Trn u oku lokalnih likovnih umjetnika, ali i ponos mnogih Kolašinca prva i jedina kolašinska fontana građena je u vrijeme problematične rekonstrukcije centra Kolašina. Iako Kolašinci nikad nijesu utvrdili koliko ih je tačno koštalo uređenje dva trga i ulice Četvrte proleterske, ne štede na kritikama na račun kavaliteta radova, a fontanu doživljavaju kao ,,ukras” i simol Kolašina. Često se može čuti i da je taj detalj svojevrstan simbol opštine, bogate kvalitetnom vodom. Oni s istančanijim ukusom ,,bazen s kamenom kuglom u sredini” nazavaju ruglom, koje ni po čemu ne pripada centru grada.
Vajar Miodrag Šćepanović prije nekoliko godina, gostujući na TV Vijesti, kazao je da je fontana ruglo. Najpoznatiji kolašinski likovni umjetnik tada se požalio kako nikom od lokalnh funkcionera nikada nije palo na pamet da nekom njegovom skulpturom ukrasi centar grada. Da kamena kugla nema apsolutno nikavu umjetničku vrijednost novinarima je kazao tada i predsjednik Udruženja likovnih umjetnika Kolašina Dragoslav Jeknić.
,,Ne znam ko je vajao, ali kugla, odnosno fontana, nema apsolutno nikavu umjetničku vrijednost. Ne vidim ništa lijepo, niti mi je jasno kako je dospjela u Kolašin. Čak je i laicima jasno da joj tu nije mjesto”, kazao je tada on.
A kugla je našla svoje mjesto u gradu na Tari, na Trgu borca, ali u bazenu u obliku broja 1, u sklopu rekonstrukcije 2006. godine. Za takav izgled fontane zaslužan je bivši predsjednik Opštine Mileta Bulatović, koji je, kažu njegovi saradnici, brinuo o svakom detalju. Prije nego što je dospio u varoš na sjeveru Crne Gore, o tom više tona teškom komadu granita pisali su mnogi srpski mediji. Naime, kolašinska kugla trebalo je, u stvari, da bude postavljena u Atini. Takva je, bar, bila namjera autora srpskog vajara Jova Petijevića, koju je 2002. godine počeo da kleše iz kocke ljiškog granita. Umjetnik je namjeravao da kuglu pošalje u Grčku za vrjeme održavanja Olimpijskih igara 2004. godine, a mediji u Srbiji su dugo i detaljno o tome pisali.
,,U majdanu kamena u Slavkovici kod Ljiga, iz gromade granita pomalja se, vještom rukom vajara Jove Petijevića iz Beograda, u svjetskim razmjerama neobična skulptura. Petijević vaja granitnu kuglu, prečnika oko dva metra i tešku devet tona, koju će opština Ljig pokloniti Atini, povodom Olimpijskih igara u glavnom gradu Grčke. Kad kugla iznikne iz granita planirano je da bude transportovana na vučnom vozu od Ljiga do Atine”, pisale su prije više od decenije Novosti.
U tom listu objavljeno je kako će u kugli biti uklesan ravnokraki grčki krst i pisati „Srbija Grčkoj, Ljig Atini”. U planiranje transporta granitne skulpture u olimipijski grad, kako su pisale srpske novine, bila je uključena i jugoslovenska ambasada u Atini, odnosno ambasador Dušan Bataković. U Večernjim novostima, TV novostima, Politikinom zabavniku, Sporskom žurnalu, na RTS-u… veličani su umjetnički dometi Petijevića, a njegova skupltura nazivana je „simbolom moći, snage, estetike i planete na kojoj živimo”.
O namjeri beogradskog vajara, koji je i bivši sportista i čije je djelo Sidnejsko kladivo bilo izloženo na Olimpijskim igarama u Sidneju, Jovan Marković snimio je i dokumentarni film. Vajar je o svom djelu, odnosno procesu nastanka, inspiraciji i svakom satu klesanja granita, za koji nije ni slutio da će završiti umjesto u Grčkoj na sjeveru Crne Gore, napisao i knjigu Tajna atinske kugle.
Ne zna se kako su propali planovi da se granitna kugla transportuje u Grčku, ali se pouzdao zna da je Bulatović, kada je nabavljao materijal za rekonstrukciju centra, na stovarištu preduzeća Granit Ljig ugledao skuplturu i odmah odlučio da je kupi. Kolašinci tvrde da je čitava fontana i urađena „iz nostalgičnih razloga”, da asocira na fudbal, odnosno Bulatovićeve golmanske dane. Zbog toga je, kažu, i kugla – lopta, ali i bazen u obliku broja 1.
,,Podigao čovjek sebi spomenik, ne pitajući nikoga. Ipak, mora se priznati da je, za razliku od mnogih prethodnika i nasljednika, i pored toga što ne znamo koliko je naših para za to potrošio, ipak nešto uradio. Trg izgleda lijepo, a fontana je ukras”, ocjenjuje jedan od političkih neistomišljenika bivšeg predsjednika Opštine.
O rekonstrukciji gradskog jezgra Bulatović nikad ne govori, naročito ne nakon što su detalji ugovora između lokalne uprave i izvođača, preduzeća Perošević, zainteresovali i državno tužilaštvo. Tako nikad nije objelodanjeno ni da li je kuglu platio 2.000 eura, kako se nezvanično pominje. U varoši se prepričava angedota prema kojoj se tadašnji prvi čovjek Kolašina poprilično namučio, pogađajući se sa srbijanskim vajarom, koji je za svoj rad tražio 10.000 eura. Bulatovićev saradnik, partijski kolega, bivši predsjednik SO Mile Šuković jednom je novinarima kazao da je fontana zaista ukras Kolašina i da se nikako ne može osporiti njena umjetnička vrijednost.
,,Kao što, eto, znate, fontana je, u stvari, rad renomiranog srpskog vajara. Ne znam zbog čega nije transportovana u Atinu, ali znam da se odlično ukopila u idejno rješenje novog izgleda kolašinskog centra. Ne mislim da je to promašaj, naprotiv”, rekao je tada on.
One koji su spremni da svoja djela postave po kolašinskim trgovima čeka mnogo praznog prostora – i na Trgu borca i na Trgu Vukmana Kruščića, ali za sada je rad Petijevića jedino umjetničko djelo, ukoliko se izuzmu spomenik palim borcima zagrebačkog vajara Vojina Bakića i biste junaka NOB-a.
Neki Kolašinci činjenicu da je varoš dobila fontanu vidjeli su kao šansu za brojne šale. U vrijeme kad je premjer bio Željko Šturanović i dok se očekivala njegova posjeta Kolašinu, Trg borca osvanuo je u pjeni, jer je neki šaljivdžija tokom noći u bazen fontane sipao deterdžent za suđe.Nekoliko sati trajala je „borba” ljudi zaduženih za čistoću grada s debelim naslagama pjene, pa Šturanović, ipak, nije imao priliku da vidi glavni gradski trg u bijelom usred ljeta.
Još nekoliko puta nakon toga, gradski centar osvitao je prekriven debelim naslagama pjene od deterdženta. Fotografi, pak, kažu da je ,,Miletina fontana” najljepša zimi, kad kuglu okuje led ili u noći, kad reflektori oko nje osvijetle vodoskoke. U svakom slučaju, činjenica je da je na većini fotografija Kolašina lajt motiv upravo kamena kugla od ljiškog granita, nesuđeni dar Srbije Grčkoj.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ