Izdvojeno
ANDRIJEVICA, DVA SLUČAJA PALJENJA I DEMOLIRANJA AUTOMOBILA: Provokacije ili incidenti

Šta se krije iza nedavnih dešavanja u Andrijevici, nije jasno. Teško je povjerovati da su dva incidenta u jednoj noći slučajnost. Ali je opasno i donositi zaključke prije nego se utvrdi puna istina
Dva incidenta u Andrijevici – paljenje automobila Čedu Jeliću i demoliranje automobila u andrijevičkom selu Gračanica u vlasništvu Perice Perovića – ustalasala su prošlog vikenda i podigla na noge stanovnike tog malenog grada, koji su organizovali protest pred zgradom tamošnjeg Odjeljenja bezbjednosti.
Građani Andrijevice, kojima se pridružio i jedan broj Beranaca, nekoliko sati su držali u blokadi regionalni put Berane – Andrijevica – Plav, tražeći razgovor sa vrhom policije. Oni su podsjetili da je prije šest mjeseci zapaljen automobil još jednog njihovog sugrađanina i sve doveli u vezu sa njihovim navodnim predvođenjem prošlogodišnjih litija.
Da su u pravu, kako su kazali, govore činjenice da je automobil člana Nove srpske demokratije Perice Perovića čitav bio išaran grafitima vulgarne sadržine i porukom ,,ovo je MNE”.
Automobil koji je, zapravo, vlasništvo njegovog sina, osvanuo je demoliran, izlomljenih stakala i retrovizora.
Iste noći, koji sat ranije, Jeliću je automobil bio parkiran kod prijatelja kada je primijećeno da gori i potpuno je havarisan, uprkos brzoj intervenciji vatrogasaca.
Prije šest mjeseci u Andrijevici je zapaljen i automobil Milije Asanovića, a sva tri vlasnika automobila tvrde da je napad na njihovu imovinu motivisan njihovim učešćem na litijama, koje su održavane prošle godine u znak protesta zbog donošenja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Policija OB Andrijevica i CB Berane se ovim povodom nije zvanično oglašavala. Nezvanično je saopšteno da je zbog posljednjeg paljenja automobila privedeno više osoba na informativni razgovor i da čine sve da rasvijetle ovaj incident.
Poziv za informativni razgovor dobio je i bivši predsjednik Opštine Andrijevica Srđan Mašović, koji je zbog toga izrazio žestoko negodovanje.
On je zbog toga zatražio da bude poligrafski ispitan radi zaštite ličnog integriteta.
Mašović je rekao da ga je prijavio Jelić zbog sumnje da mu se, navodno, sveti zbog ranije prijave koju je protiv njega podnio, dok je bio predsjednik Opštine.
,,Ja sam u policiji zatražio da budem poligrafski ispitan i zbog Čeda Jelića, i tadašnje prijave i sadašnjeg paljenja auta. Tražim to iz moralnih i ljudskih razloga da zaštitim lični integritet”, rekao je Mašović.
On je dodao da se za devet godina mandata trudio da bude predsjednik svih građana i da je mnogima pomogao ne gledajući na politička opredjeljenja.
,,Nikada ni Čedu, ni bilo kom tadašnjem opozicionaru i učesniku litija, nisam ni lično naudio, niti sam bilo koga podstrekavao da im se učini bilo kakva nepravda”, kazao je on.
Mašović je apelovao da policija hitno rasvijetli paljenja vozila Jeliću.
,,Zatražio sam u policiji, a evo tražim i putem medija da budem poligrafski ispitan na sve okolnosti koje sam vam rekao”, kazao je bivši predsjednik Opštine Andrijevica.
Strasti u Andrijevici toga dana stišale su se tek naveče i građani su se razišli uz zahtjev da ih što prije na razgovor primi direktor Uprave policije Zoran Brđanin.
Osnovno državno tužilaštvo u Beranama saopštilo je da je formiralo predmet povodom paljenja automobila u Anadrijevici.
,,Povodom požara na putničkom motornom vozilu (marke Volkswagen Sharan, reg. oznaka BP BE 126) vlasništvo Č.J. iz Andrijevice, formiran je predmet u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, koje je odmah po dobijenom obavještenju o ovom događaju Upravi policije CB Berane dalo nalog da izvrši uviđaj na lice mjesta”, saopšteno iz ovog tužilaštva.
Oni su dodali da su u ovom predmetu angažovani i sudski vještaci protivpožarne i mašinske struke povodom utvrđivanja uzroka požara i visine pričinjene štete na ovom vozilu.
,,Nakon što policija dostavi sva potrebna obavještenja i nakon što angažovani vještaci dostave svoje nalaze i mišljenja tužilaštvo će se na osnovu toga izjasniti o navedenom događaju.
Izviđaj je u toku”, zaključuje se u saopštenju ODT Berane.
Ni poslije skoro tri godine nije rasvijetljeno ko je zapalio tri vozila ispred kuće tadašnjeg sportskog radnika i funkcionera DF-a u Andrijevici, aktuelnog potpredsjednika Opštine Andrijevica, Veska Raketića, u selu Navotina.
Imovina koja je uništena mjeri se desetinama hiljada eura. Jedan autobus sa dvadeset i šest sjedišta, nešto manji sa dvadeset mjesta, kao i kombi sa devet sjedišta. Sa vozilima je izgorio i dobar dio sporstke opreme Rukometnog kluba Berane 2003.
,,Vještak iz Podgorice je našao tragove benzina, što govori o tome da nema nikave sumnje da je požar bio podmetnut”, priča Raketić za Monitor.
Sadašnji potpredsjednik ove Opštine već tada je kao odbornik bio prepoznat kao čovjek bez dlake na jeziku, koji je posebno kritički govorio o tajkunima koji grade male hidrolektrane na području Andrijevice, ali i o kriminalnim bandama koje diluju drogu na veliko ili na sitno, na ulici i u kafićima.
,,Tražio sam poslije toga da mi dostave dokumentaciju, makar izvještaj vještaka. Nikada, međutim, od tada ništa nisam dobio od dokumentacije, niti me je ko više ikada kontaktirao. Predmet je završio i kupi prašinu u nekoj fioci. To su činjenice”, kaže Raketić.
Ovaj čovjek danas ističe da je potpuno revoltiran i da stiče utisak da bi mnogi željeli da se taj slučaj potpuno prepusti zaboravu.
,,Nadam se da se to neće desiti, a pribojavam se da će biti tako”, konstatuje Raketić.
Dobro upućen policijski službenik objašnjava da su podmetanja požara pod automobile i drugu imovinu krivična djela koja su vrlo teška za otkrivanje.
,,Tačno je da forenzika napreduje i da se dolazi do nekih tragova do kojih se ranije nije moglo doći. Ali, sve vam govori činjenica da skoro da ni u Andrijevici, kao ni u susjednim Beranama gdje je bilo desetine slučajeva podmetanja požara, čak i policijskim službenicima, ni jedan nije rasvijetljen”, kazao je taj službenik.
On objašnjava i da se za podmetanje požara obično ,,angažuju” sitniji delikventi, koji su za male pare spremni da počine i mnogo teža krivična djela. Naručioci, odnosno nalogodavci, ostaju još dublje u sjenci nikada razjašnjenih požara.
Šta se konkretno krije iza posljednjih dešavanja u Andrijevici, nije jasno. Teško je povjerovati da su dva incidenta u jednoj noći slučajnost. Ali je opasno i donositi zaključke prije nego se utvrdi puna istina.
Tufik SOFTIĆ
Komentari
FOKUS
DRUGI KRUG: Čiji je rezervoar puniji

Kako će biti vrijeme poslije Đukanovića zavisiće od dubine posrnuća ovog društva, i od kapaciteta onih koji ga nasljeđuju. Budućnost nije zagarantovana. I zavisi od svih nas. Sigurno je: vrijeme je da Đukanović ode. Uz ostalo, i zbog svih onih koji žele bolju Crnu Goru, a nisu zadovoljni učinkom postavgustovske vlasi. Ta vlast za duže od dvije godine nije uspjela da donese suštinske promjene. Đukanović joj je izgovor za sve
U nedjelju ćemo imati novog predsjednika. Ili novog – starog. Pobjeda Jakova Milatovića ili Mila Đukanovića, zavisiće od njihovih „rezervoara“, kako je to sročio aktuelni predsjednik. U prevodu – glasova onih koji iz različitih razloga nijesu glasali za ova dva kandidata u prvom krugu. Pobijediće onaj čiji rezervoar bude – puniji.
Đukanović očekuje podršku dijaspore, krajeva u kojima ima tradicionalnu podršku a čija je izlaznost u prvom krugu bila mala, te glasača SDP-a.
Milatović, polaže nade u one koji su u prvom krugu glasali za predsjedničke kandidate iz redova avgustovskih pobjednika, kada je na izborima 2020, nakon tri decenije, pao Đukanovićev DPS. Nakon čega je on preuzeo funkciju ministra ekonomije u Vladi Zdravka Krivokapića.
Matematika kaže da su brojke na Milatovićevoj strani. Avgustovski pobjednici i u međuvremenu izrasla Evropa sad, partija iz čijih redova dolazi Milatović, zbirno imaju većinu u odnosu na Đukanovića, kako u prvom krugu predsjedničkih, tako i na lokalnim i parlamentarnim izborima od avgusta. No, kako politika nije matematika, posebno ne domaća, u obzir se moraju uzeti i drugi faktori koji trku u nedjelju čine neizvjesnijom nego se na prvi pogled čini.
U posebnom predizbornom fokusu je dijaspora. Odnosno koliko je ona zaista Đukanovićev – rezervoar. Prema podacima Uprave za saradnju sa dijasporom, u inostranstvu je oko 150 hiljada građana koji imaju pravo glasa u Crnoj Gori.
Đukanović je pojasnio da se do sad nije „naprezao“ , jer „ne treba dodavati gas do daske u prvom krugu”. Sad kad doda gas, imaće, prema sopstvenoj računici – 40 hiljada dodatnih glasova iz dijaspore. Neke druge računice, međutim, kažu, da Đukanovićev rezervoar nije toliko pun da ga dovede do cilja. Oni koji podržavaju Milatovića, tvrde da Đukanović ne može dobiti ni – četiri hiljade glasova iz dijaspore.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima
Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.
Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.
Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom, uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.
Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.
Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.
Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.
Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe, smijenjen u martu 2021.
Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.
,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore
Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.
„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.
Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.
On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.
Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način