Povežite se sa nama

DRUŠTVO

BUDVA: SOLITER NA IGRALIŠTU ZA DJECU: Plac otišao na pučke zabave

Objavljeno prije

na

Među desetak kriminalnih afera koje je u prijestonici crnogorskog turizma od 2010, do danas otvorilo Državno tužilaštvo, u kojima je opštinska kasa oštećena za više desetina miliona eura, ubrajaju se i afere vezane za dilove u poslovima priređivanja kulturnih i zabavnih manifestacija tokom turističke sezone. Ni sfera kulture nije pošteđena malverzacija od strane organizovane kriminalne grupe, koja je, po ocjeni Specijalnog tužilaštva, dugi niz godina pustošila Budvu i njene građane.

U svim otkrivenim, ali i onim aferama koje će tek doći na red, postojao je zajednički imenitelj i cilj, naduvati što više račune brojnih investicionih poduhvata Opštine, zagrabiti što dublje iz gradske kase i podijeliti plijen među uticajnim funkcionerima lokalne uprave. Iz posla u posao apetiti DPS uglednika progresivno su rasli, iz svakog posla par miliona završavali su u džepovima razgranate i vješto pozicionirane mafijaške organizacije, koja je, prema izvještajima Tužilaštva, uključivala najmanje 23 člana.

Uticajni budvanski političari zavrbovali su čitavu jednu generaciju mladih i perspektivnih ljudi, koje su nakon pobjede DPS-a na lokalnim izborima instalirali na odgovorne funkcije direktora javnih preduzeća i ustanova ili sekretara i načelnika gradskih službi, sa kojih su ubrzo efikasno pomagali organizovanu pljačku vrijedne imovine Opštine Budva. Način na koji su mnoge stvari odrađene, na koji je rasprodato najvrednije zemljište, putevi kojima je novac kružio do krajnjeg korisnika, toliko su zamršeni i komplikovani, da njihov sled teško može običan čovjek ispratiti.

Jedan od složenijih primjera finansijskih mahinacija opštinskih čelnika sa budvanskim biznismenima u kojima se izvlačio novac iz opštinske kase i namirivala privatna dugovanja partijskih funkcionera, predstavljaju obrasci poslovanja Opštine i Budvanina Marka Kentere preko njegovih firmi Copyright i Multimedia, sa kojima je samo preko tri angažmana ugovoren posao vrijedan više od šest miliona eura.

K1entera je vodeći partner Opštine u poslovima kulture i zabave. Preko niza sopstvenih firmi posredovao je u organizovanju programa pozorišnog festivala Grad teatar, iako ta javna ustanova broji preko 40 zaposlenih radnika. On je idejni tvorac svih pučkih manifestacija pod zbirnim naslovom Budvansko ljeto, učestvovao je i u osnivanju novog bioskopa u Budvi koji je otvoren u kontroverznom stambeno-poslovnom centru TQ Plaza, pod iznimno povlašćenim uslovima. Svaki od ovih poslova predmet je istrage Specijalnog tužilaštva.

Predmet Copyright, kao novootvorena afera za koju Tužilaštvo, pored ostalih, sumnjiči Lazara Rađenovića i Svetozara Marovića, liči na lavirint zaturanja tragova novca, komplikovanog prebijanja dugovanja među mnogobrojnim akterima na račun Opštine i građana Budve. U pitanju je sporazum između Opštine i firme Copyright o valorizaciji kulturne zaostavštine u turističke svrhe putem izrade odgovarajućih suvenira i publikacija. Početna suma od 813.000 eura, koliko je vrijedio ugovor na dan zaključivanja u avgustu 2009. godine, popela se nakon par godina u vidu duga Opštine, na iznos od 3,5 miliona eura, sa sve zateznim kamatama, koji je Kentera sudskim putem i blokadom opštinskog računa i naplatio. Opština je namjerno odlagala regulisanje svojih obaveza kako bi dug narastao, i kako bi se tim novcem, preko Kentere kao kurira i posrednika, iz opštinske kase privatnim licima isplatila dugovanja od milion eura, koje su oni pozajmili Svetozaru Maroviću. U igri su bila jemstva Opštine koja su izdavana privatnim licima u njihovim prebijanjima sa Marovićem, njihove zemljišne parcele koje je Kentera u zamjenu za novac uzimao kao garancije, čitav jedan koloplet papira i igara, koje mogu raščivijati samo inspektori policije i tužilaštva. Ispalo je na kraju da su privatne pozajmice namirene parama od Kenterinih suvenira koje on, kako se navodi u izvještaju Revizorske institucije – nije ni isporučio Opštini.

Drugi poslovi biznismena Kentere sa Opštinom plaćeni su opštinskom zemljišnom parcelom na kojoj se nalazi izgrađeno igralište za djecu. Opština je u decembru 2010. godine prodala parcelu površine 1.880 m2 koja se nalazi na atraktivnoj lokaciji pored turističkog naselja Slovenska plaža i Jadranskog sajma, udaljena oko 250 metara od mora, po cijeni od 808 eura za kvadrat, podgoričkoj kompaniji Monte Co. Novac od te prodaje u iznosu od 1,5 milion eura nikada nije „legao” na račun Opštine, već je usmjeren na račune Kenterinih kompanija Copyright i Multimedia i to za poslove oko Grada teatra i Budvanskog ljeta. Ubrzo nakon prodaje placa na dječjem igralištu planom DUP Budva centar ucrtan je soliter od 13 spratova, sa oko 16.000 kvadrata. Opozicione partije u lokalnom parlamentu, pa čak i pojedini predstavnici vladajuće koalicije oštro su se tada usprotivili ovoj prodaji. Bejbi-park koji se tu nalazi, izgrađen je sredstvima IRD-a i jedan je od rijetkih kutaka u Budvi u kome djeca mogu da se igraju.

Ugovorom o preuzimanju duga koji u ime Opštine potpisuje tadašnji predsjednik Rajko Kuljača, nalaže se kupcu Monte Co da iznos od 928.000 eura uplati na račun Copyright-a, na ime duga po osnovu ugovora o realizaciji, ni manje ni više nego – „autorskog djela programa kulturne manifestacije Budvansko ljeto, za period 2008-2012. godine”. U pitanju su sve one igrarije po ulicama i trgovima Budve, festival etnomediteranske muzike, gastro festival, ulični zabavljači, folklor, somalijeri, filmske smotre, festival smokava i sličnih zamajavanja, koja su Opštinu stajala oko milion eura, a budvansku djecu lišila jednog od rijetkih dječjih oaza.

To nije bilo dovoljno, pa je sačinjen još jedan ugovor o preuzimanju duga, ovoga puta sa firmom Multimedija group. Ostatak novca u iznosu od 479.000 eura Monte Co uplaćuje na račun preduzeća Multimedija, na ime duga koji Opština ima po osnovu ugovora o realizaciji plaćanja troškova festivala Grad teatar. Oba ugovora u ime Opštine potpisao je tadašnji predsjednik Rajko Kuljača, dok su potpisnici povjerilaca, Copyrighta i Multimedije bili Marko Kentera i Aleksandar Armenko, kao izvršni direktor, koji je na ove i druge okolnosti vezane za preduzeće Copyright, nedavno saslušavan u Specijalnom tužilaštvu.

Ni jedan posao između Kentere i Opštine nije mogao proći bez posredničke uloge kompanije TOB CO, ćerke firme Turističke organizacije Budve, koju je vodio Blažo Radoman, akutelni direktor Grad teatra. Radoman je ispred lokalne uprave imao ulogu organizatora budvanskih ljetnih igara, dok je Kentera kao izvršni producent i autor, ubirao prihode sa više adresa, od Opštine i sponzora. U ovom vanredno interesantnom ugovoru navodi se da „i Opština Budva i TOB Co imaju pravo prikupljanja sredstava od potencijalnih sponzora i donatora i da ista moraju prenijeti Copyright-u u najkraćem mogućem roku od dana uplate”. Tu je i odrednica da ta sredstva ne utiču na ugovoreni iznos koji je priča za sebe. Svaka od osam navednih manifestacija koštala je Opštinu po 40.500 eura godišnje, dok je za festival Pjesma Mediterana dogovorena suma od 94.000 eura, i tako za svaku od pet godina trajanja ugovora, odnosno oko 420.000 godišnje odlazilo je na račun Mulitmedije za one ljetnje igrokaze.

Ako Budvani i turisti naredno ljeto pogledaju neku predstavu Grad teatra, pogledaju film u bioskopu, spaze na pjacetama i ulicama one pantomimičare i svirače, ili odu na gastro fest i probaju razne vrste vina i smokava, treba odmah da se uhvate za sopstveni džep i da znaju da je sve prevara, da su sve to platili i preplatili, kako bi nezasiti članovi gradske kriminalne organizacije bili bogatiji.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

DESET MJESECI NAKON TRAGEDIJE NA CETINJU: Porodice tuže policiju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Advokat Zdravko Đukanović je ove sedmice u ime porodica žrtava podnio krivičnu prijavu Specijalnom tužilaštvu protiv tadašnjeg načelnika cetinjske policije Dalibora Šabana i načelnika CB Podgorica Gorana Jokića

 

Prošlo je 10 mjeseci od tragedije na Cetinju, kada je Vuk Borilović hicima iz lovačke puške ubio deset a ranio šest osoba. Porodice stradalih i dalje čekaju da im nadležni daju odgovor na pitanje –  da li je pomahnitali ubica mogao biti spriječen. To je ujedno jedan od razloga zbog kog su odlučili da angažuju advokata Zdravka Đukanovića, koji je ove sedmice u njihovo ime podnio krivičnu prijavu Specijalnom tužilaštvu protiv tadašnjeg načelnika cetinjske policije Dalibora Šabana i načelnika CB Podgorica Gorana Jokića.

Kako je u razgovoru za Monitor kazao advokat Đukanović, krivičnu prijavu podnio je jer, nakon svega što se događalo prije i poslije masakra na Cetinju, smatra da su Šaban i Jokić počinili krivično djelo – „nesavjestan rad u službi“. Đukanović je Monitoru dostavio prijavu, u kojoj se, između ostalog, tvrdi da su Šaban i Jokić znali da Borilović posjeduje oružje kojim je 12.avgusta počinio nezapamćen zločin, ali da mu ga nijesu oduzeli iako su postojali zakonom propisani uslovi.

„U periodu od početka 2021. godine, kada je nadležnom tužilaštvu podijeta krivična prijava protiv Vuka Borilovića radi izvršenja krivičnog dela ‘nasilničko ponašanje’, pa do 12. avgusta 2022. godine kada se desio tragičan zločin čiji izvršilac je bio Vuk Borilović kojom prilikom je imenovani lišio života deset lica, među kojima i dvoje dece, dok je šest lica ranio, u naselju Medovina, na Cetinju…obojica okrivljenih su  u svojstvu službenih lica kršenjem zakona i propisa, te propuštanjem dužnosti nadzora određenog zakonom i internim aktima Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore propustili da Vuku Boriloviću oduzmu oružje i municiju, imajući u vidu da su se stekli svi uslovi predviđeni zakonom da mu oružje i municiju koju je posedovao i za koju je posedovao dozvolu“, piše u prijavi.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 9. juna ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZBOR DIREKTORA UPRAVE PRIHODA I CARINA NA UPRAVNOM SUDU: Sporan „namješteni“ konkurs

Objavljeno prije

na

Objavio:

Iako je Siniša Raičević bio prvorangirani na konkursu za direktora Uprave prihoda i carina, Vlada je za tu funkciju imenovala Vladimira Bulajića. Raičević je podnio tužbu Upravnom sudu u kojoj navodi da procedura nije ispoštovana

 

Siniša Raičević je ove nedjelje podnio tužbu Upravnom sudu kojim pobija rješenje o imenovanju direktora Uprave prihoda i carina Vladimira Bulajića.

Dugogodišnji carinik, zviždač, sada upravnik Carinarnice Podgorica, Raičević je bio prvorangirani na konkursu za direktora Uprave koji je objavljen 20. januara 2023.

Početkom marta Uprava za ljudske resurse utvrdila je Listu za izbor kandidata po javnom konkursu za direktora Uprave prihoda i carina. Raičević je na postupku provjere kompetencija, znanja i sposobnosti ostvario 37 bodova, Bulajić 35,67 i Milena Petričević 28,67 bodova.

Vlada na sjednici 20. aprila 2023. donosi rješenje o imenovanju Bulajića za direktora Uprave carina i prihoda na period od pet godina. Predlog za njegovo imenovanje dao je ministar finansija Aleksandar Damjanović, koji je obrazložio da je nakon konkursa, 8. marta obavio razgovor sa kandidatima: „Kandidat Vladimir Bulajić je tokom intervjua pokazao znanje i stručnost, koje se bazira na dugogodišnjem radu u Upravi prihoda i carina, kao i odlično poznavanje nadležnosti Uprave u kojoj se imenuje za direktora. Takođe, imenovani je kao vršilac dužnosti obavljao poslove direktora Uprave i pokazao odlučne vještine i sposobnosti za tu poziciju“, navodi se u obrazloženju koje je Damjanović predložio na sjednici Vlade.

„Koja je svrha javnih konkursa i ocjenjivanja kandidata ako se unaprijed zna ko će biti imenovan“, kaže za Monitor Raičević.

On je 12. marta pisao premijeru Dritanu Abazoviću obrazlažući da je prilikom prijavljivanja na javni konkurs naišao na opstrukcije i pokušaj diskreditacije od predstavnika Ministarstva finansija. I pored toga bio je prvorangirani na konkursu.

„Slobodan sam da postavim jedno logično pitanje, čemu javni konkursi, ukoliko se favorizuju pojedini kandidati, unaprijed im se obeća mjesto za koje se raspiše javni konkurs, a ako se ipak desi da prvorangirani ne bude favorizovani kandidat, komplet postupak imenovanja pokuša da se ospori i obesmisli“, navodi Raičević u pismu premijeru.

On ističe da nije ispoštovan rok za predlog kandidata. Navodi da je ministar finansija bio u zakonskoj obavezi da od utvrđivanja rang liste 3. marta, u roku od 10 dana predloži Vladi kandidata za imenovanje direktora Uprave prihoda i carina.

„Vlada je prilikom donošenja napadnutog rješenja počinila povrede odredaba Zakona o upravnom postupku s obzirom da je pobijano rješenje paušalno i ne sadrži detaljno obrazloženje o izboru kandidata“, navodi se u tužbi koju je Raičevićev zastupnik, advokat Lazar Aković, podnio  Upravnom sudu protiv Vlade Crne Gore.

U tužbi se navodi da je izbor drugorangiranog kandidata praćen paušalnim obrazloženjem: „U dokumentaciji na osnovu koje je doneseno pobijano rješenje, ne postoji zapisnik ili bilo koji akt iz kog bi se utvrdilo na koji način i po kom kriterijumu i osnovu je ministar predložio Vladi drugorangiranog kandidata, u odnosu na prvorangiranog. S obzirom na činjenicu da je umjesto kandidata koji je najbolje ocijenjen izabran kandidat sa manjim brojem bodova, obrazloženje pobijanog rješenja je moralo sadržati razloge zašto se pravi presedan i ne bira se prvorangirani već drugorangirani kandidat“.

Ističe se i da prilikom ovog izbora nije ispoštovana zakonska procedura. Naime, izbjegnuta je Kadrovska komisija, koja kandiduje Vladi predloge za imenovanja. U ovom slučaju ona je preskočena i predlog je otišao direktno na Vladu.

„Ministar finansija je ‘kao’, uputio predlog Kadrovskoj komisiji 14. marta. Taj predlog nikada nije stigao do Kadrovske komisije, niti se o njemu raspravljalo na Komisiji. Ministar finansija je direktno na Vladi kandidovao predlog Bulajića tek mjesec i više dana poslije zakonskog roka 20. aprila“, ističe Raičević.

Pravnici sa kojima je Monitor razgovarao kažu da nije zakonska obaveza da prvorangirani kandidat bude izabran, ali da mora da postoji valjano obrazloženje za to. Ističu da je praksu konkursa na kome se unaprijed zna ko će biti izabran usavršila DPS vlast, ali za razliku od nove vlasti poštujući proceduru da bar formalno sve izgleda transparentno i demokratski.

Uprava carina i prihoda je u v.d. stanju bila od oktobra prošle godine, kada je ostavku podnio Rade Milošević, koji je nešto kasnije i uhapšen, zbog sumnji da je bio umiješan u šverc cigareta. Bulajić, koji dvije decenije radi u carinskoj službi, izabran je tada za vršioca dužnosti Uprave prihoda i carina.

Ova institucija je nastala za vrijeme Vlade Zdravka Krivokapića,  spajanjem tri uprave – poreske, carinske i igara na sreću. Od tada su na njenom čelu, po pola godine, bili – prvi v.d. direktor Aleksandar Damjanović, Milena Petričević, nakon koje je bio uhapšeni Milošević, a potom Bulajić, koji je sada imenovan na petogodišnji mandat.

Kada je prošle godine bio raspisan konkurs za direktora Uprave, prvorangirani su bili Rade Milošević i Jelena Đukić, ali je nakon usmenog testiranja Đukić bila finalni predlog Uprave za kadrove. Nakon toga Vladina Komsiji za kadrovska pitanja dobila je novi predlog od tada odlazećeg ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića da se državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Rade Milošević imenuje za direktora Uprave prihoda i carina. Mediji su pisali da je to urađeno nakon Spajićevog dogovora sa tadašnjim mandatarom Abazovićem.

Peripetije oko sadašnjeg konkursa rješavaće Upravni sud. A Raičević očekuje da će sud donijeti presudu u njegovu korist.

 

Zviždač

Početkom 2020. Monitor i Centar za istraživačko novinarstvo pisali su o carinskom inspektoru Siniši Raićeviću koji godinama upozorava da se pogrešnim načinom obračunavanja akciza na plin nanosi velika šteta državnom budžetu. Tvrdio je da je više od 1.300 tona plina uvezeno je od juna do septembra navodno „za grijanje” i uz plaćanje najniže akcizne tarife i da je na taj način državni budžet oštećen za stotine hiljada eura.

Uprava carina mu je tada priznala status zviždača, ali i pritiscima „nagradila“ svog službenika za revnost. Raičević je tada po kazni premješten iz Podgorice u carinsku ispostavu u Danilovgradu, iako posjeduje specijalne vještine za analizu slike skenera, neophodne za rad na centralnom terminalu u glavnom gradu.

Carinski inspektor nije upozoravao samo na nepravilnosti prilikom obračunavanja akcize za plin, već je tvrdio i da je Uprava carina ranije žmurila na zloupotrebe prilikom izvoza cigareta, bojenja goriva izvan skladišta, prometa bakra koji je završen aferom u Srbiji i drugog, te da mu je vrijeme dalo za pravo. U Upravi su demantovali ove optužbe i tvrdili da je sve po zakonu i da nema štete za budžet.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SUTKINJA IVANA BECIĆ PRIHVATILA JEMSTVO KOREANSKOG „KRIPTO MOGULA“: Preko kripto love do slobode

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovni sud u Podgorici treba da odluči o žalbi tužioca Harisa Šabotića, kako bi sudsko rješenje o prihvatanju kaucije za korejske biznismene Do Kvona i Chand Juna postalo pravosnažno. Sudovi SAD, Južne Koreje i Singapura, gdje je bilo sjedište TerraLabsa, optužili su korejskog kripto magnata za multimilionsku prevaru sa hartijama od vrijednosti. Interpol je u septembru prošle godine raspisao crvenu potjernicu za Do Kvonom

 

Južnokoreanac Do Hjeong Kvon jedan je od osnivača i izvršni direktor firme TerraLabs, iz koje su potekle dvije nekada popularne kriptovalute Terra i Luna. Firma je funkcionisala i rasla sve do maja prošle godine, kada su njihove cijene pale skoro na nulu. Do Kvon je toliko bio popularan u svijetu kripto biznisa da je u svjetskim medijima dobio status „kripto mogula“, a magazin Forbes ga je 2019. godine istakao kao vodećeg mladog lidera u kategoriji finansije i rizični kapital.

Pad vrijednosti njegovih kriptovaluta pogodio je šire kripto tržište i većina sličnih internet novčanica doživjela je pad. Procjenjuje se da je kripto industrija izgubila 42 milijarde dolara, dok su mnogi investitori kompanije TerraLabs ostali bez životne ušteđevine. Sudovi Sjedinjenih Američkih Država, Južne Koreje i Singapura, gdje je bilo sjedište TerraLabsa, optužili su korejskog kripto magnata za multimilionsku prevaru sa hartijama od vrijednosti. Zbog optužbi za kriminalno udruživanje Interpol je u septembru prošle godine raspisao crvenu potjernicu za Do Kvonom.

Iako je tvrdio da ne postoji nadležnost država za „imovinu na internetu“, Do Kvon se dugo krio po svijetu. Nakon gotovo godinu, u martu, isplivao je u Crnoj Gori, i   na podgoričkom aerodromu uhapšen sa lažnim pasošima i pod drugim imenom.

Američki sudski organi su nedugo nakon hapšenja podigli optužnicu protiv korejskog biznismena, dok su interesovanje za njega izrazili i Singapur i Južna Koreja, čije optužnice odavno čekaju Do Kwona. Međutim, ministar pravde Marko Kovač kazao je da će se korejski državljani Do Kvon i njegov dugogodišnji poslovni suradnik Hon Čand Jun, takođe uhapšen na aerodromu sa lažnim ispravama, izručiti tek nakon što se protiv njih okončaju sudski postupci u Crnoj Gori.

Pred Osnovnim sudom u Podgorici je prošle sedmice počelo suđenje Koreancima zbog falsifikovanja službene isprave. Osnovni tužilac Haris Šabotić podigao je optužni predlog, u kojem se sumnjiče da su falsifikovali pasoš Kostarike, kao i pasoš i ličnu kartu Belgije. Koreanci su se izjasnili kao nevini i ponudili po 400.000 eura jemstva, kako bi ih sud pustio da izađu iz zatvora.

Njihov pravni zastupnik – advokat Branko Anđelić tražio je da se ublaži mjera nadzora, tako što bi im se odredio kućni pritvor. Do Kwon i Chand Jun garantovali su da neće napuštati stan, da će se javljati nadležnom organu i da će se odazivati na svaki poziv suda. Tokom suđenja bi boravili u aprtmanu, koji je registrovan na podgoričku firmu Dalla Nonna čiji je vlasnik Anđelićeva supruga.

„Jednostavna odluka za sudiju. Moji klijenti nemaju namjeru da nigdje bježe, prosto njihov život nije kriminalan i u svjetlu ovakvih dokaza njima nije u interesu ništa sem istine i potvrde njihove odbrane da pasoši nisu falsifikovani“, rekao je Anđelić Vijestima.

Sutkinja Ivana Becić prihvatila je jemstvo Južnokorejaca dan nakon sudskog ročišta. Tužilac se žalio na ovu odluku, pa će Do Kvon i njegov saradnik u zatvoru ostati dok rješenje suda ne postane pravosnažno.

Šabotić se jemstvu protivio i na ročištu. Tada je rekao da je ponuda neuvjerljiva i da ponuđeni iznos neće garantovati njihovo prisustvo u Crnoj Gori, kada se zna o  o kakvom profilu biznismena je riječ. Obojica su tvrdili da će njihove žene uplatiti jemstvo i da su srednjeg imovnog stanja. Chand Jun je, međutim, sudu rekao da je „težak“ otprilike pet miliona eura, dok Do Kvon o svom imovnom stanju nije želio da govori u prisustvu medija.

„Za ovim licima su raspisane dvije Interpolove crvene potjernice i uhvaćeni su na aerodormu prilikom pokušaja da napuste zemlju. Protiv njih se vode krivični postupci u drugim državama, pa ne vidim ništa što ih veže da ostanu u državi. Garancije koje pominju me nijesu uvjerile“, kazao je Šabotić.

Tužilaštvo nije odgovorilo na pitanja Monitora. Prema nezvaničnim podacima našeg lista, tužilac je sve šta je rekao pred sudom detaljnije obrazložio u žalbi na sudsko rješenje o prihvatanju jemstva. U rješenju navodno nije precizirano kako će jemstvo biti uplaćeno, niti je precizirano da kripto biznismeni ne smiju napuštati stan. Takođe, nije pojašnjeno kojim će se mjerama nadzora obezbijediti prisustvo korejskog dua – da li će biti praćeni posredstvom nanogice ili će prostorije obezbjeđivati policija.

Osnovni sud u Podgorici tvrdi da je uz prihvaćeno jemstvo korejskim državljanima određena i mjera nadzora – zabrana napuštanja stana. Napominju da se na navedeno rješenje žalilo Osnovno državno tužilaštvo.

„S tim u vezi, sud je cijenio da jemstvo uz izrečenu mjeru nadzora, kao mjeru prisustva okrivljenih i za nesmetano vođenje postupka, u znatnoj mjeri supstituiše pritvor“, navodi se u odgovoru suda na pitanja Monitora.

Oni su, međutim, kazali da nijesu nadležni za sprovođenje mjere nadzora, već je to u nadležnosti Uprave policije. Odgovorili su i da još nijesu odlučili o vraćanju predmeta korejskim državljanima koje je tražila odbrana.

Do Kvon i Chang Jun traže da im se vrate svi predmeti koji su „privremeno oduzeti“ prilikom hapšenja, a koji se ne nalaze u spisima krivičnog predmeta koji se vodi pred podgoričkim Osnovnim sudom. U spisima ovog predmeta nalaze se samo lična dokumenta i putne isprave, dok su dodatno oduzeti drugi dokumenti, lap-topovi, mobilni telefoni i druga oprema. Svjetski mediji pišu da bi na tim uređajima mogla da se nalazi vrijedna imovina korejskih biznismena u kriptovalutama. Sud je prihvatio predlog odbrane da se zvanično, posredstvom međunarodne pravne pomoći, Kostarika i Belgija pitaju da li su pasoši falsifikovani. Tužilac je na ročištu kazao da bi to bespotrebno odužilo proces, s obzirom da su svi dokazi sadržani u prepiskama podgoričkog Interpola, Europola i policije San Hozea (Kostarika). Sud je prihvatio predlog advokata Anđelića. Anđelić nije odgovarao na pozive i poruke novinara Monitora.

Za ovaj slučaj do sada su se interesovali mediji od Južne Koreje do Sjedinjenih Američkih Država. Gotovo svi biznis portali, novine i magazini pišu o uhapšenom kripto mogulu. Crna Gora je dospjela na naslovnice svjetskih finansijskih magazina i portala. Na žalost, ne zbog državne ekonomije.

 

Nikola Jovanović: Kako Koreancima sloboda, a Božoviću zatvor?

Predsjednik Skupštine opštine Budva Nikola Jovanović (DF) pitao je kako je moguće da je državljanima Južne Koreje omogućeno da se brane sa slobode, a da se predsjedniku Opštine Milu Božoviću određuje pritvor do dva mjeseca. Predsjednik budvanskog DF-a uhapšen je 13. aprila, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, zbog optužbi da je stvorio kriminalnu organizaciju, a sumnjiče ga i da je učestvovao u najmanje tri transporta kokaina.

„Istovremeno se odlukom Višeg suda predsjedniku Opštine Budva određuje pritvor do dva mjeseca i ne prihvata se odluka SO Budva i peticija preko 4.000 građana da mu se odredi blaža mjera obezbjeđenja. Lica koja su puštena da se brane sa slobode su uhapšena prilikom pokušaja napuštanja Crne Gore sa lažnim dokumentima, dok se Milo Božović nalazio u svom porodičnom domu. Izgleda da je najveći problem što je za pet godina napuštao Crnu Goru uglavnom službeno, 55 puta, i svaki put se vraćao u Budvu, gdje živi i obavlja funkciju predsjednika“, naglasio je Jovanović.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo