Grad na Limu bez sportske dvorane ostao je 2012. godine, kada se pod snijegom srušila stara hala pod Jasikovcem, a nova počela da se gradi tri godine prije toga.
Crnogorski zvaničnici proteklih su godina, posebno uoči svakih izbora, bezbroj puta najavljivali završetak radova na izgradnji nove sportske dvorane.
To se nije desilo i pored toga što su tadašnji direktor Direkcije javnih radova Žarko Živković i bivši predsjednik Opštine Vuka Golubović još 2009 godine, na lokaciji kod gradskog fudbalskog stadiona, postavili kamen temeljac buduće hale sportova.
Tada je rečeno da se radi o savremenom sportskom kompleksu površine 4.800 kvadratnih metara, koji će moći da primi 2.100 gledalaca te da će njegova izgradnja koštati oko četiri miliona eura.
Opštinski i državni zvaničnici tada su najavili da će sportska hala za pet mjeseci biti stavljena pod krov i da će nakon toga kompletni radovi biti završeni za godinu dana.
Iz aktuelne lokalne uprave navode da su u proteklom periodu ulagali maksimalne napore da privole investitore da što prije završe izgradnju sportske hale. Međutim, kako je saopšteno, rokovi za svečano otvaranje su se zbog niza propusta odlagali iz mjeseca u mjesec, da bi se na kraju, kako kažu, pojavili novi problemi oko tehničkog prijema objekta.
„Sigurno da se neopravdano kasni s otvaranjem sportske dvorane u Beranama. Očigledno je da je u cijeloj priči bilo određenih opstrukcija državnih organa. Pored toga, napravljeni su brojni tehnički i drugi propusti koji su komplikovali realizaciju ovog projekta”, kažu u lokalnoj upravi i objašnjavaju da je prvobitno projektno rješenje imalo dosta nedostataka koji su morali u hodu da se ispravljaju.
„Sada je u toku tehnički prijem objekta, ali i tu ima problema, jer je preduzeće koje je izvodilo prvobitne radove otišlo pod stečaj. Takođe, pod stečaj je otišila i hrvatska firma zadužena za nadzor, tako da se postavlja pitanje ko će otkloniti eventualne nove greške”, otrkiva nam dobro upućeni sagovornik.
Projekat za izgradnju sportske dvorene u Beranama uradilo je preduzeće Urban projekt iz Čačka, dok je građevinsku dozvolu Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine izdalo 23. aprila 2010. godine.
Tokom 2012. iz lokalne uprave je potvrđeno da je prilikom projektovanja napravljena velika greška. Sa jednog dijela izgrađenih tribina nije se vidio kompletan teren.
Tu grešku je kasnije trebalo ispraviti, ali iz Direkcije javnih radova ni do današnjih dana nije saopšteno ko je kriv za tako grub propust i koliko je dodatnog novca utrošeno za ove namjene.
Iz Direkcije javnih radova potom su izjavili da je još aprila 2014.godine potpisan ugovor za izvođenje druge faze radova na izgradnji sportske dvorane u Beranama i da su svi ugovoreni radovi po ovom javnom nadmetanju završeni.
Saopšteno je i da je u cilju „usaglašavanja projektne dokumentacije s unaprijeđenim standardima energetske efikasnosti i toplotnih bilansa za ovu vrstu objekata, kao i smanjenje troškova u periodu eksploatacije objekta, urađena dopuna projektne dokumentacije, gdje je pored novih elemenata mašinskih postrojenja i uređaja trebalo planirati i dodatni prostor za smještaj tih mašinskih djelova”.
Tako je umjesto svečanog otvaranja Direkcija javnih radova tek 24. marta 2017. godine objavila tendersku dokumentaciju za otvoreni postupak javne nabavke za izvođenje završnih radova na izgradnji sportske dvorane. Na osnovu ove dokumentacije nadležna komisija donijela je rješenje o izboru najpovoljnije ponude u kojem je precizirano da je ponuda ponuđača konzorcijum Kroling Danilovgrad ispravna i najpovoljnija i da vrijednost radova iznosi 389.793,52 eura. I tada je postavljen rok. Navedeno je da je za završetak predviđenih radova dovoljno šezdeset dana.
„Navedene izmjene uslovile su i dodatnu doradu projekta kako bi se zadovoljili kriterijumi protivpožarne i bezbjednosne zaštite u slučaju požara ili sličnih havarijskih režima. Takođe, u cilju postizanja što kvalitetnije funkcije objekta javila se i potreba za primjenom visokoefikasnih rasvjetnih tijela koja pored energetske efikasnosti ispunjavaju i najnovije standarde za održavanje međunarodnih sportskih takmičenja”, naveli su iz Direkcije za javne radove.
Takođe su objasnili da u skladu s važećom zakonskom regulativom objekat treba prilagoditi osobama smanjene pokretljivosti.
„S tim u vezi Direkcija javnih radova raspisala je javno nadmetanje i izabrala izvođača ovih radova, kako bi se objekat upodobio važećoj zakonskoj regulativi i nesmetano pribavila upotrebna dozvola”, saopšteno je iz Direkcije javnih radova.
U Beranama su se, međutim, mogle čuti i sumnje da se prilikom izgradnje sportske dvorane pribjegavalo nezakonitim radnjama. Tako je iz lokalnog odbora Socijaldemokratske partije rečeno da bi tužilaštvo trebalo da preispita tokove novca koji su pratili izgradnju ovog objekta.
„Dodatna raspisivanja tendera vrijednih i po nekoliko stotina hiljada eura izazivaju opravdanu sumnju da je prilikom izgradnje sportske dvorane u Beranama dosta novca potrošeno na vrlo diskutabilan način. Tim prije, kad se zna da su nadležni godinama saopštavali da je izgradnja ovog objekta gotova stvar. Uostalom, nikad nije zvanično kazano koliko je do sada sredstava utrošeno za ove namjene. To je dovoljan signal za tužilaštvo da reaguje po hitnom postupku i utvrdi ko je kriv za pričinjene propuste i da li je u ovom slučaju bilo nezakonitih radnji i zloupotrebe novca”, kažu u ovoj partiji.
Iz ove stranke su zatražili da se konačno pristupi i uređenju prostora na kojem se nalazila stara sportska dvorana koja godinama odaje ružnu sliku, samo nekoliko stotina metara od centra grada.
Srušena sportska dvorana se, bez ikakve zaštite, našla na meti brojnih kradljivaca koji su sa nje odnijeli na stotine kvadrata bakarnog krova i metalnih elemenata, kao i različite djelove inventara.
U Opštini Berane ističu da su posljednjih godina preduzete intenzivne aktivnosti oko uređenja prostora na kojem se nalazila stara sportska dvorana. Kazali su da je utvrđen projektni zadatak koji predviđa da se, uz obnovu sportskog objekta osmisli rješenje koje će uključivati i kongresnu salu, kao i dodatne prostore koji će služiti u sportske, kulturne i turističke svrhe. U tom pravcu, kažu, očekuju pomoć evropskih fondova.
Berane ima čak šezdeset registrovanih sportskih klubova. Većina njih je takozvanih dvoranskih. Oni su zbog rušenja stare i odugovlačenja otvaranja nove dvorane, već šest i po godina na ulici.
Da nešto s novom dvoranom nije u redu, bilo je jasno i po tome što, iako djeluje završeno, nije otvorena ni prilikom posljednjih izbornih kampanja, što se, inače, očekivalo.
Zvanično, niko ne zna zašto se to još odlaže. Dvorana uveče blješti od svjetala, a beranski sportisti i dalje ligaška takmičenja prate tako što igraju u halama susjednih gradova.
Tufik SOFTIĆ