Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Bretonvudski šerif pred vratima

Objavljeno prije

na

U Centralnoj banci Crne Gore već godinu dana tvrde da je dogovor s MMF-om neophodan, jer bi imao stabilizirajuće djejstvo na crnogorsku ekonomiju. ,,Crnoj Gori su potrebna eksterna sredstva. Ono što nudi MMF trenutno je najjeftinije. Na taj način bismo riješili problem finansiranja javne potrošnje u narednoj godini i minimizirali troškove otplate kamata”, kaže glavni ekonomista te institucije Nikola Fabris. Prema njegovim riječima, aranžman s MMF-om povećao bi kredibilitet zemlje i ekonomske politike. Isti je stav lidera Pokreta za promjene Nebojše Medojevića, koji dodaje da bi to bio signal investitorima da neko sa strane kontroliše trošenje novca. E, to je ono što crnogorska vlast nipošto ne bi željela. Zato je i prije pet godina u posljednjem trenutku odlučila da ne potpiše sporazum s MMF-om. Sada je ojačani ,,bretonvudski šerif” ponovo na vratima.

AKTIVNO ČEKANJE: Crna Gora je u dubokoj recesiji, dok njena vlast prema MMF-u sprovodi omiljenu politiku ,,aktivnog čekanja”. ,,Pregovaramo s MMF-om. Za sada nijesmo zaključili aranžman i još nijesmo sigurni koliki bi mogao biti zajam. Čekamo da vidimo koliki će biti prihodi od privatizacije”, rekao je u julu crnogorski premijer Milo Đukanović.

Kako se stanje u javnim finansijama dnevno pogoršava, a para je malo i nedovoljno da bi se pokrili svi minusi (čak ni 430 miliona od djelimične prodaje Elektroprivrede nije bilo dovoljno da se dočeka zima), mijenja se i retorika. Sve počinje da liči priči o lisici i kiselom grožđu. Zato vicepremijer Igor Lukšić kaže da aranžman sa MMF-om ne bi škodio. ,,Ne vidim neki preveliki problem ili negativni uticaj ako bi Crna Gora sada sklopila taj aranžman”, ističe on.

A njegov dekan s Univerziteta Donja Gorica, dr Veselin Vukotić, prije sedam mjeseci jasno je poručio da Crna Gora ne bi trebalo da uzima novac od MMF-a, jer bi to, kako je rekao, značilo zaduženje nove generacije. ,,Nijesam siguran da je put dobijanja novca od MMF-a najbolji, to je posljednja linija odbrane. Više sam za to da se angažuje privatni kapital i da on to rješava”, poručio je tvorac ,,crnogorskog ekonomskog čuda”.

Privatnog kapitala više nema, ne barem koliko treba ovoj zemlji. U koju je od 2006. godine, prema nezvaničnim podacima, ušlo oko šest milijardi eura! Tako da 300 miliona eura, koliko bi Crna Gora mogla da povuče od MMF-a, predstavlja samo ,,vrh ledenog brijega”. Ako bi se dobila u martu naredne godine, da se nekako ,,dobači” do sezone. A onda ćemo vidjeti.

I ta sredstva ne bi, kako smatra Vukotić, značila zaduživanje nove generacije. Iz Ministarstva finansija je saopšteno da bi, ukoliko bude sklopljen, aranžman bio kratkoročan: najviše na 18 mjeseci.

USLOVI: MMF ne postavlja tako rigorozne uslove kao nekada, ali da uslovi i dalje postoje, to je sigurno. Prije svega, oni se odnose na smanjenje javne potrošnje i izdatke u socijalnom sektoru. A to znači da 60 odsto zaposlenih ne može više biti na ,,državnoj cucli”. Upravo su oni sigurni glasači vladajuće koalicije. Koja bi rezanjem te grane, sama sebi skratila mandat.

Ali, aranžman s MMF-om vlast bi mogla da iskoristi kao opravdanje da bi sprovela mjere za koje nema hrabrosti.

Jedan od uslova za aranžman sa Crnom Gorom je i raščišćavanje stanja u Prvoj banci. Upravo po preporuci MMF-a, Centralna banka obavlja reviziju poslovanja te banke.

,,Da smo imali aranžman s MMF-om, nikada Vlada ne bi dala 44 miliona banci premijera bankara. Zato oni odbijaju da sklope aranžman s MMF-om, jer on nameće tvrdu finansijsku disciplinu, pri čemu moraju da se poštuju pravila i mora da se traži odobrenje za svako trošenje iz budžeta”, ističe čelnik PzP-a.

Aranžman s MMF-om zaista bi bio nezgodan za Vladu, jer bi svaka četiri mjeseca u Podgoricu dolazile delegacije i provjeravale poslovanje kabineta premijera Mila Đukanovića za prethodno tromjesečje. I sve se to mora obrazlagati da bi se dobila nova tranša i, naravno, uvažavati primjedbe i prijedloge eksperata MMF-a.

PRIZEMLJENJE: Zato je pred Vladom Crne Gore težak zadatak i treba ga započeti saopštavanjem istine o periodu koji predstoji. No, ona za to još ne pokazuje dovoljno spremnosti. I dalje se govori o tome kako će već u drugoj polovini 2010. godine početi oporavak privrede, da će krenuti investicije i veliki infrastrukturni projekti, odnosno da treba imati samo malo strpljenja, pa će sve biti kao ranije.

Nije svakako loše čuti pozitivnu prognozu, ali je dokazana mana ove Vlade da lako povjeruje u sopstvenu propagandu. Treba se samo sjetiti silnih procjena o rastu BDP-a u 2009. godini ili, pak, iznosa prosječne zarade.

I u MMF-u očekuju da će naredne godine uslijediti realno smanjenje zarada i pad kreditne aktivnosti banaka, iako se od bankara traži da odobravaju više para preduzetnicima. S manje novaca građani će manje kupovati, trgovci manje uvoziti, što će dovesti do stabilizacije finansijskog sistema, ali na znatno nižem nivou nego prethodnih godina. Suštinski, vratićemo se unazad i platiti cijenu pogrešne ekonomske politike. Baš kao što se i krediti, i u vremenima krize, moraju otplaćivati.

Aranžman s MMF-om, stoga, predstavlja pokušaj kontrolisanog prizemljenja crnogorske ekonomije i ove trošadžijske države.

Međupartijski konsenzus i oko MMF-a

Zavisnost i strah, te biranje tzv. manjeg zla, bile su formule uspjeha vladajuće koalicije na svim dosadašnjim izborima. Sada su Đukanovićevi socijalisti i njihovi saveznici došli u istu poziciju kojom su dvije decenije ucjenjivali građane Crne Gore. Pitanje je, dakle, da li će zavisnost od stranih para ili strah od nekontrolisanih reakcija osiromašenog puka primorati Vladu da postigne aranžman s MMF-om, koji je, bar se tako čini, manje zlo od bankrota. Zato nije čudno što guverner Centralne banke Ljubiša Krgović kaže da oko pitanja aranžmana s MMF-om treba, pored ostalog, postići i – međupartijski konsenzus.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo