Neki Novljani vide dvije varijante formiranja vlasti. Ona u kojoj bi Novska lista bila isključena, te bi se u Novom preslikao odnos snaga na vlasti sa državnog nivoa. I druga, gdje bi svih pet lista koje su učestvovale na izborima participirale u izvršnoj vlasti u skladu sa osvojenim mandatima. To bi se moglo zaključiti iz slavljeničkog govora lidera Demokrata, Alekse Bečića koji je sabrao da vlast nakon izbora čini 80 odsto, a opoziciju 20 odsto volje biračkog tijela
Brod lokalne uprave u Herceg Novom imao je mirno more i dobar vjetar u nedjelju 9. maja, kada je cjelokupna posada ubilježila politički dobitak, osim barke Demokratske partije socijalista koja je pretrpjela težak brodolom u kome je, očekivano, potopljena.
Na birališta je u nedjelju izašlo 17 hiljada građana Novog, od upisanih 25.590 sa pravom glasa. Na 16.738 važećih glasačkih listića Novljani su većinom zaokružili one političke stranke koje posljednje četiri godine vladaju u ovom primorskom gradu, tako da nekih većih iznenađenja nije bilo osim porasta povjerenja u lokalne stranke, grupe građana čija je politička deviza da vlast na lokalnom nivou treba da bude servis građana za rješavanje lokalnih, komunalnih potreba i problema, koji nemaju previše dodirnih tačaka sa nacionalnim i identitetskim pitanjima koja opterećuju crnogorsku političku scenu.
Pobjednik nedjeljnih redovnih lokalnih izbora u Novom je Demokratska Crna Gora, partija čija je lista osvojila najveći broj glasova ili 27,65 odsto, što pretočeno u odborničke mandate čini 10 odborničkih mjesta u Skupštini Opštine Herceg Novi. To je neznatno povećanje u odnosu na rezultat prethodnih lokalnih izbora iz 2017. kada su Demokrate, same, osvojile 9 odborničkih mandata. Međutim, gledano iz perspektive avgustovskih parlamentarnih izbora, na kojima je ova stranka osvojila u Novom 20,68 odsto glasova, postignuti rezultat, sa manjom izlaznošću nego u avgustu 2020, ocjenjuje se kao uzlet Demokrata, koji su osigurali podršku istaknutih Novljana i u izbornu trku ušli sa predsjednikom Opštine, Stevanom Katićem, nosiocem izborne liste Ni lijevo ni desno – pravac Novi.
Najveće iznenađenje izbora predstavlja sjajan rezultat Novske liste, lokalne političke stranke koja je nastupila samostalno pod sloganom Naš grad, naš brod i osvojila 3.195 glasova ili 7 odborničkih mjesta. U Novskoj listi ističu kako su pojedinačno najjača politička opcija u Herceg Novom, jer su sve ostale liste predstavljene kao koalicije više političkih subjekata. Novska lista osnovana je pred lokalne izbore 2012. godine. U izbornu trku 9. maja ušla je sa pozicije vlasti. U lokalnoj skupštini zauzima tri odbornička mjesta na osnovu kojih je, raspodjelom funkcija prije četiri godine, dobila više značajnih pozicija u izvršnoj vlasti. Imali su mjesto potpredsjednika Opštine Herceg Novi, dva opštinska sekretarijata, Turističku organizaciju grada i direktorske fotelje u dva gradska preduzeća. Prethodni rad ih je očigledno preporučio da su zadobili više nego duplo glasova Novljana u odnosu na prethodne izbore.
Najveći gubitnik izbora je Demokratska partija socijalista koja više nije partija koja je po pravilu, pojedinačno osvajala najveći broj mandata. Izborna lista DPS-SD Evropski tim za Novi osvojila je 3.680 glasova ili 24,58 odsto biračkog tijela i osigurala 8 odborničkih mjesta u lokalnom parlamentu. Što predstavlja pad za 4 mandata ili 1.454 glasa manje nego u prethodnom izbornom ciklusu. To je gotovo identičan procenat podrške birača Novog koje je DPS dobila na parlamentarnim izborima.
DPS je zapravo vlasnik samo 7 mandata, jedan pripada Socijaldemokratama sa kojima je u koaliciji nastupila na izborima. To je jednako podršci koju su Novljani dali svojim sugrađanima iz Novske liste, jedne lokalne partije, za razliku od DPS koja je bila vladajuća partija u Crnoj Gori na državnom i lokalnom nivou punih 30 godina.
Neslavno je prošla i izborna lista koalicije DF, SNP i Radničke partije, Za budućnost Novog i Boke, koja je dobila povjerenje 3.246 građana Novog ili 22,28 odsto i obezbijedila 7 predstavnika u lokalnoj skupštini. Ono što je karakteristično za ovaj rezultat jeste pad podrške birača za gotovo polovinu u odnosu na rezultate sa parlamentarnih izbora, kada je ova lista u Novom dobila podršku 43,59 odsto birača. Možda i zato jer je DF na parlamentarnim izborima predvodio premijer Zdravko Krivokapić, uz svu podršku Crkve, što se na izborima u Novom nije desilo. Takođe, na parlamentarnim izborima na listi DF-a bila je i Prava Crna Gora, koja se u Novom prvi put uključila u izbore za lokalnu skupštinu u koaliciji sa grupom građana. Lista Prave CG pod sloganom Pravi Novi – sloboda u našim rukama uspjela je da osvoji jedan odbornički mandat.
Bolji izborni rezultat ostvario je i GP URA u koaliciji sa Bokeškim forumom, Inicijativom Bokobran i CIVIS-om sa listom – Crno na bijelo – može bokeški, osvojivši 1.281 glas, odnosno 2 mandata. U prethodnom sazivu URA je imala 1 odbornika u novskoj skupštini.
Postignuti rezultati omogućavaju stvaranje široke koalicije za formiranje nove lokalne uprave u Herceg Novom. Da li će tako i biti veliko je pitanje. Dan nakon izbora počele su spekulacije na temu ko se, pored DPS-a, može naći u opoziciji. Glavnu riječ oko formiranja vlasti vodiće Demokrate koje su nedavno sa Demokratskim frontom formirale vlast u Nikšiću, u kome su održani prvi lokalni izbori nakon promjene vlasti u Crnoj Gori. Sjeme sumnje posijali su pojedini analitičari licitirajući oko toga kako Demokrate ovoga puta mogu formirati vlast u Novom bez DF-a. DF i Demokrate od 2016. godine vladaju zajedno u Kotoru i Budvi. Malo je vjerovatno da tako ne bude i u Novom, osim u situaciji da neko od pretendenata na dio izvršne vlasti ne nastupi sa nerealnim zahtjevima. Skupština Herceg Novog ima 35 odbornika, za većinu je portrebno 18, stranke koje su na vlasti i na državnom nivou, zajedno sa lokalcima iz Novske, imaju 27 skupštinskih mandata, čime je mogućnost ucjena gotovo onemogućena.
Neki Novljani vide dvije varijante formiranja vlasti. Ona u kojoj bi Novska lista bila isključena, te bi se u Novom preslikao odnos snaga na vlasti sa državnog nivoa. I druga, gdje bi svih pet lista koje su učestvovale na izborima participirale u izvršnoj vlasti u skladu sa osvojenim mandatima. To bi se moglo zaključiti iz slavljeničkog govora lidera Demokrata, Alekse Bečića, koji je sabrao da vlast nakon izbora čini 80 odsto, a opoziciju 20 odsto volje biračkog tijela.
„Naš politički subjekt je na istorijskom maksimumu, partije vlasti su na istorijskom maksimumu, opozicija u Crnoj Gori je na istorijskom minimumu, 80 odsto prema 20 je odnos vlasti i opozicije. Nakon 30. avgusta i pobjede u odnosu 52 prema 48 odsto vlasti i opozicije, te nakon 14. marta u Nikšiću i odnosa 60 prema 40 odsto, sada nakon svega dva mjeseca imamo odnos parlamentarne vlasti i opozicije 80/20 i to je definitivno najubjedljivija pobjeda ne samo u istoriji Herceg Novog nego i u istoriji višepartizma u Crnoj Gori“, kazao je Bečić.
DPS se isključuje u svakoj varijanti formiranja lokalne vlasti u Novom, naglašavaju gotovo svi učesnici izborne trke. Iako se ta partija nudi za postizborne kalkulacije i saradnju sa građanskim opcijama, „ sa onima koji dijele naše vrijednosti“, teško da će do toga doći. Najveći uspjeh ovih izbora je taj, što je DPS doživjela potpuni debakl u Novom. To je bio treći uzastopni izborni poraz u posljednjih devet mjeseci. Ponuda DPS-a za saradnju kojom pokušava da prevaziđe svoju konačnu propast, nezvanično je upućena Demokratama i GP URA, koje inače u svakoj prilici optužuje za izdaju nacionalnih interesa. Međutim, DPS odavno nije na vlasti u Herceg Novom. Mirni primorci, Novljani pobjeđivali su DPS i ranije, kad je bio najjači, pa su i ovoga puta tako odabrali.
Branka PLAMENAC