Povežite se sa nama

Izdvojeno

DEPONIJE OTPADA U KOLAŠINU I MOJKOVCU: Privremene, a zagađuju Taru decenijama

Objavljeno prije

na

Deponije otpada u Kolašinu i Mojkovcu na obalama su Tare. Njihova sanacija, pa čak i izmještanje kontinuirano su u lokalnim planskim dokumentima. Na terenu stanje je decenijama isto, a deponija u Kolašinu je „privremena” već 40 godina

 

Kolašinska gradska deponija u Bakovićima, zvanično, privremeni je prostor za odlaganje smeća, iako postoji već četiri decenije. Za sve to vrijeme, njeno izmještanje, uređenje, unapređenje – postoji  samo u lokalnim planovima. Lokacija je na obali Tare, na rubu industrijske zone, u blizini nekoliko naselja. Kad se zapali, mještanima zagorčava život, a ekolozi tvrde da Taru kontinuirano zagađuje. Posljednji put, sanacija deponije iz lokalne uprave obećana je lani.  Identična obećanja kolašinska vlast je dala i 2013. godine.

Održavanje kolašinske deponije godinama je izuzetno zahtjevno. Količina otpada na njoj povećava se zbog razvoja grada kao i brojnih investicija koje se realizuju. Mnogo novca je godinama trošeno  i za lokalizovanje požara. U izvještaju o radu Komunalnog preduzeća za prošlu godinu piše da su na privremenom skadištu komunalnog otpada na Bakovićima deponovali više od 3.630 tona otpada. To je, u odnosu na prethodnu godinu, više za 629 tona.

Darko Brajušković, tadašnji predsjednik Opštine, prije devet godina je najavio „da je u okviru DUP industriske zone, tretiran i prostor gdje se nalazi sadašnja deponija“. Obećao je da će lokacija na kojoj je odlagalište otpada „uskoro biti rekultivisan“.

„Dok se ne napravi rješenje deponija za nekoliko opština, naša deponija će biti na jednom drugom lokalitetu, siguran sam mnogo pogodnijem nego što je ovaj, koji će biti dalje od magistrale i od rijeke. Otpad će se odlagati na tom novom lokalitetu, već do kraja ove godine“, kazao je tada Brajušković.

Novi ambiciozi planovi i krupna obećanja, formalizovana u Lokalnom planu upravljanja komunalnim otpadom, stigla su prije četiri godine. Tim dokumentom je definisano „da će se privremena deponija u Bakovićima koristiti do 2020. godine, uz modernizaciju i adaptaciju prema međunarodnim standardima“. U Planu je i opisano stanje tog prostora. Izračunali su da će modernizacija i adaptacija „privremenog“ odlagališta otpada koštati 230.000 eura. Dokument je dobio saglasnost tadašnjeg Ministarstva održivog razvoja i turizma i Direktorata za upravljanje otpadom i komunalni razvoj i pozitivno mišljenje JP Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG).

Planom se predviđa da se na istoj lokaciji izgradi centar za reciklažu i pretovarna stanica. Takođe, Opština je obećala da će kontinuirano raditi „na podizanju nivoa svijesti građana o odlaganju otpada i edukaciji zaposlenih u Komunalnom preduzeću“. Izgradnja reciklažnog dvorišta sa sortirnicom, deponije čvrstog otpada, kao i deponije za građevinski otpad u Kolašinu, u planu su Komunalnog preduzeća i lani. U prošlogodišnjem planu to preduzeće je naglasilo da im je prioritet da se unaprijedi sistem upravljanja otpadom. Objasnili su i da će im za to biti  potrebni ozbiljni investicioni projekti.

Direktor preduzeća Milivoje Bulatović kazao je Monitoru da od planova za reciklažno dvorište „sada ništa nema“. Objašnjava da je Uprava javnih radova je „svojevremeno izdvojila 200.000 eura za tu namjenu, ali je to stopirano“. Bulatović objašnjava kako čine sve da na nedjeljnom nivou saniraju koliko mogu depononiju“.

„Planovi koje smo pisali su vam poznati. Međutim, jasno je i da je malo urađeno. Ne znam zbog čega je stopiran projekta reciklažnog dvorišta, jer je Uprava javnih radova izdvojila bila novac za to. Sanacija deponije, u okviru naših mogućnosti, obavlja se svakodnevno. Na primjer, komunalni otpad zagrćemo zemljom, gume odvajamo… Prema posljednjim planovima, trebalo je da izgradimo reciklažno dvorište, da korisimo transfer stanicu u Mojkovcu, jer je to jeftinije. Naravno, sve to bi funkcionisalo da je izgrađena regionalna deponija u Bijelom Polju“, objašnjava Bulatović.

U kolašinskoj lokalnoj upravi i u Komunalnom preduzeću smatraju da se odlaganje otpada treba rješavati međuopštinskom saradnjom. Organizacija regionalnih i međugradskih deponija je, tvrde, neophodna.

Iz NVO Green Home lani su planove kolašinskog Komunalnog okarkaterisali kao neozbiljne i preambiciozne. U toj organizaciji su kazali kako je saniranje deponija dugotrajan proces. Ocijenili su da je nemoguće tako složen višedecenijski proces riješiti u kratkom roku, naročito „zbog ogromnih naslaga najrazličitijih materijala i otpada, koje su gomilane decenijama”.

Iz Mojkovca, na čijem ulazu, u mjestu Podbišće, prolaznike kraj puta dočekuju gomile otpada svih kategorija, godinama su, takođe, stizala slična obećanja kao i iz komšijske opštine.  Posljednje, prije par sedmica, stiglo je od nove vlasti, to jest, od predsjednika Opštine Veska Delića. Opština, kazao je on novinarima, trenutno traži investitora i nada se da će dobiti dva miliona iz EU fondova kako bi riješili problem divlje deponije koja je prijetnja i za rijeku Taru. Najavio je da bi narednih mjeseci trebalo da bude pušten u rad reciklažni centar.

U mojkovačkoj lokalnoj upravi Monitoru su kazali da su reciklažni centar i transfer stanica završeni. Navodno, problem je samo što još nemaju izvještaj nadzora nad izvođačima radova.  Objašnjavaju i da postoji problem sa bazenom za vodu. Kad on bude završen, tvrde, biće puštena u rad i stanica.

Delić je ranije optužio bivši menadžment Komunalnog preduzeća i za stanje na divljoj deponiji pored Tare.  Kaže da je praktikovano da se zemlja istovara na putu ka skijalištu i tako suzi prostor za odlaganje ostalog otpada. Prije nekoliko sedmica RTCG je objavila kako je velika divlja deponija, koja se nalazi na pola puta između Mojkovca i skretnice za Biogradsko jezero, prijetnja za rijeku Taru.

Navodno, bageri smeće valjaju u rijeku, kako bi oslobodili plato za novi otpad. Deponija je u oblasti Fly fishing zone sa upozorenjima na tablama da se ne odlaže otpad.

Predstavnici civilnog sektora više puta su ukazivali da Ministarstvo poljoprivrede i vodoprivrede i Ministarstvo ekologije treba da sinhronizuju rad lokalnih samouprava u rješavanju kolašinske i mojkovačke deponije, te da sa državnog nivoa mora stići  stručna i finansijska pomoć opštinama koje nemaju kapaciteta za rješavanje problema odlaganja otpada. Za sada, očigledno je, to nije bilo među najvećim brigama nadležnih resora u Vladi.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

CETINJE, PONOVLJENA TRAGEDIJA: Kontinuitet neodgovornosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Da li će i opomene ove tragedije, kao one u avgustu 2022. ostati uzaludne ? Osim što niko od nadležnh i dalje ne vidi odgovornost, mjere koje Vlada najavljuje  da će preduzeti, iznesene su prilično ad hok, i bez konsultacije struke i društva

 

 

Dvanaest osoba: dvoje djece, tri žene i sedam muškaraca ubio je na Cetinju mještanin Aco Martinović (45), prvog januara ove godine. Još četiri je teško ranio, od kojih je jedna osoba preminula 9. januara. Ubica je iz pištolja u nelegalnom posjedu pucao na pet različitih lokacija u gradu, međusobno udaljenih od nekoliko desetina metara do 2-3 kilometra. Potom je pred ponoć, kada je konačno lociran i opkoljen od pripadnika policije, izvršio samoubistvo. Motivi zločina nijesu poznati. Ubica je mahom pobio bliske rođake,  kumove i prijatelje.

Nepojmljivi zločin  počinjen je prije nepune dvije i po godine, nakon što je Vuk Borilović (34) u cetinjskom naselju Medovina, 12. avgusta 2022. godine, hicima iz lovačke puške ubio 10 i ranio šest osoba – mahom svojih komšija. Borilović je ubijen nakon razmjene vatre sa pristiglim policajcima i mještanima. Naknadne analize pokazale su da je smrtonosne rane zadobio iz policijskog oružja.  To je, uglavnom, sve što smo od ovdašnjih zvaničnika saznali za prethodne dvije godine i četiri mjeseca.

Nameću se brojne paralele između ova dva zločina i načina na koji su postupali pripadnici crnogorske policije.

Borilovićeve žrtve ubijene su iz lovačkog oružja, uredno prijavljenog i registrovanog. U zimu 2022. godine Borilović je napao kolegu s posla, povrijedio ga, oštetio mu automobil i kamenovao kuću. Priveden je u policiju ali mu oružje nije oduzeto, iako su Uprava policije i MUP imali zakonski osnov za takvu odluku.

Oružje je ostalo u posjedu budućeg masovnog ubice i  nakon što je  osuđen zbog  napada.  Presuda nije postala pravosnažna, ali je bila dovoljna da mu se u zakonom propisanom postupku oduzme oružje kojim je, koji mjesec kasnije, ubio desetoro. Niko zbog tog propusta nije odgovarao.

Iz Uprave policije su tada ponudili poduku: “Ne treba dovoditi u uzročno-posljedičnu vezu izvršenje ovog teškog zločina sa bilo kakvim protivpravnim ponašanjima iz prethodnog perioda.” Olako smo prešli preko iskazane nebrige i neodgovornosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV PREMIJER U MOJKOVCU MIMO PROTOKOLA: Novo sijanje magle i nepoštovanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i komemoracija Mojkovačke bitke poslužila za novo političarenje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Premijer Spajić Vučevića nije pozvao u Mojkovac, niti se vidio sa njim dok je bio u Crnoj Gori

 

Obilježen  je dan mojkovačke opštine koji pada na Božić po julijanskom kalendaru i koji se poklopio sa komemoracijom Mojkovačke bitke (6-7 januara 1916.) iz Prvog svjetskog rata. Tada je oko 6500 slabo naoružanih i opremljenih vojnika kraljevske crnogorske vojske pod zapovjednikom generalom Jankom Vukotićem zaustavilo prodor tri puta brojnije austro-ugarske vojske generala Vilhelma von Rajnera. Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i ova komemoracija poslužila za novo političarenje i poentiranje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Prisutni su bili i NSD-ov predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić, predsjednik Skupštine opštine Marko Janketić i Marko Kovačević, javnosti poznati Mandićev nacionalno ostrašćeni gradonačelnik Nikšića.

Mandić je istakao da “želimo da gradimo budućnost Mojkovca, Crne Gore i boljih odnosa sa bratskom Srbijom sa kojom smo sto godina bili u istoj državi”. U tih “100 godina nismo imali ni najmanjih sukoba ni nesporazuma” izjavio je, ne trepnuvši. Potom je napomenuo da u našoj zemlji “živi više od trećine građana koji su Srbi, isti narod kao i u Srbiji, većina građana govori srpskim jezikom a to su važne niti koje nas povezuju“. Onda se Mandić okrenuo pohvalama gradonačelniku (kojim osim partijske pripadnosti i tvrdnje da je Srbin nema nikakvu drugu zvaničnu biografiju) rekavši da je Delić “izložio važne projekte a nadam se da će ovo o čemu smo pričali biti podržano od strane Vlade Republike Srbije“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

ANKETA

MONITOROVA ANKETA: Odgovornost, suočavanje, društveni dijalog

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta nakon ponovljenog zločina na Cetinju?

 

RADOJE CEROVIĆ, KLINIČKI PSIHOLOG
Uzroci duboko u socioekonomskom raslojavanju i identitetskom cijepanju

Ovo masovno ubistvo nije izolovani slučaj, već dio šireg trenda povećanja nasilja u Crnoj Gori. Podaci ukazuju na to da su uzroci ovakvih fenomena duboko ukorijenjeni u “socioekonomskom raslojavanju”, ali i “identitetskom cijepanju”. To izaziva nagli rast jaza i nepovjerenja izmedju socijalnih klasa, ali i identitetskih jedinica (vjera, nacija i političkih opredjeljenja).

 

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA
Društvo bez utvrđene odgovornosti, kada tad će uništiti sebe

Kada jednom pokušamo da sakrijemo tragove zločina, tragovi se otisnu iznova. Negirali smo devedesetih zločine učinjene u ime svih nas. Obje politike koje su od višestranačja u Crnoj Gori negirale su i zatirale tragove. Te politike imaju sada rezultat u ponovljenom nasilju na Cetinju. Žrtve pokazuju da je poricanje uzaludno a da je užas neizreciv.

 

BOŽIDAR IVANOVIĆ, ŠAHOVSKI VELEMAJSTOR
Političke turbulencije koje traju decenijama

Svaki tragičan događaj mora se ozbiljno shvatiti i učiniti sve da se ne bi ponovio. To nije urađeno poslije zločina 2022. g. i tek sad se traži krivac. Generalno gledano krive su političke turbulencije koje se kod nas odvijaju već više decenija…

 

MAJA RAIČEVIĆ, CENTAR ZA ŽENSKA PRAVA
Potrebno je mnogo više od ad hoc mjera

Prije svega želim da izrazim saosjećanje sa porodicama nastradalih i sa građanima i građankama Cetinja, koji su u dvije i po godine doživjeli dva masovna ubistva.  Posledice zločina ovakvih razmjera iziskuju empatično i mudro liderstvo i preuzimanje političke odgovornosti ne samo za stanje u sektoru bezbjednosti nego i za evidentni kolaps institucija…

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Treba hladne glave identifikovati probleme

Teško je bilo sto reći nakon ovakve tragedije. Što god da se kaže nedovoljno je, pogrešno…Jednostavno ovakvi događaji ostavljaju u čuđenju, zbunjenosti, konfuziji. Da probam, svjestan nedorečenosti stava…

 

STEFAN ĐUKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Društveni dijalog ili dezintegracija

Iako je paradoksalno, smatram da odgovara istini to da je lakše “prepisati” šta treba raditi nego kako naše društvo “nagovoriti” da to radi. Toliko smo, kao cjelina, pogrešno nasađeni, razvučeni sitnim partijskim interesima koji preko svojih mreža utiču na javnost da je teško gledati na bilo koji događaj van partijskih naočara. Ako pak i pogledamo, kako prevazići njihove interese i nametnuti temu? To je pitanje koje bih postavio prije onog šta treba uraditi, pitanje “kako”? Na žalost, ne vidim odgovor, zahvat političke klase je toliko sveobuhvatan, i materijalno i medijski i zakonski…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo