjak je fenomen, jer već punih pet decenija plovi svjetskim okeanima.

Tivari je trenutno kapetan na kontejner brodu MSC SVEVA, prave grdosije na moru. Naime, ovaj mega kontejner je jedan je od najvećih brodova na svijetu. Izgrađen je 2015. godine i krstari pod zastavom Paname. Dug je čak 396 metara, a širok 59 metara.

Velika je čast što je jedna od najvećih svjetskih brodarskih kompanija, kakva je Mediterranean Shipping Company (MSC), osnovana 1970. godine, sa sjedištem u Ženevi, povjerila Tivariju upravljanje ovim brodom. Radi se o ponosu te firme, brodu koji vrijedi više od sto miliona eura, a roba koja se njime prevozi je 4-5 puta vrijednija!?

Ovaj posao nije nipošto lak. Naprotiv, veoma je odgovoran, tvrdi kapetan iz Bara Petar Brakočević. ,,Ako se ukrcate na kontejnerski brod MSC, koji ide Evropa-Kina, za šest mjeseci imaćete 60 luka gdje ćete, ukoliko vas pretpostavljeni pusti, uspjeti da izađete samo do nekog Seaman's kluba i eventualno po tri puta u Chiwanu, Singapuru i Valenciji, “, kaže Brakočević. ,,S obzirom na to da je radno vrijeme na brodu 10-12 sati, teško da će ti izlazi biti duži od 3-4 sata, u najboljem slučaju. Za tih šest mjeseci na brodu imaćete minimum 20 dana teškog valjanja i posrtanja broda. Ukoliko plovite u zimskom periodu, to je neizbježno u Mediteranu i sjevernom Atlantiku, a ukoliko ste na brodu ljeti, čekaju vas jugozapadni monsuni u Indijskom okeanu i tajfuni po Kini”, objašnjava on.

Sličan je stav poznatog kapetana iz Tivta Rajka Čavora. ,,Mislim da će pomorstvo i dalje biti svijetla tačka. Posao jeste težak, teži nego što je bio. Pomorac više nije u lukama po sedam ili deset dana kao nekada. Danas dođe u luku i ako je na kontejnerskom brodu, ostaje šest ili dvanaest sati. Jedino pozitivno je što ima komunikaciju sa porodicom, tu je internet, skajp… U moje vrijeme, prije tridesetak godina, mi smo znali da po deset dana nemamo komunikaciju ni sa kompanijom ni sa porodicama. Danas u sekundi možete da dobijete nekoga na drugom kraju svijeta”, kaže Čavor.

Inače, pravilo je da se sada plovi od deset do petnaest godina, jer se od te zarade može kasnije otvoriti neki drugi biznis i lagodno živjeti na kopnu. U slučaju nevolje, more je ponovo spasitelj.

,,Gdje će sada u Ulcinju ljudi da rade? Nema hotela, Solane, Građevinskog preduzeća Primorje, Otrantkomerca… More je uvijek tu”, kaže pomorac u penziji Džavid Voglić.

On smatra da se u kratkom roku ne treba očekivati zaustavljanje negativnih trendova u ekonomiji, i da je stoga pred odgovornu vlast prioritetan zadatak da pokuša obnoviti pomorsku flotu, koja je nemilosrdno uništena u posljednjih 25 godina.

Bio je to jedan od najvećih zločina, sa teškim posljedicama po čitavu zemlju. Jer, do 1992. godine i do uvođenja međunarodnih ekonomskih sankcija, dvije crnogorske pomorske kompanije, Jugooceanija iz Kotora i Prekookeanska plovidba iz Bara, imale su moćnu i modernu trgovačku flotu sa 43 broda.

Samo je Jugooceanija, nekadašnji gigant i u okvirima bivše Jugoslavije, sa 27 brodova i oko 900.000 tona nosivosti, donosila prihod i do 100 miliona dolara. Posljednji brod Novi prodat je 2007. da bi se namirila posada.

Svi su brodovi pod misterioznim okolnostima, koje ni do danas nijesu razjašnjene, izbrisani iz registra te dvije kompanije i Crna Gora je ostala ne samo bez moćne pomorske flote nego i bez barem jednoga trgovačkog broda.

Još teže je za „mare di gente” (ljudima sa mora) u ovoj zemlji možda bilo saznanje da su se u protekloj deceniji neki pomorci iz Crne Gore bavili krijumčarenjem droga za potrebe domaćih narko-klanova i da su zbog toga bili hapšeni po Evropi i Latinskoj Americi.

Epizoda iz 2014. sa nabavkom dva broda iz Kine i zaklinjanja crnogorskih zvaničnika da će se obnoviti flota, ostala su samo na pokušaju, ali Crna Gora i dalje proizvodi dobar pomorski kadar. Svjetskim morima plovi oko 4.500 mornara iz Crne Gore, od kojih je čak oko 260 kapetana. Mnogi od njih su, što je svakako interesantno, sa sjevera zemlje!

Stoga, kako ističe kapetan duge plovidbe u penziji Luka-Batko Đakonović, zov mora treba iskoristiti za naše dobro. „Imućniji građani Ulcinja, što je pravilo na Mediteranu, mogli bi udružiti kapital i formirati malu brodarsku kompaniju, dok bi se, pri Srednjoškolskom centru, istovremeno trebao otvoriti pomorski odsjek. Sada imamo Fakultet za mediteranske poslovne studije, i u međunarodnim krugovima afirmisanu visoku školu u Kotoru”, ističe on. ” Stari narodi su divno, i potvrđuje se, proročanski govorili: ‘Živjeti se ne mora, ali ploviti se mora’. Možda je upravo ovo trenutak da se vratimo na put sa kojeg smo, greškom i na svoju štetu, skrenuli”.

Biće to onda kada pomorci ponovo budu cijenjeni.

KAPETANKE

Izazovima mora u Ulcinju tokom 18. i 19. vijeku nijesu mogle odoljeti ni žene, iako je tokom čitave istorije pomorstvo bilo isključivo muški posao. Tada su se, naime, među vlasnicima ili kapetanima ulcinjskih brodova nalazile i žene. Tako je, na primjer, Hana Išmi bila vlasnik i kapetan broda Fljora, Hata Karamindžoja je nakon smrti svog muža postala komandant njihovog broda, dok je Sofije Škambi naslijedila od roditelja brod Fortuna.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo