Povežite se sa nama

INTERVJU

DR DUŠAN SPASOJEVIĆ, PROFESOR NA FAKULTETU POLITIČKIH NAUKA U BEOGRADU: Vučićeve žalopojke usmjerene su ka međunarodnoj javnosti

Objavljeno prije

na

Čak i u slučaju da koalicija „Ajmo ljudi“ (Boris Tadić i Duško Vujošević) uspije da naknadno preskoči cenzus, stvaranje opozicione koalicije u Beogradu je i dalje veoma daleko jer su neke desne stranke mnogo bliže naprednjacima i socijalistima

 

MONITOR: Pobjeda Aleksandra Vučića u prvom krugu i nije iznenađenje. Rezultat prvoplasiranog opozicionog kandidata Zdravka Ponoša sličan je rezultatu koji je postigao Saša Janković na predsjedničkim izborima u aprilu 2017. Zašto je Vučić i poslije pet godina „nedostižan“?

SPASOJEVIĆ: Vučić je nesporni lider naprednjaka koji je čitavu vlast podredio sebi. Uvek je u prvom planu, predstavlja se kao neko ko rešava probleme i od koga sve zavisi. Drugim rečima, iskače iz frižidera i van kampanje. To mu je donelo veliku popularnost, a na ovim izborima su ga podržale četiri stranke (SNS, SPS, SVM i SRS) – bez čije podrške ne bi pobedio u prvom krugu. Takođe, odlično je iskoristio ukrajinsku krizu za svoju kampanju, promovišući se u zaštitnika mira i stabilnosti.

MONITOR: Za razliku od Vučićeve „stabilnosti“, SNS je izgubila značajan broj poslaničkih mjesta u Skupštini Srbije. Neće imati ni prostu većinu. Da li je Vučićev govor u izbornoj noći nedvosmislen i dovoljno indikativan da je, kako tvrde neki tumači, jasno gdje će tražiti partnere svojoj partiji za formiranje skupštinske većine i formiranje nove Vlade Srbije?

SPASOJEVIĆ: Vučićevi govori su uvek višesmisleni i da hoće da menja većinu to sigurno ne bi priznao u izbornoj noći, dok su rezultati beogradskih izbora neizvesni. Mislim da se previše učitava u njegov govor, jer je on više puta najavljivao razne stvari do kojih nije došlo. Na primer, nakon rušenja u Savamali je insinuirao da su krivi u beogradskoj vlasti i da će biti kažnjeni, ali se to nikada nije desilo.

MONITOR: Kako ste vi razumjeli reakcije iz inostranstva na rezultate izbora u Srbiji, od kojih se u nekima, kao u poruci Žozepa Borelja i Olivera Varheljija, nadugačko govori, i kritički i „podsticajno“?

SPASOJEVIĆ: Meni su i te čestitke delovale uobičajeno i protokolarno, uz lagano podsećanje šta su prednosti evropskih integracija i koliku podršku je do sada Vučić dobio iz Brisela. To naravno treba tumačiti u kontekstu svrstavanja Srbije u odnosu na rat u Ukrajini i kao najavu i podsećanje na očekivanja međunarodne zajednice.

MONITOR: Opozicione stranke su se dogovorile da će braniti svoje rezultate u Beogradu, iako je neposredno poslije izbornog dana bilo neizvjesno da li će one nastupiti zajedno u glavnom gradu, gdje je opozicija imala najviše šanse za „udruženu pobjedu“. Očekuje se ponavljanje izbora na dosta mjesta, koje bi obezbijedilo opozicionu većinu. Ipak, računalo se da će pobjeda biti jednostavnija. Zašto nije bila?

SPASOJEVIĆ: Istraživanja javnog mnenja nisu davala za pravo optimizmu koji su širili opozicioni lideri, tako da stručna javnost nije očekivala pobedu opozicije već smo tvrdili da za to postoji šansa koja nije baš toliko velika. Ovo postizborno dogovaranje više razumem kao reakciju na izborni rezultat i uverenje dela javnosti da je počinjena krađa, a manje kao strategijski postavljenu akciju i dugoročno okupljanje opozicionih partija. Čak i u slučaju da koalicija „Ajmo ljudi“ (Boris Tadić i Duško Vujošević) uspe da naknadno preskoči cenzus, stvaranje opozicione koalicije je i dalje veoma daleko jer su neke desne stranke mnogo bliže naprednjacima i socijalistima.

MONITOR: Opozicija u Beogradu je podnijela veliki broj prigovora, ali, kako je rekao Dragan Đilas, ne očekuje da se na njih adekvatno reaguje. On predlaže neku vrstu tehničke uprave koja bi bila oročena i koja bi pripremila nove izbore u Beogradu ili ponavljanje izbora što je prije moguće. Đilas nudi i da razgovara sa Vučićem. Da li ova drama ima potencijal da se pretvori u dublje nezadovoljstvo, ne samo u Beogradu?

SPASOJEVIĆ: Cela priča oko beogradskih izbora se dosta komplikuje. Prvo, ukoliko su podneti prigovori utemeljeni, izbori se moraju ponoviti na tim mestima. Nakon toga se može razmatrati neka vrsta političkog dogovora oko novih izbora na jesen, imajući u vidu da bi vladajuća većina svakako bila veoma tanka, ali je diskutabilno da li bi ti izbori doneli drugačiji rezultat. Takođe, deo javnosti je veoma loše reagovao na ove predloge jer smatra da nema dogovora sa Vučićem, kao i da se ne treba oslanjati na stranke koje su do juče percipirane kao Vučićeva opozicija. Konačno, treba voditi računa da će dogovor oko Beograda biti u vezi i sa formiranjem vladajuće većine u parlamentu, što dodatno komplikuje ionako nejasnu situaciju.

MONITOR: Daglas Vejk, šef posmatračke misije OEBS (ODIHR), u intervjuu koji je dao RT Vojvodina, iznio je prilično uopštene primjedbe o manjkavostima, prije svega predizbornih uslova, ali sa vrlo malo konkretnih primjedbi o organizovanju i sprovođenju izbora tokom izbornog dana. Na ovim izborima učestvovao je do sada najveći broj posmatrača. Šta se od njihovih izvještaja može očekivati, kakav je uopšte njihov uticaj i efekti?

SPASOJEVIĆ: Nažalost, ovakvi izveštaji nemaju skoro nikakav uticaj u trenutnoj situaciji. Jednostavno, SNS je toliko jači od svih drugih aktera da nema razloga da bilo kome popušta i to će biti tako sve dok opozicija malo ne ojača i dođe na nivo makedonske opozicije pre pada Gruevskog ili crnogorske opozicije od pre par godina. Izveštaji stranih i domaćih posmatrača su bili osnova za pregovore vlasti i opozicije koji su vođeni poslednje dve godine, ali nijedna suštinska preporuka nije bila prihvaćena. Naravno, prihvaćeno je pregršt tehničkih predloga koji ne mogu da unaprede izborni proces.

MONITOR: Kome je, po Vašem mišljenju, bila namijenjena Vučićeva žalopojka o „jačanju desnice“ i o iskorišćavanju narodnog sentimenta prema Rusiji? Ima onih koji tvrde da je to „udvaranje EU“ i najava uvođenja bar nekih sankcija Rusiji?

SPASOJEVIĆ: Vučićeve žalopojke su bile usmerene ka međunarodnoj javnosti jer on često igra na kartu da će ga sa vlasti smeniti veći nacionalisti od njega, sa kojima Evropa neće znati šta da radi. Ipak, sasvim je jasno da je svim strankama desnice dat medijski prostor i da nisu napadane tokom kampanje, što znači da su imale podršku režima. I da mu trenutno odgovaraju ili bar ne smetaju. Što se tiče sankcija Rusiji, sigurno je da će pritisak na Beograd rasti i da će Srbija morati da napravi neke ustupke. Da li će to biti formalne sankcije ili neki sporazumi sa Rusijom oko preuzimanja NIS-a (što je najveće pitanje), to ćemo tek videti, ali će Vučić čekati do poslednjeg trenutka za te odluke. Takođe, ne verujem da će sankcije po automatizmu značiti svrstavanje uz Zapad ili pokretanje EU integracija jer su to sve vrlo složeni i spori procesi, a SNS je do sada zaista uspešno otezao i odlagao brojne neprijatne mere.

MONITOR: Baš pred izbore, u Beograd je stigao novi američki ambasador Kristofer Hil, dobar poznavalac ovog našeg dijela Evrope koji je bio i dio tima „buldožer diplomate“ Ričarda Holbruka. Zašto Džozef Bajden šalje ovde upravo Hila?

SPASOJEVIĆ: Prethodni američki ambasador se više bavio gastronomskom ponudom Beograda i Srbije nego temama za koje smo navikli da se njima bave američki ambasadori, pa verujem da će Hil biti osveženje u tom smislu. Ne očekujem da će njegov uticaj da se vidi preko noći, ali će svakako biti aktivniji u odnosu na ključne teme – Ukrajinu, Kosovo, region i stanje demokratije u Srbiji. Vučić mora popustiti na nekom od ovih frontova, na onom za koji proceni da će mu najmanje štetiti.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo