Povežite se sa nama

Izdvojeno

LUKA BERBEROVIĆ, AKADEMSKI SLIKAR I PEDAGOG:  Boka u boji

Objavljeno prije

na

”Ako se sa samo jedne moje slike čuje muzika, onda je ona završila priču”, kaže umjetnik koji je  govorio,  „moraš da radiš, kad ne znaš šta ćeš ili nemaš platno, crtaj na papirnoj kesi, na tegli…”  U biografiji Luke Berberovića ostaće zapisano da je učio mnoge priznate umjetnike.” Učio sam ih prije svega da budu dobri ljudi. I dobri crtači”, podcrtava Luka. Preko pedeset puta samostalno, a više od 80 puta kolektivno je izlagao. Dva puta dobio je Nagradu hercegnovskog likovnog salona, na Cetinju nagradu 13 novembar…

 

Bokeljski slikar Luka Berberović dočekao nas je na vratima svog doma u Morinju.U kući,  u kojoj se 1934.godine rodio i iz koje je odlazio, na školovanje ili rad, ali kojoj  se uvijek vraćao. Baš kao Boki i moru, ribarima i mrežama, barkama, narančama, maslinama, čepresima… Pejsažu,  uz koji je odrastao i koji je bio  i ostao motiv  koji nepogrješivo prepoznajemo na Berberovićevim uljima, pastelima ili akvarelima.

Ovdje, uz kafu u velikoj i prostranoj dnevnoj sobi  razgovor je prijatan.Slika li-  pitamo čovjeka koji  je  govorio,  moraš da radiš, kad ne znaš šta ćeš ili nemaš platno, crtaj na papirnoj kesi, na tegli…” Idem u atelje svaki dan, ali vidim da ne mogu”. Godine i bolesti uzimaju danak. Slika tek par sati dnevno. Na manjim platnima. Razgovor je ovo sa čovjekom od zanata, koji je u svom poslu dogurao daleko i koji poznaje visoku cijenu predjenog puta.” Ljudi sebe precjenjuju. Moraš u životu znati gdje si, a ja mislim da to znam.Ako to ne znaš, ako misliš da si genije i niko to ne može bolje, onda ni napredovati ne možeš”.

Luka je mršav, bijele,  nešto duže kose, uskog i produhovljenog lica sa velikim naočarama, pomalo staromodne monture. Istančan u ophodjenju  i tih u govoru.” Nisam bio svjestan koliko ne vidim. Da sam to znao sigurno ne bih upisao slikarstvo i bavio se slikanjem. Naočare to nisu mogle korigovati jer je, kako mi je objasnio jedan oftamolog, u pitanju oštećenje nerva u mozgu”.

Klavir u sobi, nenaštiman i ostario, sjeća na one dane rane mladosti kada je želio da se bavi muzikom.” Bio je to  moj san”, priča Luka. Ali, bilo je teško vrijeme. Nemaština. ” Kućo moja, uči ti školu”, nagovorila ga je majka. Muzičke škole nije izučio, ali izvrsno je umio uz gitaru, onim prekrasnim tenorom, zapjevati. ”Ako  se sa samo jedne moje slike čuje muzika, onda je ona završila priču”, govori Luka.

Slikarski talenat kod mladog Luke Berberovića prepoznao je  Mato Djuranović iz Kamenara, u to vrijeme nastavnik  kotorske gimnazije koju je Luka pohadjao. Jedan od najznačajnijih crnogorskih slikara 20 vijeka i sin školovanog crnogorskog slikara Špira Djuranovića, ” vidio je nešto u mladom Luki.”  U  Školu umjetničkih zanata u Herceg Novi upisao se 1949.Ovdje se godinu ranije ,  sa Cetinja preselila  Umjetnička akademija, a sa njom i predavači, slavni  slikari,  Milo Milunović i Petar Lubarda. Nastaviće Berberović školovanje  na Akademiji z a primijenjenu umjetnost u Beogradu i diplomirati 1958.Vratiće se tada u Školu u Novom.Ovaj put kao predavač.Rado i nostalgično sjeća se tog vremena, koje opisuje kao najljepši period svog života.Sjećanje navire na školu u kojoj se radilo mimo pravila i konvencija. Gdje su djaci i profesori drugovali kroz učenje, a i jedni i drugi ispisali stranice jugoslovenske  i evropske likovne scene. Djaci i profesori, Vojo Stanić, Dado Djurić, Luka Tomanović, Miloš Vušković,  Bato Pravilović, Boris Veriga, Andjelko Arnautović , Živko Nikolić, Gojko Berkuljan…

” Bilo je to vrijeme nemaštine, jadno i gladno. Ali, puno slobode i  entuzijazma.I mi učenici bosi i gladni, ali vedri. Radilo se dan i noć. Uz gitaru, na kojoj su umjesto pravih bile neke telefonske žice,  pjesmom smo muku i siromaštvo u bajku pretvarali. Kakva je to samo gitara bila, oguljena, ogrebana, nesretna…Danas sam sjetan kad pričam  o ovim danima. A često i  usnim,  da škola i dalje radi …”

Na  zidu dnevnog boravka portret.  Uradio ga je 1949.godine  Dado Djurić svom drugu i kolegi Luki.  Dado, tada učenik drugog , a Luka prvog razreda te čuvene novske škole. Danas se Luka Berberović sjeća: „Gledajući kako Dado virtuozno radi, mislio sam -kuku meni jadnom. Sto   puta je bio bolji od mene”.

U školi se učilo, slikalo, vajalo, hranilo i spavalo. Ovdje je sreo  i slikara Djordja Oraovca, djaka Sorbone čije je tekstove, o slikarstvu i sklupturi  čitao u  časopisu  Nedeljne ilustracije .  „ Čudo, pomislio sam,  kad sam shvatio da će mi ovaj čovjek predavati… ”, priča Berberović. Napominje:  „ Biće još i likovnih akademija i škola, ali  fenomen koji je predstavljala legendarna Škola u Novom, neponovljiv je. Ostale su anegdote da se pamte i prepričavaju. Na vrijeme kad je glad natjerala Ljubu Brajevića i Dada Djurića da trče za mačkom koja je u zubima nosila veliki komad mesa.Jurnjava je potrajala, ali uspjeli su da joj ukusan zalogaj otmu. Meso su, sjeća se Berberović, ispekli u peći za keramiku.

Sa oduševljenjem sjeća se Berberović  vrsnih slikara  Voja Stanića, Draga Djurovića  i Bata Pravilovića. Od njih je učio, sa njima se družio  i tražio svoj put u umjetničkom svijetu. ” Imali su onaj specifični  šmek mora i juga, valova…Sve je to formiralo ove mlade ljude i umjetnike, a oni su opet formirali nas djecu koja su se ovdje školovala. Umio je Vojo da sjedne sa nama djecom, a mi smo uživali u njegovoj duhovitosti i divnim pričama.Učio sam od Voja, pa sam kasnije i ja sa svojim učenicima, umio da u pauzama malo popjevam”.

Škola umjetničkih zanata u Novom zatvorena je  1966. ” Slomila se ta priča”, kaže Berberović. ” A niko nikad nije dao odgovor zašto“. Nastavio je da predaje na Pedagoškoj akademiji u Nikšiću na odsjeku slikarstvo. U Nikšiću je ostao  sve do 1987.godine. „Ali,  ovdje  nije bilo ništa od one atmosfere iz Novog. Nikad se na Nikšić nisam navikao. Možda sam ja neko ko se teško navikava.”

U biografiji Luke Berberovića ostaće zapisano da je učio mnoge priznate umjetnike.” Učio sam ih prije svega da budu dobri ljudi.I dobri crtači”, podcrtava Luka.

Preko pedeset puta samostalno, a više od 80 puta kolektivno je izlagao.Dva puta dobio je Nagradu hercegnovskog likovnog salona, na Cetinju nagradu 13 novembar…

Danas tihuje u svome domu u društvu sina, snahe i unučića.

Lidija KOJAŠEVIĆ SOLDO

Komentari

FOKUS

CETINJE, PONOVLJENA TRAGEDIJA: Kontinuitet neodgovornosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Da li će i opomene ove tragedije, kao one u avgustu 2022. ostati uzaludne ? Osim što niko od nadležnh i dalje ne vidi odgovornost, mjere koje Vlada najavljuje  da će preduzeti, iznesene su prilično ad hok, i bez konsultacije struke i društva

 

 

Dvanaest osoba: dvoje djece, tri žene i sedam muškaraca ubio je na Cetinju mještanin Aco Martinović (45), prvog januara ove godine. Još četiri je teško ranio, od kojih je jedna osoba preminula 9. januara. Ubica je iz pištolja u nelegalnom posjedu pucao na pet različitih lokacija u gradu, međusobno udaljenih od nekoliko desetina metara do 2-3 kilometra. Potom je pred ponoć, kada je konačno lociran i opkoljen od pripadnika policije, izvršio samoubistvo. Motivi zločina nijesu poznati. Ubica je mahom pobio bliske rođake,  kumove i prijatelje.

Nepojmljivi zločin  počinjen je prije nepune dvije i po godine, nakon što je Vuk Borilović (34) u cetinjskom naselju Medovina, 12. avgusta 2022. godine, hicima iz lovačke puške ubio 10 i ranio šest osoba – mahom svojih komšija. Borilović je ubijen nakon razmjene vatre sa pristiglim policajcima i mještanima. Naknadne analize pokazale su da je smrtonosne rane zadobio iz policijskog oružja.  To je, uglavnom, sve što smo od ovdašnjih zvaničnika saznali za prethodne dvije godine i četiri mjeseca.

Nameću se brojne paralele između ova dva zločina i načina na koji su postupali pripadnici crnogorske policije.

Borilovićeve žrtve ubijene su iz lovačkog oružja, uredno prijavljenog i registrovanog. U zimu 2022. godine Borilović je napao kolegu s posla, povrijedio ga, oštetio mu automobil i kamenovao kuću. Priveden je u policiju ali mu oružje nije oduzeto, iako su Uprava policije i MUP imali zakonski osnov za takvu odluku.

Oružje je ostalo u posjedu budućeg masovnog ubice i  nakon što je  osuđen zbog  napada.  Presuda nije postala pravosnažna, ali je bila dovoljna da mu se u zakonom propisanom postupku oduzme oružje kojim je, koji mjesec kasnije, ubio desetoro. Niko zbog tog propusta nije odgovarao.

Iz Uprave policije su tada ponudili poduku: “Ne treba dovoditi u uzročno-posljedičnu vezu izvršenje ovog teškog zločina sa bilo kakvim protivpravnim ponašanjima iz prethodnog perioda.” Olako smo prešli preko iskazane nebrige i neodgovornosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV PREMIJER U MOJKOVCU MIMO PROTOKOLA: Novo sijanje magle i nepoštovanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i komemoracija Mojkovačke bitke poslužila za novo političarenje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Premijer Spajić Vučevića nije pozvao u Mojkovac, niti se vidio sa njim dok je bio u Crnoj Gori

 

Obilježen  je dan mojkovačke opštine koji pada na Božić po julijanskom kalendaru i koji se poklopio sa komemoracijom Mojkovačke bitke (6-7 januara 1916.) iz Prvog svjetskog rata. Tada je oko 6500 slabo naoružanih i opremljenih vojnika kraljevske crnogorske vojske pod zapovjednikom generalom Jankom Vukotićem zaustavilo prodor tri puta brojnije austro-ugarske vojske generala Vilhelma von Rajnera. Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i ova komemoracija poslužila za novo političarenje i poentiranje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Prisutni su bili i NSD-ov predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić, predsjednik Skupštine opštine Marko Janketić i Marko Kovačević, javnosti poznati Mandićev nacionalno ostrašćeni gradonačelnik Nikšića.

Mandić je istakao da “želimo da gradimo budućnost Mojkovca, Crne Gore i boljih odnosa sa bratskom Srbijom sa kojom smo sto godina bili u istoj državi”. U tih “100 godina nismo imali ni najmanjih sukoba ni nesporazuma” izjavio je, ne trepnuvši. Potom je napomenuo da u našoj zemlji “živi više od trećine građana koji su Srbi, isti narod kao i u Srbiji, većina građana govori srpskim jezikom a to su važne niti koje nas povezuju“. Onda se Mandić okrenuo pohvalama gradonačelniku (kojim osim partijske pripadnosti i tvrdnje da je Srbin nema nikakvu drugu zvaničnu biografiju) rekavši da je Delić “izložio važne projekte a nadam se da će ovo o čemu smo pričali biti podržano od strane Vlade Republike Srbije“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

ANKETA

MONITOROVA ANKETA: Odgovornost, suočavanje, društveni dijalog

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta nakon ponovljenog zločina na Cetinju?

 

RADOJE CEROVIĆ, KLINIČKI PSIHOLOG
Uzroci duboko u socioekonomskom raslojavanju i identitetskom cijepanju

Ovo masovno ubistvo nije izolovani slučaj, već dio šireg trenda povećanja nasilja u Crnoj Gori. Podaci ukazuju na to da su uzroci ovakvih fenomena duboko ukorijenjeni u “socioekonomskom raslojavanju”, ali i “identitetskom cijepanju”. To izaziva nagli rast jaza i nepovjerenja izmedju socijalnih klasa, ali i identitetskih jedinica (vjera, nacija i političkih opredjeljenja).

 

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA
Društvo bez utvrđene odgovornosti, kada tad će uništiti sebe

Kada jednom pokušamo da sakrijemo tragove zločina, tragovi se otisnu iznova. Negirali smo devedesetih zločine učinjene u ime svih nas. Obje politike koje su od višestranačja u Crnoj Gori negirale su i zatirale tragove. Te politike imaju sada rezultat u ponovljenom nasilju na Cetinju. Žrtve pokazuju da je poricanje uzaludno a da je užas neizreciv.

 

BOŽIDAR IVANOVIĆ, ŠAHOVSKI VELEMAJSTOR
Političke turbulencije koje traju decenijama

Svaki tragičan događaj mora se ozbiljno shvatiti i učiniti sve da se ne bi ponovio. To nije urađeno poslije zločina 2022. g. i tek sad se traži krivac. Generalno gledano krive su političke turbulencije koje se kod nas odvijaju već više decenija…

 

MAJA RAIČEVIĆ, CENTAR ZA ŽENSKA PRAVA
Potrebno je mnogo više od ad hoc mjera

Prije svega želim da izrazim saosjećanje sa porodicama nastradalih i sa građanima i građankama Cetinja, koji su u dvije i po godine doživjeli dva masovna ubistva.  Posledice zločina ovakvih razmjera iziskuju empatično i mudro liderstvo i preuzimanje političke odgovornosti ne samo za stanje u sektoru bezbjednosti nego i za evidentni kolaps institucija…

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Treba hladne glave identifikovati probleme

Teško je bilo sto reći nakon ovakve tragedije. Što god da se kaže nedovoljno je, pogrešno…Jednostavno ovakvi događaji ostavljaju u čuđenju, zbunjenosti, konfuziji. Da probam, svjestan nedorečenosti stava…

 

STEFAN ĐUKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Društveni dijalog ili dezintegracija

Iako je paradoksalno, smatram da odgovara istini to da je lakše “prepisati” šta treba raditi nego kako naše društvo “nagovoriti” da to radi. Toliko smo, kao cjelina, pogrešno nasađeni, razvučeni sitnim partijskim interesima koji preko svojih mreža utiču na javnost da je teško gledati na bilo koji događaj van partijskih naočara. Ako pak i pogledamo, kako prevazići njihove interese i nametnuti temu? To je pitanje koje bih postavio prije onog šta treba uraditi, pitanje “kako”? Na žalost, ne vidim odgovor, zahvat političke klase je toliko sveobuhvatan, i materijalno i medijski i zakonski…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo