Tiho, da tiše ne može biti, utihnuo je život jednog od najznačajnijih likovnih stvaralaca poslije Drugog svjetskog rata u BiH, profesora emeritusa i akademika Dževada Hoze, korifeja savremene grafičke umjetnosti u BiH, akademika, grafičara, slikara i teoretika umjetnosti
Prije dva dana država Bosna i Hercegovina i njena akademska zajednica ostali su bez korifeja suvremene grafičke umjetnosti u BiH, akademika, grafičara, slikara i teoretika umjetnosti Dževada Hoze. Tiho, da tiše ne može biti, utihnuo je život jednog od najznačajnijih likovnih stvaralaca poslije Drugog svjetskog rata u BiH, profesora emeritusa i akademika Dževada Hoze. Putovima nepovratnim otišao je za svojom i našom Metkom iz obitelji plemenitih Krajgera…
Dževad Hozo ušao je za života u sve antologijske izbore suvremene grafičke umjetnosti. Izlagao je i dobijao najviša priznanja na najprestižnijim izložbama u svijetu. Najljepše opremljene knjige u BiH likovno je oplemenio ovaj mag grafike. Njegovi stećci i njegovi bašluci, ti kamenovi naših trajanja i kontinuiteta, možda su i najveći umjetnički doprinos kulturi sjećanja, ali na likovno visoko kultiviran način.
Likovna obrada kojom je veliki majstor grafike ulazio u srž bašluka i stećaka bila je više od magije likovosti.
Hozo je nalazio suptilne spojnice suvremenosti sa bh. tradicijom. Zato njegov opus nikada nije robovao likovnom presliku stećaka i bašluka. Majstor je ulazeći u srčiku ovih nadgrobnih kamenova možda ponajbolje čitao unutarnje hereditarne slojevitosti kamenova koji su čuvali i čuvaju obiteljske povijesti i tajne bosanskih velikaša, ali i običnih ljudi, tih dobrih Bošnjana…
Dževad Hozo je napisao temeljnu knjigu za umjetnost grafike (Umjetnost multioriginala), da bi potom u čitavom nizu knjiga osvijestio bh., jugoslavensku i europsku javnost svojim esejima i knjigama koja sve umjetnička čuda je grafika uradila u tvoračkoj preobrazbi svijeta oko nas. Hozo je jednostavno kao poslanje osjećao da ono što zna, umije i tvorački može za života ostaviti generacijama koje nastavljaju njegov umjetnički put.
Hozin opus, moglo bi se to jednačiti, jeste jednako grafika u BiH.
Nikada iz usta ovoga velemajstora grafike, slikarstva, sjajnog grafičkog dizajna nisam čuo riječ samozadovoljstva, najmanje hvale.
Bio je samozatajan i isključivo predan svoj grafičkoj i slikarskoj meštriji.
Nosila ga je iz projekta u projekat unutarnja strast kojoj je predan do kraja, noćima se učitavao u lirizam grafizma i čuda grafike.
Dževad je Hozo bišćanin rođenjem, pa bi bilo logično da mu se tamo otvori spomen kuća, a da na Akademiji likovnih umjetnosti otvore Kabinet grafike Dževad Hozo. Naravno, u Sarajevu treba napraviti bijenalno ili trijenalno izložbu grafike na kojoj bi bila dodjeljivana nagrada imenom i u čast velikana naše likovne umjetnosti…
Da ne kažem da treba štampati sve Hozine knjige, jer nove generacije moraju biti upoznate sa mišljenjem kontinuiteta koji je gajio veliki majstor.
Sam grad Bihać mora iznaći originalna podsjećanja na čovjeka i umjetnika koji je ime ovog bosanskog grada vinuo do najprestižnijih galerija svijeta.
Prilikom posljednjeg susreta majstora dobro načetog zdravlja ugledao sam nevjerojatnu svježinu i kreativne novume kroz djelo Autobiografika i niz vizualno grafičkih čuda i atrakcija urađenih mobitelom.
Na zidu moje dnevne sobe na središnjem mjestu je Majstorova grafika koja nije prošla bez ugraviranog stećka…
Dobro je to jer Hozo je bio jedan od rijetkih umjetnika koji je podsjećao i dan danas podsjeća na kontinuitet bh. državnosti. Bio je i ostao svjestan da je Bosna zemlja zaborava i da je stalno treba podsjećati na njenu hiljadugodišnju državnost!
Iza majstora je ostao majstorluk.
Dičite se Bosanci i Hercegovci diljem zemaljske kugle svjetski relevantnim grafičarom, slikarom, teoretičarom i pedagogom Dževadom Hozom!
Gradimir GOJER