Povežite se sa nama

INTERVJU

Balkanski urbicid

Objavljeno prije

na

Ratovi i razaranja, pljačka i novokomponovani način života „u visokom stilu”, ostavili su traga na naše prostore. Kako izaći iz začaranog kruga rušenja i građenja „ljepšeg i starijeg”, mnogo toga može da kaže dr Milan Prodanović, redovni profesor Tehničkog fakulteta u Novom Sadu, urednik u više značajnih časopisa iz oblasti arhitekture i urbanizma. MONITOR: Ratovi 90-tih su varvarizovali mnoge segmente života. Jedan od najupečatljivijih vidova varvarizacije je i potpuno ili djelimično rušenje gradova, nepotrebno da bi se oni tek osvojili. Odakle takav „silazak u gradove”?
PRODANOVIĆ: Poodavno je u naučnoj literaturi zaživeo koncept “urbicid”. Pripisuje se okolnostima koje su karakterisale neke oblike minulog rata na Balkanu, a to je da se gradovi opkoljavaju, da im se namerno uskraćuje snabedavanje, voda i hrana… Ne volim ni da se prisećam scenarija i slika kojih smo se nagledali, ali eto potegli ste pitanje, ne ponovilo se! U biti „urbicid” je na Balkanu vezan za strategiju iz kulturološkog kič i šund nasleđa, iz okolnosti potisnutih suprotnosti u kulturi i narazrešenih dubokih kontradikcija urbano-ruralnih preplitanja i konfronatacija. Označava ispoljavanje potisnute a duboke mržnje prema gradu. Ustvari, mnogi to tumače kao pokušaje ubijanja civilnog društva kojega grad simbolizuje. Ne zaboravimo etimologiju i poreklo značenja “civil” i “civilizacija” od latinske reči „civitas” što znači grad.

MONITOR:Vukovar, Dubrovnik i Sarajevo su simboli uništavanja. Kasnije, rušene su i neke važne zgrade u bombardovanju 1999 kao „simboli” Miloševićevog režima… U svemu tome i pored „racionalnih” ciljeva ima i ritualnog „ubijanja duha mesta”?
PRODANOVIĆ: Već sam se osvrnuo na „urbicid” kao oblik ispoljavanja, između ostalog, i potisnutih emocija koje prerastaju u širu strategiju rata. Jedna druga karakteristika vezana je za ubijanje kulture vidljive u pejsažu, u simbolima, spomenicima kulture koji tu kulturu obeležavaju, i to uništenje spomenika “neprijateljske” grupe, „da se zatre”, nečija kultura da bi se ubila treba joj uništiti simbole. Ali uz to ide i slično ali obrnuto nasilno građenje novokomponovanih spomenika na brzinu, primeri su brojni, trebalo bi mnogo prostora da se i ta vrsta agresije građenja „starijeg i ljepšeg” objasni. A sve je utemeljeno u nemogućnosti ili odsustvu volje da se promeni sistem vednosti, da se reformišu institucije i intervcija iz republika bivše SFRJ. Tokom minulog rata manifestovani su namernim rušenjem spomenika “druge” (navodno neprijateljske) kulture kao simboličkog čina (rušenje islamskih bogomolja iz 16- tog veka Ferhadije u Banja Luci, Aladže u Foči, Mostarskog mosta). Pojam “kontra-nasleđe” nova je kovanica koja ilustruje praksu uočenu i na Balkanu, a kojom su mnoge međunarodne konvencije o poštovanju i čuvanju spomenika pri ratnim dejstvima gažene, dok su zavodi zaduženi da se brinu o spomenicima slali izveštaje o stanju “svojih” spomenika. Prožimanje rušenja i zaštite uz potku nacionalizma oslikala je karikaturu zaštite od strane državnih institucija partijskog jednoumlja (sa promenjenim predznakom od klasnog ka nacionalnom).

MONITOR: Odavno je skrenuta pažnja na važnost odnosa građevinskog objekta i okoline, zatečenog prirodnog okruženja ili kulturnog nasljedja. Kako Vama izgleda to što gradovi, bilo da se radi o srpskom Beogradu ili crnogorskoj Budvi, ne mare za to?
PRODANOVIĆ: To što kritički posmatramo odnos zgrade i okruženja najčešće je rezultat špekulantskog urbanizma. A dok se govori o investitorskom urbanizmu prećutkuje se da investitora ima najrazličitijih vrsta, pomenimo filantrope, dobrotovore, brojne građanske asocijacije i slično, ali i beskrupulozne profitere – izgrađena sredina o kojoj govorite je iz urbanizma uglavnom bez civilne kontrole.

MONITOR: Građevine „izrasline” na telima starih gradskih jezgara, spomenika kulture, često zaštićenih međunarodnim sertifikatima, pokazuju da nove elite ne haju za baštinu iako su im puna usta populističkih parola. Svi pričaju o „građevinskoj mafiji”, ali izgleda da u ovim našim krajevima nema sistemske borbe protiv nje?
PRODANOVIĆ: Već smo zaboravili period čitave najezde “nadogradnje”, iz perioda bezakonja kada je pretvaran, gde god je to bilo moguće, svaki tavan i krov u građevinsku parcelu. Ožiljci su brojni, ukazujem ponovo na odsutvo katarze, na urbicidnost dubokih motivacija i slično. Grad je pored fizičkog ispoljavanja i trajan proces, konzervacija kroz upotrebu je oblik reciklaže. Naravno, konzervacija kroz upotrebu kao najkontroverzniji i najzahtevniji vid zaštite oslanja se na izbegavanje napuštenosti ponovnom upotrebom spomeničkih objekata, uz sve opasnosti neodgovarajućih i po spomenik razarajućih aktivnosti i sadržaja. Ideja “partnerstva za urbanu sredinu” predviđa saradnju i “ortakluk” koji bi prevazilazio zavodsku birokratizovanost koja je sputavajuća za aktivnosti udruženja građana, a koji za funkciju zaštite potežu često efikasnije i kompetentnije inicijative. Značajan komercijalni interes u turističkom marketingu takođe se oslanja na lokalni pejsaž sa tradicionalnim izgledom i oslonac je prepoznatljivosti i identitetu regionalnog “imidža”. Pri tome “industrija nasleđa” uticajima tržišnih strujanja uključuje i “kulturnu potrošnju” predočavajući nove mogućnosti, ali i nove probleme kulturnog turizma, edukativnih ekskurzija, novih namena zgrada, naprimer napuštenih manastira koji postaju centrima za integraciju mladih i slično.

MONITOR: Nedavno je objavljen jedan Vaš tekst o „kulturi rada”. Tajkunizacija i privatizacija koje idu ruku pod ruku teško da će stvoriti neku novu kulturu rada, a bez nje, pokazujete, nismo samo mi ovdje u opasnosti već je i svijet shvatio da je u problemu. Zašto je to toliko važno?
PRODANOVIĆ: Nedavno smo na kongresu urbanista u Salcburgu sa brojnim konstatacijama, dijagnozma i vizijama, razradjivali temu “kako vratiti proizvodnju u gradove” uz naslovna predavanja koja su inicirala radionice profesora iz Njujorka i Hamburga, dakle iz Amerike i Evrope, sa naslovom “mimo od mita o post-industijskom gradu” sa porukom da demitologizuje globalizaciju koja se zahuktala elektronskim poslovanjem, satelitskom transmisijom podataka i slično. Činjenica je da se svet više nego ikada ranije otvorio slobodnijem cirkulisanju rada i kapitala uz opšte smanjivanje protekcionizama, tako da promene i udari na “kulturu rada” nikoga ne mimoilaze. Paradigma “kultura rada” doživljava nove obrte, pritisnuta pre svega krizom banaka i finansijskog tržišta, ali i za njih vezanih brojnih segmenata. Istovremeno u traženju odgovora na pitanja o modelu budućnosti gradova, a posebno transformacije urbaniteta, čije celovitije razumevanje ne može da mimiođe pitanja rada i proizvodnje, pozabavili su se mnogi značajni autori. U tom kontekstu, vredna su pomena zapažanja Ričarda Seneta, autora koji je kao uvodničar velikog skupa “Vreme Gradova” (Urban Age) održanog prošle jeseni u Istambulu, nama najbližem megagradu. Namera uvodnog izlaganja bila je da se ton skupa usmeri na pokušaj da se presipita mesto i karakter proizvodnje u savremenim gradovima. I to pre svega onima koji diljem planete doživljavaju svojevrsnu deindustrijalizaciju. Takvo tržište, veličano kao “efikasan mehanizam” za utvrdjivanje cena, distribuciju dobara i usluga, pokazalo se nemoćnim da obuhvati neekonomske aspekte kao što su pre svega kompleksni društveni odnosi, ali i brojna rastakanja urbane matrice.

Zelena arhitektura

MONITOR:”Zelena arhitektura” je odavno jedan stručno utemeljeni trend koji ide zajedno sa kampanjom protiv zagađivanja osnovnih izvora života i globalnog zagrevanja, održivim izvorima energije, planskom-gradjevinski i estetski osmišljenom gradnjom i stvaranjem uslova za urbanitet, kulturu rada. Da li bi to mogao biti deo ideje o „ekološkoj državi”?
PRODANOVIĆ: Budući ekološki grad, “ekopolis” bi se stvarao, popularno iskazano “sa prirodom, a ne protiv nje”. Ovakav proglas povlači brojne asocijacije i može da označi razvoj ” mekim” postupcima, u neagresivnom maniru, nenametljivo, prilgodjavajući se okolini, zatečenom stanju, prirodi, oblicima zatečene kulture i tradicije. Da je reč u bliskoj vezi sa društvenim značenjima ne treba zanemariti da je pojam “urbana ekologija” prvobitno primenjen 20-tih godina ovog veka u Čikagu, i da se odnosio na sociološka pitanja.
Ekološki proverene tehnologije su: mali zahtevi za energijom, nizak ili nikakav stepen zagadjenja,obnovljivi izvori sirovina i energije, rešenja funkcionalna za sva vremena (tzv. bezvremenski načini), kreativna, zanatsko-umetnička proizvidnja, niski stepen specijalizacije proizvodnje, oslanjanje na lokalno zajedništvo, ruralni karakter proizvodnje, integracija s prirodom, male autonomne proizvodne jedinice, demokratsko upravljanje (samoupravljanje), tehnička ograničenja postavljena od prirode, kriterijum kvaliteta značajno vrednovan, rad obavljan prvenstveno iz zadovoljstva… Zato je neophodno uzeti u obzir i šire društvene vrednosti – etička pravila, korigujući ona koja su u konfliktu sa ekološkim zahtevima. Sadašnji izraz sistema vrednosti liberalnih razvijenih društava uz individualizam koji veliča vrednosti slobode i ličnog izbora razvijenih društava realizovan je kroz stilove življenja i oblike potrošnje koji proizvode i ekološki destruktivan urbani izraz. Očigledno je neophodno koncepte i ideje urbanizma oformiti kroz ravnotežu ljudskih želja i njihovih ekoloških efekata.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DEJAN MILOVAC, MANS: Račun tek stiže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlada premijera Milojka Spajića imaće čvrstu podršku parlamenta, uz cijenu za koju mi kao građani još uvijek ne znamo koja je i kolika

 

 

MONITOR: Desila se i rekonstrukcija Vlade. Vlada će imati 26 ili 27 ministarstava. Šta smo dobili?

MILOVAC: Mislim da nakon onoga što smo vidjeli u Skupštini, malo ko danas može reći da je rekonstrukcija vlade okončana njenim unaprijeđenjem. Ogromna većina kadrova koja je postala dio izvršne vlasti nije donijela znanje već potrebu da se zadovolje prije svega partijski interesi za jačanjem uticaja na crnogorskoj političkoj sceni.

Nema ni slova o tome zašto je bio potreban ovoliki broj ministarstava, zašto su neki resori razdvojeni, a drugi novouspostavljeni. Stiče se utisak da su resori postali samo brojke koje je trebalo podijeliti između konstituenata nove većine, a tamo gdje ih nije bilo –  izmisliti.

Umjesto ozbiljne analize kako će se novi saziv vlade odraziti na kvalitet života građana i dalji napredak u procesu evropskih integracija, od premijera smo dobili istrošenu priču o nekakvom pomirenju po nacionalnom ključu, kao garantu uspjeha na svim poljima, od ekonomskog do borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Nažalost, takva retorika nas vraća u prošlost kada se u nedostatku valjanih argumenata, poseže za obrazloženjima koja ne korespondiraju sa onim što se pokušava predstaviti kao građansko društvo. Smatram da smo previše puta vidjeli da se odsustvo znanja i kompetencija maskiraju pripadnošću određenoj etničkoj grupi i normalizuje da takav kadar u vršenju vlasti predstavlja “svoj narod”, a ne javni interes.

Teško je pronaći bilo koje smisleno obrazloženje za ovako “skrojenu” Vladu Crne Gore, koja će nesporno počivati na partijskom interesu onih koji je čine, a sastav će konstituentima ostaviti dovoljno takozvanog ucjenivačkog potencijala.

Vlada premijera Milojka Spajića će imati čvrstu podršku parlamenta, uz cijenu za koju mi kao građani još uvijek ne znamo koja je i kolika.

MONITOR: Koliki je potencijal rekonstruisane vlade  za reforme  koje nas očekuju nakon dobijanja IBAR-a?

MILOVAC: Naše iskustvo u posljednje četiri godine govori u prilog tome da smo nakon svake smjene vlasti poslije 2020. godine imali dodatno usporavanje reformi, uz opravdanje da je potrebno da se sistem konsoliduje, pa sve do toga da su kompletni zakoni povlačeni iz procedure samo iz razloga što ih je radila prethodna vlada. Kao što sam rekao, rekonstrukcija nije donijela novi kvalitet niti novi potencijal koji bi trebalo da Crnu Goru pogura ka Evropskoj uniji. U tom smislu, teško možemo govoriti o rekonstrukciji, već prije svega o kreiranju dodatnog prostora za političke kadrove koji će u pojedinim sektorima radije doprinjeti usporavanju tog procesa, nego njegovom ubrzavanju.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

SRĐA KEKOVIĆ, GENERALNI SEKRETAR USSCG: Protiv smo uvođenja dva minimalca

Objavljeno prije

na

Objavio:

USSCG zahtijeva zadržavanje jedinstvene minimalne zarade i odustajanje od koncepta dvije minimalne zarade u zavisnosti od školske spreme

 

 

MONITOR: Premijer kaže da je bilo dogovora sa socijalnim partnerima oko nove fiskalne strategije. Kako su tekli ti pregovori i da li ste dali saglasnost za ovaj program?

KEKOVIĆ: Kako smo ranije obavijestili javnost, Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), u svojstvu socijalnog partnera, nije dala saglasnost na model koji preferira Vlada za realizaciju Programa Evropa sad 2 (ES2). Naime, na sastanku Izvršnog odbora USSCG sa predsjednikom Vlade i njegovim saradnicima, održanom dan prije objave Nacrta fiskalne strategije, saopštili smo Vladi da USSCG u potpunosti podržava napore Vlade da kroz ES2 poveća minimalnu zaradu na 700 eura, a prosječnu zaradu na 1.000 eura. Istovremeno, saopštili smo Vladi da je jedinstven stav IO USSCG da ne podržavamo da se Program ES2 realizuje kroz model koji preferiraju, a koji podrazumijeva ukidanje jednog dijela doprinosa za obavezno penzijsko-invalidsko osiguranje, kao ni uvođenje  dvije minimalne zarade.

USSCG je dijalog i pregovore na ovu temu predviđala kao kontinuirani proces koji će dovesti do dokumenta koji bi bio produkt konsenzusa socijalnih partnera i Vlade. U praksi smo, međutim, imali ukupno tri sastanka na kojima smo informisani, načelno, o dokumentu koji je već kreiran i u vezi sa kojim, očito, nije bilo prostora za pregovore, već samo za iznošenje predloga koji nijesu (usljed nedostatka vremena) ni bili razmatrani. Stoga će USSCG, kako smo to najavili predsjedniku Vlade na poslednjem sastanku, kroz proces Javne rasprave nastaviti da se zalaže za model koji preferira.

MONITOR: O kakvom modelu je riječ? 

KEKOVIĆ: Ključna razlika ogleda se u našem nastojanju da se povećanje minimalne zarade, pa i prosječne zarade, ne postiže na uštrb sredstava po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Stoga naš model (zasnovan na proklamovanom konceptu ES2 da će svi zaposleni dobiti 25 odsto uvečanje zarade) ne podrazumijeva ukidanje dijela dopinosa za PIO. Time se garantuje održivost Budžeta Fonda PIO, stabilnost penzionog sisitema što, u perspektivi, stvara prostor njegove potpune održivosti na bazi doprinosa (posebno u svijetlu očekivanog povećanja osnovice na koju se obračunava stopa doprinosa).

Razlika u modelima se, nadalje, ogleda u tome što USSCG predlaže da do povećanja (svih) zarada u prosjeku 25 odsto dođe na način što će socijalni partneri, uključujući i Vladu, pristupiti izmjeni Opšteg kolektivnog ugovora koji definiše elemente osnovne zarade i tim izmjenama predvidjeti povećanje obračunske vrijednosti koeficijenta sa 90 na 120 eura (bruto) i povećanje koeficijenta složenosti poslova po osnovu složenosti postignutih ishoda učenja (školske spreme). Osim što je ovo jedini, logičan i razuman put za povećanje zarada, to je i nužan kako bi se zarade u realnom sektoru približile zaradama u javnom sektoru što je, kako smo shvatili Program ES2, trebalo da bude zajednički cilj.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

JOSIP JURATOVIĆ, ŠEF ODBORA BUNDESTAGA ZA SARADNJU SA ZAPADNIM BALKANOM: I EU mora promijeniti  pristup Zapadnom Balkanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manipulaciji nacionalizmom. Regionalno umrežene demokrate jedini na demokratskim principima, istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU. Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU,  ne zbog EU nego radi sebe. To može uspjeti samo ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU

 

 

MONITOR: U jednom skorašnjem intervjuu, primijetili ste da je, izgleda, pitanje nacionalnog identiteta u Crnoj Gori važnije od uslova u kojima građani/ke žive. Tada ste rekli da su kompromis i dijalog metod, ali i da su potrebne „istinske demokrate“ za prave promjene. Za Vas česti izbori nisu rješenje. Jeste li, u nečemu. u međuvremenu, promijenili mišljenje?

JURATOVIĆ:  Ja sam i dalje tog mišljenja jer sam svjestan činjenice da u svim strukturama Crne Gore, političkim strankama i institucijama, manje-više postoje istinske demokrate. Kojima je cilj služiti narodu koji ih je tamo postavio a ne ličnim interesima i političkim ideologijama. Upravo ti ljudi su neophodni za budućnost Crne Gore koji su spremni na demokratski način tražiti dijalogom i kompromisom rješenja za dobrobit svih građana. Oni se takodjer moraju umrežiti sa svim demokratama  u regiji zapadnog Balkana kako bi lakše krenuli putem EU. Osim toga, mišljenja sam da i EU mora konačno mijenjati svoj pristup prema zapadnom Balkanu, i kroz Višegrad II raditi na tome da se zapadni Balkan konačno osposobi tako da se u dogledno vrijeme poštivajući medjusobni suverenitet u bloku uključi u EU. Dakle, dosadašnji regata princip se pokazao kao neučinkovit jer daje previše prostora manupulaciji nacionalizmom . Samo  regionalno umrežene demokrate,  na demokratskim principima,  istinskim dijalogom i kompromisom mogu voditi svoje zemlje u EU.

MONITOR: Crnogorski premijer Milojko Spajić je, pred očekivanje IBAR-a, boravio u aprilu Berlinu i više puta u Briselu. Kancelar Olaf Šolc je, prilikom susreta sa Spajićem, izjavio da je Crna Gora sljedeća država Zapadnog Balkana koja će ući u EU. Može li se iz toga izvesti poseban podstrek koji Njemačka daje Crnoj Gori i ako on postoji – koliko je važan za crnogorski skoriji prijem u EU?

JURATOVIĆ: Činjenica je, da je Crna Gora u svojim pretpristupnim procesima najdalje došla po pitanju pristupa EU. Nažalost je u posljednjih par godina stagnirala ali je još uvijek najbliže cilju. Toga je i EU poprilično svjesna pa se odlučila intenzivnije pomagati Crnu Goru na njenom putu u EU.

MONITOR: I predsjednik Savjeta EU, Šarl Mišel, pomenuo je 2028. kao godinu mogućeg prijema Crne Gore u EU. S tim u vezi, koliko će biti važno djelovanje „IBAR zakona“ odnosno tzv. pravne države, kao kriterijum za prijem?

JURATOVIĆ: Garancije za ulazak u EU nema, Crna Gora mora ispuniti sve uslove za ulazak u EU i to ne zbog EU nego radi sebe, a to može  uspjeti ako će se konačno početi baviti zadacima kako bi institucionalno i društveno politički uskladili zemlju sa EU. Akcionizmi poput  Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, Dahau i Mauthauzenu, te nacionalno i ideološko prepucavanje samo otežavaju taj proces pristupa.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo