Povežite se sa nama

Izdvojeno

EKO-KRIMINAL: Zbog krađe šljunka, Primorju prijeti nestašica vode

Objavljeno prije

na

Veliki je rizik da špic sezone mještani i turisti na Primorju dočekaju suvih slavina. Problem nije od juče. Izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre se iz godine u godinu smanjuje. Glavni razlog, kako su utvrdili u nadležnom ministarstvu, je eksploatacija šljunka iz korita  Morače kojom je ono  produbljeno od četiri do osam metara

 

Da čitavom Primorju, zbog nelegalne eksploatacije šljunka iz Morače, prijeti nestašica vode, obznanio je prije par dana Ratko Mitrović,  ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Na pitanje Monitora šta u ovom ministarstvu rade da do toga ne dođe dobili smo sljedeći odgovor. ,,Intenzivno se radi na tome da u špicu turističke sezone ne dođe do nestašice vode u opštinama na  Primorju koje se snabdijevaju iz Regionalnog vodovoda, odnosno vodoizvorišta Bolje sestre. Na skoro održanom sastanku sa upravom Regionalnog vodovoda i stranim stručnjacima, dogovoreno je pokretanje istražnih i testnih radnji kako bi se određenim tehničkim intervencijama i za ovu sezonu obezbijedile potrebne količine vode’’.

Iz Ministarstva kažu da je jedna od varijanti da se u neposrednoj blizini vodoizvorišta Bolje sestre (na Skadarskom jezeru) stave dodatne pumpe i da se upumpava dodatna voda u rezervoar iz kojeg se snabdijeva Primorje. Objašnjavaju da je to jedna od najbržih varijanti, te da se uskoro kreće u proceduru sagledavanja mogućnosti nabavke tih pumpi, kako bi se pronašlo alternativno rješenje za sezonu.

Velikije  je rizik da špic sezone mještani i turisti dočekaju suvih slavina. Problem nije od juče. Izdašnost vodoizvorišta Bolje sestre se iz godine u godinu smanjuje, a glavni razlog, kako su utvrdili u ministarstvu, je eksploatacija šljunka iz korita rijeke Morače kojom je ono  produbljeno od četiri do osam metara.

Regionalni vodovod je jedan od najvećih i najznačajnijih projekata koji je urađen u Crnoj Gori kojim je riješen višedecenijski problem snabdijevanja Primorja vodom. Pušten je u rad 2010. godine, a u njega je uloženo preko 100 miliona eura. Obezbijedio je vodu za Budvu, Kotor i Tivat, a 2011. na ovaj vodovod priključen je i Bar, sljedeće godine Ulcinj. Od 2013. godine kroz tivatski vodovodni sistem 40-50 litara u sekundi dobijao je Herceg Novi.

Prije deset godina vodoizvorište Bolje sestre imalo je izdašnost oko 2.500 litara vode u sekundi, a prošle godine, sedam puta manje, svega 337 litara.

Ovo je još jedan od primjera kako je projekat od opšteg značaja ugrožen zbog gramzivosti miljenika bivše vlasti i nesposobnosti, starih i novih,  institucija da riješe problem.

Monitor je, u saradnji sa Centrom za istraživačko novinarstvo (CIN CG) prije dvije godine objavio apokaliptične slike uništenog korita Morače. Stanje se od tada pogoršalo. Slično je i na Tari, Cijevni, Limu…

I bivša vlast je navodno uvidjela pogubnost ove prakse pa je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, kojim je rukovodio Milutin Simović, u aprilu 2017. godine uvelo moratorijum na eksploataciju šljunka i pijeska iz riječnih korita.

Od tada je država građevinskim firmama izdavala dozvole za regulaciju vodotoka. Za Moraču je Uprava za vode potpisala ugovore sa firmama Cijevna komerc, Beton Montenegro i Bemax. Ove tri firme su samo iz Morače, na osnovu koncesionih radova regulacije riječnog toka, izvadile više od 100.000 kubika šljunka. Kubik izvađenog šljunka plaćen je oko tri eura, a na tržištu je koštao skoro šest puta više.

Zbog dugova koncesionara, najviše su trpjele lokalne uprave, kojima je pripadalo 70 odsto od naplaćenih koncesija, dok se u državni budžet slivalo 30 odsto. O kakvom ,,poslu” se radilo, dovoljno govori podatak da je  Podgorica u 2016. godini, od naknade za korišćenje šljunka imala prihod od skoro četiri eura – 3,91 eura!

Ekolozi su upozoravali da je kruna efikasnosti moratorijuma rješenje bivše Vlade da kineskoj firmi CRBC izda saglasnost da gotovo na samom izvorištu Tare vadi šljunak, pod izgovorom regulacije.

,,Nekontrolisana eksploatacija riječnog materijala, jedan je od višedecenijskih problema iz domena eko-kriminala. Posljedice su nesagledive u ekološkom  u ekonomskom kontekstu”, kaže za Monitor Aleksandar Perović, direktor Ekološkog pokreta Ozon.

On smatra da su trajne štete koje su učinjene riječnim i povezanim ekosistemima zasluživale reakciju tužilaštva. To je izostalo. Perović misli da to ukazuje na koruptivne elemente, kao uostalom i sve što je vezano za uništavanje  prirodnih resursa.

,,Morača je klasičan primjer kako je privatni interes iznad javnog, kao i Tara i mnogobrojni manji vodotokovi koji su bili žrtva nekontrolisane eksploatacije. Kada je uveden moratorijum, nama je bilo jasno da se radi o pokušaju manipulacije javnosti i uvođenja u zakonski okvir, eko-kriminalnih radnji, pod pojmom regulisanja. To je iskorišćeno za nastavak eko-kriminalnih radnji i bogaćenje vlastima bliskih privrednika, koji su maksimalčno iskoristili priliku. Žalosno je i pomisliti da će Primorje ostati bez vode u susret turističkoj sezoni,  to je najbolji indikator  da je loše upravljanje  donijelo više posljedica, nego globalna zdravstvena kriza izazvana virusom COVID-19”, kaže Perović.

Novoj vlasti ovaj problem morao je biti poznat. Zbog drastičnog pada izdašnosti izvora Bolje sestre, Uprava za vode je u decembru prošle godine obustavila radove na regulaciji Morače. Početkom marta ministar Mitrović, je zajedno sa predsjednikom Skupštine Aleksom Bečićem, obišao razoreno korito Morače. Izjavio je tada da se mora staviti tačka na nekontrolisanu eksploataciju šljunka iz korita Morače.

Uprava za inspekcijske poslove je kako je pisao CIN CG, tokom ove godine,  obavila 40 obilazaka terena na kojima se vadi šljunak. Međutim, oni koji vade šljunak iz Morače i daje uspijevaju da nadmudre institucije. Odbor direktora Regionalnog vodovoda je još prije dvije godine konstatovao da se do dolaska nadležnih organa na lice mjesta uklanja sva mehanizacija, a u kasno popodne i naveče nastavlja sa eksploatacijom, kao i tokom kišnih dana i praznika, kada se ne očekuju aktivnosti inspekcijskih organa.

Monitoru su prije par godina stručnjaci iz državne uprave govorili da bi država, ako hoće, mogla da riješi ovaj problem angažovanjem više inspektora ili asistencijom policije i postavljanjem kontrole na izlaznim putevima i tačnim uvidom u to koliko se šljunka i pijeska šleperima odnosi iz rijeka. Ističu i da veliku odgovornost za otimačinu na rijekama ima i MUP, jer saobraćajna policija veoma rijetko kontroliše prevoz šljunka i pored činjenice da je većina vozila kojima se obavlja prevoz neregistrovana, neispravna, a uz to često ne posjeduju ni papire za transport.

Nakon što su ministar i predsjednik parlamenta obišli Moraču, krajem marta poslanica Zdenka Popović je u parlamentu ocjenila da je u pitanju ekološki genocid i navela nekoliko firmi, koje to rade, a na koje su upozoravali iz njene partije – Demokrata. Ona je među firmama navela kompaniju Cijevna komerc, Čelebić i pitala ministra Mitrovića da li će on i nadležni iz Ministarstva poljoprivrede podnijeti krivične prijave zbog toga.

Na pitanje Monitora o krivičnim prijavama iz Ministarstva ekologije su odgovorili da oni nijesu nadležni za eksploataciju šljunka, već Uprava za vode, odnosno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.  Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovor nijesmo dobili.

Na naše pitanje što je do sada uređano da se riješi ovaj problem, koji je toliko eskalirao da ugrožava cijelo Primorje, iz Ministasrtva ekologije nam je odgovoreno: ,,Postoji zabrana za eksploataciju šljunka i to je neminovno. Uprkos tome, u kontinuitetu se vrši eksploatacija šljunka, pogotovo u noćnim satima. Ako mislimo da taj problem riješimo, institucije nadležne za to moraju da preduzmu rigorozne mjere’’.

Nema odgovora zašto se do sada čekalo sa mjerama.  Sve mnogo liči na izgovore prethodne vlasti.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

FOKUS

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera briketi će, izvjesno, epilog imati u sudnici. To ne znači da se stavlja tačka na dugogodišnje pustošenje jednog od (nekada) najprepoznatljivijih privrednih brendova Crna Gore

 

Dvije godine i dva mjeseca nakon što su, u julu 2022., po nalogu SDT-a, privedeni na saslušanje a potom i zadržani u pritvoru do jeseni te godine,  podgorički Viši sud potvrdio je optužnicu protiv nekadašnjih članova odbora direktora Plantaža AD: Veselina Vukotića (predsjednik borda 2006 -2020.), Boža Mihailovića, Dušana Perovića, Anice Hajduković (nije joj određen pritvor), Đorđija Rajkovića i Seada Šahmanovića. S njima, za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju, optužena je i  dugogodišnja izvršna direktorica kompanije Verica Maraš (od 2008. do 2020.). Ona je, u istoj akciji SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja privedena u avgustu 2022. godine, a iz pritvora je izašla otprilike kada i njene kolega iz nekadašnjeg Odbora direktora.

Optuženi su, prema optužnici, navodno krivično djelo počinili od decembra 2019. do aprila 2020. godine, saopštio je specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić. „Optuženi nijesu vršili svoju dužnost u postupku zaključenja očigledno štetnog vansudskog poravnanja, sa privrednim društvom OMP-Engineering DOO, pa su mu tako, usljed djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, pribavili protivpravnu imovinsku korist, a oštećenom (Plantaže AD – primjedba Monitora) nanijeli imovinsku štetu u visini od 384.672,40 eura”, zaključio je specijalni tužilac navodeću da je za to krivično djelo zaprijećena kazna od dvije do deset godina zatvora.

Afera briketi počinje u novembru 2009., kada su Plantaže objavile poziv za prikupljanje ponuda „u cilju rješavanja problema otpadnih sirovina i otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, a posebno otpada koji se javlja orezivanjem vinove loze i stabala“. Tražio se investitor koji će da izgradi fabriku i kupi opremu za prizvodnju briketa od vinove loze. I da garantuje plasman gotovih proizvoda. Na Plantažama je bilo da obezbijede sirovinu za proizvodnju, minimalno 10 hiljada tona sirovine (lozove orezine) godišnje.

U posao se ušlo sa kompanijom OMP, novoosnovanom firmom iz Podgorice koju su formirali: Oleg Obradović (30 odsto vlasništva), Miodrag Ivanović (30 odsto), Predrag Bošković (30 odsto) i pravno lice Consulting Company doo Zenica (10 odsto vlasništva).Naručena je studija izvodljivosti. Taj dokument je izradio Željko Cumbe, samostalni konsultant i ekspert za bio masu ali i vlasnik Consulting Company koja u OMP ima 10 odsto vlasništva. Po njegovoj analizi, posao obećava decenijski profit reda veličine od dva miliona eura pa naviše. Plantaže i OMP, 20. septembra 2010, osnivaju zajedničko preduzeće – Plant OMP. Fabrika  je izgrađena, kupljena je i montirana oprema za proizvodnju, a nakon toga se ispostavilo da fabrika ne može da radi. Isporučena oprema nije adekvatna za preradu lozove orezine.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića, koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi. Taj  srpski Džejms Bond gradi i  jača srpski identitet u regionu. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…” Magazin Poredak,  čiji tekst prenose Novosti Milorada Vučelića , objašnjava da su strategije Parezanovića uključivale  “niz specijalnih operacija koje su obezbijedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”

 

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića – Čoveka u vihoru legendi i kontroverzi kako ga je u naslovnici predstavio opskurni Magazin Poredak. Tekst je odmah prenesen u režimskim Novostima čiji glavni i odgovorni urednik je Milorad Vučelić, glavni ratni propagandista Slobodana Miloševića iz 90-tih. Novosti su ove godine dobile za “naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 70 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatosti” Sretenjski orden prvog stepena (za Dan državnosti) koji je Vučeliću direktno uručio sadašnji gospodar Srbije. Tekst o “jednom od najznačajnijih i najintrigantnijih figura u srpskom bezbednosnom aparatu” su prenijeli još neki velikosrpski mediji.

Parezanović koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi (državna bezbjednost ili BIA) je stigao “u sam vrh operativnog sastava BIA… isključivo (zbog) izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti, neumornog rada i zasluga u oblasti kontraobaveštajnog i obaveštajnog rada”. Dobitnik je velikog broja odlikovanja, a navodno se posebno ponosi na ordenje dobijeno od predsjednika Srbije, Rusije i Republike Srpske (RS) koja se u tekstu naziva državom. Parezanović je, piše u tekstu, “mnogo više od običnog državnog službenika – on je i jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i jedan od ključnih arhitekata novog srpskog sveta”. Dalje se opisuje prisni odnos između Parezanovića i gospodara Vučića, o čemu se “sada već ispredaju čitave legende”. On se žrtvuje za gospodara ali i gospodar brine o njemu i navodno mu je 2020. godine “bukvalno spasio život”. Parezanović je zbog svoje borbe za Srbiju, tj. njenog gospodara “meta stranih obavještajnih službi i njihovih saradnika”. On otkriva izdajnike srpstva u redovima opozicije, nevladinog sektora i nezavisnih medija.

Uprkos svemu, ovaj srpski Džejms Bond je “nastavio da gradi i jača srpski identitet u regionu”. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…i sve veći broj onih koji se opet izjašnjavaju kao Srbi je dokaz obnovljenog srpstva u toj zemlji”. Vučićevo glasilo naglašava da taj “proces nije slučajan, već je posledica dobro organizovanih aktivnosti koje su vodile ka kulturnom i nacionalnom preporodu Srba u Crnoj Gori”. Objašnjava da su “strategije (Parezanovića) bile dugoročne i uključivale su niz specijalnih operacija koje su obezbedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem

Objavljeno prije

na

Objavio:

Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori  Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje

 

 

,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.

U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.

U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.

,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.

Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo