Povežite se sa nama

OKO NAS

ROŽAJSKI  PROFESOR DOBIO SPOR PROTIV BIVŠEG MINISTRA PROSVJETE: Nezakonito zapošljavanje palo na sudu    

Objavljeno prije

na

Postupak koji je on vodio i dobio predstavlja, kaže Rifat Dautović, „samo vrh ledenog brijega svega onoga što se radilo u prosvjeti u vrijeme bivšeg ministra Šehovića“. Zato poziva tužilaštvo da razmotri sve to što on tvrdi i što se može lako provjeriti u brojnim školama sa sjevera

 

Profesor Rifat  Dautović iz Rožaja uputio je poziv tužilaštvu da ispita nezakonite radnje bivšeg ministra prosvjete Damira Šehovića i svih direktora škola u tom gradu i protiv njih podigne optužnice.

On tvrdi da se radi o „kriminalnoj organizaciji, gdje su smišljeno i organizovano kršeni zakoni Crne Gore, zloupotrebljavani položaji, vršen nepotizam, kršen Ustav i garantovana ljudska prava“. I insistira: „Potrebno je samo provjeriti sve konkurse na neodređeno koji su raspisani poslije izbora, odnosno poslije 30. avgusta, i vidjeće se da su ti konkursi bili isključivo za članove Socijaldemokratske stranke (SD). Svi ostali profesori su diskriminisani“.

Rožajski profesor uspio je da na sudu dobije spor protiv Ministarstva prosvjete koje je u njegovoj osnovnoj školi u selu Balotiće postavilo za direktora kandidata koji nije imao traženi stepen kvalifikacije. „Ta presuda je opravosnažena 9. novembra ove godine, i ministar Šehović je preko dvadeset dana izbjegavao da je izvrši, prije smjene Vlade“, tvrdi Dautović.

Presudom Osnovnog suda u Rožajama poništena je, naime, Odluka bivšeg ministra prosvjete o imenovanju direktora JU OŠ Balotiće Rahmana Husovića, nastavnika fizike i hemije, VI nivo nacionalnog okvira kvalifikacija. „Šehović nije poštovao Zakone koji regulišu oblast prosvjete i Zakon o radu. On je 2019. godine imenovao Rahmana Husovića za direktora Osnovne škole Balotiće, iako je Zakonom o opštem obrazovanju i vaspitanju i konkursom predviđeno da za direktora škole može biti izabran kandidat koji ima VII-1 nivo nacionalnog okvira kvalifikacija“, objašnjava Dautović.

Sudovi, ni Osnovni u Rožajama, ni Viši u Bijelom Polju, nijesu prihvatili tvrdnje Ministarstva prosvjete da je imenovanje Husovića bilo zakonito. Prema riječima profesora Dautovića „o bahatosti bivšeg ministra najbolje govori to što imenovani kandidat, osim što nije imao traženu stručnu spremu, nije dostavio uvjerenje o zdrastvenoj sposobnosti i uvjerenje od suda da se protiv njega ne vodi krivični postupak“.

Profesor Dautović kaže kako i to dokazuje da je bivši ministar Šehović i u drugim slučajevima, diskreciono, kako stoji i u odluci o imenovanju Husovića, imenovao direktore škola suprotno zakonima koje je sam predložio. „Za njega su zakoni ove države bili mrtvo slovo na papiru. Ovim i mnogim drugim nezakonitim imenovanjima direktora škola trebalo bi da se bavi tužilaštvo, da se utvrdi eventualno da li je i kakav je lični interes imao Šehović da krši zakone“.

Naš sagovornik tvrdi da je tokom ove godine bivši ministar, sada poslanik SD, u Rožajama imenovao dva direktora škola suprotno Zakonu o radu. „Šehović je svojim bahatim ponašanjem podsticao direktore sedam škola u Rožajama, koje je kontrolisala SD, odnosno lokalni funkcioneri SD-a, da izvršavaju odluke Socijaldemokrata, da krše zakone kako bi zapošljavali kadrove te partije“, kaže Dautović. I dodaje da je na ovaj način zapošljeno nekoliko desetina nastavnika, suprotno Zakonu o opštem obrazovanju i vaspitanju i Zakona o radu.

Ministarstvo prosvjete je na sve to davalo saglasnost i time činilo krivična djela.

„Članovi SD-a su zapošljavani nezakonito i na sljedeće načine: transformacija ugovora o radu sa određenog na neodređeno radno vrijeme suprotno Zakonu o radu; zapošljavanje na neodređeno samo za članove SD-a; svi konkursi koji su raspisani u školama u Rožajama na neodređeno radno vrijeme u 2018, 2019. i 2020. godine, raspisani su za članove SD-a, vrlo često spajajući žabe i babe“, tvrdi profesor Dautović.

Prema njegovim riječima radni odnos su zasnivali nastavnici i stručni saradnici bez položenih stručnih ispita, na neodređeno radno vrijeme. Istovremeno, organizovali su polaganje stručnih ispita za članove SD,  suprotno Zakonu o opštem obrazovanju i vaspitanju čl. 106, zapošljavanje u administrativno-poslovnu službu škola suprotno Pravilniku o normativima i standardima za sticanje sredstava iz javnih prihoda za ustanove koje realizuju javno važeće obrazovne programe.

Dautović kaže da je u rožajskim osnovnim i srednjim školama, pa čak i u predškolskoj ustanovi, najviše nezakonitih zapošljavanja bilo pred lokalne izbore 2018. i poslije izbora, pred parlamentarne izbore 2020. i poslije njih. „Po Ustavu Crne Gore svi su građani ravnopravni, imaju ista prava, zar ovdje nije bilo diskriminacije i kršenja Ustava, jer mnogi nastavnici koji nijesu članovi SD-a ne mogu zasnovati radni odnos na neodređeno, rade i po 5-6 godina na određeno, oni neće nikad zasnovati stalni radni odnos, dok se nešto ne promijeni. S druge strane, ako su profesori i nastavnici bili članovi te partije, dobijali su rješenja za stalno i poslije samo tri mjeseca rada“, tvrdi naš sagovornik. On je uputio poziv i novoj ministarki prosvjete Vesni Bratić da preduzme mjere i radnje iz svoje nadležnosti, da se ove nezakonite odluke ponište, a odgovorni sankcionišu po zakonu.

„Ja sam dobio satisfakciju kada je presuda po mojoj tužbi protiv bivšeg ministra postala pravosnažna. Vodio sam tu bitku da pokažem da to što se radi u oblasti obrazovanja predstavlja pravi haos. Sada pokušavaju na razne načine da prikriju tragove, ali ostalo je mnogo dokumenata i pisanih tragova, pa bi mnogi morali da krivično odgovaraju“.

Postupak koji je on vodio i dobio predstavlja, kako kaže Dautović, „samo vrh ledenog brijega svega onoga što se radilo u prosvjeti u vrijeme bivšeg ministra Šehovića“. Zato i poziva tužilaštvo da razmotri sve to što on tvrdi i što se, kako smatra, može lako provjeriti u rožajskim, ali i drugim školama po sjeveru Crne Gore.

Tufik SOFTIĆ                

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo