Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Jednosmjerna odluka

Objavljeno prije

na

Dok se u crnogorskoj javnosti rijetko pominje jednosmjerni kabl za struju, čije su postavljanje dogovorili premijeri Italije i Crne Gore, u Italiji nije tako. Izgradnji podmorskog elektrokabla protive se stanovnici italijanske regije Abruco, na čiju bi teritoriju kod Peskare trebalo da „izađe” italijanski kraj kabla. Italijanski mediji, ali i oni u našem susjedstvu, pišu kako bi kabl od Tivta do Peskare trebalo da bude postavljen na dnu Jadranskog mora. U Italiji bi bio postavljen ispod kopna 15 kilometara od mjesta Vilanova prema unutrašnjosti. ITALIJANI NEĆE KABL: Kabl bi, kako tvrdi italijanska štampa, trebalo da prođe i kroz nacionalni park Majelu. Zbog njegovog postavljanja bio bi uništen dio šume. Uz to – mještani ne žele da visokovoltažni kabl pod njihovim nogama postane svakodnevica. Iako firma Terna, koja treba da postavlja kabl, uvjerava mještane Abruca da ne postoji nikakva opasnost – italijanski ekolozi uzvraćaju da nije ni potrebno uvoziti struju.
Podmorski interkonekcijski elektrokabl jednosmjerne struje vrijedan je 750 miliona eura i namijenjen je uvozu struje s područja Crne Gore i Balkana u Italiju. Taj projekat do 2013. godine trebalo bi da realizuju italijanska firma Terna i crnogorski Prenos. Kabl bi trebalo da se prostire 415 kilometara dnom Jadrana, 10 kilometara pod kopnom Crne Gore i 15 kilometara pod kopnom Italije.
PROJEKAT BEZ PROJEKTA: No, za tako nešto u Crnoj Gori nema planske dokumentacije, o čemu je Monitor već pisao. Niko se tim povodom iz Vlade nije oglasio. Dejan Milovac, direktor MANS-ovog programa za urbanizam, je upozorio: ,,Famoznog kabla nema u Prostornom planu Crne Gore, niti u Prostornom Planu Morsko dobro”, objašnjavajući kako bi ovakav projekat shodno svojoj veličini, morao biti predviđen ovim dokumentima.

Premijer Đukanović, potpisujući sporazum s Berluskonijem, vizionarski je predvidio da će sve biti u redi i da će kabl biti moguće postaviti. A to pretpostavlja da će javne rasprave za promjenu planske dokumentacije proći glatko, da ni stručnjaci ni građani neće imati bitnih primjedbi na ovaj poduhvat, da će parlament usvojiti izmjene planske dokumentacije koje će biti potrebne zbog izgradnje kabla, da će procjena uticaja na životnu sredinu pokazati da se kabl može postaviti.

ŽURBA ENERGETSKOG LOBIJA: Prije nego što je Đukanović pružio ruku Berluskoniju i dogovorio postavljanje kabla, nije organizovana nikakva javna rasprava u Crnoj Gori o tome.

U crnogorskoj Strategiji energetike stoji tek kratka natuknica o kablu: „Potrebno je detaljnije prostudirati potrebu odnosno fizibilnost izgradnje 400 kV podmorskog kabla za interkonekciju između Italije i Crne Gore i relevantne infrastrukture prenosa radi njegovog povezivanja s postojećom 400 kV mrežom”.

Ne treba zaboraviti ni da je ta Strategija energetike usvojena iako nije urađena strateška procjena njenog uticaja na životnu sredinu. Požurilo se s njenim usvajanjem samo da bi se izbjegao zakon koji predviđa obaveznu izradu procjene uticaja ovako važnih projekata.
Sada plaćamo danak žurbe.

Za funkcionisanje ovog kabla u blizini Tivta moraće biti postavljeno i veliko transformatorsko postrojenje, koje će naizmjeničnu struju, prije izvoza u Italiju, pretvarati u istosmjernu. To postrojenje zahvataće površinu od čak 160 hiljada kvadrata i biće visoko do 27 metara. Uz to – treba izgraditi i dva nova 400kV dalekovoda do Tivta koji bi jednim dijelom prolazili i kroz nacionalni park Lovćen.
Svega toga nema u planskim dokumentima. Ali, to je, kako nas iskustvo uči, u ovoj zemlji najmanje važno.

Rizici

Direktorica NVO Eko Centar Delfin iz Kotora Ljilja Radunović kaže da u dokumentu Preporuke Vladi Crne Gore za ekonomsku politiku u 2010. godini, u dijelu koji se odnosi na energetiku, piše da je Crna Gora kao potpisnica Sporazuma o formiranju Energetske zajednice Jugoistočne Evrope, pristupila intenzivnom razvoju prenosne mreže, posebno kroz povećanje stepena povezanosti sa susjednim sistemima.

„Važan dio poboljšanja segmenta prenosa električne energije očekuje se od projekta izgradnje podvodnog visokonaponskog jednosmjernog kabla između elektroenergetskih sistema Italije i Crne Gore. No, kao neki od mogućih rizika za realizaciju ovog i drugih projekata koji su navedeni, ističe se neadekvatna analiza uticaja izgradnje kapitalnih elektro-energetskih objekata na životnu sredinu, što bi imalo nesagledive posljedice na razvoj Crne Gore, ekološki deklarisane države”, kaže Radunovićeva.

Ona tvrdi da je neadekvatan i „know-how” u oblasti energetike, posebno kad su u pitanju istraživačke aktivnosti, ali i nedovoljna osposobljenost za gradnju osnovnih i ekoloških postrojenja, kao i nepostojanje kontinuiteta u obavljanju stručnih analiza i praćenju pripreme i realizacije projekata.

„Kada sve ovo uzmemo u obzir postavlja se pitanje da li su ovi rizici otklonjeni da bi se pristupilo realizaciji ovako značajnog projekta. Očekujemo da će kroz plansku dokumentaciju koja je obavezna, posebno pažljivo biti analiziran uticaj velikih energetskih postrojenja na okruženje, prvenstveno na zdravlje ljudi, a zatim na prirodu, kako ne bi došlo do devastacije prirodnog bogatstva, izumiranja biljnih i životinjskih vrsta i velikih klimatskih promjena na mikrolokacijama. I, naravno, ne manje važno treba obezbjediti arhitektonsko i urbanističko uklapanje energetskih postrojenja u prostor”, kaže Radunovićeva.

„ Ako se pripremiš i predvidiš ono najgore što može da ti se desi, sve manje od toga je dobro”, zaključuje ona.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo