Povežite se sa nama

OKO NAS

IMENOVANJE ULICA U GLAVNOM GRADU: Serdari preči od akademika

Objavljeno prije

na

Kada prođemo kroz podgoričke ulice i bulevare lako ćemo se uvjeriti da nema racionalnog koncepta po kojem se imenuju ulice. Više je to slika vremena. Politička prije svega. Tako, šetajući podgoričkim ulicama može se proći kroz različite epohe – komunističku, nacionalističku, tranzicionu…

,,U komunističkom sistemu glavne ulice su bile rezervisane za Lenjina, narodne heroje i revoluciju. Onda je Lenjinov bulevar preimenovan u Sv. Petar Cetinjski, a zaboravljena Nemanjina obala proglašena za tursku tvrđavu. Nakon komunizma dođe vrijeme ‘nacionalnog preporoda’ te nas eto u kosovskom ciklusu. Kada je ‘elita’ promijenila nacionalnu pripadnost danas imamo i Džordža Vašingtona i Vilija Branta”, kaže za Monitor Predrag Nikolić, diplomirani inženjer građevinarstva.

Značajne pozicije u gradu rezervisane su za internacionalne i nacionale odličnike, uglavnom hroje, dok oni koji slavu nijesu stekli sabljom ili puškom dobijaju skromnije kutke grada. Arhitetektica Kana Radević je tako dobila krivudavu uličicu prema Hotelu Podgorica. Sada baš u toj ulici niče kiklop od objekta koji upravo ruši njen doprinos ovoj zemlji.

U Podgorici ne postoji ulica Ksenije Cicvarić ili Anta Gvozdenovića. ,,Mi kao da nemamo ni pjesnike, ni muzičare, mi nemamo ni naučnike, ni doktore. Mi imamo samo tuđe junake koje mala sredina vidi velikima, a svoje velike koji su postali veliki negdje drugo ni dalje neće da prihvati. Bulevar Mihaila Lalića je od skoro nastao, prije je postojala neka mala uličica pod tim nazivom”, ističe Nikolić. Ističe da je imenovanje ulica postalo – samo dnevna politika – dnevni nacionalni identitet.

Neki trgovi i ulice su samo u desetak godina više puta promijenili nazive.

Centralni trg u Podgorici decenijama je nosio naziv Ivana Milutinovića. Trg je 2004. godine preimenovan u Trg Republike, sve do ovogodišnje proslave 10. godina nezavisnosti, kada su na trgu osvanule table sa novim imenom – Trg nezavisnosti.

Zbog imenovanja ulica svojevremeno je došlo do mini rata između MZ Zagorič i opštinskih službi Podgorice, prije svega Savjeta za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova.

Slobodan Radošević, bivši predsjednik Mjesne zajednice Zagorič, u razgovoru za Monitor, prisjeća se da je odbio da da saglasnost za imenovanje ulice kralja Bodina. Ističe da ulica koja još nije asfaltirana i širine da jedva pješak prolazi ne može da nosi ime kralja Bodina. Takvu inicijativu smatra ismijavanjem crnogorske istorije. ,,Kralj Bodin zaslužuje bulevar, a ne neku straćaru od ulice”, kaže Radošević.

Svaka partija želi da ima svog predstavnika u Savjetu za davanje predloga naziva ulica i tako utiče na donošenje odluka. ,,Tada je bilo oko 13 članova i teško su se mogli usaglasiti, sve je bilo stvar kompromisa”, kaže Radošević. On smatra da ukoliko se ulica jednom imenuje tako treba da ostane zato što taj naziv na neki način predstavlja spomenik čovjeku, kao i spomenik vremenu u kom je nastala.

,,Sva ova preimenovanja ulica stvaraju konfuziju kod građana koji otvoreno iskazuju nezadovoljstvo”, kaže Radošević.

Nekada i građani preuzmu inicijativu. Radošević se prisjeća kako je MZ Zagorič dostavio Savjetu 48 potpisa stanovnika tada neimenovane ulice, koju mahom naseljavaju porodice iz Komana, sa predlogom da se ta ulica nazove Komanska. U obrazloženju su naveli da pojedine ulice u Podgorici nose naziv po plemenima, nahijama… ,,Komisija je kazala da je taj predlog dobar. I onda je jednog dana samo osvanuo natpis Alfred Tenison”. Zašto Tenison, niko ne zna.

Nerijetko se dešava da pojedini predlože svoje pretke za nosioce ulica. Kada ustanove da im predlog nije prošao, bude ljutnje.

Jednom su građani preko čijeg imanja prolazi ulica tražili da se ta ulica imenuje po njihovom pretku Janku Vučiniću, piscu čija su djela zastupljena u crnogorskim udžbenicima. Savjet je ulici dao naziv slikara Nika Đurovića. Kada su stigle table, stanovnici su potjerali radnike koji su ih postavljali, tako da je ta ulica i dan danas neobilježena.

Nadležni su stare ulice u centru grada pripodobljavali novom vremenu – tako je ulica Marksa i Engelsa preimenovana u Moskovsku ulicu, dok su nekadašnje Moše Pijade i Jola Piletića dobile naziv Bulevar Ivana Crnojevića, nekadašnji put JNA postao je Ulica Vojislavljevića…

Spomenik Kralja Nikole nalazi se preko puta Skupštine Crne Gore u ulici Svetog Petra Cetinjskog, dok se ulica Kralja Nikole nalazi na relaciji od centra ka Zabjelu.

Nedavno su slavni crnogorski komiti i heroji Petar Zvicer i Savo Čelebić, shodno odluci o spomen-obilježjima Glavnog grada, dobili ulice u Podgorici. Ulicu je, konačno, dobila i Jaglika Adžić zaboravljena heroina Drugog svjetskog rata iz Plužina.

Kako se imenuju i preimenuju ulice pitanje je vremena i političke klime kada će ta ulica ,,pripasti” nekome drugom.

Bojana DRAGAŠ

Komentari

Izdvojeno

NOVINARKE NAKON NAPADA I PRIJETNJI: Zaštita spora, pomoć nedovoljna

Objavljeno prije

na

Objavio:

Novinari i novinarke koje su žrtve prijetnji i napada u Crnoj Gori na raspolaganju imaju samo uobičajnu proceduru prijave policiji. Ni vaninstitucionalni mehanizmi zaštite nijesu razvijeni i ojačani

 

Plašila sam se, bila izgubljena i bespomoćna i to sedmicama, kaže dopisnica TV Vijesti Alisa Hajdarpašić  koju su dok je izvještavala ispred kuće porodice bivšeg visokog policijskog zvaničnika Zorana Lazovića u Bijelom Polju, tokom policijskog pretresa njenih prostorija, vrijeđali i omalovažavali.

Slučaj je odmah prijavila policiji. No, reakcije nije bilo. “Nakon što sam shvatila da dani prolaze a pomaka u istrazi nema, odlučila sam da se oglasim javno, preko Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG)”, kaže Hajdarpašić.

Ona je iz Tužilaštva kontaktirana tek nakon što je DPNCG javno osudio ovaj napad. “Tek tada su me pozvali da dam izjavu, što mi je stvorilo dodatne sumnje u postupanje istražnih organa, jer do tada nisam doživjela da su ozbiljno shvatili moju prijavu, odnosno,  šikaniranje i zastrašivanje kojim sam bila izložena”, kaže Hajdarpašić. Dodaje da država nema apslotno nikakve mehanizme prevencije i zaštite novinara i novinarki u slučaju napada, nego čak svojim nedjelovanjem ohrabruje nove napade.

Hajdarpašić ističe i utisak da se, bez podrške DPNCG i advokata kojeg su angažovali, Tužilaštvo ne bi ni pozabavilo njenom prijavom.

Slično  iskustvo proživjela je i novinarka iz Kolašina Dragana Šćepanović. Ona je skoro dvije godine bila meta anonimnih tekstova na portalu Aktuelno. Taj portal nije evidentiran u registru Ministastva kulture i medija. U vlasništvu je  Ski Resort Kolašina, tj. biznismena Zorana Bećirovića.

Dragana Šćepanović je izvještavala o njihovim poslovima u tom gradu. ,,Nedopustivo dugo sam trpjela kampanju diskreditacije, sve dok nisam primijetila da sam postepeno izmijenila životne navike – nijesam više išla sama nigdje noću, imala sam nesanice, osjećala sam nelagodu”, priča Šćepanović. Konstatuje i da je u anonimnim komentarima na portalu Aktuelno bilo niz seksističkih uvreda, komentara na račun njenog izgleda i privatnog života koje uredništvo nije filtriralo. Slučaj je prijavila policiji, ali tužilaštvo je utvrdilo da nema elemenata krivičnog djela.

Teodora ĐURNIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ UOČI SEZONE: Da bude makar kao lani

Objavljeno prije

na

Objavio:

Već je izvjesno da će ovo biti jedna od najneizvjesnijih sezona na ulcinjskoj rivijeri. Potvrđuju to podaci u prvih pet mjeseci ove godine. Dok istovremeno konkurentske destinacije bilježe rekorde. Svi bi bili prezadovoljni da ove godine bude kao lani

 

“April je bio dobar, maj dosta slabiji u poređenju sa prošlom godinom. Ni jun nije baš najbolje krenuo. Nadamo se da će se vrijeme konačno stabilizovati, jer  tada dolazi najviše gostiju”, kaže za Monitor analitičar turističkih prilika u Ulcinju Ismet Karamanaga.

Prema njegovim riječima, to je očekivano, jer ova zemlja ne “diše” turistički, iako se jedna četvrtina bruto-društvenog proizvoda ostvaruje od turizma. “Mnogo je problema koji nam se gomilaju iz godine u godinu. Mi i sada dočekujemo goste sa prokopanim ulicama. Kako se približava špic sezone, ulazi se u zonu nervoze i stihije. I to nakon propasti zimske sezone, kada je trebao da bude upaljen crveni alarm za cijelu državu”, ističe profesor Karamanaga dodajući da za to vrijeme naša konkurencija radi sve i uspijeva u namjeri da privuče goste.

To se, prije svega, odnosi na susjednu Albaniju, kao i na dubrovačko područje. U prvih četiri mjeseca ove godine Albaniju je posjetilo za 29,3 odsto više gostiju nego u istom periodu 2023. godine. Aerodrom u Tirani je postao najprometnija zračna luka u ovom dijelu Evrope, a Albanija uz Hrvatsku i Tursku bilježi najveći rast broja gostiju. Najviše turista u “zemlju orlova” stiže iz Italije, Njemačke i Poljske.

Istovremeno je za građane Kosova ukinuta carinska kontrola, pa oni ulaze u Albaniju bez ikakvih ograničenja. Kada se zna da Kosovari na graničnom prijelazu Sukobin-Muriqan čekaju ponekad satima da uđu u Crnu Goru, onda je logično da ubuduće neće htjeti da se dobrovoljno izlažu takvim neprijatnostima. Treba takođe znati da građani te države sada bez viza putuju i u zemlje EU, pa svakog dana iz Prištine, na primjer, nekoliko desetina autobusa saobraća prema Solunu. Cijena karte je 10 eura.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

USTAVNI SUD U SLUČAJU SAŠE ČAĐENOVIĆA: Protiv pritvora – treći put

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ustavni sud ocijenio je  da je Čađenoviću povrijeđeno pravo na ličnu slobodu, jer Viši sud u Podgorici i Apelacioni sud Crne Gore nijesu postupili sa dužnom pažnjom u procjeni dovoljnih i relevantnih razloga za dalje trajanje pritvora

 

Ustavni sud većinom glasova donio je odluku kojim je usvojena ustavna žalba na rješenje o produženju pritvora bivšem zamjeniku specijalnog tužioca Saši Čađenoviću, zbog opasnosti od bjekstva. To je treći put da ovaj sud donosi istu odluku.

U odluci je navedeno da Ustavni sud ocjenjuje da je podnosiocu ustavne žalbe povrijeđeno pravo na ličnu slobodu, jer Viši sud u Podgorici i Apelacioni sud Crne Gore nijesu postupili sa dužnom pažnjom u procjeni dovoljnih i relevantnih razloga za dalje trajanje pritvora. Istom odlukom, ukinuto je rješenje Apelacionog suda od 30. novembra 2023. godine i predmet je vraćen tom sudu na ponovni postupak i odlučivanje.

Ustavni sud je ocijenio da u rješenju nijesu dati jasni i relevantni razlozi za zaključak da postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva okrivljenog Čađenovića.

„ Sama činjenica da se nekom licu može izreći relativno visoka kazna zatvora, koja ga ne može ostaviti ravnodušnim u odnosu na dostupnost tužilaštvu i sudu, kao i to da je lice za koja se osnovano sumnja da je organizator i pojedina lica za koje se osnovano sumnja da su pripadnici kriminalne organizacije nalaze u bjekstvu, sa velikom vjerovatnoćom da se neki od njih nalaze van područja Crne Gore i da su za sada nedostupni državnim organima Crne Gore, ne mogu biti, same po sebi, razlog za produženje pritvora“, navodi se u odluci. „ Ovo posebno što je zaključak sudova da bi okrivljeni mogao očekivati i dobiti pomoć od tih lica za slučaj da se nađe na slobodi baziran na pretpostavci, pa uopštena mogućnost da se ista ostvari ne čini opasnost od bjekstva u konkretnom slučaju realnom“, konstatuje sud.

U odluci se dalje pojašnjava stav suda: „ Činjenica da su navedena lica u bjekstvu jeste okolnost koja ta lica u ovom momentu čini nedostupnim organima krivičnog gonjenja, ali navedena okolnost nije dokaz da će i okrivljeni (podnosilac) automatski pobjeći, te da će mu ta lica pomoći u tome. Ustavni sud, stoga, nalazi proizvoljnost u osporenim rješenjima o produženju pritvora podnosiocu ustavne žalbe, u cilju nesmetanog vođenja krivičnog postupka protiv istog, jer su sudovi zanemarili da procijene i obrazlože jedan broj faktora specifičnih za predmet, kao što su karakter lica, moral, dom, zanimanje, imovina, porodične veze i veze sa državom Crnom Gorom, u kojoj se krivično goni. Obaveza je suda da, ukoliko ocijeni da podnosiocu treba produžiti pritvor, u rješenju navede detaljne razloge za takvu odluku. Sama mogućnost teške kazne i težina dokaza nijesu, sami po sebi, dovoljni da kompenzuju ove faktore, odnosno da opravdaju produženje pritvora“.

Sudije Ustavnog suda Crne Gore usvojile su žalbu branilaca suspendovanog specijalnog tužioca Saše Čađenovića i krajem prošle godine, ali i onu koja im je dostavljena nekoliko mjeseci prije toga.

Tako su prvi put u maju uvažili  stav odbrane da se Vrhovni sud u rješenju o produženju pritvora poziva na okolnosti koje su u domenu pretpostavki, dajući uopštene razloge, iz kojih proizilazi da opasnost od bjekstva nije izvjesna i realna, već nemoguća.

Stiče se utisak da za čitanje njihovih odluka sudije nižih sudova nemaju vremena, a još manje da ih primijene u praksi. Umjesto toga, sudovi su nastavili svoju praksu i tokom kontrole pritvora uredno isti produžavaju ne posvećujući previše pažnju na razloge i ne ispitujući da li je neki od razloga iz kojeg je pritvor određen prestao da postoji od 9. decembra 2022. godine kada je Čađenović uhapšen zbog sumnje da je službeno djelovanje podredio interesima kavačkog kriminalnog klana.

Dok se odluke Ustavnog suda nižu,  Viši sud u Podgorici odbija  i ponuđena jemstva koje je u slučaju Čađenovića iznosilo  377.000 eura u nekretninama.

Slučaj Čađenovića nije usamljen slučaj. Ni Milošu Medenici – sinu Vesne Medenice, bivše predsjednice Vrhovnog suda, pritvor nije ukinut i pored stava Ustavnog suda koji mu ide u korist, a na koje je Višem sudu ukazao i Apelacioni sud.

Do samo prije nekoliko mjeseci neumorno se ponavljalo i ukazivalo da je Crnoj Gori potreban Ustavni sud kako bi odblokirali procese jer moramo pokazati da naša država ostaje pouzdan partner Europske unije i čvrsto posvećen reformama i procesu pristupanja.  Očekivalo se  da će  Ustavni sud početi da obavlja osnovni zadatak –  da štiti ustavnost i zakonitost, da štiti prava i slobode građana.

Nekoliko mjeseci kasnije  moglo bi se zaključiti da je i njegovo postojanje jedno u nizu dobro urađenih kozmetičkih promjena i da njihove odluke gotovo nikad ne poštuju niži sudovi.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo