Stanovnici Podgorice su tek krajem januara saznali da samo četiri dana u decembru vazduh u glavnom gradu nije bio zagađen. Nakon mjesec dana naučismo da benzoapiren koji udišemo spada u prvu grupu kancerogena. Prekomjerno izlaganje ovoj materiji izaziva kancer, jer se te mirkočestice zadržavaju u plućima, a proces razgradnje traje i do godinu.
U Podgorici je zabilježen povećan sadržaj visokokancerogenog benzoapirena u PM10 česticama, 15,49 nanograma po metru kubnom, a dozvoljena vrijednost je svega jedan nanogram. Zakašnjeli podaci Agencije za zaštitu životne sredine govore da je maksimalna izmjerena vrijednost PM10 lebdećih čestica tokom decembra iznosila 149,9 mikrograma, dok granična vrijednost iznosi 50 mikrograma po metru kubnom.
No i da su nas nadležni na vrijeme upozorili na opasnost ne bi pomoglo. Primjer su Pljevlja – u kojima je koncentracija PM10 čestica bila višestruko iznad dozvoljene tokom cijelog decembra. Kancerogene materije – benzoapirena u decembru je u Pljevljima bilo 20 puta iznad dozvoljene granice.
Iako je zakonom dozvoljeno da tokom godine bude samo 35 prekoračenja granične vrijednosti PM10 čestica, prekoračenja se iz godine u godinu povećavaju. Tokom prošle godine u Podgorici je bilo 82 dana sa prekoračenjem, a u Pljevljima čak 189.
Stručnjaci upozoravaju da dugoročno udisanje štetnih materija dovodi do razvoja bronhitisa, astme, maligniteta pluća i drugih oblika kancera. Pozivaju se i na porast broja oboljelih od respiratornih i kancerogenih oboljenja.
Iz Direktorata za zaštitu životne sredine javno saopštavaju da institucije sistema daju prioritet trajnim rješenjima, ali da priroda sve to može riješiti u kratkom roku, dovoljan je jedan vjetrovih ili kišni dan. Međutim, kako u institucijama nemaju stručnjaka za prizivanje kiše, direktorica Direktorata Ivana Vojinović ukazuje na ,,činjenicu”: ,,Da u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) na djecu u Pljevljima odlazak u školu ne može imati značajan uticaj na zdravlje”.
U isto vrijeme, i pored preporuka SZO i Vojinovićeve, Institut za javno zdravlje Crne Gore i pljevaljski Dom zdravlja preporučili su smanjenje fizičke aktivnosti na otvorenom, naročito najosjetljivijima – djeci i mladima: ,,Praktikovati aktivnosti u zatvorenim prostorima u kućnim uslovima (boravak, čitanje, gledanje televizije i sl.), u školama i vrtićima (fizičko vaspitanje u zatvorenom prostoru), a ako se boravi na otvorenom, praktikovati šetnju umjesto trčanja”. Zvuči kao kućni ili školski pritvor.
Da nam se ne piše dobro što se tiče rješavanja ovog problema jasno se vidi i iz tzv. strateških dokumenata. Izvještaj o stanju životne sredine za teritoriju Podgorice za period 2011-2014, iz oktobra prošle godine, konstatuje da su tokom zimskih mjeseci zabilježene znatno povećanje koncentracije PM10 čestica. I pored toga, došlo se do zaključka da je vazduh u glavnom gradu dobrog kvaliteta!
Sporne su jedino visoke koncentracije lebdećih čestica u blizini prometnih saobraćajnica, kod raskrsnice ulica Kralja Nikole i Crnogorskih serdara i na lokaciji kod Tržnog centra DELTA CITY.
,,Ovi rezultati ukazuju da na kvalitet vazduha utiče saobraćaj. Povećan sadržaj benzo(a)pirena u PM10 česticama, posljedica je grijanja u domaćinstvima upotrebom ogrijevnog drveta”, navodi se u Izvještaju.
Iako je u oktobarskom Izvještaju, koji su sačinile stručne službe Glavnog grada, konstatovano da je zrak u Podgorici dobrog kvaliteta, samo tri mjeseca ranije republičke službe, zajedno sa opštinskim, donose drugačije zaključke.
Na Planu kvaliteta vazduha za Glavni grad, iz avgusta 2015, radili su zajedno Agencija za zaštitu životne sredine, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Glavni grad Podgorica, Institut za javno zdravlje, Kombinat aluminijuma…
Kao direktan razlog donošenja Plana navode se povećane koncentracije PM10 čestica u vazduhu tokom 2014. i 2015, kao i povećan sadržaj benzoapirena u ovim česticama.
U Planu su analizirani različiti izvori zagađenja. U poglavlju Uticaj drumskog saobraćaja predstavljeni su podaci o opterećenosti ulica u Podgorici: Bulevar Svetog Petra Cetinjskog (do 35.000 vozila na dan), Cetinjski put sa približno 25.000 vozila na dan; Pete proleterske brigade, Bulevar Ivana Crnojevića, 13. jula i početak Prve proleterske sa približno 25.000 vozila na dan i Južni bulevar sa približno 20.000 vozila na dan…
Preko polovine automobila u Podgorici proizvedeno je prije 1999, od ukupnog broja vozila 58,3% koristi dizel gorivo, oko 30% svih vozila koja se registruju u Crnoj Gori se registruju u Podgorici. I u sistemu javnog prevoza putnika prosječna starost autobusa je 19 godina (od 3 do 35).
Kao jedan od velikih zagađivača navedeno je i grijanje domaćinstava uz podatak da najmanje 50% stanovništva Podgorice za grijanje koristi neobrađeno ogrijevno drvo.
Podaci iz KAP-a, koji ne radi u punom kapacitetu, su zastrašujući. Mjerenja koja su vršena tokom 2014. pokazuju da u fabrici anoda vrijednosti emisije suspendovanih čestica prelaze propisane granične vrijednosti preko 20 puta.
,, U martu 2015. godine izvršena su emisijska mjerenja otpadnog gasa iz rotacione peći za livenje u pogonu silumina. Rezultati pokazuju da je prosječna koncentracija suspendovanih čestica PM10 (u zavisnosti od faze tehnološkog postupka) 133mg/m3, dok granična vrijednost iznosi 10mg/m3. Kada se izmjerene koncentracije svedu na referentne uslove za koje su propisane granične vrijednosti (zapreminski udio kiseonika u otpadnom gasu 5%) dobijena vrijednost prekoračuje graničnu vrijednost (10mg/m3) 303,2 puta”, navodi se u Planu.
Da bi se zagađenje iz KAP-a preduprijedilo, nadležni propisuju – poštovanje pravila: ,,Iz podataka o emisijama KAP-a vidna su značajna prekoračenja granične vrijednosti za PM10. Kako se postrojenje još uvijek nalazi u procesu privatizacije, postupak izdavanja integrisane dozvole je započet, ali je odložen. Postrojenje mora imati integrisanu dozvolu do 2018. godine, što investitorima ostavlja ograničeno vrijeme za opsežne intervencije koje treba obaviti na ovom postrojenju radi zaštite vazduha”. U prevodu , KAP ima odobrenje da nas nesmetano truje još dvije godine.
Pored ovih ključnih zagađivača, kao faktori prekoračenja graničnih vrijednosti koncentracija PM10 u Podgorici, navedeni su u manjoj mjeri i poljoprivreda, kao i odlaganje i paljenje otpada.
Planom su predložene i mjere za unaprijeđenje kvaliteta vazduha: jačanje svijesti – sprovođenje edukativno promotivnih kampanja, podizanje svijesti javnosti o štetnom uticaju grijanja domaćinstava čvrstim gorivima, promovisanje korišćenja efikasnijih peći, ispravnih načina loženja, adekvatnog održavanja dimnjaka i dr. Među mjerama su i ustanovljavanje dana bez automobila, poboljšanje autobuskog javnog prevoza, mogućnost uvođenja tramvaja, promocija biciklizma i zatvaranje užeg centra za automobile…
Preporuke i planovi nijesu obavezujući i više su u domenu one za KAP da bi bilo dobro da se poštuju propisi.
Ipak, u Planu je jasno predočeno da: ,,Hronična izloženost PM česticama doprinosi riziku od razvoja kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, kao i raka pluća”. Da ne bi bilo zabude u agencijama i direkcijama da li kontinuirano trovanje tokom četiri mjeseca (novembar, decembar, januar i februar) u Pljevljima i Podgorici, ima uticaja na zdravlje djece.
Predrag NIKOLIĆ