Povežite se sa nama

OKO NAS

NOVI LAPIDARIJUM U NIKŠIĆU NIJE RIJEŠIO PROBLEM STEĆAKA: Nema mira za kamene spavače

Objavljeno prije

na

Terasasto otvoreno zdanje popločano vrištećim crvenim kamenim pločama od otvaranja do danas je omiljeno mjesto okupljanja nikšićkih poštovalaca opojnih droga – drugih posjetilaca lapidarijuma praktično i nema.

A kako da ih bude, kada nema nigdje putokaza koji bi potencijalnog turistu usmjerio ka ovom mjestu. A i kada stigne do njega teško da bi bio impresioniran viđenim. Osamdesetak, dobrano ruiniranih, nekada reprezentativnih, primjeraka ovih srednjevjekovnih kamenih artefakata nasloženo je na pijesku, daleko od uslova u kojima se nalaze u prirodi, dakle daleko su od izgleda u svom prirodnom okruženju.

,,I što je najvažnije za posjetioce nema nikakvog objašnjenja pojedinih eksponata: porijeklo, nešto o samom stećku, kako je to uobičajeno na drugim destinacijama. Ovako, samo su na gomili, ništa drugo”, tvrdi arheološkinja Zvezdana Vušović-Lučić i prisjeća se tužne sudbine ovih kamenih svjedoka uvijek burne istorije na ovim prostorima, a koja je po njoj, trebala i morala biti drugačija.

,,Ne zaboravimo, oni su čuvali nečiji vječni mir, a mi njima mira ne damo. Prvi udar stećci su doživjeli, po priči starijih Nikšićana, proširenjem takozvanog partizanskog groblja kada su sa povelike površine sklonjeni i zgomilani pored crkve Svetog Petra i Pavla u gradskom groblju. Bilo ih je i po pet-šest na gomili i smeće na njima, ali eto i tu su zasmetali veselih devedesetih godina, opet navodno zbog širenja groblja, i izbačili su ih van crkvene ograde. I od tada počinje njihova prava tragedija”, kaže Zvezdana: lomljenje i ispisivanje grafita po njima su bili uobičajeni, većina od njih je misteriozno nestala. Od 396 stećaka koliko ih je bilo u gradskom groblju u novom lapidarijumu se našlo njih tridesetak. A za svo vrijeme njihovog izgnanstva pokušavano je naći rješenje, kaže Zvezdana.

Napravljen je kompletan elaborat da se stećci razmjeste po terasama ispred crkve Svetog Vasilija na Petrovoj glavici u Nikšiću, međutim i to je zaustavljeno iz nekog razloga. ,,Mislim da je to bilo pravo mjesto za njih: na zelenoj površini, kao u prirodi”, kaže Zvezdana. Sljedeća ideja je bila lapidarijum iza zgrade gradskog Muzeja . Upravo te godine počela je izgradnja Kamenog grada vajara Ratka Vulanovića i ova inicijativa stručnjaka je otišla ad akta.

,,Bilo je planirano da se na jednom mjestu iskupe stećci, radovi vajara Mila Mijuškovića koji su, na sramotu Nikšića, završili u Baru, kao i kameni artefakti koje sada prekriva smeće kod stepenica iza zgrade Muzeja, ali neko je vidio prioritet u priči o Kamenom gradu, priči koji svi znamo kako je završila, ili nije još dok sudske instance ne kažu svoje. Uglavnom znam da nas, kao stručnjake, niko ni tada ni danas ništa nije pitao”, objašnjava Vušović -Lučić.

Konačno, krajem prošle godine, zahvaljujući donaciji firme Mehanizacija i programat od 100.000 eura izgrađen je lapidarijum koji je udomio preostale stećke. Danas su na njima vidljivi novi grafiti koji slave fudbalske klubove i imena junaka koji su ih ostavili, ne postoji video nadzor koji bi identifikovao ove nove umjetnike, a prostor lapidarija je prekriven špricevima, polomljenim flašama alkoholnog pića i ostalog otpada koji je svojstven noćnim posjetiocima ovoga mjesta.

LAPIDARIJUM ZA DUGOVE I NAGRADE

Na sjednicama lokalnog parlamenta firma Mehanizacija i porgramat, njen direktor, bivši odbornik DPS-a Dušan Đurović, kao i ova donacija bili su tema rasprave opozicionih odbornika. ,,Samo par mjeseci nakon donacije isti taj ‘donator’ je zaprijetio blokadom računa Opštine Nikšić zbog nekog tričavog duga od 700.000 eura. Izgleda da je donacija i bila samo zbog nagrade 18 septembar, koju je dobio, ali i zbog naplate duga”, tvrdi Arsenije Lalatović, opozicioni odbornik.

Bato PEROVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo