Povežite se sa nama

OKO NAS

GODINA INSTALIRANJA VLASTI U ULCINJU: Dobri samo Podgorici

Objavljeno prije

na

Slika u samom centru grada pruža poraznu sliku i možda najbolje govori o trenutnoj ulcinjskoj vlasti. Ispred Doma kulture prije dvije godine Opština Ulcinj i Udruženje Roditelji postavili su Dječje igralište, koje je sada preraslo u svoju suprotnost.

Polomljene ograde, ljuljaške, klackalice, mini tobogani i stepeništa, su ostaci ostataka nekadašnjeg igrališta, koje je sada postalo opasnost za mališane.

Pored igrališta dnevno prolaze hiljade ljudi, uključujući i opštinske čelnike. Ali, njih to ne tangira. Ne reaguju čak ni na dobronamjerna ukazivanja građana i medija.

Tuda će 1. aprila, kada se bude proslavljao Dan opštine, proći i redovni gost na ovoj proslavi, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović. Protokol je da nakon razgovora u Opštini, on pješice dođe do Velike sale Centra za kulturu, gdje će biti održana svečana sjednica Skupštine opštine. Praktično je nemoguće da Vujanović ne vidi ovu ružnu sliku. Biće tu, naravno, i gosti iz cijele države i regiona, a i, pored ranijih najava, neće biti pompeznih proglašenja “počasnih građana Ulcinja”.

Uostalom, malo je kome ovdje do slavlja. U dugoj istoriji tog grada rijetko su kada njegovi stanovnici bili toliko razočarani, demoralizovani i depresivni. Samo tokom ove zime nekoliko stotina građana Ulcinja se iselilo u SAD i u zapadnoevropske države.

Jedan od ključnih razloga svakako je krajnje neuspješna lokalna vlast, koja je postavljena prije tačno godinu dana, dekretom iz Podgorice. DPS se iskoristivši svađe albanskih stranaka, Nove demokratske snage – Forca Nazifa Cungua i koalicije okupljene oko Demokratske partije Fatmira Đeke, vratio na vlast. Zbog ucjena na državnom nivou, Milo Đukanović i Duško Marković su pristali da detroniziraju Đeku, odnosno postave Cungua za gradonačelnika, iako DPS ima više odbornika.

Taj politički eksperiment se odmah pokazao kao mrtvorođenče, iako vlast čini čak 27 od ukupno 33 odbornika!? I sa tim brojem odbornika u lokalnom parlamentu veoma često nema kvoruma!? „Imamo trzavice između nas oko svake tačke koja je na dnevnom redu”, kaže predsjednik Skupštine opštine Ulcinj Ljoro Nrekić, koji je i šef Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista.

Gotovo ništa od onog što je potpisano nije ispoštovano, pa je evidentno ogromno nepovjerenje između čelnika vladajuće koalicije. Od potpisivanja sporazuma (13. marta 2016.) održana su samo dva sastanka koalicionih lidera i to uz medijatorstvo člana Predsjedništva DPS zaduženog za Ulcinj, Halila Dukovića.

Zato niko od njih, uključujući i Cungua, nije ni pomenuo godišnjicu formiranja vlasti. Osim, možda, činjenice da je nakon 7,5 godina usvojen Prostorno-urbanistički plan (PUP) Ulcinja, više nema nijednog razloga za hvalu. Ali, i ta činjenica blijedi ako se zna da je ova opština jedina u državi kojoj je taj najvažniji planski dokument izradila i donijela Vlada Crne Gore.

U Građanskom pokretu URA ocijenili su da su jednogodišnji rezultati velike koalicije – veliko ništa. ,,Plaćamo skuplju vodu, komunalni otpad, porez na nepokretnosti i boravišnu taksu. Njihova vladavina je najskuplja vladavina u istoriji Ulcinja. I poslije rekordnog zaduživanja od pet miliona eura imaju ogromnih problema sa servisiranjem obaveza kako prema zaposlenima tako i prema ostalim povjeriocima. Preko 500.000 eura je potrošeno na otpremnine za smanjenje broja zapošljenih, a troškovi plata su veći nego što su bili. Građani sa kamatama plaćaju nerad i bahatost ove vlasti”, kazali su iz te političke grupacije.

Prema riječima građanskog aktiviste Dželala Hodžića, ovako nešto je očekivano. ,,Već 27 godina pluralizma Ulcinj ima ‘čuvene patriote iz nacionalnih partija’ za fotelje i svoj džep, međusobno posvađane, poziciju i opoziciju koji sebe smatraju protivnicima, a ne neistomišljenicima. Zato i ne čudi činjenica da smo u Ulcinju u proteklom periodu imali neuspješne privatizacije, a uspješne likvidacije preduzeća, urušenu privredu, veliku nezapošljenost, mali natalitet, pa zato i veliku emigraciju, prvenstveno omladine, u EU i prekomorske zemlje”, ističe on.

Nada da će biti bolje i da će, kako je govorio aktuelni gradonačelnik, usvajanjem PUP-a početi novo razdoblje za Ulcinj, pokazala se iluzornom. Nakon nedavnog povratka sa Sajma nekretnina u Kanu, Cungu je našao novu mantru: Ulcinju treba aerodrom kako bi krenule investicije.

I to u gradu u kojem se zbog nesposobne i neodgovorne vlasti godinama odlaže početak gradnje vodovodne i kanalizacione mreže, vrijedan preko 20 miliona eura! Ili, gdje se isto toliko čeka na izgradnju 13,5 kilometara puta prema graničnom prijelazu Sukobin, preko koga na ulcinjsku rivijeru stiže dvije trećine turista. U gradu u kojem nema naznaka da će krenuti gradnja bar jednog novog većeg hotela a uredno su potpisani privatizacioni ugovori, pa aneksi na njih, pa opet novi aneksi, i tako u nedogled.

Zato sve ovo u Ulcinju liči na mrcvarenje, na dinamiku ništavila (M.Popović), iako je na pragu nova turistička sezona u kojoj će ljudi pokušati da prigrabe nešto za sebe i familiju kako bi lakše prebrodili zimu.

Vlast je već krenula u predizbornu kampanju za lokalne izbore, čiji će tajming zavisiti od procjene vrha DPS-a. Postoji mogućnost da se oni održe u novembru, u paketu sa lokalnim izborima na Cetinju, Mojkovcu i u Petnjici, ili najkasnije početkom naredne godine. Jedino je izvjesno – za ovom vlašću niko neće žaliti.

,,Ulcinj mora što prije da se oslobodi garniture vječitih političara koji su svojim radom postali dio problema, a ne rješenja. Sa ovim političarima Ulcinj samo gubi. Da su htjeli da rade nešto dobro za ovaj grad, imali su i previše vremena za to. Stoga svaki njihov dan u tim foteljama građane košta nekoliko puta više nego što iznose njihove plate koje su sami sebi izglasali”, ističu iz URE.

Konačna odluka će biti u rukama građana Ulcinja. Najkasnije za deset mjeseci. Mada, stara je istina: u način na koji je nešto stvoreno, upisan je i način njegove razgradnje.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo