PERISKOP
Kad su “cvjetale” lijepe knjige

Čuvena i davna mostarska „Prva književna komuna“ okupljala je ugledne književne stvaraoce. Iznimno radna atmosfera rezultirala je izlaskom izuzetnih književnih djela. O čudesnom izdavaču Ihsanu Icu Mutevliću, i nestvarnom dobu „Prve književne komune“ treba napisati obimnu studiju. Oni su golemi pozitivni incident u vremenu i prostoru ekspanzije bh kulture
Kao student sarajevskog univerziteta svakoga sam vikenda boravio u rodnom Mostaru. Jedna od destinacija koje sam obavezno pohodio bila je u to doba, u Jugoslaviji čuvena „Prva književna komuna“. Neobično društvance književnih uglednika, koje je okupljao profesor Ihsan Ico Mutevelić. Bili su na tim tvoračkim Mutevelićevim seansama i Skender Kulenović, Dževad Hozo, sve do tada recentnih prvaka socijalističke Bosne i Hercegovine i Jugoslavije. U „Komuni“ je bila iznimno radna atmosfera, što je rezultiralo izlaskom vrijednih književnih izdanja koje i danas pamtim poput O klasje moje Alekse Šantića, Kameni spavač Maka Dizdara, Taj čovjek Alije Isakovića… Knjige unikatnog karaktera po mnogo čemu. Naravno, ponajprije, po literarnoj vrijednosti, ali ne manje i, pogotovo za to doba, nestvarnoj likovnoj opremi.
O njoj su brinuli između ostalih Dževad Hozo, Dragan S. Stefanović, Miodrag Vartabedijan Varta, Mirza Hamzić.
To doba kada su cvjetale lijepe „Komunine“ knjige pamtiću i po još jednom detalju. Sa svojom tadašnjom prvom suradnicom Rankom Mutevelić, kasnije direktoricom mostarskog Pozorišta lutaka, Mutevelić jednostavno nije dozvoljavao da se pojavi knjiga sa slovnom greškom ili tipfelerom. Lično sam prisustvovao stotim pročitavanjima tekstova pripremljenih za štampu.
Knjige je Mutevelić sa skupinom suradnika, u kojoj su bili i mostarski književnici Milenko Mišo Marić, Omer Tipura i drugi brusio do sjaja koji mu je osiguravao prve nagrade na tašnjim sajmovima knjiga.
Ipak, Mutevelić mi je u čestim razgovorima govorio da se, u stvari, književna produkcija ” „Prve književne komune“ nastavlja ili je tačnije kazati oslanja na čuvene mostarske izdavače Pahera i Kisića.
Veličina i značaj ove Mutevelićeve izdavačke djelatnosti tek danas mi se pokazuje, jer kod tolikog broja izdatih nedignitetnih knjiga, ošljarenih, zbrdazdolisanih izdanja, ovi biserni izdavački produkti djeluju i nakon pola stoljeća kao nevjerojatni a danas nam tako potrebni i ljekoviti kulturni raritet.
„Prva književna komuna“ imala je i knjižaru u najatraktivnijem dijelu starog mostarskog jezgra, u kujundžiluku.
U tom dobu trijumfa nakladništva „Prve književne komune“ posebno ću izdvojiti knjigu Kameni spavač Maka Dizdara u kojoj se bilo teško opredijeliti da li za književnu genijalnost Maka Dizdara koji je u svojoj imaginaciji supstituirao zapise sa krležijanski kazano mramorova, kako je veliki Fric nazivao stećke i svoje snovite verse ili pak za njihove grafičko-slikarske adekvate Dževada Hoze.
Neodoljivi su u literarnom pogledu bili i Kulenovićevi Soneti, a Mutevelić je stimulirao i mlađe bh pisce, pa pamtim kakvu je pompu digao i reklamu dao romanu Larva, tada mlađahne Bisere Alikadić.
Ubijeđen sam da o tom čudesnom nakladniku Ihsanu Muteveliću i nestvarnom dobu „Prve književne komune“ treba napisati obimnu studiju.
I za današnje pojmove oboje su golemi pozitivni incident u vremenu i prostoru ekspanzije bh kulture.
No, nažalost ništa u tom bajkovitom gradu nije kao što je bilo nekada.
Nekad bilo, sad se spominje…
Gradimir GOJER
Komentari
PERISKOP
Tikveša admiral

Halil Tikveša, profesor nekoliko univerziteta, za likovnu magiju ipak se najprirodnije osjeća na obalama i u virovima neretvljanskim. Te strasti prenio je i u svoju likovnu lingvu….Slikajući specifične čamce sa Neretve-trupice, istinski umjetnik odisejskog zova, stvorio je cijelu flotilu tih malih, ali likovno atraktivnih plovila
Halil Tikveša svojevrsni je mornar među likovnim umjetnicima: njegovi boravci u Blacama ,gdje se Neretva ulijeva u vode adriatika, čudesna su oaza njegove odisejske predanosti vodama neretvljanskim. Čudima te hirovite rijeke ljepotice ,ali i ljepotama i tajnama mora kojem ona svakodnevno hita
Tikveša, profesor nekoliko univerziteta za likovnu magiju ipak se najprirodnije osjeća na obalama i u virovima neretvljanskim. Te strasti prenio je i u svoju likovnu lingvu….Slikajući specifične čamce sa Neretve-trupice, istinski umjetnik odisejskog zova Halil je Tikveša stvorio cijelu flotilu tih malih ali likovno atraktivnih plovila…U toj likovno ukotvljenoj flotili admiral Tikveša suvereno iznalazi doticaje sa najznačajnijim likovnim tendencijama, europskim i svjetskim. Osupnut djelom neretvljanskog Odiseja evo i mog malog dara. Pjesma Halilu Tikveši u čast.
U stečak ubilježeno
Gunj i koporan,/vunene čarape,preslicu i puru,/vareniku i kiselinu/ocat i vino,/rakiju,sir torotan,/i planinski lišaj;/i drvo smokve,/i sve trupice sa Neretve,/tetoviram u kam,u/prisnost trena koji/vječnost zaziva,odmahujući/onima s druge strane/našega u životu trajanja/…/odmahujemo toj nestvarnosti/življenja sanjajući da,ipak,/poći aherontu valja/u val zaroniti i nadu/sačuvati za tren suočenja. Sav se u kam pretvaram,traje/moje žiće sa trenom vječnog sna,/spojeno.
Gradimir GOJER
Komentari
PERISKOP
Drugovanja s genijem

S radošću, nakon svih godina režiranja i dramaturških prilagodbi, sjećam se mojih “drugovanja” sa literarnim monumentom Dostojevskog
Kad sam pročitao prvu prozu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog postao sam “zarobljenikom“ ovoga veličanstvenog prozaika. I kao da sam već tada sanjao teatarske prizore što naprosto izviru sa listina te preguste proze, osjećao sam da se moram zaputiti dramskim suštinama, koje su već u redateljskim čitanjima imala itekakvog pozorničkog uspjeha.
Prvi ozbiljniji redateljsko-dramaturški rad imao sam prilagođavajući dramatizaciju Braće Karamazovih. Dramaturški “rez” napravio je Evald Šorm i ta me dramatizacija privukla poglavito radi koncentriranosti na trokut Aljoša – Ivan – Grušenjka. Nastojao sam uz druge bitne teme (religija, obiteljski odnosi Karamazovih i fatalizam Grušenjke) učiniti prilagodbu mome konceptu naglašavanjem odnosa Ivan – Aljoša, te orkestriranjem mizanscenskih rješenja tako da u prvi plan iziđu kapitalne scene temeljne karamazovštine i suptilije odnosa Grušenjke i Aljoše.
Postavkom dvije dramaturške vizije romana Zločin i kazna i Idiot, koje je iskusnom dramaturško- redateljskom optikom stvorio Egon Savin, nastavio sam rad na inscenacijama neponovljivog opusa. U Kamernom teatru 55 tijekom agresije na BiH i opsade Sarajeva postavio sam Nastasju Filipovnu, dramaturški “ekstrakt” romana Idiot. Savin je koncentrirao pozornost defakto na likove Rogožina i Nastasje Filipovne. Tu nisam bitnije mijenjao niti tekstualni dio dramatizuacije, niti sam se upuštao u promjenu ideosfere ove u biti “redateljske” adaptacije Dostojevskog.
Treći puta sam radio režiju i prilagodbu, najzahtjevniju do tada, romana Zločin i kazna u prijedorskom teatru.
U toj predstavi akcenat sam stavio na interpretativne, velike mogućnosti glumca Darka Cvijetića koji je donio slojevitu dramatiku lika Raskoljnikova.
U Savinovu scenski iznimno relevantnu dramatizaciju autorski sam “intervenirao” uvodeći lik Sjene, koji je tumačila glumica Mirela Predojević sa primjernim uspjehom i nekom začudnošću u svim fazama provedbe “nepostojećeg” lika. Ova predstava kontekstualno, obzirom na povijesne i političke pozadine, bila je iznimnim ispitom koji smo i ansambl i ja s uspjehom položili, što je potvrdila i publika i kritika na festivalu Pozorišne igre BiH u Jajcu.
U sve tri postavke Dostojevskog posebno sam se seriozno bavio ženskim likovima, što nije bilo nezapaženo i u kontekstu čitavog mog redateljskog opusa.
Zamaman kao temeljni materijal svaki od ovih naslova zahtijevao je poseban studij literarnog karaktera, ali i stanovitih elemenata historijske kontekstualizaciije.
S radošću, nakon svih godina režiranja i dramaturških prilagodbi, sjećam se mojih “drugovanja” sa literarnim monumentom Dostojevskog.
Gradimir GOJER
Komentari
PERISKOP
Ibrino čovjekoljublje

Upoznao sam i nezaboravno se tri dana družio sa Ibrahimom Žuđelovićem, predratnim dijelom tima koji je gigant Energoinvest učinio europskim i svjetskim gospodarskim ali i istraživačkim brendom, danas građaninom Pariza, vlasnikom nekoliko kompanija diljem svjetskih meridijana… Ulcinjaninom odanom Bosni
Vratio sam se sa zasijedanja Godišnje skupštine Bosanske akademije nauka i umjetnosti “Kulin Ban” (BANUK) iz Sarajeva. Prepun utisaka i sretan što sam u društvu vrhunskih autoriteta u svojim strukama i ljudi nikada okaljanog obraza. Posebno sam bio obradovan što su pojedini akademijski resori obogaćeni osobama koje garantiraju nove prodore u oblasti znanosti i umjetnosti. U isto doba žao mi je što na ovu sjednicu BANUK nisu stigli Brka i Nikolaidis, književnici iznimnih opusa…. Brka je moj golemi drugar, a želio sam upoznati i gospodina Nikolaidisa.
Prebirajući po utiscima otvara se golemina od radosti. Upoznao sam i nezaboravno se tri dana družio sa Ibrahimom Žuđelovićem, predratnim dijelom tima koji je gigant Energoinvest učinio europskim i svjetskim gospodarskim, ali i istraživačkim brendom, danas građaninom Pariza, vlasnikom nekoliko kompanija diljem svjetskih meridijana…
Ovaj stasiti Ulcinjanin odan svojoj Bosni, koji poslije imena a prije prezimena redovito stavlja Bosna, otkrio mi je nove nijanse empatije i sjajne čovjekoljubne žudnje, koja rezultira pomaganjem značajnih projekata (između ostalih i projekta BANUK)!! Ali, Ibrahimova širina, tolerancija i kozmopolitizam rezultirao je i pomaganjem u gradnji sakralnih objekata, potporom bosanskohercegovačkim izbjeglicama iz ratnog bosanskog inferna…
Taj plemeniti gospodin osvaja galskim manirima, a bosanskom dobrodušnošću, stišanim glasom kojim otvara sve nove i nove predjele svoga poslovnog globtroterstva, u više nego ugodnom druženju u Sarajevu i na Bjelašnici pri prvom susretu pokazao je želju da druženjem dosegnemo ne lako utemeljene zasade prijateljstva…
U društvu sa njegovom suprugom i Nenadom Čankom bogatio sam svoja znanja iz oblasti povijesti i tehničkih znanosti…
Nevjerojatna je snaga toga čovjeka koji unatoč zlaćanom dobu svojih godišta inzistira na novim projektima čineći BANUK mjestom privlačnim za svaku personu koja ima i hoće nešto novo kazati u ovom našem današnjem „ovještalošću i okaminama” prebogatom svijetu…
To Žuđelovićevo čovjekoljublje, taj empatijski refleks i želja da se znanstveno i umjetnički mijenja surova zbilja ide do fascinantnog nastojanja koje graniči sa nemogućim ali, uz golemi napor, ostvarljivim.
Ibrahim Žuđelović pokazao mi je i lice vrsnog gospodarstvenika, ono humanistički duboko osvješteno, kompatibilno vrhuncima etičnosti i čovjekoljublja, sasvim oponentno gospodarstvenicima kao svojevrsnim “zarobljenicima” inženjersko-tehnicističke logike. Žuđelović poslije mnogih gospodarstvenih brazda ore sasvim novu brazdu da preko BANUK osnaži sve elemente državotvornog bića toliko mu drage Bosne i Hercegovine.
Parižanin sa srcem u Bosni, građanin svijeta je Ibrahim Žuđelović!
Gradimir GOJER
Komentari
-
Izdvojeno6 dana
PREGOVORI O FORMIRANJU VLADE: Evropa, kad?
-
FOKUS4 sedmice
FORMIRANJE I RASFORMIRANJE VLADE: Amfilohijevi, Vučićevi, Milovi, Kvintini
-
Izdvojeno3 sedmice
RASKOL U CRNOGORSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI: Samo mitropolita ne fali
-
DRUŠTVO6 dana
HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava
-
INTERVJU4 sedmice
DR VUK VUKSANOVIĆ, VIŠI ISTRAŽIVAČ U BEOGRADSKOM CENTRU ZA BEZBJEDNOSNU POLITIKU (BCBP): Teško je povjerovati da je smrt Prigožina nesrećan slučaj
-
Izdvojeno4 sedmice
KAKO ZAPOŠLJAVA EPCG: Produbljivanje dubine
-
FOKUS2 sedmice
NADMOĆ MAFIJE: Tunel usred mraka
-
DANAS, SJUTRA2 sedmice
Rupa pravde