Povežite se sa nama

INTERVJU

DRAGAN KOPRIVICA, CENTAR ZA DEMOKRATSKU TRANZICIJU: Biće još skandala sa kandidaturama

Objavljeno prije

na

Najveća sprecifičnost ovog izbornog procesa je to što kampanja, onakva kakvu smo je znali do sada, još nije počela. Nije ni mogla jer mi, manje od mjesec dana do izbora, imamo samo jednog potvrđenog kandidata. Ovo nam može biti indikator da će biti veći broj kandidata čiji cilj nije pobjeda na izborima, već stvaranje bolje partijske pozicije pred moguće vanredne parlamentarne izbore

 

MONITOR: Kako komentarišete odluku DIK-a da ne prihvati kandidaturu lidera ES-a Milojka Spajića, i cijeli taj slučaj?

KOPRIVICA: DIK je u kompletnom postupku vezanom za Spajićevu kandidaturu izašla iz svojih zakonskih ingerencija, demonstrirala selektivnost prema potencijalnim kandidatima, slala lične podatke građana koji nijesu kandidati stranim državama – sve u cilju da odigra političku igru koju su isplanirali njeni članovi iz DPS-a i njegovih partnera i DF-a.

Ovim je ona postala učesnica u izbornom procesu a ne institucija koja se bavi zakonitim sprovođenjem izbora. Ispostavilo se da je njen ključni cilj dominantan uticaj na rezultate izbora.

U procesu donošenja odluke o Spajićevoj kandidaturi DIK je ignorisala domaći nadležni državni organ (MUP) koji je jedini imao zakonska ovlaščenja da se bavi pitanjima državljanstva i prebivališta, a kao meritorna je uzela dokumenta institucije strane države, Republičke izborne komisije Srbije.

To što je Spajić u više navrata obmanuo javnost, to što ni posljednja njegova verzija nije dovoljno ubjedljiva jeste činjenica koju trebaju cijeniti nadležni državni organi i birači na izborima. Ali, DIK je posljednja adresa koja treba da sudi o etičkim i prekršajnim, krivičnim ili drugima sankcijama za potencijalne kandidate na izborima.

MONITOR: DIK vam nije dozvolio uvid u potpise za kandidate. Šta to znači?

KOPRIVICA: DIK i AZLP su nas onemogućile da obavljamo posao posmatrača izbora koji imaju službena ovlašćenja u tom procesu a koje nam je garantovano domaćim zakonima i međunarodnim standardima. Konkretno, onemogućen nam je uvid u potpise podrške za predsjedniče kandidate.

Ovo nas je veoma iznenadilo budući da smo u prethodnim izbornim ciklusima ovo pravo nesmetano ostvarivali. Podsjećamo da smo tada otkrili skandal ogromnih razmjera odnosno masovne zloupotrebe podataka građana i falsifikovanje njihovih potpisa.

Zato se bojimo, da ova naknadna pamet institucija, odnosno njihova zabrinutost  za poštovanje propisa o zaštiti ličnih podataka, zapravo jeste pokušaj da se spriječi otkrivanje sličnih pojava i ovoga puta. Ako se po jutru dan poznaje, onda možemo očekivati nove skandale vezano za ove potpise, odnosno proces kandidatura.

MONITOR: MUP je i zvanično pokrenuo postupak provjere imaju li Andrija Mandić i Milojko Spajić srpsko državljanstvo, a najavljuju i provjeru drugih kandidata. Da li je MUP mnogo toga, u vezi sa dvojnim državljanstavima, mogao učiniti i ranije?

KOPRIVICA: Odgovornost MUP-a u vezi sa dvojnim državljanstvima i/ili prebivalištima, u posljednjih 15-ak godina je potpuna. Političke elite koje su imale kontrolu nad ovom institucijom su uradile sve da se izbjegne rješavanje ovog problema da bi mogle da „love u mutnom” – što smo potpuno jasno vidjeli na Spajićevom slučaju. Nedovršen zakonski okvir i nekonzistentna implementacija zakona doveli su do toga da u našem biračkom spisku postoji veliki broj ljudi koji se tamo, po zakonima, ne bi mogli naći.

MONITOR: Za sada imamo jednu potvrđenu kandidaturu. Brojni koji su najavali kandidaturu još čekaju. Kako to komentarišete?

KOPRIVICA: Više je razloga za ovo čekanje. Prvo, kandidati iz manje jakih partija ne mogu baš lako doći do broja potpisa koji su potrebni za ostvarivanje kandidature za predsjednika. Drugo, neki od kandidata očigledno kalkulišu sa ishodima raznih „procesa” pred DIK i čekaju odgovore na pitanja kome a kome neće, politička koalicija koja je formirana, odobriti kanditaturu.

Nije ovo kraj sa skandalima vezanim za proces potvrđivanja kandidatura. Sa velikom vjerovatnoćom vam mogu reći: biće toga još.

MONITOR: Zašto je DPS ovoliko čekao da predloži svog kandidata?

KOPRIVICA: Dio razloga je elaboriran u prethodnom odgovoru. Onaj drugi dio se svodi na čekanje Đukanovića da odluči o tome da li će on lično ići na izbore. Kako god, zaista jeste neuobičajno da najjača partija u državi nema svog kandidata a do izbora je ostalo manje od mjesec dana. Ovo nam govori da će kandidat DPS biti neko ko je veoma poznat javnosti jer za „kreiranje” manje poznatog kandidata zaista nema vremena.

MONITOR: Kako ocjenjujete dosadašnju predizbornu kampanju kada su u pitanju predsjednički izbori, ima li specifičnosti?

KOPRIVICA: Najveća sprecifičnost ovog izbornog procesa je to što kampanja, onakva kakvu smo je znali do sada, još nije počela. Nije ni mogla jer mi, manje od mjesec dana do izbora, imamo samo jednog potvrđenog kandidata.

Ovo može biti indikator da će biti veći broj kandidata čiji cilj nije pobjeda na izborima, već stvaranje bolje partijske pozicije pred moguće vanredne parlamentarne izbore. U tom smislu, ovi izbori jesu pripremna vježba.

MONITOR: Kako vidite to što i ove izbore dočekujemo bez izborne reforme, po starim pravilima, a u institucionalnoj krizi?

KOPRIVICA: Jasno je da izborna reforma partijama nije bila visoko na listi prioriteta. Formalno da, sjetimo se inauguracionih govora predsjednika Skupštine 2020. godine, dva predsjednika Vlade i mnoštva izjava koje su date u ovom pravcu.

Suštinski, urađeno je sve da se ta reforma ne desi. Oni koji su do 2020. godine bili opozicija su zaboravili na tadašnja obećanja koja su dali vezana za ovu temu. Zapravo, željeli su, i u dobroj mjeri uspjeli, da preuzmu mehanizme DPS-a koji su omogućavali zloupotrebe u izbornom procesu.

Simbolički, ovo se ponašanje partija najbolje može prikazati jednom do sada neviđenom situacijom u političkom životu: nakon pokretanja Odbora za izbornu reformu, Skupštinu su bojkotovali DF kao najača partija vlasti i DPS kao najjača opoziciona i parlamentara partija. Mislim da je ovim sve rečeno.

MONITOR: Vlada je zakazala popis za novembar ove godine. Istovremeno, čuli smo ministra Aleksandra Damjanovića da izbora neće biti vjerovatno ove godine, pa i zbog popisa. Kako vidite odluku da se popis zakaže u godini izbora? 

KOPRIVICA: Statistički standardi podrazumijevaju da se najkoplikovanije statističke akcije dešavaju u uslovima kad ne postoji politička nestabilnost u državi, odnosno društvu.

Svakome ko je na elementarnom nivou sposoban promišljati političke procese mora biti jasno da u momentu kad imamo „tehničku” Vladu, onu kojoj je izglasano nepovjerenje prije pola godine, nema političke stabilnosti odnosno nema uslova za održavanje popisa.

Politička stabilnost na državnom i lokalnim nivoima mora postojati jer je ona preduslov da na popisu dobijemo tačne podatke, a to je njegova osnovna svrha. Popis nam treba da bi donosioci odluka imali kvalitetne podatke za važne i strateške odluke, a ne da bi ispunjavali svoje političke agende. Zato se popisi ne održavaju u toku perioda političke ili druge nestabilnosti ili izbora.

Ova Vlada ima desetak procenata podrške u parlamentu pa nije ta koja će se pitati kad će biti parlamentarni izborni ili kad će se održavati popis. Političke elite, nakon završenih predsjedničkih izbora mogu donijeti odluku da se skrati mandat Skupštini, da se raspišu izbori, a da se, onda, formira nova Vlada. Tada bi nova Vlada poništila odluku o održavanju popisa i donijela novu koja je u skladu sa međunarodnim standardima. Ovo je poželjan scenario, a kakav će biti, vidjećemo. Poenta je da je izborni proces važniji od bilo kog drugog i da se po njemu moraju ravnati svi ostali procesi u zemlji.

MONITOR: Postoji li volja da se održe vanredni parlamentarni izbori?

KOPRIVICA: Vjerujemo da će se postojanje ove volje „utvrđivati” na osnovu rezultata predsjedničkih izbora. Ako oni koji budu zadovoljni rezultatima ovih izbora budu imali dovoljno ubjedljivu većinu za skraćenje mandata Parlamentu, onda ovi izbori nijesu nerealni.

Ipak, u našem političkom životu je zaista teško prognozirati kretanje budućih događaja pa ono što se svima nama čini neophodno, neizbježno i podrazumijevajuće a to je što hitnije održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, možda zapravo bude veoma daleko.

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo