Povežite se sa nama

OKO NAS

KAKO PRODUŽITI TURISTIČU SEZONU NA ULCINJSKOJ RIVIJERI: Od bamija,  folklora i filma, do šaha

Objavljeno prije

na

Preko 80 odsto turističkog prometa se u Ulcinju ostvaruje tokom jula i avgusta, pa u lokalnoj vlasti i institucijama pokušavaju da organizacijom niza manifestacija produže sezonu

 

“Drago mi je da su i u opštinskim institucijama shvatili da od čudesne biljčice bamije možemo stvoriti brend. Ja vjerujem da sada imamo posložene sve kockice da čitav grad od toga ima veliku korist“, kaže vlasnik hotela Palata Venezia Gani Resulbegović.

U ovom renomiranom objektu u Starom gradu, u kojem je u vrijeme dok je njime vladala Mletačka republika (1421-1571), bilo sjedište upravitelja, sredinom avgusta je organizovana dvodnevna manifestacija u čast te jedinstvene biljke.

Gosti iz zemlje i inostranstva mogli su na Servantesovom trgu da uživaju u besplatnoj degustaciji bamija i bogatom kulturno-zabavnom programu, a ulcinjski novinari saglasni su u ocjeni da je ta manifestacija bila događaj sezone.

“Mislim da smo uspjeli da realizujemo viziju: doprinjeti održivom razvoju turizma kroz promociju naše nacionalne kuhinje. Ove godine smo uključili i domaćice iz Ulcinja kojima smo mi ustupili bamije, a one ih spremile po svojoj recepturi”, navodi Resulbegović i dodaje da će naredne godine ova manifestacija trajati tri dana.

U Turističkoj organizaciji Ulcinj (TOU), koja je bila suorganizator ovog događaja, smatraju da je 2020. godine potrebno održati i okrugli sto na kojem bi istaknuti stručnjaci ukazali na veliki značaj i ljekovita svojstva bamije na zdravlje čovjeka, te njezinu široku upotrebu i u farmaceutskoj industriji.

“Nažalost, ovdje se o svemu tome veoma malo zna. Mi imamo niz drugih proizvoda našeg podneblja i poljoprivrede koji još uvijek nijesu važan dio naše turističke ponude. A trebali bi. Tu, prije svega, mislim na masline i vino. Nedostaje nam takođe konoba i restorana sa autohtonom ugostiteljskom ponudom”, kaže direktor TO Fatmir Đeka.

On smatra da bi takva ponuda doprinjela imidžu Ulcinja, kao što je tu slučaj sa festivalom Ljetnja scena, koji se održava preko tri decenije ili sa Sajmom knjiga, koje je ove godine organizovan po 19. put. “Na otvaranju te manifestacije imali smo ministre iz četiri države. Knjiga je svojom magičnom energijom i ove godine okupila veliki broj naših dragih turista – čitalaca kojima je čitanje svakodnevna potreba, pa i ovdje, na odmoru i na moru”, ističe Đeka dodajući da su upravo spoj kulture, prirodnih ljepota i gastronomske ponude, uz ljubaznost i pristupačne cijene, ključni faktori atraktivnosti ulcinjske rivijere kao turističke destinacije.

Kao jedna od najvećih slabosti ulcinjskog turizma izdvaja se njegova sezonalnost, jer se preko 80 odsto prometa ostvaruje u julu i avgustu. A upravo manifestacije produžavaju sezonu, pa su u Turističkoj organizaciji najavili da će u septembru biti održano niz interesantnih događaja. „Biće tu za svakoga nešto interesantno. Već početkom mjeseca imaćemo dvije manifestacije: Međunarodni sajam umjetnina i zanatskih proizvoda i 6. Dolcinium international festival, na kojem se okupljaju folklorne grupe iz desetak zemalja, potom regionalnu koloniju slikara “Ulcinj na platnu”, a od 18. do 22. septembra ide 5. edicija filmskog festivala “Seanema Fest”, saopšteno je iz TOU.

Na ovogodišnjem festivalu, čiji je moto IN/EXCLUSION, biće prikazano četrdesetak dugometražnih, kratkometražnih i dokumentarnih filmova. U glavnim takmičarskim kategorijima festivala, dugometražnog i kratkometražnog filma, biće prikazane najnovije produkcije iz Crne Gore, regiona, Evrope i svijeta uz specijalan dodatak programa igranih i dokumentarnih filmova u saradnji sa Delegacijom Evropske unije i EU Info centrom u Crnoj Gori, kao i najboljih kratkih evropskih filmova u saradnji sa Evropskom filmskom akademijom”, kaže Drita Lola, izvršna direktorka ulcinjske NVO Ja djelujem (iAct), koja je glavni organizator ove manifestacije.

Prema njezinim riječima, ovaj festival je jedinstven u Crnoj Gori i regionu, jer uvodi nov concept – „umjetnost za društvene promjene“, kombinaciju kinematografije i aktivizma, tj. kinoaktivizam.

“Svako novo izdanje festivala ide pod određenom tematskom sadržinom. Ove godine u središtu pažnje su marginalizovane grupe pojedinaca, žene, mlade, LGBTIQ osobe, etničke i rasne grupe, osobe sa invaliditetom, kao i one na ‘sjecištu’ identiteta”, naglašava Lola.

Dramaturg Janko Ljumović smatra da ovom festivalu ide na ruku sve veća vidljivost crnogorske kinematografije u evropskom kontekstu, te da crnogorskoj kinematografiji upravo treba i jedan osoben festival kao što je Seanema Film Festival. “Osoben i kroz sam naziv koji se igra u transformaciji riječi cinema. Mora mediteranska nas spajaju još više, samo je važno putovati njegovim obalama ili zaleđem, prelaziti stvarne i imaginarne granice, i ići još dalje“, navodi on.

Dugogodišnji turistički radnik Munib Abazović kaže da se samo iskorišćavanjem komparativnih prednosti i poboljšanjem ponude može produžiti sezona, jer se, kako tvrdi, od zarade u dva ljetnja mjeseca ne može živjeti godinu dana. „Kultura i sport, su ono što se samo od sebe nameće“, uvjeren je on.

U lokalnoj upravi kažu da Ulcinju trebaju kongresna i sportska hala, novi kvalitetni hoteli, akva park, marina, aerodrom… „Imamo spremne planove i lokacije, tražimo dobre investitore. Praktično niko na Mediteranu ne može ponuditi ono što mi možemo“, rekao je gradonačelnik Ljoro Nrekić.

Iz hotelske grupacije Karisma je najavljeno da će odmah nakon sezone u kompleksu Holiday Village Montenegro na Velikoj plaži početi gradnja kongresnog centra sa 800 mjesta, koji će, kako ističu, niti najveći u Crnoj Gori.

Dodaje se takođe da će na tom mjestu sredinom novembra biti održan jedan od najvažnijih međunarodnih šahovskih turnira – Evropski klupski kup 2019. Riječ je o najvećem šahovskom događaju poslije Olimpijade, na kojem učestvuju vrhunski šahisti i šahistkinje Evrope.

U Turističkoj organizaciji napominju da će samo ova manifestacija dovesti u Ulcinj oko tri hiljade osoba.

 

                                                                                                                     Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

TRAFOSTANICA NA CMILJAČI KOD BIJELOG POLJA: Nova, a već opljačkana

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građani Bijelog Polja na društvenim mrežama danima iskazuju ogorčenje i pozivaju na odgovornost sve one koji objekat, kako  naglašavaju,  vrijedan 1,2 milion eura, nisu fizički obezbijedili, niti pokrili video nadzorom

 

Novoizgrađena trafostanica na Bjelasici koja je trebalo da bude u funkciji ski centra Cmiljača na teritoriji opštine Bijelo Polje, potpuno je opljačkana i devastirana.

Prema fotografijama koji su kružile fejsbukom, snimci demolirane trafostanice datiraju od prije desetak dana, a kada su lopovi odnijeli sve što je vrijedilo iz ovog objekta, nije poznato.

Građani Bijelog Polja na društvenim mrežama danima iskazuju ogorčenje i pozivaju na odgovornost sve one koji objekat, kako  naglašavaju,  vrijeden 1,2 milion eura, nisu fizički obezbijedili, niti pokrili video nadzorom.

Neki od onih koji su ostavili komentare smatraju da je ovako nešto mogao uraditi samo neko ko je dobro poznavao objekat, kao i to da je bio verziran u poslove sa strujom.

Nekadašnji predsjednik Vlade, iz vremena Demokratske partije socijalsita, Duško Marković, izjavio je svojevremeno da se uspješno realizuje plan razvoja kada je u pitanju Cmiljača i Bijelo Polje u cjelini.

“Ukupna vrijednost projekta je 23 miliona eura, 17 miliona zaključenih ugovora, 10 miliona realizovanih ugovora. Cmiljača, Žarski, Kolašin 1600 će vjerujem 2021. godine biti značajan zamajac ne samo zimskoj i ukupnoj turističkoj privredi nego cijeloj crnogorskoj ekonomiji”, rekao je 2019. godine tadašnji premijer prilikom obilaska Cmiljače.

Marković je tada kazao i da su  da su proizvođač žičara Lajtner i njegov lokalni partner Novi Volvox “uradili ozbiljan posao na postavljanju stubova buduće žičare i polazne stanice i izlazne stanice”.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka trećeg maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJSKI RIBARI ZAPLETENI U SVOJE MREŽE: Pomalja se luka spasa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nakon decenija čekanja, čini se da će ulcinjski ribari konačno dočekati svoju luku. Tek nakon toga može krenuti nova faza u razvoju ovdašnjeg ribarstva. Bez izgradnje ribarskih luka . ne može se očekivati zatvaranje poglavlja o ribarstvu.  Ulcinj je, inače,  grad sa najviše privrednih ribara u Crnoj Gori

 

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tvrde da je sve dogovoreno. Određena je lokacija – rt Đerane, dobijena je saglasnost za gradnju luke od Agencije za zaštitu životne sredine, određen početak radova – jesen naredne godine, a čitav posao biće okončan 2027. Projekat je vrijedan 15 miliona eura, a finansiraće ga država. Ova luka će biti mješovite namjene, imaće prostor za ribarske, turističke i rekreativne brodove, halu za čuvanje i pakovanje ribe, otvoriće najmanje deset radnih mjesta. Primaće 79 brodova maksimalne dužine do 20 metara, ukupna površina luke biće 35.000 kvadrata, imaće 67 parking mjesta…

“Ribarima su potrebne prostorije gdje bi skladištili ribu, dakle to je ta kopnena infrastruktura, logistika na kopnu koja im omogućava da oni sve ono što ulove na adekvatan način uskladište, dakle da smrznutu i svoju ribu bar privremeno obezbijede. Prerada nije planirana”, ističu iz Ministarstva.

Kako napominju, zatvaranje poglavlja o ribarstvu Crna Gora ne može očekivati bez izgradnje ribarskih luka. Ulcinj je grad sa najviše privrednih ribara, a osnovni preduslov za dalji razvoj ribarstva je upravo luka.

„Bez luke mi ribari ne možemo ni loviti, niti se baviti tom djelatnošću. Primorani smo da u slučaju nevremena svoje barke sidrimo ili u rijeci Bojani ili u Port Mileni, ili da ih izvlačimo na kopno”, kaže za Monitor predsjednik ulcinjskog Udruženja profesionalnih ribara Ivo Knežević.

Prema njegovim riječlima, bez luke ribari ne mogu imati ni bolja plovila. „Mi smo sada primorani da lovima sa malim čamcima, jer nemamo gdje da vežemo veće čamce. U toj situaciji malo pomaže činjenica da sada imamo veću podršku i od Vlade Crne Gore i Opštine Ulcinj”, dodaje on.

Inače, u Crnoj Gori ima oko 250 profesionalnih ribara i preko 300 sportskih ribolovaca. Oni smatraju da je stanje u ovoj oblasti praktično neodrživo ukazujući na jak uvoznički lobi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka trećeg maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

ULCINJANI TRAŽE IZMJENE ZAKONA O MORSKOM DOBRU: Opština se žalila Ustavnom sudu

Objavljeno prije

na

Objavio:

U posljednjih deset godina, od 2014. do 2023. godine, Morsko dobro je iz Ulcinja prihodovalo 11,6 miliona eura. U Ulcinju tvrde da je ta suma znatno veća i da je ta opština diskriminisana, pa su uputili tužbu Ustavnom sudu. Iz Vlade najavljuju novi zakon

 

 

Poslanik u Skupštini Crne Gore Mehmed Zenka tvrdi da nijesu tačni zvanični podaci Vlade Crne Gore o prikupljenim sredstvima, kao ni o iznosu investicija u zoni morskog dobra u Ulcinju. Kako smatra, ta suma bi trebalo da bude bar dva puta veća, odnosno najmanje 20 miliona eura, imajući u vidu samo kućice na Adi Bojani.

Prema njegovim riječima, nije istinita ni informacija da je Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom (JPMD) od 2018. do prošle godine investiralo 3,6 miliona eura na teritoriji opštine Ulcinj. “Ovi podaci ni izbliza ne pokazuju stvarno stanje ubiranja prihoda iz opštine Ulcinj, zato pozivam Vladu Crne Gore da promijeni zakon da i Ulcinjani imaju nešto dobro od toga”, kaže Zenka dodajući da se “već 40 godina Ulcinju daje na kašiku, a uzima na lopatu”.

I u lokalnoj samoupravi su uvjereni da je Zakon o morskom dobru, tj. obuhvat zone morskog dobra diskriminatorski za Opštinu Ulcin. Pedsjednik Opštine  Omer Bajraktari je nedavno uputio Ustavnom sudu Crne Gore Prijedlog za ocjenu ustavnosti tog pravnog akta. Prvi put se lokalna samouprava odlučila na ovakav korak iako je od donošenja tog pravnog akta prošlo više od tri decenije. Kako je početkom devedesetih godina prošlog vijeka u Ulcinju vlast vršila opoziciona stranka (Demokratski savez u Crnoj Gori, bio je to jednostavan i efikasan način da se ta lokalna samouprava disciplinuje i da se na legalan način da se značajna novčana sredstva i gazdovanje najprofitabilnijim prostorom iz Ulcinja, silom zakona, preusmjere na centralni nivo.

Brojke su, kako napominju iz Opštine Ulcinj indikativne. Oko 57 odsto ukupne teritorije ili 3.318 hektara kojom gazduje JPMD nalazi se u Ulcinju. U opštini Herceg Novi granica morskog dobra je utvrđena na 492, u Tivtu 746, u Kotoru 216, u Budvi 221, a u opštini Bar na 797 hektara.

U granicama morskom dobra je 13 odsto prostora ulcinjske opštine, čač deset puta više nego u Baru, gdje je taj procenat 1,3 odsto. U opštini Kotor taj procenat iznosi 0,6 odsto. Širina zaštićenog područja u Ulcinju u prosjeku iznosi 565 metara. To je od četiri do deset puta više nego u ostalim opštinama na Crnogorskom primorju.

“Imajući u vidu dodatno Adu Bojanu sa površinom od 4,66 kvadratnih kilometara, onda je riječ nesumnjivo o nejednakom postupanju, odnosno neposrednoj diskriminaciji, imajući u vidu da se opštine nalaze u sličnoj ili istoj situaciji kada je u pitanju režim morskog dobra”, ističe se u prijedlogu Bajraktarija.

Predsjednik ulcinjske opštine smatra da je računica jasna: ako bi računali da 150 eura košta jedan kvadratni metar zemljišta u zoni morskog dobra, na pjeni od mora, onda je njegova ukupna vrijednost pola milijarde eura. “A još kada se crta, onda se cijena prostora drastično uvećava. Milina i širina, 33 kilometara obale, od kojih su polovina pješčane plaže”, napominje  Bajraktari.

U predstavki upućenoj Ustavnom sudu, u kojoj se detaljno navodi postupanje Evropskog suda za ljudska prava u ovakvim slučajevima, ocjenjuje se da je “navedeni zahvat linije morskog dobra u opštini Ulcinj bez objektivnog i razumnog opravdanja”.

I Bajraktarijev prethodnik na toj funkciji, Aleksandar Dabović iz Demokratske partije socijalista, ustvrdio je da JPMD najveći dio svog budžeta prikupi baš na teritoriji ove opštine. Konstatujući da se preko polovine teritorije kojom gazduje JPMD, nalazi u Ulcinju, on je rekao da to ne prati reciprocitet u ulaganjima. „Stoga bi trebalo pokrenuti pitanje segmentacije JPMD i formirati Morsko dobro Ulcinja“, rekao je Dabović.

Premijer Milojko Spajić kaže da je upravljanje morskim dobrom “kompleksno pitanje” i da je potrebno obezbijediti adekvatne zakonske i institucionalne okvire, kao i široki konsenzus. “ Vlada Crne Gore će kroz inkluzivne i otvorene dijaloge, pristupiti pripremi novog Zakona, kojim će se urediti oblast morskog dobra, a što predstavlja osnovni preduslov za stvaranje adekvatnih uslova za sveukupnu valorizaciju, za društvenu, a ne ličnu korist”, kazao je Spajić u parlamentu.

Npomenuo je i da će se u postupku pripreme ovog propisa, u čiju će izradu biti uključene i primorske opštine, razmotriti sva relevantna pitanja, uključujući i pitanje načina upravljanja morskim dobrom.“Pritom strogo vodeći računa o svim protokolima i konvencijama, čiji smo potpisnici, ali i prateći EU direktive koje se odnose na morsko područje”, rekao je premijer Spajić.

Dok se čeka najavljeno novo zakonsko rješenje i presuda Ustavnog suda po predstavci  Opštine Ulcinj, još će mnogo vode proteći Bojanom. Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović je na sastanku sa privrednicima saopštio da će ubuduće od zakupa kupališta država prihodovati dva puta više sredstava i da će se umjesto sedam miliona, koliko je to bilo u 2023. godini, nakon utvrđivanja nove cjenovne politike u državnu kasu, po tom osnovu, slivati 14 miliona eura.

 

Na Bojani stotinak nelegalnih objekata

U Ulcinju kažu da postoji niz nelogičnosti  kada je u pitanju „mor­sko do­bro“. “, So­la­na ne spa­da u mor­sko do­bro, a ri­je­ka Bo­ja­na spa­da. To su naši paradoksi kojima svjedočimo pune tri decenije. Rije­ka, ko­ja po de­fi­ni­ci­ji ni­je mor­ska, jeste mor­sko do­bro, a Sola­na, ko­ja je morska, ali je bila proda­ta tajkunima, nije pod mor­skim do­brom“, ističe ulcinjski hroničar Ismet Karamanaga.

Inače, iz JPMD je saopšteno da na obalama Bojane ima oko 100 nelegalnih kućica, a dnevno niču nove. Na ovoj rijeci oko 750 tzv. privremenih objekata- tri puta više nego prije dvije decenije.

Mustafa CANKA

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo