Povežite se sa nama

OKO NAS

GLAVNI GRAD I CRNE TAČKE ZA BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU: Igra sa životima

Objavljeno prije

na

Vrijeme vladavine gradonačelnika Miomira Mugoše krase mnogi građevinski spektakli. Među najzanimljivije i najnefunkcionalnije svakako spadaju pasarele na Zabjelu i Zlatici, kao i pješački prolaz ispod Bulevara Sv. Petra Cetinjskog. Ova tri projekta su Glavni grad koštala oko milion i po eura. Osim što se tu odlažu otpaci, kažu naši sagovornici, ova mjesta ne služe ničemu. Dakle, kante za smeće. Velike, i veoma skupe.

Ali, na stranu namješteni i besmisleni projekti, navikli smo. Problem je što su ti projekti, koji su trebali biti izgrađeni radi bezbjednosti u saobraćaju, upravo suprotno – crne tačke bezbjednosti. U neposrednoj blizini pasarele na Zabjelu, koja je navodno napravljena da osigura bezbjednost i olakša prolaz djeci pri odlasku u školu, prije desetak dana je život izgubila četrnaestogodišnja djevojčica. Zbog toga su roditelji i predstavnici civilnih organizacija ove sedmice organizovali protest, zahtjevajući da se pasarela na Zabjelu učini bezbjednom.

Danijela Knežević iz NVO Udruženje roditelja istakla je da se pasarela ne koristi zbog nepraktičnosti, odnosno zbog lošeg pozicioniranja, navodeći da, kada se siđe sa pasarele djeca direktno izlaze na ulicu.

Svi koji su prošli pored ove pasarele, vrijedne 230 hiljada eura, uvjerili su se u njenu funkcionalnost. Pored toga što prelaz preko nje oduzima mnogostruko više vremena, zbog prevelikog nagiba je i fizički posao. Napravljen je čak i dio za invalide, koji zbog strmine više liči na stazu za neki ekstremni sport. Ne postoji ni adekvatan prilaz ovoj građevini.

Predrag Nikolić, inženjer građevinske struke, za Monitor kaže da projekti koji se izgrade moraju zadovoljiti sve standarde, a da to ovdje nije bio slučaj. „Pasarele se grade zbog sigurnosti pješaka, što podrazumjeva da na tom mjestu ne postoje alternativni prelazi ulice, već se zabranjuju – pored njih ne smije postojati pješački prelaz, već pješaci samo i jedino mogu koristiti pasarelu. U tom dijelu svakako treba izvršiti reviziju takvih projekata u Podgorici”, kazao je on. Nikolić smatra da pasarele koje su sagrađene u Podgorici apsolutno nijesu u funkciji, ne održavaju se, i nema potrebe za njihovim korišćenjem, jer su alternativni prelazi dozvoljeni.

Naš sagovornik, koji živi blizu pasarele na Zabjelu, kaže da je niko ne koristi. „Nagib je katastrofalan, zbog čega je posebno djeci sa punim torbama jako teško da se na nju pentraju. Tu jedino dolaze huligani koji su polomili osvjetljenje i svu je išarali grafitima”. On kaže i da na pješačke prelaze ispod nje, gotovo nijedan vozač ne staje. „S obzirom na to da je riječ o veoma prometnoj ulici, gdje je stalno gužva, malo ko obraća pažnju na pješake. Ulica Vojislavljevića je prije par mjeseci obnovljena, a još uvijek na asfaltu nijesu napisana upozorenja da je u blizini škola. Pretpostavljam da nesrećni vozač, koji je iz Bijelog Polja, nije to znao”.

U (ne)funkcionalnosti, pasarela na Zlatici ne zaostaje. Mještani ovog podgoričkog naselja kažu da većina djece prelazi ulicu na semaforima ispod nje. U rekonstrukciju ove građevine, na zahtjev građana, prošle godine je uloženo oko 70 hiljada eura.

Naša sagovornica kaže da je prije rekonstrukcije, ova pasarela bila u potpunosti demolirana. Godinu dana nakon obnove, stakla su opet polomljena, a grafiti su svugdje. Ona kaže da se na tom mjestu jedino okupljaju zavisnici.

A šampion promašenih investicija, svakako je podzemni prolaz ispod Bulevara Sv. Petra Cetinjskog, vrijedan magičnih 1,2 miliona eura. Nije teško shvatiti zbog čega ovaj prolaz niko ne koristi – nalazi se u neposrednoj blizini pješačkih prelaza i semafora.

Upućeni kažu da je prolaz trebao biti napravljen u Bulevaru Džordža Vašingtona, kod kružnog toka, gdje se svakodnevno prave gužve zbog velikog broja pješaka. Ali, očigledno je od funkcionalnosti bilo važnije povezati kafiće na Rimskom trgu i u Maksim zgradi.

Ovaj prolaz, izgrađen 2008. godine, četiri godine kasnije je već bio ruiniran. Tada je na pet godina besplatno dat na korištenje Ženskom košarkaškom klubu Budućnost, uz obavezu održavanja.

Nikola Bajčetić, odbornik Demokratskog fronta, nedavno je u Skupštini glavnog grada ocijenio podzemni prolaz kao jednu od najgorih i najpromašenijih investicija u posljednje dvije decenije. ,,Naime, iako je Ženski košarkaški klub Budućnost pokušao da taj prostor učini življim, i da mu da neku namjenu, to je jednostavno ostalo bez rezultata, pa umjesto gradskog prostora koji ima svoju svrhu i namjenu, imamo najskuplji javni wc u ovom dijelu Evrope”, kazao je Bajčetić. On je tada kazao i da su posao oko podzemnog prolaza dobile privilegovane firme usko povezane s DPS-om, i pozvao tužilaštvo da provjeri ugovore vezane za ovu investiciju.

Predrag Nikolić ukazuje na logično – da li projekti ove vrste jesu u cilju opšteg dobra, ili su pranje novca. „Podzemni prolaz je koštao 1,2 miliona eura, a ne služi ničemu. To navodi na pitanje kuda ide novac građana, i koji su to projekti sprovedeni iz ugla struke. Očigledno nijedan, kada se podzemni prolaz ispod Bulevara Sv. Petra Cetinjskog, koji je koštao toliko, koristi kao kafić. Kada su izgrađene pasarele na Zabjelu i Zlatici, koje se ne koriste.”

Nikolić smatra da je Podgorica i više nego pogodna za dobru organizaciju i sigurnost u saobraćaju. „Samo tu temu treba prepustiti profesionalcima, da preurede grad u tom dijelu i obezbijede sigurnost na ulicama, kako tragični slučajevi više ne bi morali biti povod za preispitivanje”, zaključuje on.

Filip Đ. KOVAČEVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo