Vrijeme vladavine gradonačelnika Miomira Mugoše krase mnogi građevinski spektakli. Među najzanimljivije i najnefunkcionalnije svakako spadaju pasarele na Zabjelu i Zlatici, kao i pješački prolaz ispod Bulevara Sv. Petra Cetinjskog. Ova tri projekta su Glavni grad koštala oko milion i po eura. Osim što se tu odlažu otpaci, kažu naši sagovornici, ova mjesta ne služe ničemu. Dakle, kante za smeće. Velike, i veoma skupe.
Ali, na stranu namješteni i besmisleni projekti, navikli smo. Problem je što su ti projekti, koji su trebali biti izgrađeni radi bezbjednosti u saobraćaju, upravo suprotno – crne tačke bezbjednosti. U neposrednoj blizini pasarele na Zabjelu, koja je navodno napravljena da osigura bezbjednost i olakša prolaz djeci pri odlasku u školu, prije desetak dana je život izgubila četrnaestogodišnja djevojčica. Zbog toga su roditelji i predstavnici civilnih organizacija ove sedmice organizovali protest, zahtjevajući da se pasarela na Zabjelu učini bezbjednom.
Danijela Knežević iz NVO Udruženje roditelja istakla je da se pasarela ne koristi zbog nepraktičnosti, odnosno zbog lošeg pozicioniranja, navodeći da, kada se siđe sa pasarele djeca direktno izlaze na ulicu.
Svi koji su prošli pored ove pasarele, vrijedne 230 hiljada eura, uvjerili su se u njenu funkcionalnost. Pored toga što prelaz preko nje oduzima mnogostruko više vremena, zbog prevelikog nagiba je i fizički posao. Napravljen je čak i dio za invalide, koji zbog strmine više liči na stazu za neki ekstremni sport. Ne postoji ni adekvatan prilaz ovoj građevini.
Predrag Nikolić, inženjer građevinske struke, za Monitor kaže da projekti koji se izgrade moraju zadovoljiti sve standarde, a da to ovdje nije bio slučaj. „Pasarele se grade zbog sigurnosti pješaka, što podrazumjeva da na tom mjestu ne postoje alternativni prelazi ulice, već se zabranjuju – pored njih ne smije postojati pješački prelaz, već pješaci samo i jedino mogu koristiti pasarelu. U tom dijelu svakako treba izvršiti reviziju takvih projekata u Podgorici”, kazao je on. Nikolić smatra da pasarele koje su sagrađene u Podgorici apsolutno nijesu u funkciji, ne održavaju se, i nema potrebe za njihovim korišćenjem, jer su alternativni prelazi dozvoljeni.
Naš sagovornik, koji živi blizu pasarele na Zabjelu, kaže da je niko ne koristi. „Nagib je katastrofalan, zbog čega je posebno djeci sa punim torbama jako teško da se na nju pentraju. Tu jedino dolaze huligani koji su polomili osvjetljenje i svu je išarali grafitima”. On kaže i da na pješačke prelaze ispod nje, gotovo nijedan vozač ne staje. „S obzirom na to da je riječ o veoma prometnoj ulici, gdje je stalno gužva, malo ko obraća pažnju na pješake. Ulica Vojislavljevića je prije par mjeseci obnovljena, a još uvijek na asfaltu nijesu napisana upozorenja da je u blizini škola. Pretpostavljam da nesrećni vozač, koji je iz Bijelog Polja, nije to znao”.
U (ne)funkcionalnosti, pasarela na Zlatici ne zaostaje. Mještani ovog podgoričkog naselja kažu da većina djece prelazi ulicu na semaforima ispod nje. U rekonstrukciju ove građevine, na zahtjev građana, prošle godine je uloženo oko 70 hiljada eura.
Naša sagovornica kaže da je prije rekonstrukcije, ova pasarela bila u potpunosti demolirana. Godinu dana nakon obnove, stakla su opet polomljena, a grafiti su svugdje. Ona kaže da se na tom mjestu jedino okupljaju zavisnici.
A šampion promašenih investicija, svakako je podzemni prolaz ispod Bulevara Sv. Petra Cetinjskog, vrijedan magičnih 1,2 miliona eura. Nije teško shvatiti zbog čega ovaj prolaz niko ne koristi – nalazi se u neposrednoj blizini pješačkih prelaza i semafora.
Upućeni kažu da je prolaz trebao biti napravljen u Bulevaru Džordža Vašingtona, kod kružnog toka, gdje se svakodnevno prave gužve zbog velikog broja pješaka. Ali, očigledno je od funkcionalnosti bilo važnije povezati kafiće na Rimskom trgu i u Maksim zgradi.
Ovaj prolaz, izgrađen 2008. godine, četiri godine kasnije je već bio ruiniran. Tada je na pet godina besplatno dat na korištenje Ženskom košarkaškom klubu Budućnost, uz obavezu održavanja.
Nikola Bajčetić, odbornik Demokratskog fronta, nedavno je u Skupštini glavnog grada ocijenio podzemni prolaz kao jednu od najgorih i najpromašenijih investicija u posljednje dvije decenije. ,,Naime, iako je Ženski košarkaški klub Budućnost pokušao da taj prostor učini življim, i da mu da neku namjenu, to je jednostavno ostalo bez rezultata, pa umjesto gradskog prostora koji ima svoju svrhu i namjenu, imamo najskuplji javni wc u ovom dijelu Evrope”, kazao je Bajčetić. On je tada kazao i da su posao oko podzemnog prolaza dobile privilegovane firme usko povezane s DPS-om, i pozvao tužilaštvo da provjeri ugovore vezane za ovu investiciju.
Predrag Nikolić ukazuje na logično – da li projekti ove vrste jesu u cilju opšteg dobra, ili su pranje novca. „Podzemni prolaz je koštao 1,2 miliona eura, a ne služi ničemu. To navodi na pitanje kuda ide novac građana, i koji su to projekti sprovedeni iz ugla struke. Očigledno nijedan, kada se podzemni prolaz ispod Bulevara Sv. Petra Cetinjskog, koji je koštao toliko, koristi kao kafić. Kada su izgrađene pasarele na Zabjelu i Zlatici, koje se ne koriste.”
Nikolić smatra da je Podgorica i više nego pogodna za dobru organizaciju i sigurnost u saobraćaju. „Samo tu temu treba prepustiti profesionalcima, da preurede grad u tom dijelu i obezbijede sigurnost na ulicama, kako tragični slučajevi više ne bi morali biti povod za preispitivanje”, zaključuje on.
Filip Đ. KOVAČEVIĆ