Plaže na Crnogorskom primorju ustupaju se na korišćenje fizičkim i pravnim licima najčešće po principu čija je zemlja u neposrednom zaleđu morske obale, toga je i plaža. Pripadnici crnogorske ekonomske elite već su zauzeli najatraktivnije dijelove obale, pokupovali najbolje pozicionirane hotele, vile i odmarališta, sada preuzimaju najljepše plaže. Uprkos zvaničnim stavovima da je područje morske obale opšte narodno dobro, na usluzi svima pod jednakim uslovima, u praksi stvari izgledaju drugačije. Neki su, ipak, jednakiji od drugih.
Gotovo sve primorske države morsko dobro kao neprocjenjivo nacionalno bogatstvo tretiraju kao opšte dobro. „U Rimskom pravu Justinijanove Institutionis navode da zrak (aer), tekuća voda (aqua profluens), more (mare), morska obala (litus maris) su stvari koje nisu mogle biti predmetima individualnog vlasništva, već su one bile na upotrebi sviju, „res communes omnium”, navodi se u hrvatskom zakonodavstvu koje tretira pojam pomorskog dobra.
Odgovornost za zaštitu, upravljanje i gospodarsko korišćenje obale kod naših susjeda leži na državi, jedinicama regionalne i lokalne uprave, odnosno županijama i opštinama, kojima na ravne časti podijeljen, pripada i ostvareni prihod.
U Crnoj Gori taj posao obavlja vladina, partijska firma JP Morsko dobro.
Najznačajnijim ekonomskim potencijalom Crne Gore, sa 18,5 odsto njene teritorije samostalno upravlja Socijaldemokratska partija, članica vladajuće koalicije DPSDP.
Zakonom o morskom dobru nije izričito naglašeno da je morsko dobro dobro u opštoj upotrebi i da je bez razlike dostupno svima. Umjesto jasne zakonske odredbe, tu je opredjeljenje uprave Morskog dobra da će se prilikom ustupanja na korišćenje dijelova morske obale voditi principima po kojima je „prostor morskog dobra jedinstven, veoma ograničen i kao takav mora biti dostupan svima pod istim uslovima”.
Uprkos ovakvom stavu, crnogorske plaže postaju sve manje dostupne građanima i turistima. One najljepše i najatraktivnije zauzele su hotelske kuće, tajkuni, djeca državnih funkcionera, sami funkcioneri, ministri i ostali, koji na njima sprovode svoja pravila koja su najčešće u suprotnosti sa onima koja pred svaku turističku sezonu promovišu iz Morskog dobra.
GRCIMA NAJBOLJE: Četiri najljepše plaže Crnogorskog primorja suvereno drži zakupac hotela Sveti Stefan i Miločer, grčka finansijska grupa Restis. To su Kraljičina plaža dužine 130 metara, velika Miločerska plaža od 280 metara, hotelska svetostefanska sa 250m i dio istočne od 155m. Što znači da gosti elitnog ljetovališta na raspolaganju imaju preko 800 metara morskog žala ili oko 18.000 kvadrata.
Mještanima naselja Sveti Stefan i njihovim gostima u privatnom smještaju, malim hotelima i pansionima preostaje da se naguraju na oko 300 metara pijeska i kamenjara istočne plaže.
Slična je situacija u nekadašnjem ribarskom naselju Pržno. Tamo jedinu plažu, u dužini od 100 metara, drži slovenački HIT Montenegro, odnosno hotel Maestral.
Oko 100 metara kamenjara u produžetku proglašeno je gradskom plažom i galantno ostavljeno ostalima, stanovnicima naselja i okolnih sela i brojnim turistima na besplatno krišćenje.
Sve pomenute plaže imaju tretman hotelskih, što prema novom programu organizacije plaža znači, da zakupac nema obavezu da polovinu plaže oslobodi od ležaljki i suncobrana i dozvoli pristup bez obaveze iznajmljivanja. Problemi oko neravnopravne podjele ograničenog prostora za kupanje i sunčanje u elitnoj turističkoj regiji Sveti Stefan-Miločer-Pržno između dva hotelijera i stanovnika, na ivici su sukoba pred početak turističke sezone.
POLA BUDVE BEPLERU: Vlasnik hotela Avala, firma Bepler i Džejkobson kontroliše zavidan dio obale na teritoriji opštine Budva. Kompanija koja je, nezvanično, u vlasništvu članova porodice premijera Mila Đukanovića, uzela je pod zakup čak pet pješčanih plaža ukupne dužine oko 700 metara. U zaleđu svake od tih plaža ova firma posjeduje nekretnine, zemlju ili hotele.
Morsko dobro je Bepleru i povezanim firmama ćerkama ustupila kompleks plaža Mogren 1, Mogren 2 i Ričardova glava, koje predstavljaju ekskluzivni dio turističke ponude metropole crnogorskog turizma. U pitanju su glavne gradske plaže u Budvi. Sve tri su kategorizovane kao hotelske plaže, pa će za mnoge vjerne posjetioce Mogren ovoga ljeta biti nedostupan.
Poređenja radi, na dugoj Slovenskoj plaži u Budvi, u čijem je zaleđu istoimeno turističko naselje i niz manjih hotela, nema ni jednog hotelskog kupališta.
Na nedavno održanom tenderu za zakup plaže Mogren 1, po početnoj cijeni od 33.300 eura, pristigla je samo jedna ponuda, ona koju je dostavila firma Nikky Beach MNE iz Budve.
Prethodni dugogodišnji zakupac, Radenko Marović, odustao je, ali je zadržao poslovni angažman u novoj firmi.
Za zakup dijela plaže Ričardova glava u dužini od 80m po cijeni od 28.600, stigla je samo ponuda firme Club 88 Doo. Obje pomenute firme dio su poslovne mreže koju na primorju plete misteriozni Bepler i Džejkobson.
Bepler je zauzeo i dvije plaže u Paštrovićima, prirodnu plažu izuzetne ljepote, Drobni pijesak i plažu Trinčića zalaz, nadomak Svetog Stefana.
Plaža neobičnog imena dužine oko 60m, oteta je praktično od mještana. Trinčića zalaz je kupalište koje je na nepristupačnom stjenovitom dijelu obale izgradio mještanin Milan Gregović. Atraktivno mjesto na obali na kome su mnoge budvanske turističke agencije organizovale izlete za strane turiste, takozvani fiš-piknik.
Udruženje turističkih agencija uputilo je dopis Morskom dobru sa zahtjevom da ta plaža zadrži svoju namjenu. U agencijama naglašavaju da će turistička ponuda Budve biti osiromašena za jedan autentičan izlet. U pitanju je novostvoreno javno dobro, a Morsko dobro se nije postaralo da zaštiti i eventualno obešteti onoga ko je plažu napravio.
HAVAJI U PROMETU: Budvani su ozbiljno ugroženi. Monopol na korišćenje najvrednijeg ekonomskog prostora grada uspostavili su biznismeni bliski vladajućoj partiji. Sve pjeskovite plaže koje okružuju Stari grad, od Mogrena preko Ričardove glave, male Pizane pa do ostrva Sv. Nikola, kontrolišu tajkuni i političari sa strane. Rasporede svoje barove, restorane i preskupe mobilijare po plažama, kao dopunu svojim hotelima. Grad je ostao bez slobodne gradske plaže za desetine hiljada turista u hotelskom i privatnom smještaju kojim Budva raspolaže.
Pomenutu plažu Pizana uz posebno visoke cijene usluga, koristi vlasnik restorana Maša, koga povezuju sa ministrom Branimirom Gvozdenovićem.
Poslije duže izolacije plaže ostrva Sv.Nikola biće otvorene za javnost.
Firma San Investment iz Podgorice, koja prema izvještaju tenderske komisije posjeduje zemlju na ostrvu, dobila je u zakup dvije plaže u dužini od 500 metara po cijeni od 1.500 eura.
Dio ostrvske plaže od 100 metara zakupio je Budvanin Lazar Vuksanović, uz nadoknadu od 5.600 eura. Plaže su javne, pa je za očekivati da će malo morskog žala ostati i za obične ljude.
Da li su u Morskom dobru dobili zeleno svjetlo vlasnika dijela budvanskih Havaja Stanka Subotića Caneta da se plaže na ostrvu otvore za posjetioce nije poznato. Kao ni to šta je do sada sprečavalo ovo izuzetno profitabilno i moćno državno preduzeće da iste u skladu sa zakonom stavi u promet.
Zakonom je utvrđena državna svojina nad morskim dobrom Crne Gore, privatna svojina je isključena i ono je bar deklarativno u javnoj upotrebi. Sve dotle dok Đorđević, Cane ili Šinavatra ne odluče drugačije!
Branka PLAMENAC