Uvaženi investitor Mirko Barać iz Perazića Dola kraj Petrovca baš nije imao sreće. Predano je u tihoj zaklonjenoj uvali, pravom dragulju prirode, godinama gradio nekoliko porodičnih kuća, probijao ulice, poravnavao i betonirao okolna uzvišenja bez ikakvih problema. Građevinske dozvole i sve one papire neophodne za gradnju objekata nije posjedovao, a niko mu ih, do skoro, nije ni tražio.
Kao bogati investitor uspostavio je dobre relacije s nadležnima u Opštini i Vladi, pa se posao betoniranja zaleđa i gradnje stambenog kompleksa na površini od oko 24.000 kvadrata odvijao sa lakoćom.
Investicije Baraćeve firme MB Bankada u zaleđu Perazića Dola započete 2006, vremenski su se nekako podudarile s mandatom ministra Branimira Gvozdenovića u resoru planiranja i uređenja prostora i zaštite životne sredine.
Pored Baraćevog divljeg naselja, koje je iz godine u godinu raslo kao kvasac, protutnjale su sve gromoglasne akcije ministra Gvozdenovića, posvećene zaustavljanju bespravne gradnje tako da ni cigla nije pala s nekog od krovova njegovih novih kuća.
Nakon stupanja na snagu Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata u septembru 2008, kojim se gradnja bez odobrenja smatra krivičnim djelom, divlja gradnja u Perazića Dolu dobija na intenzitetu. Firma MB Bankada širi gradilište i na lokaciji koja je važećim GUP-om proglašena zelenom zonom, zida svoju prvu višespratnicu, koja ubrzo dostiže sedam nivoa.
NEVIDLJIVO NASELJE: Pored ogromnog gradilišta u pitomom Dolu, iskopina i betonskih zidova, put je često nanosio čelnike resornog ministarstva. Ministra Gvozdenovića na putu za rodni Bar, a njegovog pomoćnika za upravljanje prostorom Branislava Gregovića, za Petrovac. Malo je vjerovatno da besprizornu devastaciju Perazića Dola nijesu vidjeli.
Firma MB Bankada njeguje specijalne odnose s projektnim biroom Del projekt iz Budve, u čijoj je nadležnosti izrada Detaljnog urbanističkog plana Perazića Do.
Vlasnik biroa arh. Senka Deletić radi i idejne projekte Baraćevih kuća, koje bez građevinske dozvole izvodi Bankada. Pronađen je obostrani interes. Del projekt projektuje i ucrtava, Bankada finansira i legalizuje.
Nakon pobune mještana i vlasnika starih vikendica, koji su iskazali nezadovoljstvo na razne načine, demonstrirajući ispred zgrade budvanske Opštine prilikom pokušaja usvajanja DUP-a, pišući peticije koje potpisuju ljubitelji Perazića Dola rasuti širom svijeta, idila je donekle pomućena.
Do sada su odbijena tri predloga DUP-a ove uvale, ali firma Del projekt nije zbog toga izgubila posao. Naprotiv, u predlozima koje dostavlja Ministarstvu za uređenje prostora na saglasnost pokušava legalizovati takozvano ,,naselje Barać” na štetu mještana i vlasnika vikendica.
ZA SVE JE KRIV MANS: Taman kad se činilo da su protivnici nelegalne gradnje u Perazića Dolu uspješno marginalizovani, na scenu stupa MANS, koji Vrhovnom državnom tužilaštvu podnosi krivične prijave protiv niza osoba na razne načine uključenih u grubu degradaciju prostora Perazića Dola.
Podnijeta je prijava protiv inspektora zaštite prostora Nataše Brajović i Milisava Popovića, kao i kompanije MB Bankada i njenog vlasnika Mirka Baraća.
Direktor Programa za urbanizam MANS-a Dejan Milovac pojasnio je da su protiv Brajović i Popovića prijave podnijete zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj i nesavjesno radili u službi, a protiv Baraća i MB Bankada zbog izgradnje objekata bez dozvole.
Uključivanjem MANS-a afera ,,naselje Barać” dobija punu medijsku pažnju i provocira uspavano Ministarstvo uređenja prostora. Nalaže se izvršenje rješenja o rušenju objekata firme Bankada, koje je prema navodima inspektorice Brajović donijeto u martu ove godine.
Šestog oktobra iz Podgorice u Perazića Do stiže ekipa službenika ministarstva praćena teškom mehanizacijom uz jako policijsko obezbjeđenje. Snaga države na djelu.
Krenulo se s rušenjem posljednjeg sprata najvišeg objekta u nizu nelegalnih zgrada. Očekivala se odlučna akcija, u skladu s uvjeravanjima ministra Gvozdenovića da ,,niko neće biti pošteđen od odgovornosti”! Kad tamo, na terenu, buć! Polupali jedan od sedam izgrađenih nivoa, i na tome se priča završila.
Dio predstave odigran je u komšiluku. Revoltirani sin investitora Baraća, Igor Barać u pratnji svojih radnika upada u dvorište susjeda advokata Slobodana Perovića i fizički napada njega i njegovu suprugu Marinu. Uz udarce i prijetnje optužio je Perovića da je u dosluhu s aktivistima MANS-a koji su čitav slučaj pokrenuli i natjerali inspekciju da konačno interveniše. Policija je brzo reagovala i privela Baraća i pomagače.
MANS je pozdravio početak rušenja neformalnih objekata u Perazića Dolu i upozorio: ,,Nadamo se da se nadležna inspekcija neće zaustaviti na nekoliko probijenih zidova, te da će u skladu sa zakonom, objekat biti u potpunosti uklonjen, a investitor Mirko Barać i njegova kompanija MB Bankada adekvatno kažnjeni”.
Advokat Perović vlasnik je jedne od 60 starih vikendica u naselju. Istaknuti je borac za očuvanje jedinstvenih prirodnih odlika Perazića Dola koje su grubo napadnute nezakonitom gradnjom i predlozima DUP-a koji čeka na usvajanje.
KONAČNO RJEŠENJE: Ministarstvo uređenja i planiranja prostora priprema konačno rješenje bespravne gradnje u Crnoj Gori. Priznaje se potpuni krah svih aktivnosti Vlade na njenom suzbijanju i najavljuje legalizacija 100.000 divlje sagrađenih objekata, od čega je više od polovine podignuto tokom mandata Branimira Gvozdenovića.
Umjesto ostavke zbog kapitulacije pred divljim graditeljima, ministar hvali projekat za koji nalazi ,,uporište upravo u planskoj dokumentaciji”!? Divlji graditelji po Gvozdenoviću to više nijesu, preimenovani su u neformalne investitore. Njihovu neformalnu gradnju on će prevesti u formalnu.
Svi nelegalni objekti podignuti nakon septembra 2008., biće neizostavno porušeni, ponovo grmi i obećava Gvozdenović!
Kao za baksuz, dobar dio objekata Bankade izgrađen je poslije 2008! Kako istovremeno formalizovati soliter na padinama Perazića Dola a da ministar ponovo ne obmane javnost – to je pitanje za million dolara.
Branka PLAMENAC