Povežite se sa nama

OKO NAS

PRED NOVU I IZBORNU GODINU U ULCINJU: Red naknada, red taksi

Objavljeno prije

na

Ako je suditi po visini budžeta Opštine koji je izvršna vlast planirala, Ulcinj u narednoj godini očekuje prosperitet na svim poljima. Samo za investicije namijenjeno je čak devet miliona eura. Tek poređenja radi, u ovoj godini kapitalni budžet je realizovan sa manje od pola miliona eura!?

Takođe, kada se pogleda struktura prihodne strane budžeta, optimizam brzo splasne. Više od trećine čine krediti i pozajmice, dva miliona eura se planira namaći prodajom opštinske imovine, 1,5 miliona od legalizacije objekata, 1,1 milion eura od donacija…

Ako se zna da se tokom ove godine od izvornih prihoda u opštinsku kasu slilo oko pet miliona eura, onda je bjelodano jasno da je planirani budžet koji je pripremila administracija na čijem je čelu Nazif Cungu, veoma nerealan.

„Zato sam i siguran da neće dobiti pozitivno mišljenje Ministarstva finansija, osim ako taj resor ne donese političku odluku da podrži takav dokument”, kaže za Monitor predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA Omer Bajraktari.

I neke stranke u vladajućoj koaliciji, koje uopšte nijesu bile konsultovane o ovom najvažnijem dokumentu koji donose u jednoj godini, čekaju odluku ministarstva. Jer, Opština Ulcinj je u tzv. Sanacionom planu, pa, na primjer, i za prijem stalnih radnika mora da traži i dobije saglasnost tog resora. Da se ne govori o budžetu ili rebalansu budžeta za ovu godinu koji će se takođe naći na dnevnom redu lokalnog parlamenta upravo kada se bude raspravljalo i o budžetu za 2017. godinu.

Inače, čitav ovaj proces je sprovođen u izuzetno netransparentnoj proceduri, pa još uvijek nije poznato na što se odnosi rebalans. Vlast nije ispoštovala čak ni zakonsku odredbu da jednom u tri mjeseca upozna odbornike u Skupštini opštine sa realizacijom tekućeg budžeta. Kao da se radi o privatnom proračunu.

Konstatujući da se ove godine Opština zadužila 4,25 miliona eura, a da se u narednoj godini planira zadužiti još 1,5 miliona eura više, odbornik Demokratskog fronta dr Milan Rolović ocjenjuje da je takvo ponašanje neodgovorno i nedomaćinski. „Rade tako jer znaju da oni neće vraćati dugove, već će teret pasti na osiromašene građane”, tvrdi on.

Građane najviše brinu novi nameti koji su najavljeni od početka naredne godine. „Predviđa se povećanje tržišne vrijednosti nepokretnosti, koja predstavlja osnovicu za porez na imovinu i to bez objašnjenja ili analize. Predviđa se takođe povećanje boravišne takse za 40 odsto, a uvodi se još jedan namet: komunalna naknada, koja će prosječno kućne budžete Ulcinjana opteretiti za još najmanje oko 100 eura godišnje”, kaže predsjednik Odborničkog kluba Socijaldemokratske partije Skender Elezagić.

On ističe da će taj namet uglavnom platiti oni koji redovno izmiruju svoje obaveze. To je stav i Bajraktarija. „Takvim postupkom lokalna vlast pokušava da svoju nesposobnost fakturiše građanima, odnosno redovnim platišama. Jer, oni koji plaćaju tu taksu ubuduće će plaćati više, a oni koji je ne plaćaju, izbjegavaće plaćanje iste i ubuduće”, smatra funkcioner URE i dodaje: „Moguće je da se to može pripisati neznanju, ali mislim da takav odnos proizilazi iz toga što je ova široka koalicija, koja je trenutno instalirana u Ulcinju, izgubila osjećaj za realnost”.

Prema nezvaničnim podacima, neplaćeni porez na nekretnine u Ulcinju prešao je sumu od čak 10 miliona eura.

Slično je sa boravišnom taksom koja se namjerava povećati sa 50 na 70 centi dnevno. Prema planu Turističke organizacije, naredne godine će se po tom osnovu prikupiti 20 odsto više novaca nego ove godine, odnosno 366 hiljada eura, što je ubjedljivo najmanje od svih opština na Crnogorskom primorju.

A opštepoznata činjenica je da se u Ulcinju prijavi tek jedna trećina onih koji tokom ljeta ovdje borave, pa turistički poslenici smatraju da bi logičnije bilo da se pokuša proširiti obuhvat onih koji plaćaju boravišnu taksu nego da se ona povećava. Tim prije kada se zna da je turizam u Ulcinju pretežno kupališnog karaktera i da je većina gostiju koji tu borave slabije kupovne moći. Takođe, pitanje je za što će se plaćati veća boravišna taksa ako je malo izgleda da će, u odnosu na ranije godine, biti poboljšana turistička ponuda za narednu sezonu na ulcinjskoj rivijeri.

Osim, naravno, u megalomanskim brojkama aktuelne ulcinjske vlasti, koja je – fenomen. Naime, vladajuću koaliciju u Ulcinju od marta ove godine, po projekciji centrale Demokratske partije socijalista, čini 27 od ukupno 33 odbornika, koliko broji lokalni parlament. Ali, i takva većina, nezabilježena u višestranačkoj istoriji Ulcinja, često nema kvorum!? Sada su počele sve veće nesuglasice između najvećih stranaka, DPS-a s jedne, i Nove demokratske snage – Forca, s druge strane. Čelnik Force, koji obavlja i funkciju gradonačelnika, nezadovoljan je radom dva sekretara iz DPS-a u lokalnoj upravi, sekretara za finansije i budžet Seada Osmanovića i sekretara za zaštitu imovine Pjetra Ljuljđuraja. No, DPS je čvrsto stao iza svojih kadrova odbijajući tako zahtjeve predsjednika Opštine. Samo tanka većina na centralnom nivou i želja DPS-a da se javno demonstrira stabilnost, drže ovu lokalnu vlast na okupu.

Pitanje je sada samo koliko će mjeseci ova sklepana koalicija još trajati. Jer, posljednji lokalni izbori su u Ulcinju održani u januaru 2014. godine, pa je realno očekivati da se oni ponovo organizuju najkasnije u decembru naredne godine. Upravo su očekivani izbori jedan od ključnih razloga što je budžet za 2017. godinu tako nerealno naduvan.

„Vjerujem da će ovo zavlačenje ruke u njihove džepove građani adekvatno nagraditi’ na tim i svakim drugim izborima”, kaže Elezagić.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV VESELINA VELJOVIĆA: Skaj prepiska u centru pažnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se SDT stavom da je vijeće Višeg suda potvrdilo da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije predstavlja zakonit dokaz. Veljovićev advokat tvrdi suprotno

 

Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića. Optužnicom je obuhvaćeno 15 osoba koje se terete za stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja. Podsjećamo, Veljović se tereti da je 2020. godine postao pripadnik kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Aleksandar Mrkić radi šverca cigareta i pranja para. Konkretno, tereti se da je 25. decembra 2020. godine Mrkiću dojavio da će policija pretresti prostorije koje koristi pripadnik njegove kriminalne organizacije Mujo Nikočević.

Nakon potvrđivanja optužnice, oglasilo se i Specijalno državno tužilaštvo koje se saopštilo da je vijeće suda potvrdilo pravno stanovište SDT-a da sadržina dekriptovane komunikacije preko SKY ECC aplikacije, pribavljena u postupku međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, predstavlja zakonit dokaz. „Nema razloga da se dovodi u sumnju zakonitost procedure pred nadležnim inostranim pravosudnim organom koji je taj dokaz prikupio, te da se svakako međunarodna saradnja zasniva na međusobnom povjerenju, odnosno pretpostavci da je dokaz u drugoj državi pribavljen na zakonit način“, piše u saopštenju koje potpisuje specijalni tužilac Vukas Radonjić.

Veljovićev advokat Mihailo Volkov u razgovoru za Monitor kaže da ga odluka Višeg suda kojom se potvrđuje optužnica protiv njegovog klijenta nije iznenadila. Naprotiv, tvrdi, to je i očekivao. „Nijesam vjerovao da će vanraspravno vijeće Višeg suda imati dovoljno pravne kuraži da obustavi postupak, posebno pri činjenici da se u dijelu Veselina Veljovića kompletna osnovana sumnja bazira samo na navodnoj skaj prepisci koja, uzgred, ni sama po sebi nije krivično opterećujuća. Svako onaj ko je bio u Višem sudu na tim ročištima zna kvalitet takvih rješenja i značaj samog instituta potvrđivanja optužnice koji će vrlo brzo da nestane iz zakonske procedure. Tako da s tim u vezi nijesam iznenađen“, kazao je Volkov.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ISTRAŽIVANJE INSTITUTA ALTERNATIVA: Preko 5.000 službenih automobila

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vrijednost prevoznih sredstava u državnom vlasništvu je blizu 20 miliona eura. Ogromni vozni park institucijama nije dovoljan, pa je za ovu godinu najavljena kupovina još automobila u vrijednosti od najmanje četiri miliona eura

 

Prema podacima MUP-a iz februara 2024. godine, u Crnoj Gori je registrovano 4.658 vozila u državnoj svojini, što je za 377 više u odnosu na 2022. podaci su iz istraživanja koje je uradio Institut Alternativa.

Podaci MUP-a pokazuju da 4.658 vozila koristi 460 institucija. Najviše vozila ima MUP – 550. Potom slijedi Pošta Crne Gore – 345, Uprava policije – 181, Glavni grad Podgorica – 169, ANB – 119. Više desetina registrovanih vozila imaju i Uprava za inspekcijske poslove – 90, Uprava prihoda i carina – 77, Monteput – 72, Zavod za hitnu medicinsku pomoć – 54, Uprava za katastar i državnu imovinu – 44, Uprava za šume i Radio-televizija Crne Gore – po 43, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija – 42, Putevi – 40, Aerodromi – 39, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – 38.

Ovi podaci nijesu  cjelovit pokazatelj broja vozila koja se koriste za potrebe državnih i lokalnih organa i institucija, te troškova koji nastaju njihovim korišćenjem. U ovaj broj ne ulaze vozila koja državne institucije uzimaju na lizing, s obavezom povraćaja vozila nakon isteka ugovorenog perioda, kao što su u prethodnom periodu radile Uprava za inspekcijske poslove i Uprava policije. Iako po državni budžet nastaju troškovi za ta vozila (višegodišnji zakup, troškovi goriva…) i koja neminovno čine vozni park državne institucije, ta vozila registruju davaoci lizinga, pa se ne prikazuju u broju vozila registovanih na državni organ.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

RAZVOJ KOLAŠINA ZAOBILAZI KOLAŠINCE: Više gradilišta, veća stopa nezaposlenosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

To što Kolašin, kako predstavnici vlasti vole da kažu,  doživljava ekspanzivan razvoj , nije uticalo značajnije na  rast broja zaposlenih koji žive u tom gradu.  Na  kolašinskim gradilištima rade , mahom, strani državljani

 

Iako je u Kolašinu   između 15 i 20 aktivnih gradilišta, tokom minule godine prijavljeno je svega sedam slobodnih radnih mjesta iz oblasti građevinarstava. Investicioni bum, za sada, onima koji traže posao nije donio skoro nikavu korist, pa je stopa nezaposlenosti u toj opštini  više nego duplo veća od državnog prosjeka i iznosi čak 33,8 odsto. Na evidenciji  Biroa rada je 795 Kolašinca ili 10 više, nego, recimo, 2018. godine,  kada je stopa nezaposlenosti bila oko 25 odsto.

Broj nezaposlenih lani, u odnosu na  2022. godinu,  smanjen je za 8,7 odsto. U  kvalifikacionoj strukturi  dominaniraju oni sa III, IV i V nivoom kvalifikacija obrazovanja (52,7 odsto). Među Kolašinkama i Kolašincima koji traže posao oko 10 odsto je visokoškolaca. Prema Informaciji, koju su nedavno iz Zavoda  za zapošljavanje (ZZZ) dostavili lokalnom parlamentu, na posao je u decembru prošle  godine čekalo 76 osoba sa invaliditetom, što je za pet manje u odnosu na isti period prethodne godine.

“U 2023. godini Birou rada poslodavci su prijavili 284 slobodna radna mjesta, što u odnosu na isti period prethodne godine, predstavlja smanjenje od 16,2 odsto. U istom tom periodu broj prijavljenih slobodnih mjesta u Crnoj Gori porastao je za 5,5 odsto”, piše u dokumentu dostavljenom Skupštini opštine (SO). Kolašinski poslodavci lani  su iskazali najveću potrebu za srednjoškolskim zanimanjima (114 prijavljenih slobodnih radnih mjesta), zatim za visokoškolcima (95), dok je bilo 75 slobodnih radnih mjesta za zanimanja I i II nivoa obrazovanja. Najviše slobodnih radnih mjesta prijavljeno je u djelatnosti obrazovanja, usluge smještaja i ishrane, te administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo