Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Ko se pravi Englez

Objavljeno prije

na

,,Srce me boli zbog toga što se ta investicija nije realizovala. 300 miliona eura ulaganja, novi hoteli, 500 novih radnih mjesta. Sami ste krivi što ovaj grad nema više kvalitetnih smještajnih kapaciteta “, korio je pred početak prošlogodišnje sezone u Dvorima Balšića, u Starom gradu, dvadesetak ulcinjskih turističkih radnika jedan crnogorski tajkun, u poslovnim vezama sa Rusima. Ulcinjani, tolerantni prema gostima, ništa mu nijesu odgovorili. Gledali su čudno u čovjeka koji im prosipa maglu o lokalitetu koji oni doživljavaju kultnim.

PARA NIĐE: Ali, ta epizoda je potvrdila mnogima u Ulcinju da iza zakupa Valdanosa suštinski ne stoji britanska kompanija Cubus lux, već domaći tajkuni. Ako se ima u vidu dobro poznata ,,slabost” Vlade prema njima i način na koji se vodi čitav proces zakupa ove uvale površine 3,5 miliona kvadratnih metara dobija se kompletna slika. Mediji su objavili, a Monitor o tome pisao od objavljivanja tendera, dakle već dvije godine, da je Cubus lux mala britanska kompanija koja uglavnom posluje u Hrvatskoj i koja posljednjih godina ima gubitke u poslovanju. Ona nema novaca da u Valdanos uloži planiranih 222 miliona eura, već ,,očekuje da obezbijedi sredstva u prvoj polovini naredne godine”. Nedavno je predsjednik te kompanije Gerhard Huber kazao da se nada da će u tome pomoći ,,lokalne banke u Crnoj Gori”!?

Prema pravilima tendera, prvorangirana kompanija mora da dostavi ne samo investicioni plan, u kojem se precizno navode priroda i dinamika investicija i planirani izvor potrebnog kapitala, već investicioni plan mora biti obezbijeđen prihvatljivom garancijom. Navodi se takođe da zakupac mora imati najmanje pet godina neprekidnog iskustva u planiranju, razvoju i upravljanju hotelima visoke kategorije; mora dokazati da posjeduje finansijsku sposobnost i novac neophodan za realizaciju projekta, a u posljednjoj godini trebao je da ostvari ukupan promet od najmanje 100 miliona eura.

Sve to ništa nije smetalo crnogorskoj Vladi da javnosti saopšti da će se ubrzo zaključiti Ugovor sa Cubus luxom, jer ,,ta kompanija ispunjava sve tražene tenderske uslove”. Nakon priznanja iz Cubus luxa da još nijesu obezbjedili sredstva za ovaj projekat, a ni garancije, Vlada i zainteresovani tajkuni su se, vjerovatno, našli u čudu.

REAKCIJE: U Grupi ulcinjskih NVO i nezavisnih intelektualaca pozvali su Vladu da ne srlja u blamažu, već da odustane od sumnjivog i štetnog aranžmana. Oni su zatražili od crnogorskog parlamenta da zaštiti interese i prava svojih građana i države Crne Gore, a od državne tužiteljke Ranke Čarapić da reaguje i spriječi dalju štetu sa nesagledivim posljedicama.

,,Uvjereni smo da se radi o pokušaju zauzimanja najkvalitetnijeg zemljišta da bi se gradnjom i prodajom vila i apartmana stekla špekulativna dobit. To nije u skladu sa razvojnim interesima Crne Gore i Ulcinja i zato ugovor o Valdanosu ne treba da bude zaključen”, kaže za Monitor jedan od koordinatora Grupe Džabir Hodža. On je odbacio tvrdnje koje dolaze iz Cubus luxa da za valorizaciju tog lokaliteta postoji „jak međunarodni interes”. „Da je to istina ona bi se iskazala na tenderu. Nijedna renomirana svjetska kompanija ne želi ući u projekat đe još nijesu riješeni svojinski odnosi i da pri tome krši interese lokalne zajednice”, dodaje Hodža.

I poslanik Nove demokratske snage FORCA u crnogorskom parlamentu Genci Nimanbegu je poručio Vladi da ne ulazi u taj aranžman. „Treba sve učiniti da se vrati oduzeta imovina ranijim vlasnicima koju oni potražuju pred domaćim i međunarodnim sudovima, i da se Valdanos sačuva za buduće generacije”, rekao je on u Skupštini Crne Gore.

ZADUŽBINA: Vlasnicima 18 hiljada stabala maslina u Valdanosu i svim Ulcinjanima posebno su indikativni navodi iz Cubus luxa da neće obrađivati masline. Oni su velikodušno predložili ranijim vlasnicima i maslinarima da sami to čine. Nabaviće im, obećali su, i mlin, a kupiće i hidrante kako bi navodnjavali masline i, ne daj Bože, koristili u slučaju izbijanja požara.

,,Nevjerovatno je da nas Englezi uče da proizvodimo ulje, kada oni o tome ništa ne znaju”, kaže predsjednik Odbora za povraćaj Maslinade Luka Đakonović. On je pozvao Vladu da ispuni obećanje i da masline ,,koje drži zarobljene u žicu” vrati stvarnim vlasnicima. Isti zahtjev uputile su Islamska zajednica i Mitropolija crnogorsko-primorska, kojima pripada sedmina oduzete zemlje u Valdanosu. Riječ je o zadužbini koja se, po vjerskim zakonima, ne može prodati niti na bilo koji drugi način otuđiti. ,,Nijedna nepravda namjerno nanesena neće ostati nekažnjena. Tako je od pamtivijeka. Ne mora to biti kazna od ljudi, jer je Bog jedini sudija. Pa, ako vjeruju u Boga, neka postupaju kao vjernici”, kaže ulcinjski protojerej Radojica Božović.

BAGERI: Vlada ,,prve ekološke države na svijetu” svojski doprinosi propadanju tog jedinstvenog maslinjaka, koji je Zakonom o maslinarstvu Crne Gore stavljen ,,pod posebnu zaštitu”. ,,Maslinjak u Valdanosu treba da pređe u vlasništvo države Crne Gore, što je nova prilika da se ispravi nepravda i taj kompleks vrati bivšim vlasnicima, tim prije što je on u proteklom periodu zapušten i izložen potpunom propadanju. Bivši vlasnici mu mogu vratiti život”, govorio je u martu 2005. godine tadašnji gradonačelnik Ulcinja Fuad Nimani.

Maslinjak je ubrzo prešao u vlasništvo Crne Gore, ali je proces propadanja blagoslovljene biljke na tom prostoru nastavljen. Preko tri četvrtine maslina je obraslo u makiju i žbunje, i nakon 33 godine golgote ovaj maslinjak je pred nestajanjem. Neophodno je da se odmah, ako već nije kasno, izradi cjelovit sistem njegove revitalizacije i zaštite. To ne može uraditi niko drugi sem oni ljudi koji imaju tradiciju savjesnog uzgajanja i održavanja maslina. Nipošto oni koji bi da sa bagerima i ostalom teškom mehanizacijom uđu u taj spomenik prirode iz 1968. godine.

Ekolozi kreću u akciju

Ekološke organizacije iz Ulcinja uputiće prijedlog za uvrštavanje maslinjaka u Valdanosu na UNESCO-u listu, a isti prijedlog uputiće Evropskoj mreži zaštićenih područja Natura 2000. ,,Na taj način vjerujemo da će se zaustaviti devastacija najvećeg i kroz istoriju najkvalitetnijeg maslinjaka na Crnogorskom primorju”, smatraju ekolozi. U Valdanosu ima stabala maslina starih oko dvije hiljade godina. Taj lokalitet je najljepši živi spomenik maslinarstva u Crnoj Gori, koji međutim voljom Vlade premijera Mila Đukanovića, već šestu godinu nedostojno umire!

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo