Povežite se sa nama

Izdvojeno

NAKON IZVJEŠTAJA O NAPRETKU CRNE GORE ZA 2022: Loše ili gore

Objavljeno prije

na

Osim uobičajenih zamjerki EK, ono što se ne mijenja ni nakon pada Demokratske partije socijalista u avgustu 2020. godine, su različita čitanja izvještaja. Tumačenja se svode na to je li loše ili je gore. Sve u službi partijskih borbi

 

Kako je i najavljeno, sredinom oktobra predstavljen je Izvještaj o napretku Crne Gore za ovu godinu. I opet, očekivano,  izvještaj nije dobar. Zamjerke su uobičajene, i mahom se odnose se na ključna poglavlja za ulazak Crne Gore u EU: vladavinu prava i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala ( poglavlja 23 i 24).

Fokus najnovijeg izvještaja svakako je na pravosuđu, pa se konstatuje da je ono u blokadi i da postoje ,,sistemski nedostaci u pravosudnom sistemu”. EK je primjetila napredak na polju borbe protiv organozovanog kriminala, koji se bazira na boljem funkcionisanju i rezultatima tužilaštva, ali kritike su  opet tu u dijelu borbe protiv korupcije.

U dokumentu se ocenjuje da je postignut samo ograničen napredak u borbi protiv korupcije, te da su prošlogodišnje preporuke Evropske komisije ,,samo djelimično” ispunjene. Pomak se primjećuje na prevenciji korupcije, posebno zbog, „pozitivnog trenda u radu Agencije za borbu protiv korupcije“.

Negativne ocjene date su i zbog stagnacije na polju izbornih reformi. „Nije bilo napretka u pogledu sveobuhvatne reforme izbornog pravnog i institucionalnog okvira, uključujući preporuke Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), date nakon posmatračke misije na parlamentarnim izborima 2020”, konstatuje EK i podsjeća da se  skupštinski Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu nije bio operativan od juna do novembra 2021. godine i sastao se samo dva puta u 2022. godini, prije nego što mu je prestao mandat u julu 2022.

U političkim kriterijuma Izvještaja, stigle su kritike i na račun aktuelne političke krize: ,,Nastavljene su političke tenzije, polarizacija, odsustvo konstruktivnog angažmana između političkih partija i neuspjeh u izgrađivanju konsenzusa o ključnim pitanjima od nacionalnog interesa, što je dovelo do pada dviju vlada zbog izglasavanja nepovjerenja”, piše u zaključcima Izvještaja.

Oana Kristina Popa, šefica Delegacije EU u Crnoj Gori,  poručila je  da to utiče na funkcionisanje institucija i usporava reforme.

Izvještaj pominje i Temeljni ugovor koji je manjinska Vlada potpisala sa Srpskom pravoslavnom crkvom i konstatuje da je potpisivanje tog ugovora izazvalo rast tenzija u društvu.

Osim uobičajenih zamjerki EK, ono što se ne mijenja ni nakon pada Demokratske partije socijalista u avgustu 2020. godine, su različita čitanja Izvještaja.

Opozicija i jedan dio Vlade Izvještaj vide kao nikad lošiji, a s druge strane premijer i jedan dio ministara dokument ocijenjuju kao ,,bolji od prošlogodišnjeg”.  Premijer je za ono loše u Izvještaju optužio parlament.

,,Izvještaj je bolji, istina malo bolji u odnosu na prethodni i tri ključne stvari koje se nijesu realizovale su odgovornost državnog parlamenta”, kazao  je Abazović na sjednici Vlade.

I ministarka evropskih integracija Jovana Marović kazala je su u nekim poglavljima napravljeni pomaci, te da se ,,moraju uzeti u obzir objektivne okolnosti koje su spriječile Vladu da postigne bolje rezultate”, opet prebacujući  odgovornost na parlament. Ona je istakla da je  ključan problem to što političari nijesu uspjeli da se dogovore o imenovanjima u pravosuđu.

,,Pomaka ima, nazadovanja nema ni u jednom poglavlju. Daleko od toga da je ovo najgori Izvještaj koji je Crna Gora ikad dobila i najgora ocjena od strane Evropske komisije. Čak i kada se to upoređuje po novoj metodologiji, na osnovu koje se boduje napredak u određenim poglavljima, bilježimo napredak u okviru pet poglavlja, određenu vrstu nenapredovanja, ali ne i nazadovanja u četiri poglavlja, tako da je ukupna prosječna ocjena bolja nego prošlogodišnja”

Sa druge strane, potpredsjednik Vlade Raško Konjević, koga je premijer nedavno smijenio sa mjesta koordinatora bezbjednosnih službi, označio je  premijera odgovornim za, kako je rekao, izrazito negativan Izvještaj Evropske komisije. ,,Ovo je rezultat pogrešnih prioriteta Vlade na čelu sa njenim predsjednikom Dritanom Abazovićem, koji nijesu podržali jasno definisanu evropsku agendu i proizveli su duboku političku i ozbiljnu institucionalnu krizu”, poručio je Konjević. Konjević inače ranije nije bio toliko kritičan i glasan kada su stizale primjedbe iz Brisela, pa ni kada je Crnoj Gori zaprijećeno zaustavljanjem procesa.

Različito se čita i stav EK o potpisivanju Temeljnog ugovora. Ne samo u Podgorici, nego i u Briselu. Iako se u Izvještaju jasno navodi da je potpisivanje ugovora sa SPC-om podiglo tenzije i pojačalo polarizaciju, evropski komesar Oliver Varhelji   saopštio je nakon prezentovanja izvještaja da ,,ne misli da je potpisivanje ugovora sa SPC-om negativno uticalo na ovogodišnji Izvještaj”. Otišao je i dalje, saopštivši da potpisivanje tog ugovora može dovesti, kako je rekao, do veće stabilnosti. Upravo je to argumentacija kojom je premijer Abazović branio odluku da potpiše Temeljni ugovor. Varhelji je inače kadar  Viktora Orbana, političkog saveznik Aleksandra Vučića.

Onaj drugi dio Vlade ističe ocjene EK o tome da je potpisivanje podiglo tenzije, kao potvrdu njihovog stava da su na taj način usporene reforme.

,,Problem je što je ugovor sa SPC-om proizveo političke probleme, problem je i u parlamentu, jer je ugovor trebao da doprinese političkom dogovoru u parlamentu. To su činjenice”, ocijenio je na sjednici Vlade ministar inostranih poslova Ranko Krivokapić. ,,Pokazalo se da ugovor sa SPC nije doprinio postizanju dogovora u parlamentu”, zaključio je.

Ministarka Marović je, povodom različitih ocjena iz EU o Temeljnom ugovoru sa SPC-om, kazala da to ,,pokazuje da ne postoje jedinstveni stav ni u samoj Evropskoj komisiji, povodom tog i brojnih pitanja”. Ili je to još jedan prilog tezi da su međunarodni partneri  uključeni u politički proces u Crnoj Gori dublje nego bi trebalo.

Kako god bilo, EK je Crnom Gorom najzadovoljnija u dijelu odnosa prema njihovoj spoljnoj politici. U najnovijem Izvještaju najbolju ocjenu zemlja je dobila  upravo iz usklađivanja sa spoljnom  politikom EU.  Ističe se da je Crna Gora  u potpunosti uskladila sve odluke EU, uključujući restriktivne mjere EU nakon  agresije Rusije na Ukrajinu, te da koordinira svoje stavove sa stavovima EU, uključujući Svjetsku trgovinsku organizaciju i održava dobru saradnju sa međunarodnim organizacijama.

Ko je u Vladi zadovoljan, a ko ne, Izvještajem, manje je bitno. Razlog da budu nezadovoljni imaju crnogorski građani. Uprkos anketama koje pokazuju da čak oko 80 odsto građana podržava ulazak Crne Gore u EU,  vlasti duže od decenije ne uspjevaju da ispune ključne reforme.

Crna Gora je zvanične pregovore sa EU otvorila u junu 2012. godine  i država je koja najduže pregovara o članstvu, ako se izuzme Turska. Crna Gora pregovara dvostruko duže nego zemlje koje su posljednje pristupile Evropskoj uniji – Hrvatska, Bugarska, Rumunija, a još nije uspjela da se približi ispunjavanju privremenih mjerila u poglavljima 23 (pravosuđe i temeljna prava) i 24 (pravda, sloboda i bezbjednost), podsjetili su iz Instituta alternativa (IA).

Pregovore su do avgusta 2022. godine vodile vlade Demokratske partije socijalista, koje su deceniju dobijale gotovo identične zamjerke Brisela: nedovoljno rezultata, posebno u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Sa evropskih adresa Crnoj Gori je često spočitavan nedostatak političke volje za sprovođenje  reformi.

U sedmoj godini procesa,  2019. godine EU je tadašnjim crnogorskim vlastima  zaprijetila klauzulom balansa. Dakle,  zaustavljanjem procesa, zbog nedostatka suštinskih reformi i rezultata u oblasti vladavine prava, visoke korupcije i kriminala,  agresivnih kampanja protiv neistomišljenika, partijskog zapošljavanja, zloupotrebe državnih resursa…  Iako klauzula nije aktivirana,  proces je faktički zaustavljen.

Nade da će evropski proces biti deblokiran, izgubljene su u političkim borbama i ratovima avgustovskih pobjednika.  Je li loše, malo gore ili malo bolje – suštinski je svejedno.

 

Prelazna iz ekonomije

Crna Gora je dobru ocjenu dobila za ekonomske kriterijume.

,,Crna Gora je dobro napredovala i umjereno je pripremljena u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije. Nakon što je doživjela oštru recesiju 2020. godine, privreda je zabilježila snažan oporavak u 2021. i nastavila da raste stabilnim tempom u prvoj polovini 2022. pošto je ukidanje kovid19 ograničenja podstaklo i domaću i spoljnu tražnju”, piše u Izvještaju.

Oporavak je, kako se dodaje, doveo do rasta prihoda i veoma velikog poboljšanja bilansa budžeta.

,,Posljedice ruskog rata protiv Ukrajine do sada su bile ograničene, uprkos veoma značajnom doprinosu ove dvije zemlje crnogorskom turizmu ranije. Vođena rastom globalnih cijena robe, inflacija je značajno porasla. Vlada je usvojila ambiciozan program fiskalnih reformi (nazvan Evropa sad) kako bi podržala oporavak nakon pandemije i obezbijedila fiskalne stimulativne mjere koje ublažavaju teret za domaćinstva zbog rasta cena energije i hrane. Eksterni disbalansi su se značajno smanjili zahvaljujući oporavku turizma, dok je stanje na tržištu rada počelo da se poboljšava, čak i ako strukturni problemi i dalje postoje. Bankarski sistem je ostao stabilan, a nekvalitetni krediti nisu značajno porasli u 2022. godini”.

Milena PEROVIĆ

Komentari

FOKUS

REKONSTRUKCIJA VLADE: A kad tamo – još jedan parlament

Objavljeno prije

na

Objavio:

Većina ministara rekonstruisane vlade izglasana je glasovima 53 poslanika. Ne tako davno, kada je bio mandatar, Spajić se mučio da dobaci do podrške od 41. Ministri iz PES-a i partija manjinskih naroda, imaju dovoljno ruku da usmjeravaju osnovni tok Vlade. Za sve što bude odstupalo od koncepta evropske i građanske Crne Gore, oni će biti najdogovorniji. ZBCG može biti samo izgovor

 

Nekoliko mjeseci ranije u odnosu na krajnji rok definisan Sporazumom koji su nakon izbora potpisali predstavnici parlamentarne većine, rekonstruisana je 44. crnogorska vlada.  Za lidere Koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG), koji su joj se javno nadali još od januara, možda se desila i sa malim zakašnjenjem. Kako god, rekonstrukcija je donijela čudesne kombinatorike, mnogo bijesa i kritika sa raznih strana.

U rekonstruisanoj Vladi, predstavnici ZBCG Milana Kneževića i Andrije Mandića, dobili su svojih dogovorenih pet mjesta – dva potpredsjednička i tri ministarska. Ranije je bilo dogovoreno da će ZBCG pripasti četiri ministarska mjesta (saobraćaj, prosvjeta, turizam i prostorno planiranje) i pozicija potpredsjednika.  Ali u suštini to je to.

Budimir Aleksić je potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama, a Milun Zogović, potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalini razvoj. Ministri/ke iz redova ZBCG su: Slaven Radunović, (prostorno planiranje, urbanizam i državna imovina), Simonida Kordić (turizam) i Maja Vukićević (saobraćaj).

Istovremeno u Vladu je ušlo pet predstavnika Bošnjačke stranke (BS), koja dobila jedno više mjesto od ZBCG – jednog potpredsjednika i pet ministara. Lider BS Ervin Ibrahimović pokriva dvije pozicijepotpredsjednika Vlade za međunarodne odnose i ministra vanjskih poslova. Admir Šahmanović je novi ministar rudarstva, nafte i gasa, Mirsad Azemović – ministar dijaspore, Damir Gutić – ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i Ernad Suljević – ministar regionalno investicionog razvoja i saradnje sa NVO.

PES Milojka Spajića je u rekonstruisanoj Vladi zadržao 11 mjesta –  premijera i deset ministara. Toliko ih je imao i prije rekonstrukcije.  U Vladi su ostala i dva ministra SNP (Vladimir Jokić kao ministar poljoprivrede  i Dragoslav Šćekić kao ministar sporta i mladih) , tri ministra albanskih stranaka ( Fatmir Đeka iz DP kao ministar ljudskih i manjinskih prava, Maraš Dukaj iz Albanske alternative kao ministar javne uprave i Nik Đeljošaj, lider Aalbanske alternative koji kao i do sada pokriva dvije pozicije – potrpedsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja).

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLAST U ODBRANI NACRTA FISKALNE STRATEGIJE: 600 = 700. I tačka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi koji budu primali minimalac od 600 eura biće prevareni. Uzalud ih sada iz PES-a, plaćenim oglasima na portalima, uvjeravaju, parafraziramo, da će ljutnja što će primati 100 eura manje nego što im je obećano biti samo njihov subjektivni osjećaj. Pošto će prosječni minimalac biti 700

 

 

Rasprava o vladinom Nacrtu fiskalne strategije za period 2024.-2027. dobija na dinamici.

„Naš ekonomski program zasniva se na unapređenju poslovnog ambijenta kroz smanjenje poreskog opterećenja na rad sa jedne i povećanje neto zarada zaposlenih sa druge strane“, pohvalio se premijer Milojko Spajić na predstavljajnju Nacrta koji se pretvorio u prezentaciju davno obećane, a konačno dostupne verzije programa Evropa sad 2.

To što je ponuđeno, u najvećoj mjeri, ne korespondira sa predizbornim obećanjima Pokreta Evropa sad. „Smanjenjem troškova na zarade, Crna Gora postaje zemlja sa najmanjim poreskim opterećenjem na rad u Evropi, čime stvaramo ambijent za kredibilne investicije i otvaranje novih radnih mjesta i zadovoljnog i motivisanijeg zaposlenog sa druge strane“, kaže Spajić. Čitaoci znaju da je to što premijer opisuje kao „smanjenje troška na zarade“, zapravo smanjenje bruto plate za nekih 10,5 odsto. Za toliko će, ukoliko Vladina fiskalna strategija u ovom obliku dobije neophodnu podršku Skupštine,  biti smanjena izdvajanja za penziono-invalidsko osiguranje koja se više neće uplaćivati Fondu PIO.

Sa raznih strana, različito se gleda na dilemu da li je to dobra ili loša vijest. Baš kao što se različito ocjenjuje i evidentni raskorak između obećanog pred izbore i najavljenog prošle nedjelje. Uglavnom, na štetu onih koji su povjerovali bilbordima PES-a. Sada je sa sajta te partije uklonjen kalkulator sa isprogramirane dvije računske operacije. Da svaku neto platu manju od 562 eura prebaci u 700. Pod stavkom buduća neto zarada. A da sve iznad toga uveća za 24,5 odsto.

Premijer Spajić sada tvrdi kako nikada nijesu obećali toliku povišicu.

“Gledali smo građane u oči i obećali povećanje prosječne plate na 1.000 eura, minimalne plate na 700 eura, a minimalne penzije na 450 eura i punu zaposlenost u roku od 12 mjeseci! Tražili smo njihovo povjerenje, i na osnovu obećanog smo ga dobili“, reagovao je  bivši funkcioner PES-a, a od ove nedjelje i bivši ministar pravde Andrej Milović. „Umjesto obećanog, građani dobijaju farsu. Dobijaju prevaru. I dobijaju vrijeđanje inteligencije nekakvim izmišljenim pojmovima poput prosječnog minimalca.”

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEVO OKRETANJE ZAPADU: Litijum Evropi za opstanak autokratije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Geostrateški položaj i prirodna bogatstva Srbije su svakako nešto što Srbija ima ponuditi Zapadu uz postepeni ali vidni otklon od Putinove Rusije. Zauzvrat, birokrate u Briselu i Vašingtonu će naći načina da podrže i nagrade režim u Beogradu. Neće to biti ni prvi ni posljednji put. Primjera ima na pretek

 

 

U Beogradu je prošlog petka potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima. Dokument je potpisan nakon sastanka njemačkog kancelara Olafa Šolca i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Potpise na dokument Palati Srbija stavili su i ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović i potpredsjednik Evropske komisije (EK) i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič. Pored toga je u Beogradu istog dana održan i Samit o kritičnim sirovinama u kome su učestvovali i predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), njemačke razvojne banke KFW, Italijanske razvojne banke, Mercedes-Benca i ministri u Vladi Srbije. Potpisivanju Memoranduma su prisustvovali i ambasadori Italije, Njemačke i SAD-a.

Zapadnoevropski mediji su ceremoniju u Beogradu označili kao demonstraciju geopolitičkog prestrojavanja Srbije koja će prodavati svoj litijum Evropi, u vremenu kada joj se udvaraju i Rusija, Kina i naftom bogate države Persijskog zaliva. Predsjednik Vučić je dan ranije potvrdio da su kineski proizvođači automobila pokazali aspiracije za srpski litijum, ali je naglasio da je Kinezima rečeno „da o tome razgovaramo sa Evropljanima, mi smo lojalni Evropi… i želimo da ojačamo našu vezu sa EU”.

Potpisivanje Memoranduma sa EU uslijedilo je nakon nedavne odluke Vlade od 16. jula da ponovo odobri kontroverzni litijumski projekat angloaustralijske kompanije Rio Tinto u dolini Jadar, blizu Loznice u zapadnoj Srbiji. Vladinoj Uredbi o sprovođenju Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja … minerala jadarita Jadar je prethodila odluka Ustavnog suda od 11. jula kojom je proglašena neustavnom ranije vladina odluka iz januaru 2022. godine. Tada je oduzeta licenca Rio Tintu za projekat vrijedan 2,4 milijarde dolara. Projekat je morao biti zaustavljen zbog masovnih protesta 2021. godine, zbog straha od ekološke katastrofe i najavljenog iseljavanja preko 20 hiljada stanovnika.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. jula ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo