Povežite se sa nama

OKO NAS

GODINA INSTALIRANJA VLASTI U ULCINJU: Dobri samo Podgorici

Objavljeno prije

na

Slika u samom centru grada pruža poraznu sliku i možda najbolje govori o trenutnoj ulcinjskoj vlasti. Ispred Doma kulture prije dvije godine Opština Ulcinj i Udruženje Roditelji postavili su Dječje igralište, koje je sada preraslo u svoju suprotnost.

Polomljene ograde, ljuljaške, klackalice, mini tobogani i stepeništa, su ostaci ostataka nekadašnjeg igrališta, koje je sada postalo opasnost za mališane.

Pored igrališta dnevno prolaze hiljade ljudi, uključujući i opštinske čelnike. Ali, njih to ne tangira. Ne reaguju čak ni na dobronamjerna ukazivanja građana i medija.

Tuda će 1. aprila, kada se bude proslavljao Dan opštine, proći i redovni gost na ovoj proslavi, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović. Protokol je da nakon razgovora u Opštini, on pješice dođe do Velike sale Centra za kulturu, gdje će biti održana svečana sjednica Skupštine opštine. Praktično je nemoguće da Vujanović ne vidi ovu ružnu sliku. Biće tu, naravno, i gosti iz cijele države i regiona, a i, pored ranijih najava, neće biti pompeznih proglašenja “počasnih građana Ulcinja”.

Uostalom, malo je kome ovdje do slavlja. U dugoj istoriji tog grada rijetko su kada njegovi stanovnici bili toliko razočarani, demoralizovani i depresivni. Samo tokom ove zime nekoliko stotina građana Ulcinja se iselilo u SAD i u zapadnoevropske države.

Jedan od ključnih razloga svakako je krajnje neuspješna lokalna vlast, koja je postavljena prije tačno godinu dana, dekretom iz Podgorice. DPS se iskoristivši svađe albanskih stranaka, Nove demokratske snage – Forca Nazifa Cungua i koalicije okupljene oko Demokratske partije Fatmira Đeke, vratio na vlast. Zbog ucjena na državnom nivou, Milo Đukanović i Duško Marković su pristali da detroniziraju Đeku, odnosno postave Cungua za gradonačelnika, iako DPS ima više odbornika.

Taj politički eksperiment se odmah pokazao kao mrtvorođenče, iako vlast čini čak 27 od ukupno 33 odbornika!? I sa tim brojem odbornika u lokalnom parlamentu veoma često nema kvoruma!? „Imamo trzavice između nas oko svake tačke koja je na dnevnom redu”, kaže predsjednik Skupštine opštine Ulcinj Ljoro Nrekić, koji je i šef Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista.

Gotovo ništa od onog što je potpisano nije ispoštovano, pa je evidentno ogromno nepovjerenje između čelnika vladajuće koalicije. Od potpisivanja sporazuma (13. marta 2016.) održana su samo dva sastanka koalicionih lidera i to uz medijatorstvo člana Predsjedništva DPS zaduženog za Ulcinj, Halila Dukovića.

Zato niko od njih, uključujući i Cungua, nije ni pomenuo godišnjicu formiranja vlasti. Osim, možda, činjenice da je nakon 7,5 godina usvojen Prostorno-urbanistički plan (PUP) Ulcinja, više nema nijednog razloga za hvalu. Ali, i ta činjenica blijedi ako se zna da je ova opština jedina u državi kojoj je taj najvažniji planski dokument izradila i donijela Vlada Crne Gore.

U Građanskom pokretu URA ocijenili su da su jednogodišnji rezultati velike koalicije – veliko ništa. ,,Plaćamo skuplju vodu, komunalni otpad, porez na nepokretnosti i boravišnu taksu. Njihova vladavina je najskuplja vladavina u istoriji Ulcinja. I poslije rekordnog zaduživanja od pet miliona eura imaju ogromnih problema sa servisiranjem obaveza kako prema zaposlenima tako i prema ostalim povjeriocima. Preko 500.000 eura je potrošeno na otpremnine za smanjenje broja zapošljenih, a troškovi plata su veći nego što su bili. Građani sa kamatama plaćaju nerad i bahatost ove vlasti”, kazali su iz te političke grupacije.

Prema riječima građanskog aktiviste Dželala Hodžića, ovako nešto je očekivano. ,,Već 27 godina pluralizma Ulcinj ima ‘čuvene patriote iz nacionalnih partija’ za fotelje i svoj džep, međusobno posvađane, poziciju i opoziciju koji sebe smatraju protivnicima, a ne neistomišljenicima. Zato i ne čudi činjenica da smo u Ulcinju u proteklom periodu imali neuspješne privatizacije, a uspješne likvidacije preduzeća, urušenu privredu, veliku nezapošljenost, mali natalitet, pa zato i veliku emigraciju, prvenstveno omladine, u EU i prekomorske zemlje”, ističe on.

Nada da će biti bolje i da će, kako je govorio aktuelni gradonačelnik, usvajanjem PUP-a početi novo razdoblje za Ulcinj, pokazala se iluzornom. Nakon nedavnog povratka sa Sajma nekretnina u Kanu, Cungu je našao novu mantru: Ulcinju treba aerodrom kako bi krenule investicije.

I to u gradu u kojem se zbog nesposobne i neodgovorne vlasti godinama odlaže početak gradnje vodovodne i kanalizacione mreže, vrijedan preko 20 miliona eura! Ili, gdje se isto toliko čeka na izgradnju 13,5 kilometara puta prema graničnom prijelazu Sukobin, preko koga na ulcinjsku rivijeru stiže dvije trećine turista. U gradu u kojem nema naznaka da će krenuti gradnja bar jednog novog većeg hotela a uredno su potpisani privatizacioni ugovori, pa aneksi na njih, pa opet novi aneksi, i tako u nedogled.

Zato sve ovo u Ulcinju liči na mrcvarenje, na dinamiku ništavila (M.Popović), iako je na pragu nova turistička sezona u kojoj će ljudi pokušati da prigrabe nešto za sebe i familiju kako bi lakše prebrodili zimu.

Vlast je već krenula u predizbornu kampanju za lokalne izbore, čiji će tajming zavisiti od procjene vrha DPS-a. Postoji mogućnost da se oni održe u novembru, u paketu sa lokalnim izborima na Cetinju, Mojkovcu i u Petnjici, ili najkasnije početkom naredne godine. Jedino je izvjesno – za ovom vlašću niko neće žaliti.

,,Ulcinj mora što prije da se oslobodi garniture vječitih političara koji su svojim radom postali dio problema, a ne rješenja. Sa ovim političarima Ulcinj samo gubi. Da su htjeli da rade nešto dobro za ovaj grad, imali su i previše vremena za to. Stoga svaki njihov dan u tim foteljama građane košta nekoliko puta više nego što iznose njihove plate koje su sami sebi izglasali”, ističu iz URE.

Konačna odluka će biti u rukama građana Ulcinja. Najkasnije za deset mjeseci. Mada, stara je istina: u način na koji je nešto stvoreno, upisan je i način njegove razgradnje.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo